Pogoń Szczecin z tabunem Brazylijczyków. Dlaczego eksperyment Antoniego Ptaka nie miał prawa się udać?

Pogoń Szczecin logo
Źródło zdjęcia: polskielogo.net

W 2005 r., po przeciętnej rundzie jesiennej, mający ogromne ambicje właściciel pierwszoligowej Pogoni Szczecin, Antoni Ptak zdecydował o całkowitej zmianie strategii klubu. Biznesmen postanowił oprzeć zespół niemal w całości na brazylijskich piłkarzach, których wynajdywał w Kraju Kawy jego syn, Dawid. Projekt okazał się wielkim niewypałem. Półtora roku później Pogoń z hukiem spadła z ligi, a odbudowa drużyny po nieudanym eksperymencie zajęła szczecinianom kilka lat.

Antoni Ptak, majętny przedsiębiorca spod Łodzi, dziś jeden z najbogatszych Polaków, znany był w środowisku piłkarskim ze swoich oryginalnych pomysłów. W 2003 r. został właścicielem upadającej Pogoni. Wówczas targany problemami finansowo-organizacyjnymi zachodniopomorski zespół spadł do drugiej ligi i nie otrzymał licencji na występy na tym poziomie rozgrywkowym. Drużyna mogła dalej funkcjonować dzięki przeniesieniu do Szczecina drugoligowej Piotrcovii Piotrków Trybunalski, którą zarządzał Ptak. Burzliwe rządy biznesmena w Pogoni są świetnie pamiętane do dziś.

„Pogoń będzie brazylijska albo żadna”

Choć szczecińskie środowisko piłkarskie nieprzychylnie patrzyło na wejście Ptaka do Pogoni, równoznaczne z przejęciem przez „Portowców” licencji klubu z Piotrkowa, początki były bardzo obiecujące. Drużyna, stanowiąca mieszankę trzonu dawnej Piotrcovii i zawodników z regionu Pomorza Zachodniego, błyskawicznie awansowała do ówczesnej I ligi.

Tabela II liga 2004
(+) Powiększ zdjęcie
Źródło zdjęcia: 90minut.pl

Tabela II ligi, sezon 2003/04, źródło: 90minut.pl

Pierwszy sezon po awansie zakończyła na 9. miejscu. Podobną lokatę zajmowała po rundzie jesiennej sezonu 2005/06. To skłoniło niezadowolonego, mającego mocarstwowe ambicje Ptaka do ruchów, które były ewenementem na skalę światową. Właściciel postanowił oprzeć zespół niemal w całości na piłkarzach z Brazylii, w dużej mierze kompletnie anonimowych nawet we własnym kraju. Przeprowadził się tam jego syn Dawid, który nawiązywał kontakty i szukał zawodników zainteresowanych wyjazdem do Polski. „Pogoń będzie brazylijska albo żadna” – szokująco ogłosił zakochany w brazylijskim futbolu biznesmen.

Zanim przedsiębiorca zainwestował w Pogoń, otworzył pod Łodzią szkółkę piłkarską, do której ściągał Brazylijczyków. Trenowali tam m.in. Julcimar i Batata, którzy trafili do Pogoni latem 2003 r. Obaj stali się ważnymi postaciami zespołu awansującego do najwyższej ligi. Ptakowie regularnie ściągali do Szczecina kolejnych zawodników z Kraju Kawy. Gdy zimą 2006 r. nastąpiło apogeum tego zjawiska, a drużynę „wzmocnił” tabun w większości przypadkowych brazylijskich kopaczy, właściciel tryskał optymizmem.

- Myślę, że nowy zespół będzie w stanie powalczyć z najlepszymi polskimi klubami. Nie boję się stwierdzenia, że będzie on dysponował największym potencjałem w naszej ekstraklasie. Zapewniam, że nie brakuje mi cierpliwości – zapowiadał Ptak w rozmowie z tygodnikiem „Tylko Piłka”. W jego mniemaniu, Pogoń miała stać się potęgą polskiego futbolu.

Brazylijska Pogoń 500 km od Szczecina

Wiosną 2006 r. kibice mogli mieć minimalne nadzieje, że eksperyment się powiedzie. Wprawdzie odnowiona drużyna nie zanotowała oczekiwanego po jesieni progresu, ale spokojnie skończyła sezon w środku tabeli. Do historii przeszedł wyjazdowy mecz z GKS-em Bełchatów, na który wyszedł skład złożony wyłącznie z obcokrajowców – dziesięciu Brazylijczyków i słowackiego bramkarza Borisa Peskovicia.

Zespół w teorii Antoniego Ptaka powinien być doskonale zintegrowany. Właściciel wspaniałomyślnie ulokował drużynę w zbudowanym przez niego ośrodku treningowym w... Gutowie Małym, pod Łodzią, kilkaset kilometrów od stolicy województwa zachodniopomorskiego. Życie w „koszarach” nie okazało się, delikatnie mówiąc, najlepszym pomysłem. Najbardziej zagubieni Brazylijczycy byli odsyłani z powrotem do ojczyzny, a na ich miejsce szybko ściągano kolejnych.

Ptak junior przysyłał do Polski m.in. hobbystyczynie grającego murarza oraz sprzedawcę krawatów z żyłką do biznesu, ale niekoniecznie do futbolu. Wśród wszelkiej maści przebierańców byli też w teorii poważniejsi zawodnicy, m.in. Amaral, brązowy medalista olimpijski z 1996 r. i 11-krotny reprezentant Brazylii. Tylko, że on akurat nie za bardzo się sprawdził.

Z „brazylijskiej” Pogoni ciepło można wspominać wymienionych już Julcimara i Batatę oraz Ediego Andradinę. Pierwszy z nich po dekadzie spędzonej w naszym kraju wrócił w 2007 r. do ojczyzny i otworzył tam szkółkę piłkarską. Sergio Batata przyjął polskie obywatelstwo i jeszcze kilka miesięcy temu strzelał bramki w A-klasowej Luciąży Przygłów. Zaś Edi zdobył w naszej lidze prawie pięćdziesiąt goli w barwach Pogoni i Korony, a dziś trenuje trzecioligowy Piast Żmigród.

O reszcie raczej nie warto wspominać, choć kilku przybyszy z Ameryki Południowej z mniejszym lub większym powodzeniem grało później w innych ligach europejskich, mimo że na polskim podwórku niczym się nie wyróżniali.

Pogoń spada, Ptak wyfruwa z klubu

Naszpikowany Brazylijczykami skład miał rzekomo wprowadzić Pogoń na szczyt polskiego futbolu. W praktyce doprowadził klub do upadku. W sezonie 2006/07 „Portowcy” z hukiem spadli z ligi, notując ledwie trzy zwycięstwa, w tym ostatnie... 30 września. Antoni Ptak do końca wierzył w ten projekt. Zimą zorganizował drużynie obóz przygotowawczy w Sao Paulo. Nie pomogło. Wiosną szczecinianie przegrywali niemal wszystko. W ostatnim ligowym meczu z Bełchatowem zagrało dziesięciu zawodników z Kraju Kawy i trzech Polaków, w tym Kamil Grosicki.

Utopijny projekt, który nie miał prawa się udać, nie udał się. Zamiast wielkiego sukcesu, był wielki niewypał. Pomysł oparcia drużyny na zawodnikach z Brazylii, którzy na ogół zagubieni przylatywali do nieznanego kraju z obcym klimatem i w dużej mierze po prostu bardzo słabo grali w piłkę, nie mógł skończyć się pozytywnie.

Po bolesnym spadku do drugiej ligi Antoni Ptak zabrał zabawki ze Szczecina i wycofał się z interesu. Nie zdołał przenieść drużyny do kolejnego miasta, nie sprzedał też klubu w ręce zainteresowanych biznesmenów, więc Pogoń nie przystąpiła do drugoligowych rozgrywek. Na bazie powstałego wcześniej kibicowskiego klubu „Pogoń Nowa Szczecin”, utworzono spółkę akcyjną, która przejęła pozostałości po Ptaku. Zachodniopomorski ZPN pozwolił „nowej” Pogoni wystartować od IV ligi. Powrót na salony zajął szczecinianom pięć lat. Antoni Ptak wycofał się ze świata piłki i skupił na rozwijaniu własnego biznesu.

Mateusz Hawrot

Źródło: własne
Ranking

Bukmacherzy

Darmowy zakład 29 PLN + Cashback 31 PLN + Bonus 1200 PLN. Kod: MEGABONUS

Bonus powitalny o łącznej wartości 1145zł. Zakład bez ryzyka + darmowy zakład + bonus od depozytu.

Zakład bez ryzyka 100 PLN i "Pakiet Pudziana" 3000 PLN. Kod rejestracyjny: MEGABONUS

Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

Mateusz Borek poleca: Bukmacher ETOTO zamienia 100zł na 300zł

Dyskusja

8
14 wrz 2019 | 19:48
+2
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
kojarzy ktoś drużynę z Piotrkowa Trybunalskiego??? tam ptak też zrobił zaciąg :)

A jak przyjechali do Fałkowa na pokazowy mecz z A klasowym GLKS-em Fałków to była atrakcją jakby cyrk przyjechał...oj były to czasy
12 wrz 2019 | 15:48
+11
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Pogoń Szczecin z tabunem Brazylijczyków. Dlaczego eksperyment Antoniego Ptaka nie miał prawa się udać?
Biznesmen postanowił oprzeć zespół niemal w całości na brazylijskich piłkarzach, których wynajdywał w Kraju Kawy jego syn, Dawid.

Tyle by wystarczyło, to wszystko wyjaśnia dlaczego
12 wrz 2019 | 13:22
(Edytowany)
Nie zapominajmy że Ptak w 1998 z ŁKSem zdobył MP , potem rozprzedał drużynę i po 2 latach spie-dolł klub klasę niżej - taki to biznesmen od piłki nożnej
+31
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Nie zapominajmy że wczesniej Ptak w 1998 z ŁKSem zdobył MP , potem rozprzedał drużynę i po 2 latach spie-dolł klub klasę niżej - taki to biznesmen od piłki nożnej któremu w Szczecinie też się nie udało
12 wrz 2019 | 10:28
+20
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Założenia może nie były takie zle, ale wykon pozostawiam wiele do życzenia. Umiejętność żonglowania piłka nie świadczy o umiejetnosciach pilkarskich o czym chyba wtedy nie wiedzial syn szefa.
12 wrz 2019 | 09:39
+21
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Tak to, niestety, jest, jak ludzie mający nikłe pojęcie o futbolu, zabierają się za tworzenie nowych potęg piłkarskich. Ptak i drugi wielki biznesmen w polskiej piłce - Wojciechowski, mieli być zbawcami Pogoni i Polonii, a narobili tylko dużo hałasu i szkód, na koniec zostawiając "swoje" kluby w czarnej dupie. Tacy ludzie powinni być odseparowani od możliwości zarządzania klubami piłkarskimi, a dopuszczani jedynie jako sponsorzy, ponieważ same chęci, wkład finansowy i bujna wyobraźnia to za mało, ażeby osiągać sukcesy w sporcie.
12 wrz 2019 | 10:15
+3
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
"Tacy ludzie powinni być odseparowani od możliwości zarządzania klubami piłkarskimi..." Drogi szaraczku jeśli życie Cię tego jeszcze nie nauczyło to ja uświadomię Cię, że jak masz pieniądze to możesz wszystko ;)
12 wrz 2019 | 11:04
(Edytowany)
Drogi ekspercie życia, być może, jeśli masz dużo pieniędzy, możesz wiele, ale na pewno nie wszystko. Dwaj wspomnieni biznesmeni mogli sobie kupić kluby, ale już nie dali rady stworzyć z nich wymarzonych potęg, nawet w skali naszej marnej ligi, ponieważ zabrakło im tego, czego nie da się kupić za żadne pieniądze, czyli wiedzy, doświadczenia, umiejętności, pasji i realistycznej, długofalowej wizji, bez których osiągnięcie czegokolwiek trwałego i wielkiego jest tylko mrzonką z góry skazaną na niepowodzenie.
+21
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Drogi ekspercie życia, być może, jeśli masz dużo pieniędzy, możesz bardzo wiele, ale na pewno nie wszystko. Dwaj wspomnieni biznesmeni mogli sobie kupić kluby, ale już nie dali rady stworzyć z nich wymarzonych potęg, nawet w skali naszej marnej ligi, ponieważ zabrakło im tego, czego nie da się kupić za żadne pieniądze, czyli wiedzy, doświadczenia, umiejętności, pasji i realistycznej, długofalowej wizji, bez których osiągnięcie czegokolwiek trwałego i wielkiego jest tylko mrzonką z góry skazaną na niepowodzenie.
17 wrz 2019 | 07:18
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Z pewnością Twój apel odniesie skutek i odsuną ich od piłki.
{{comment.created_datetime}}
(Edytowany)
{{comment.user_score.team_A_name}}
{{comment.user_score.team_A_score}}:{{comment.user_score.team_B_score}}
{{comment.user_score.team_B_name}}
Edytuj (jeszcze przez {{minuteUnit}})
Wszystkie

Sportbuzz

×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.