Polacy nie klęknęli na Wembley. Zdecydowali się na inny gest [ZDJĘCIE]

Polacy nie klęknęli na Wembley. Zdecydowali się na inny gest [ZDJĘCIE]
screen
Zgodnie z naszymi zapowiedziami reprezentanci Polski nie uklęknęli w geście wyrażającym wsparcie dla akcji "Black Lives Matter". Biało-czerwoni swoje poparcie dla walki z rasizmem zaakcentowali w inny sposób.
Przed meczami angielskiej Premier League, pucharowymi i reprezentacyjnymi piłkarze obu drużyn klękają, żeby wesprzeć akcję „Black Lives Matter”, która nabrała rozgłosu i zdobyła ogólnoświatową uwagę w 2020 roku po śmierci George’a Floyda, zabitego podczas interwencji policyjnej. Większość piłkarzy wykonuje ten gest. Wyjątki są nieliczne.
Dalsza część tekstu pod wideo
Anglicy klękają też przed meczami swojej reprezentacji. Nie inaczej było w środowy wieczór przed potyczką z Polską. Biało-czerwoni jednak zachowali się inaczej. Zamiast klękać wskazywali na znajdujący się na koszulkach napis "Respect". Wcześniej na podobny gest zdobyli się Czesi.
Respect
screen
Polscy piłkarze - podobnie jak choćby Zbigniew Boniek - nie byli zwolennikami klękania. W ten sposób zachowali się możliwie apolitycznie, lecz przez swój gest okazali szacunek akcji. W swoim oświadczeniu podkreślił to PZPN. Treść komunikatu przytaczamy poniżej.

Oświadczenie PZPN

Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że piłkarze reprezentacji Polski przed meczem z Anglią na Wembley zajęli neutralne i apolityczne stanowisko wobec inicjatywy „Black Lives Matter”. Jednocześnie podkreślamy, że wszyscy reprezentanci Polski są solidarnie przeciwni wszelkim przejawom rasizmu i nietolerancji. PZPN w swoich statutowych działaniach i powinnościach zawsze kierował się otwartością, przestrzeganiem zasad równości, tolerancji i równouprawnienia wobec wszystkich ludzi, niezależnie od ich miejsca zamieszkanie, koloru skóry, wyznania oraz poglądów politycznych.
Aby wyrazić swój sprzeciw, reprezentanci Polski przed pierwszym gwizdkiem meczu z Anglią wskazali na zamieszczony na lewym rękawie koszulki napis „UEFA Respect”, który nawiązuje do prowadzonej przez europejską federację kampanii przeciwko rasizmowi, ksenofobii i nietolerancji.
Redakcja meczyki.pl
Marcin Karbowski31 Mar 2021 · 20:57
Źródło: własne

Przeczytaj również