Piłkarskie science-fiction: Tak dziś wyglądałaby reprezentacja Jugosławii. Cóż to byłby za zespół!

Piłkarskie science-fiction: Jak dziś wyglądałaby reprezentacja Jugosławii? 
Ivica Drusany / Shutterstock.com
W wyniku rozpadu Jugosławii pod koniec XX wieku w południowo-wschodniej Europie powstało kilka autonomicznych krajów, których reprezentacje piłkarskie osiągały później większe bądź mniejsze sukcesy. Jak jednak wyglądałaby drużyna Jugosławii, gdyby republiki nadal były zjednoczone pod jednym sztandarem?
Na potrzeby tego zestawienia wytypowałem najlepszych piłkarzy, którzy dziś reprezentują barwy krajów z terenów dawnej Jugosławii. Zawodnikami tymi mogą być Serbowie, Bośniacy, Chorwaci, Czarnogórcy, Macedończycy, Słoweńcy lub Kosowianie. Wśród nich jest wielu znakomitych piłkarzy o nieprzeciętnych umiejętnościach. Wybrałem osiemnastu, którzy stworzyliby potężną drużynę i na pewno walczyliby o medale na największych imprezach piłkarskich.
Dalsza część tekstu pod wideo

Bramkarz: Jan Oblak (Słowenia)

Pochodzący ze Słowenii Oblak jest uważany za jednego z najlepszych golkiperów na świecie. W lidze hiszpańskiej równać się z nim może tylko Marc-Andre Ter Stegen. Atletico Madryt jeszcze przez wiele lat będzie miało z niego wielką pociechę.

Lewy obrońca: Aleksandar Kolarov (Serbia)

Tego pana nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Aleksandar Kolarov ma już 33 lata, a mimo to nadal stanowi wielką wartość dla swojej drużyny, grając czy to w Romie, czy reprezentacji Serbii. Defensor o znakomicie ułożonej lewej nodze największe sukcesy święcił w Manchesterze City.

Środkowy obrońca: Stefan Savić (Czarnogóra)

Aktualnie Stefan Savić jest piłkarzem Atletico Madryt, a Diego Simeone bardzo go ceni. Czarnogórzec, podobnie jak Kolarov, był mistrzem Anglii z Manchesterem City. Na wielkie sukcesy ze swoją reprezentacją nie ma jednak zbyt wielkich szans.

Środkowy obrońca: Dejan Lovren (Chorwacja)

Niejednokrotnie krytykowany za swoją grę obronną, ale trzeba przyznać, że w ostatnich latach, pod wodzą Jürgena Kloppa, znacznie poprawił swój poziom. Dejan Lovren nie jest już tak ważnym piłkarzem w ekipie Liverpoolu, ale dla reprezentacji Chorwacji, która zdobyła wicemistrzostwo świata w 2018 roku, był prawdziwą opoką. Nie mogło go tu zabraknąć.

Prawy obrońca: Sime Vrsaljko (Chorwacja)

Sime Vrsaljko to kolejny po Lovrenie chorwacki defensor, który był niezwykle ważnym piłkarzem na Mistrzostwach Świata w Rosji. Teraz Chorwat powrócił do Atletico Madryt po wypożyczeniu do Interu Mediolan i przed nim bardzo ważny sezon. Nie ulega wątpliwości, że jego umiejętności są bardzo wysokie. Diego Simeone na pewno będzie cieszył się z jego obecności w kadrze.

Lewy pomocnik: Ivan Perisić (Chorwacja)

Jeden z bohaterów okna transferowego w 2019 roku. Ivan Perisić po wielu latach odszedł z Interu Mediolan i przeniósł się do Bayernu Monachium na roczne wypożyczenie, aby grać ramię w ramię z Robertem Lewandowskim. Ten znakomity zawodnik jest już bardzo doświadczony i na pewno będzie w stanie dać Bawarczykom jeszcze wiele dobrego.

Środkowy pomocnik: Miralem Pjanić (Bośnia i Hercegowina)

Miralem Pjanić to od wielu lat jeden z najlepszych środkowych pomocników w Serie A. Bośniak miewa czasem słabsze mecze, ale jak mało kto potrafi posłać genialne podanie prostopadłe lub uderzyć piłkę z rzutu wolnego. Nie zaniedbuje również swoich zadań w defensywie. Z Juventusem wygrał już kilka ważnych trofeów, ale wciąż czeka na zwycięstwo w Lidze Mistrzów.

Środkowy pomocnik: Luka Modrić (Chorwacja)

Tego faceta nie mogło tu zabraknąć. Laureat Złotej Piłki za rok 2018 i absolutnie kluczowy piłkarz Chorwacji dla sukcesu na mundialu w Rosji. Z Realem Madryt wygrał trzy Ligi Mistrzów z rzędu. Wierzymy, że słaby sezon 2018/19 już więcej mu się nie powtórzy. Jego wiek jest już bowiem dość zaawansowany i Modrić musi walczyć, aby zostać zapamiętanym jako fenomenalny pomocnik, a nie ktoś, kto miał miejsce w wyjściowym składzie Realu wyłącznie za nazwisko.

Prawy pomocnik: Ivan Rakitić (Chorwacja)

Chorwaci zdominowali tę jedenastkę, co chyba nikogo dziwić nie może. Ivan Rakitić to obok Luki Modricia najlepszy zawodnik z tego kraju. Potrafi grać przede wszystkim w środku pola, ale dobrze radzi sobie również na stronie. Jego doświadczenie to olbrzymia wartość dla kadry i FC Barcelony.

Lewy napastnik: Mario Mandżukić (Chorwacja)

Mario Mandżukić był piłkarzem Dinama Zagrzeb, Wolfsburga, Bayernu Monachium, Atletico Madryt, a obecnie strzela gole dla Juventusu. Napastnik ten ma już 33 lata, ale nadal potrafi zachwycać swoją boiskową inteligencją, siłą i charakterem. Jego największym sukcesem jest wygrana w Lidze Mistrzów w sezonie 2012/13, kiedy Bayern Monachium był prowadzony przez Juppa Heynckesa.

Prawy napastnik: Edin Dżeko (Bośnia i Hercegowina)

Dwukrotny mistrz Anglii z Manchesterem City, a później najlepszy strzelec AS Romy. Edin Dżeko to bardzo silny i skuteczny snajper o nieprzeciętnym instynkcie. Zawsze, kiedy jest na boisku, potrafi siać spustoszenie pod bramką rywala i stanowi olbrzymie zagrożenie dla obrońców.

Ławka rezerwowych:

Danijel Subasić (Chorwacja), Branislav Ivanović (Serbia), Domagoj Vida (Chorwacja), Nemanja Matić (Serbia), Kevin Kampl (Słowenia), Sergej Milinković-Savić (Serbia), Ante Rebić (Chorwacja).
Kacper Dąderewicz

Przeczytaj również