Kara za złamanie zasad Finansowego Fair Play? Wolne żarty. Manchester City znowu gra na czas i manipuluje

Kara za złamanie zasad Finansowego Fair Play? Wolne żarty. Manchester City znowu gra na czas i manipuluje
charnsitr / shutterstock.com
Autor: Bartek Bojanowski 31 lip 2021 | 12:00
Manchester City znów złamał przepisy Finansowego Fair Play. Nie pierwszy, nie ostatni raz. Do nowych dokumentów dotarli niedawno dziennikarze angielskiego “Daily Mail”. A w tle toczy się jeszcze batalia sądowa za wcześniejsze grzeszki mistrzów Anglii.
Finansowe Fair Play - to brzmi godnie. Jak coś, co w piłce stanowiłoby filar stojący na straży mniejszych klubów w nierównym starciu z zespołami budowlanymi na pieniądzach. W praktyce jest jednak nieefektywny, a kibice co rusz punktują wady całego systemu na przykładach, które spływają z różnych stron świata.
Nie inaczej jest w przypadku Manchesteru City. Jednak, by uzyskać jasny obraz całej sytuacji, musimy cofnąć się do 2011 roku, kiedy historia FFP ma swój początek.

Założenia Finansowego Fair Play

Zasady FFP zostały sformułowane już w 2009 roku, a dwa lata później wprowadzono je w życie. Bazą całego systemu jest tzw. wymóg “break-even”. Oznacza to w dużym uproszeniu, że klub nie może wydawać więcej niż zarobił. Po każdym trzyletnim okresie rozliczeniowym nie można wykazać więcej wydatków niż dochodów. Do tego zapisu obowiązuje jednak kwota pięciu milionów euro tolerancji, jeśli owa różnica zostanie pokryta przez właściciela bądź podmiot związany z klubem.
Warto również wiedzieć, jakie kary możliwe są za złamanie zasad FFP:
  • Ostrzeżenie
  • Kara finansowa
  • Odliczenie punktów
  • Wstrzymanie dochodów z rozgrywek UEFA
  • Zakaz rejestracji nowych zawodników w rozgrywkach UEFA
  • Ograniczenie liczby zawodników do zgłoszenia w rozgrywkach UEFA
  • Wykluczenie z trwających rozgrywek UEFA
  • Wykluczenie z przyszłych edycji rozgrywek UEFA

Manipulacja liczbami, gra na czas

Całe FFP to jest w swych założeniach bardzo praktycznie i szlachetne. Oraz bardzo podatne na wszelkiego rodzaju przekręty, o czym skrzętnie przekonała się UEFA za sprawą Manchesteru City. Wyraźnie było widać to na przykładzie kłopotów, w jakie wpadli “Obywatele” w 2013 po zwolnieniu Roberto Manciniego. Po odprawieniu włoskiego szkoleniowca, w klubowym budżecie widniała strata w wysokości 9,9 miliona funtów (ponad 11,5 miliona euro). Pięć lat później, niemiecki “Der Spiegel” opublikował dokumenty, z których jasno wynikało, że zespół z Manchesteru łamał zasady FFP. Chodziło o zmanipulowanie kontraktów sponsorskich z firmami Etihad, Aabar oraz izbą turystyczną Abu Dhabi. Zawyżenie kwot automatycznie zniwelowało bowiem straty Manchesteru City.
Najgłośniej było w przypadku umowy sponsorskiej z liniami lotniczymi Etihad Airways. Według maili, które wypłynęły wtedy do mediów, z całej kwoty 67,5 miliona funtów, aż 59,5 miliona trafiło na konto nie z kieszeni Etihad Airways, a z grupy bezpośrednio kontrolowanej przez szejka Mansoura, właściciela klubu z Etihad Stadium. I wydawało się przecież, że UEFA bezprecedensowo potraktuje angielską ekipę bardzo surowymi reperkusjami. Gdyż karą za “poważne naruszenia przepisów w zakresie przychodów sponsorskich w latach 2012-2016” oraz brak współpracy miało być dwuletnie wykluczenie z europejskich pucharów. Sprawiedliwości miało stać się zadość. Jak jednak wszyscy wiemy, Manchester City wytoczył ciężkie działa i po batalii sądowej Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu uchylił decyzję UEFA, dopuszczając “Obywateli” do rozgrywek oraz trzykrotnie zmniejszył karę finansową. I trudno tutaj o zdziwienie, skoro z ust prezesa zarządu padają tego typu wypowiedzi:
- Wolę zatrudnić 50 najlepszych prawników za 30 milionów funtów i pozywać federację przez 10 lat niż płacić kolejne kary.
Bardzo wymownie. Nie da się ukryć. Klubowi prawnicy mieli pełne pole do popisu, a zakończenie postępowania w 2020 roku wręczyło im do ręki prawdziwego asa. Europejska Unia Piłkarska nie dostosowała się bowiem do zapisu, który sama stworzyła. Chodziło o możliwość ukarania podmiotu tylko do pięciu lat od popełnienia czynu. Sprawa została więc przegrana na życzenie. A to bardzo niebezpieczny precedens.

Nowe informacje

Okazuje się, że kreatywna księgowość Manchesteru City sięga już 2010 roku. Najnowsze doniesienia dziennikarza “Daily Mail”, poparte opublikowaną korespondencją mailową, potwierdzają, że klub z Etihad Stadium znacznie zmanipulował kwotę przychodów za sprzedaż koszulek w sezonie 2010/2011. Z rzeczywistego przychodu czterech milionów funtów zrobiono wtedy 12 milionów.
To jednak nie jedyne bieżące informacje na temat batalii Manchesteru City w tej kwestii zatargów z “FFP”. “Obywatele” chcą bowiem za wszelkę cenę doprowadzić do końca sprawę grzechów kreatywnej księgowości, ujawnionej przez wspomniany “Der Spiegel”, za zamkniętymi drzwiami. Jednak w marcu tego roku, zgromadzeni na sali sądowej usłyszeli od sędzi Moulder, że “społeczeństwo musi zostać poinformowane”. Szejk Mansour ponownie sięgnął po pomoc prawnika. O ironio, o nazwisku Pannick. Na nic to się jednak zdało. Przy okazji ostatniej rozprawy, która odbyła się 30 czerwca tego roku w Sądzie Najwyższym, na stwierdzenie, że “publikacja wyroków jest błędem”, usłyszał tylko:
- Narzekasz na rzeczywistość. To sprawa najwyższego interesu publicznego - odparła sędzia.
Patrząc na jasne stanowisko sądu, możemy więc spodziewać się, że wyrok zostanie upubliczniony, a plan szejka Mansoura do zatajenia wszystkich obejść prawa spełznie na niczym. Nasuwa się więc pytanie. Skoro póki co wyroki po dość jednoznacznych dowodach przeciwko Manchesterowi City były jak dotąd skrajnie łagodne, czego tak natarczywie bronią “Obywatele”? Ciekawość podsyca jeszcze wypowiedź kanclerza sądu najwyższego, Sir Juliana Flauxa:
- Jeśli obie strony arbitrażu nie chcą tego upubliczniać, to coś znaczy. Sąd musi być w tym przypadku uważny, kontrolować to. Gdy obie strony chcą zataić coś przed opinią publiczną, sąd musi być bardzo czujny.

Co dalej? Pozostaje czekać

Wina Manchesteru City wydaje się być pewna. Pytanie, co uda się udowodnić drogą sądową. Szejk Mansour posiada ogromne środki, by utrudniać proces oraz grać na czas, a jak wiemy, ten odgrywa tu znaczną rolę. Wiara w sprawiedliwość w sporcie każe wierzyć w odtajniony finał zatargów angielskiego klubu z założeniami systemu Finansowego Fair Play. Co jednak przyniesie wyrok? Pozostaje nam czekać.
author picture

Bartek Bojanowski

Spodobał Ci się tekst tego autora?

Czytaj kolejne
Źródło: własne
STS
1460 PLN

Oferta powitalna 1200 1460 PLN złożona z aż trzech bonusów! 231 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

Fortuna
2720 PLN

Zwrot do 600 PLN za przegrany pierwszy zakład, z obrotem 1x po dowolnym kursie! Do tego 20 PLN za darmo i 2100 PLN od drugiej wpłaty

Superbet
1500 PLN

Zwrot do 1300 PLN, jeśli zakończysz pierwszy tydzień na minusie, oraz 200 PLN podwojenia pierwszej wpłaty

Betclic
550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

Fuksiarz
500 PLN

Cashback 500zł bez obrotu na start, a potem cashback od każdego kuponu. Kod promocyjny MECZYKI

Dyskusja 36

31 lip 2021 | 12:34
0
Zaorać stadion i posadzić ziemniaki
31 lip 2021 | 12:18
0
Kto chciał ten już wcześniej zauważył, że FFP to prosty straszak na mniejsze kluby, podczas gdy giganci wydają się być wyłączeni z odpowiedzialności. Chociaż i tu nie mam pewności, czy ktokolwiek się do tych przepisów tak uczciwie stosuje.
31 lip 2021 | 12:37
0
po co w ogóle wymyślają jakieś niby to zasady fair play skoro nikt tego nie egzekwuje wobec bogatych klubów.
i to nie tylko City czy PSG. Barclona miała mieć bana na transfery w 2014, aż tu nagle im przełożyli i Katalońce zdołali kupić Suareza, bez którego ch** by ugrali
31 lip 2021 | 14:00
0
W każdym sądzie możesz się odwołać. Odwołanie trzeba rozpatrzyć. Czego kibic lejkersów nie ogarnia:)
31 lip 2021 | 12:35
0
Nie czytam tego pieniądz rządzi światem
31 lip 2021 | 12:17
0
a gdzie psg
31 lip 2021 | 12:19
0
Wciąż wysyła przelewy na konta Platiniego.
31 lip 2021 | 12:27
0
Nie będę bronił City ale jak już jest artykuł o FPP to wypadałoby wytłumaczyć np. zasady amortyzacji i liczenia przychodu z transferu za zawodników. Aktualnie fragment "założenia FPP" spłycił temat do banalnego stwierdzenia - limit 5 mln euro strat, a ten limit zmieniał się na przestrzeni lat o czym wypadałoby też wspomnieć:
"The limits are:
• €45m for assessment periods 2013/14 and 2014/15
• €30m for assessment periods 2015/16, 2016/17 and 2017/18"
https://www.uefa.com/news/0253-0d7f34cc6783-5ebf120a4764-1000--financial-fair-play-all-you-need-to-know/?referrer=%2Fcommunity%2Fnews%2Fnewsid%3D2064391
31 lip 2021 | 13:18
0
FFP jest tylko dla biednych klubów ;)
31 lip 2021 | 12:39
0
Który to już raz ktoś powie bo ja nie znam takich liczb.
31 lip 2021 | 13:24
0
Napiszcie tez artykul o PSG.
31 lip 2021 | 16:51
0
to od jednostki zależy czy pozwolimy bogatym bezkarnie nas robić w bambuko czy będziemy sami strzec naszych praw i nie pozwolimy sobie ich odebrać-super liga nie powstała bo większośc kibiców zareagowała z dezaprobatą i niejako wymusiła liczenie się z ich opinią w końcu bez nas jako widzów płacących za miejsce na stadionie lub wykupienie abonamentu telewizyjnego pilka nie ma racji bytu-to my nakręcamy ten biznes
31 lip 2021 | 15:35
0
Najbardziej zkorumpowana liga swiata, jeszcze tam cwealu madryt i psg brakuje.
31 lip 2021 | 13:03
0
bogaci degenerują życie publiczne nie tylko w piłce-tutaj najlepiej to widać mc psg kpią sobie z zasady finansowego fair play a władze uefa udają ze nie widzą tych sztuczek bo prawdopodobnie są przekupieni -gówno ich obchodzi dobro piłki -wszystko jest szmalem
31 lip 2021 | 13:39
0
przecież już od dawna wiadomo, że jak szejk nie może to da swojemu służącemu, żeby ten został sponsorem klubu. informacji o zawyżonych kontraktach było już kilka, poszły za tym jakieś śmieszne kary finansowe. tylko w Milanie byli na tyle głupi, żeby się ugiąć przed UEFĄ i na rok zrezygnować z pucharów
2 sie 2021 | 17:20
0
To cos nowego dla was ze chodzi tylko o kase???

Przeciez proste ze jak jakies City czy Junajted lamie regularnie rok w rok zasade FFP to nikogo to nie obchodzi i sa jakies sztuczne kary i ostrzezenia ze strony UEFY.

Debile z JUJEFY nie sa glupi i wiedza ze gdy nie pozwola Junajted grac w LE czy City w LM lub na odwrot to o jakis procent straci to ogladalnosc, a jak wiadomo ogladalnosc = pieniadz, a wszyscy chca jak najwiecej sie da kasy.

Gdy jakis AZ Alkmar nie zagra przez to w LM to nic sie nie stanie a GOWNO dostanie jeszcze od AZ pieniadze.

Proste raczej do zrozumienia
31 lip 2021 | 15:47
0
Przecież finansowe fair play niedługo zostanie zniesione a o pompowaniu kasy w klub wie każdy więc jaki sens ma ten artykuł? Jakiś fanboy united go pisał by jeszcze raz powiedzieć o czyms o czym każdy wie czy co? XD
31 lip 2021 | 13:19
(Edytowany)
a odpierdolcie wy się juz od tego City ,zajmijcie sie lepiej PSG
0
a odpierdolcie wy się juz od tego City ,zajmijcie sie lepiej PSG i tym całym el kelatim-cyrk na kólkach bazarek tego pseudoszejka
31 lip 2021 | 12:21
0
Żałosny pseudoklub zbudowany za pieniądze szejków. Trzeba zrobić wszystko aby Manchester był kojarzony znów z tym właściwym klubem.
31 lip 2021 | 12:25
0
C'MON CITY!!!
31 lip 2021 | 12:29
0
Spójrz sobie ile wydaje United na transfery
31 lip 2021 | 12:36
(Edytowany)
United wydaje swoje pieniądze. City dostaje sobie przelew za ropę i kupuje dzięki niej tytuły jak w Fifie albo FM-ie.
0
United wydaje swoje pieniądze. City dostaje sobie przelew za ropę i kupuje dzięki niej tytuły jak w Fifie albo FM-ie. Zresztą nie tylko nawet CAS przekupili by grać w LM.
1 sie 2021 | 01:15
0
Właścicielem United jest Malcolm Glazer amerykański żyd. Taki sam człowiek jak Al-Khelafi , może i jeszcze bogatszy. Więc nie wkręcajcie że prywatne pieniądze żyda są inne od muzułumańskiego petrodolara. Jak mówimy o równości to dla wszystkich musi być jednakowa nie ważne czy właściciel klubu siedzi na ropie czy w korporacji.
2 sie 2021 | 19:55
0
Tyle że Glazer nie daje na United ze swojej kieszeni tylko MU zarabia sam na siebie. United ni3 musieli fałszować umow jak Szity żeby kasa była na transfery ;) więc proszę nie pierdolic głupot i nie porównywać MU do Szity bo to 2 różne sytuacje. Poza tym jakby United łamali FFP to by wyciekły jakieś informacje o tym i byłaby afera.
3 sie 2021 | 04:00
0
Jeżeli ktoś kupuje klub i chce pakować w niego pieniądze to nie powinien mieć przeszkód. Nie każdy ma tyle fanów na świecie co Real czy United żeby mógł zarabiać dzięki marketingu i fanom. Czyli tutaj też nie ma równowagi. Zreszto jak nas życie czegoś uczy to pieniądze nie wygrywają ,tylko mądre zarządzanie. Jak już mamy się o coś czepiać to o to że Malaga dostała kare a City czy Barsa nie.
3 sie 2021 | 08:02
0
Dlatego FFP jest chuja warte;)
3 sie 2021 | 04:08
(Edytowany)
Dodam jeszcze tylko ,że ani Ty ani ja nie wiemy czy Glazer tam przelewa kase czy nie ,napewno trzyma rękę na pulsię i w razie potrzeby dofinansuje klub ;) W tym biznesie nie ma przezroczystych ludzi.
0
Dodam jeszcze tylko ,że ani Ty ani ja nie wiemy czy Glazer tam przelewa kase czy nie ,napewno trzyma rękę na pulsie i w razie potrzeby dofinansuje klub ;) W tym biznesie nie ma przezroczystych ludzi.
31 lip 2021 | 13:24
0
Bayernu nie stać bo to skapcy."Arbeit und speichern"-podstawowa zasada potomków Gebelsa :)
2 sie 2021 | 17:15
0
Przynajmniej jako jedyny klub z topu nie poziada nawet cenat dlugu, nie to jak inne Barselony czy Realy.
2 sie 2021 | 19:58
0
Dokładnie;) gdyby nie szejki i fałszywe umowy sponsorskie to dalej by przytulali 10 miejsce w tabeli. To samo p$g.
31 lip 2021 | 13:48
0
Pierdolone kurwy z szyity. Powinni zabrać ten klub za petrodolary. Znów dadzą araby w łapę I sprawa się rozejdzie po lebkach
2 sie 2021 | 17:12
0
Nie stosujecie sie do FFP tak jak City wiec mozesz juz sie uspokoic :))
2 sie 2021 | 18:57
0
Xd United ni3 musi bo zarabiają niezły hajs. Doucz się dziecko ;) i sobie zobacz ostatnie artykuły o City I FFP matole
2 sie 2021 | 19:39
0
XDDDD wez idioto mozesz juz wracac do nory bo Losserpool znow bedzie was dymal jak chcial i sie schowasz.
ps. to jest dziwne, bo zawsze jak livegowno przegrywa to junagowno wychodzi z nory
2 sie 2021 | 19:51
0
Tyle ze ja pajacu nigdy w tej norze nie byłem;) was dyma połowa ligi jak chce więc cichutko. I nie zmieniaj frajerze tematu. Widzę że argumentów zabrakło hehe ;)
2 sie 2021 | 19:57
0
Słyszałem że Czaka podobno kontrakt przedłużył? Hahaha piękny ruch ze strony właścicieli Arsenalu ;)
STS
1460 PLN

Oferta powitalna 1200 1460 PLN złożona z aż trzech bonusów! 231 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

Fortuna
2720 PLN

Zwrot do 600 PLN za przegrany pierwszy zakład, z obrotem 1x po dowolnym kursie! Do tego 20 PLN za darmo i 2100 PLN od drugiej wpłaty

Superbet
1500 PLN

Zwrot do 1300 PLN, jeśli zakończysz pierwszy tydzień na minusie, oraz 200 PLN podwojenia pierwszej wpłaty

Betclic
550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

Fuksiarz
500 PLN

Cashback 500zł bez obrotu na start, a potem cashback od każdego kuponu. Kod promocyjny MECZYKI