Wiemy, ile zarobi Paulo Sousa. Wynagrodzenie na poziomie Leo Beenhakkera [NASZ NEWS]

Wiemy, ile zarobi Paulo Sousa. Wynagrodzenie na poziomie Leo Beenhakkera [NASZ NEWS]
Pacific Press / SIPA / PressFocus
Autor: Tomasz Włodarczyk 22 sty 2021 | 14:32
Paulo Sousa miał trzy tygodnie na przygotowanie się do czwartkowego przedstawienia go jako selekcjonera reprezentacji Polski. Wstępne rozmowy ze Zbigniewem Bońkiem rozpoczęły się jeszcze w grudniu. Wie, że dostał wielką szansę. Jego entuzjazm odbija się w podejściu do wynagrodzenia. Jak ustaliliśmy, jest kilkukrotnie niższe niż w ostatniej pracy. Będzie zarabiał na poziomie Leo Beenhakkera. Pierwsze zadania Portugalczyka? Jak najszybsze nawiązanie relacji ze swoimi podopiecznymi.
Boniek ani razu nie spotkał się z Sousą twarzą w twarz. Do tej pory rozmawiali jedynie przez komunikatory wideo. Znak pandemicznych czasów. Mimo tej bariery szybko złapali wspólny język. Obaj zdobywali Puchar Europy z Juventusem. Zaczęło się więc od kurtuazyjnych wspomnień, aż od słowa do słowa panowie przeszli do konkretów.
Dalsza część tekstu pod wideo
Sousa to inteligent. Włoski dziennikarz, Enzo D'Orsi, gratulując Bońkowi wyboru, przypomniał listę autorów, których lektury pochłaniał nowy selekcjoner Polaków – Alberto Moravia, Pier Paolo Pasolini i Antonio Tabucchi, wybitny pomost pomiędzy Włochami oraz Portugalią, który tworzył w językach obu tych krajów.
Ta elokwencja bije od Sousy w małych gestach. Choćby z filmu nagranego na potrzeby czwartkowej konferencji. Klasa. Jednak większą uwagę przyciąga jego wpis na Instagramie, gdzie ciepło wypowiada się nie tylko o polskiej piłce, ale historii: „Jesteście krajem wspaniałych ludzi. Kolebką nowoczesnego myślenia i nowoczesnej Europy”. Krótko, kurtuazyjnie, choć naprowadza na cechy jego charakteru. Człowieka oczytanego i poukładanego.
Sousa jest zawsze perfekcyjnie przygotowany do ważnych spotkań i rozmów. Pierwsze łączenie z Bońkiem to nie była rozmowa o duperelach. Sousa przytłoczył prezesa wiedzą o polskiej piłce. Wiedział nie tyle o istnieniu ludzi oczywistych, będących na szczycie od lat, jak Robert Lewandowski. To byłoby banalne. Wymieniał po kolei składy, recytował wyniki, analizował taktykę i problemy z ostatnich miesięcy.
Jestem przekonany, że gdyby dopytać go, co miał na myśli pisząc tak pochlebnie o Polsce, nie zaciąłby się zaskoczony pytaniem, a być może po zaplanowanym przygotowaniu, wspomniał o Koperniku, Marii Curie-Skłodowskiej czy naszej najnowszej światowej ambasadorce - Oldze Tokarczuk. Przekonam się w poniedziałek, na kiedy zapowiadane jest pierwsze spotkanie Sousy z polskimi dziennikarzami. Pierwsze takie w historii, gdy selekcjoner będzie nadawał online z Portugalii.

Przeszłość w Barcelonie i Liverpoolu. Sztab robi wrażenie

Chemia pomiędzy rozmówcami przełożyła się na konkrety. Portugalczyk szybko skompletował skład asystentów. Ludzi z drugiego szeregu, którzy decydują, jak w każdej firmie, o sukcesie całej struktury. On sam bije na głowę polskich selekcjonerów skompletowanym CV (piłkarskim i trenerskim), ale jeszcze bardziej imponujące są miejsca pracy jego współpracowników. Szacunek, jak szybko udało mu się namówić do współpracy tak mocne nazwiska.
Sousa otoczył się bowiem ludźmi wybitnymi, którzy pracowali wcześniej w FC Barcelonie czy Liverpoolu. Trener przygotowania fizycznego, Antonio Jose Gomez, dopiero pod koniec października pożegnał się z Dumą Katalonii, gdzie pracował przez ostatnie osiem lat.
Dalej zacytujemy tekst ze Sport.pl prześwietlający najważniejszych ludzi selekcjonera:
„Najważniejszy asystent, Manuel Cordeiro, to absolwent najlepszego portugalskiego uniwersytetu dla trenerów i uczeń profesora Jorge Castelo, od którego czerpał też Jose Mourinho. Victor Manuel Sanchez Llado, kolejny asystent, to również były pracownik Barcelony: szkolił zespoły U15-U16, a w U17-U18 był analitykiem, następnie został koordynatorem departamentu metodologii całej akademii.” Imponujące. Oby w jakiś sposób skorzystała z tej wiedzy także polska myśl szkoleniowa.
Najwięksi trenerzy od lat powtarzają, że ich siłą są asystenci. Oglądając produkcje Amazon Prime pt. „All or Nothing”, zaglądające za kulisy pracy Jose Mourinho w Tottenhamie czy Pepa Guardioli w Manchesterze City, trudno się z tym nie zgodzić.
Obaj otoczeni są gigantycznym sztabem ludzi, którzy pracują na ich nazwisko. Dbają o każdy detal, gdzie sam trening i mecz wydaje się tylko malutkim elementem skomplikowanego tygodniowego procesu przygotowującego do wyjścia na boisko.
Mourinho czy Guardiola jawią się na ekranie jako ludzie słowa - mistrzowie psychologii czy tak popularni dziś trenerzy mentalni. Są menadżerami, dla których kluczem są relacje z zawodnikami. Widać, jak duże znaczenie ma dla nich to co powiedzą na odprawie czy w przerwie.
Odpowiednie zbudowanie więzi przekłada się na nastawienie, mobilizację czy poziom przekonania zawodników do wykonania nakreślonego celu na boisku. Poza nim na szeroko pojętą atmosferę wewnątrz zespołu. Mourinho nie bez przyczyny powtarza, że najważniejsi dla niego są piłkarze rezerwowi: - To oni mogą dać Ci zwycięstwo w trudnym momencie lub po cichu rozwalić najlepszy czas swoim złym nastawieniem - powtarza.

Już wykręca numer Lewandowskiego

Sousa czerpie z mądrości swoich wybitnych rodaków, co powtarzają chociażby zawodnicy pracujący z nim w Fiorentinie. - Dla piłkarzy jest świetny. Chce się dla niego grać. Masz przekonanie, że to co robisz ma sens. Czasem jednak powodowało to napięcia poza drużyną, za którą potrafił stanąć murem - mówi jeden z nich.
Słowa, po których przypomina się pierwsza połowa kadencji Adama Nawałki. Były selekcjoner zdobył sobie zaufanie piłkarzy, a nawet ich partnerek i rodzin. Wiedział w jakie tony uderzyć. Kiedy zganić, a kiedy pocieszyć.
Sousa zdaje się mieć podobne podejście. Filozofię zbudowaną na mocnych i szczerych relacjach. Jedną z jego pierwszych decyzji będzie zbudowanie odpowiednich więzi z Robertem Lewandowskim. Odbudowanie jego (i nie tylko jego) zaangażowania i wiary w projekt. Za poprzednika ta wiara powoli gasła, co miało swoje odbicie w słynnych ośmiu sekundach milczenia kapitana po wstydliwej porażce z Włochami.
Kapitan zszedł na ziemię podczas kadencji Jerzego Brzęczka. Wcześniej był królem strzelców el. ME 2016 i MŚ 2018. W ostatnich dwóch latach dopasował się do przeciętnej postawy kadry. Teraz znów musi poczuć większą odpowiedzialność na swoich barakach, ale tez dostać takie wsparcie, dzięki któremu będzie mógł dawać z siebie to, co najlepsze - bramki.
Sousa już wziął numer do "Lewego" i pewnie na dniach go wykręci. Jeśli już tego nie zrobił.

Kasa zeszła na dalszy plan

Paulo Sousa w pierwszych godzinach od ogłoszenia jego nazwiska zbiera różne recenzje. Jak to w Polsce, lubimy sobie ponarzekać i znaleźć dziury w życiorysach, zanim człowiek postawi pierwszy krok w naszym kraju.
Jeszcze jedno trzeba Portugalczykowi przyznać. Ma entuzjazm do pracy z naszym zespołem. Nic dziwnego. Wyjazd na EURO 2021 dostał w pakiecie. Będzie pracował z wieloma gwiazdami. Kontrakt jest krótki, z intensywnymi celami - awans na mundial i wyjście z grupy podczas ME. Polska? Przyjemny kraj do życia.
Sousa dostał więc porządny pakiet startowy. Nie objął kadry w pierwszej kolejności dla pieniędzy. W Girondins Bordeaux zarabiał 3,5 miliona euro rocznie. To ponad milion złotych miesięcznie. Z tego co usłyszeliśmy, PZPN zaproponował mu PIĘĆ razy mniej - ok. 240 tysięcy złotych miesięcznie. - Będzie zarabiał na poziomie Leo Beenhakkera - mówi nasze źródło. Resztę może podnieść z boiska w wysokich premiach, co jest uczciwie postawioną sprawą: "Wypełniasz zadania, dostajesz bonusy". Tak z każdym selekcjonerem postępował Zbigniew Boniek.
Portugalczyk nie jest więc na starcie szkoleniowcem przepłaconym, który robi skok na łatwą kasę. To może być ciekawy mariaż, w którym trener wciąż na dorobku dostaje możliwość pracy z najlepszym piłkarzem świata i liczna grupą zawodników z europejskiej czołówki. Solidny taktyk plus solidna drużyna da nam sytuację win-win?
author picture

Tomasz Włodarczyk

Spodobał Ci się tekst tego autora?

Czytaj kolejne
Źródło: własne

Strzelcy - Eliminacje Mistrzostw Europy

STS
1460 PLN

Oferta powitalna 1200 1460 PLN złożona z aż trzech bonusów! 231 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

Fortuna
2720 PLN

Oferta na EURO 2020 w Fortunie! 600 PLN bez ryzyka, 20 PLN bez depozytu i 2100 PLN od wpłaty!

Superbet
584 PLN

Z kodem promocyjnym MECZYKI cashback 500 PLN + freebet 34 PLN za pierwszą wpłatę + bonus 50 PLN

ETOTO
2500 PLN

1500 PLN od pierwszej wpłaty i dodatkowo 1000 PLN w bonusach i freebetach

 

Betclic
550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

Dyskusja 49

22 sty 2021 | 15:05
0
Zarobki patrząc ze strony zwykłego śmiertelnika i tak robią ogromne wrażenie :). Jedno jest pewne, jeżeli nie przyszedł za pieniędzmi więc przyszedł za sławą... no i bardzo dobrze. Trener ma 50 lat co nie jest starczym wiekiem i jego możliwe że wielka kariera dopiero się rozkręca. Zaczynam rozumieć jego myślenie. Polska jest jego przepustką do trenerskiej sławy. Dostał naprawdę klasowych i dobrych do współpracy zawodników. Jeżeli jemu się powiedzie i osiągnie z reprezentacją Polski zamierzony cel zdobędzie rozgłos, prestige jak i pieniądze. Świat trenerski będzie stał dla niego otworem. Tak też więc facet nie będzie udawał że jest selekcjonerem. Zrobi wszystko aby odnieść sukces. Win-win sytuacja. On naprawdę będzie zapierniczał aby repa odniosła sukces no i O TO CHODZI.
Przydałoby się aby podrzucono mu na przyczepkę jakiegoś perspektywicznego polskiego trenera aby się przyglądał i uczył.
22 sty 2021 | 19:37
0
Dobrze by było żeby któryś z Polaków trafił do sztabu, ale tak niestety nie będzie.
22 sty 2021 | 14:55
0
To dość oczywiste. Pensja selekcjonera reprezentacji jest niewygórowana. Możecie psioczyć na Rudego, ale finansowo związek jest dobrze zarządzany. Kontrakty na odpowiednich warunkach nie ma płacenia odszkodowań itp. No i PZPN inwestuje w młodzież oraz dobrze komunikuje się z rządem.
22 sty 2021 | 20:36
0
~Rząd zrobił im jedno wejście o 6.00 rano, [pewnie chcieli PiSowcy zabłysnąć], ale chyba nic nie znaleźli na Zbyszka, bo jak na razie cicho, sza. [Także o tym nie zapominajmy].
22 sty 2021 | 21:23
0
Tak, sciaganie niebotycznych haraczy z klubow pilkarskich moze dobrze finansowo ustawia pzpn, ale zabija polska pilke. A co masz na mysli mowiac, ze pzpn inwestuje w mlodziez?
23 sty 2021 | 11:36
0
Spójrz na wydatki PZPN to się dowiesz. Mnóstwo kasy na obiekty szkoleniowe, finansowanie kursów trenerskich i mniejszych klubów szkolących młode piłkarzy. Jest tego od wuja.
23 sty 2021 | 11:55
0
no jakos nie widze, 'mnostwa kasy na obiekty szkoleniowe'. Jakie obiekty?
Ile kasy? Jakich kursow trenerskich finansowanie? Przeciez boniek dowalil dodatkowy haracz dla szkolacych sie trenerow. Jakich 'mniejszych klubow'? Bylbym wdzieczny za jakies konkrety, a nie powtarzanie co uslyszales od pola czy innego bonkowego lizodupa
23 sty 2021 | 14:46
0
Wpisz najważniejsze działania PZPN w Google i wyskoczy Ci cały dokument pdf co zrobili. Jest tego od groma. PrzykładII. GRASSROOTS – PIŁKA AMATORSKA .................................................................................................................. 29 25. AKADEMIA MŁODYCH ORŁÓW ................................................................................................................... 30 26. LETNIA AKADEMIA MŁODYCH ORŁÓW ....................................................................................................... 32 27. ZIMOWA AKADEMIA MŁODYCH ORŁÓW ..................................................................................................... 32 28. MOBILNA AKADEMIA MŁODYCH ORŁÓW ................................................................................................... 33 29. PZPN GROW – STRATEGIA ROZWOJU PIŁKI AMATORSKIEJ W POLSCE ......................................................... 33 30. TURNIEJ „Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU” ..................................................................... 34 31. WOLONTARIAT .......................................................................................................................................... 36 32. KIBICE RAZEM ........................................................................................................................................... 36
NAJWAŻNIEJSZE DZIAŁANIA POLSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ W LATACH 2012-2018
22 sty 2021 | 15:33
0
A więc przyszedł by osiągnąć sukces - i tego mu i nam życzę.
22 sty 2021 | 14:58
0
Aż mi go żal że będzie zarabiał takie marne grosze. Najwyżej dorobi w Biedronce...w końcu portugalska firma.
22 sty 2021 | 17:04
(Edytowany)
„Jesteście krajem wspaniałych ludzi. Kolebką nowoczesnego myślenia i nowoczesnej Europy”
Próbowałem wyobrazić sobie podobne sformułowanie, padające z ust np. pana Smudy.
I zawiodła mnie wyobraźnia :)
0
„Jesteście krajem wspaniałych ludzi. Kolebką nowoczesnego myślenia i nowoczesnej Europy”
Próbowałem wyobrazić sobie podobnie eleganckie sformułowanie, padające z ust np. pana Smudy.
I zawiodła mnie wyobraźnia :)
22 sty 2021 | 17:12
0
Myślę, że Portugalczyk - nie zwracając wielkiej uwagi na wynagrodzenie - ma tutaj swoją, wcale niegłupią kalkulację. Wie, że w przypadku sukcesu z Polakami posypią się lukratywne oferty z klubów lub innych narodowych federacji.
22 sty 2021 | 16:23
0
Jak zdobędzie szatnie nie będzie nam wstyd po mistrzostwach .
22 sty 2021 | 16:57
0
Przynajmniej na kasie jemu nie zalezy.By tylko dobrze poukladac nasza kadre.
22 sty 2021 | 14:47
0
pewnie zarobki w plotkach co chwila się będą zmieniać ile zarabia dopóki nie pokażą jakiegoś dowodu
22 sty 2021 | 20:39
0
Jak wyliczyłem, w ciągu 10 miesięcy zarobi 2 mln 400 tys zł, czyli około 540 tys euro. Niewiele ponad 0,5 mln euro, to bardzo mało, jak na kontrakt dla tego szkoleniowca. PZPN potrafi nie przepłacać. [Naturalnie należy doliczyć jeszcze wynagrodzenie dla sztabu, o którym jak na razie nic nie wiemy]. ~Pozdrawiam komentujących. ^^
22 sty 2021 | 14:51
0
Ja tylko przypomnę waszego speca T.W.: "Paulo Sousa? Nie ma tematu. Szukamy dalej."
Także przestańcie pisać bajki, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością i lejecie wodę, żeby nabijać odsłony.
22 sty 2021 | 17:11
0
Nie mamy obrony i to jest najwiekszy mankament tej druzyny. Glik i Bednarek nie daja rady ten pierwszy to juz jest antyk i nie gra sie w pilke na obronie nigdzie na swiecie juz tak jak on to robi wybijanie pilki na pale byle do przodu. W ataku mamy Lewego zobaczymy czy Milik bedzie gral w Olympique i czy odpali. Na srodku mamy Goralskiego z Zielinskim no i cos tam sie troche zaczyna dziac na prawym skrzydle nie mamy lewego skrzydla i obrony. Jesli uda sie zalatac te dziury dla Soussy, wprowadzic taktyke i wykorzystanie techniki do gry to powinno byc wszystko ok i moglibysmy mierzyc sie z najlepszymi tak jak na pamietnym Euro. Jedyne co jest u nas potrzebne to technika, jakakolwiek taktyka oraz obroncy i lewe skrzydlo + jeden bramkarz ktory gra ciagle.
22 sty 2021 | 16:57
0
Jeny jak ja nie lubie jak sie piłkarskie pensje podaje w złotówkach - Boniek przecież też mu w Euro płaci a nie złotówkach, trzeba i tak potem w głowie kurs przeliczać bo co mi daje informacja o to ile zlotych jak jedyną liczącą sie walutą w piłkarskiej europie to euro (no minus wielka brytania)
22 sty 2021 | 18:43
0
Pewnie, ze nie robi skoku na kasę bo prawda jest taka, że PZPN stać na dużo droższy sztab bo była mowa u dużych oszczędnościach. Zwyczajnie boja się podjąć ryzyko sprowadzenia drogiego trenera.
22 sty 2021 | 17:17
(Edytowany)
Nie mamy obrony i to jest najwiekszy mankament tej druzyny. Glik i Bednarek nie daja rady ten pierwszy to juz jest antyk i nie gra sie w pilke na obronie nigdzie na swiecie juz tak jak on to robi wybijanie pilki na pale byle do przodu. W ataku mamy Lewego zobaczymy czy Milik bedzie gral w Olympique i czy odpali. Na srodku mamy Goralskiego z Zielinskim no i cos tam sie troche zaczyna dziac na prawym skrzydle nie mamy lewego skrzydla i obrony. Jesli uda sie zalatac te dziury dla Soussy, wprowadzic taktyke i wykorzystanie techniki do gry to powinno byc wszystko ok i moglibysmy mierzyc sie z najlepszymi tak jak na pamietnym Euro. Jedyne co jest u nas potrzebne to technika, jakakolwiek taktyka oraz obroncy i lewe skrzydlo + jeden bramkarz ktory gra ciagle.
0
__/
22 sty 2021 | 19:38
0
O Tokarczuk? LOL.
23 sty 2021 | 00:22
0
„Jesteście krajem wspaniałych ludzi. Kolebką nowoczesnego myślenia i nowoczesnej Europy”.
Haha..no oczywiście...w koncu rycerze Maryi to tylko u nas...czyli wyprzedzilismy innych? Kurtuazja kurtuazja ale bez jaj...
23 sty 2021 | 01:38
0
Co z tego, jak sztabowi trzeba zapłacić dwa razy tyle.
22 sty 2021 | 20:07
0
Powodzenia Panie Sousa! powodzenia Drużyna!
22 sty 2021 | 20:58
0
To ja musze 3 lata zapierdalać na jego miesięczną wypłatę... hmm ide na trenera

Strzelcy - Eliminacje Mistrzostw Europy

STS
1460 PLN

Oferta powitalna 1200 1460 PLN złożona z aż trzech bonusów! 231 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

Fortuna
2720 PLN

Oferta na EURO 2020 w Fortunie! 600 PLN bez ryzyka, 20 PLN bez depozytu i 2100 PLN od wpłaty!

Superbet
584 PLN

Z kodem promocyjnym MECZYKI cashback 500 PLN + freebet 34 PLN za pierwszą wpłatę + bonus 50 PLN

ETOTO
2500 PLN

1500 PLN od pierwszej wpłaty i dodatkowo 1000 PLN w bonusach i freebetach

 

Betclic
550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550