Twardzi w obronie, zagubieni w ataku. Jak reprezentacja Polski wypada na tle Europy? Oto fakty!

Twardzi w obronie, zagubieni w ataku. Jak reprezentacja Polski wypada na tle Europy? Oto fakty!
Press Focus
Autor: Tomasz Włodarczyk 24 lis 2020 | 14:39
Jerzy Brzęczek zostaje na stanowisku selekcjonera zatem po kolejnym etapie jego pracy pora przyjrzeć się, w którym miejscu jest prowadzona przez niego reprezentacja Polski. Bez krzyku czy opinii bez pokrycia. Same fakty. Wzięliśmy kadrę pod dokładną lupę oceniając jej formę na podstawie 35 kryteriów - zachowania w ataku, obronie i kreatywności. Jak wypadamy na tle europejskiej elity? Co działa a co nie? Twardzi w obronie, chaotyczni w ataku. Nie jesteśmy ani tak dobrzy, ani tak źli jak nam się wydaje.

Po poniedziałkowym spotkaniu Brzęczka ze Zbigniewem Bońkiem wiemy, że mamy ciągle tego samego selekcjonera. Dziś najbardziej krytykowanego człowieka w polskiej piłce. Wroga numer jeden kibiców.

Czy z reprezentacją faktycznie jest tak źle?

Odrzuciliśmy styl i wrażenia artystyczne. Spojrzeliśmy na fakty. Suche liczby, które oczywiście nie kreślą pełnego obrazu, ale przydają się do trzeźwej analizy sytuacji. Pokazują, w jakim miejscu jest kadra. W czym jesteśmy mocni, a co należy koniecznie poprawić, aby nie zaliczyć wtopy podczas przyszłorocznych mistrzostw Europy.
Brzęczek zakończył w listopadzie drugi etap swojej pracy. Pierwszym były eliminacje EURO 2020. Wygrane przez biało-czerwonych, zatem cel został spełniony. TUTAJ podsumowaliśmy i rozłożyliśmy na czynniki pierwsze drogę Polski do turnieju finałowego.
W tym roku, wywróconym do góry nogami przez pandemie koronawirusa, Boniek nakreślił selekcjonerowi kolejne zadanie. Utrzymanie się w najwyższej Dywizji Ligi Narodów. To także się udało, choć nie sposób było cieszyć się ze stylu, w jakim ta misja została wypełniona. Zajęliśmy trzecie miejsce w grupie za Włochami i Holandią.
Po jesiennym maratonie wielu prognozuje, że na ME będzie katastrofa. Tam według PZPN mamy co najmniej wyjść z grupy. Zadanie o tyle łatwe, że od 2016 roku w turnieju biorą udział 24 zespoły. Do fazy pucharowej można awansować z trzeciego miejsca.

Co gdybyśmy potraktowali Ligę Narodów jak stare EURO?

Dywizja A to szesnaście najlepszych zespołów Starego Kontynentu, czyli tak jak stary format turnieju. Polska w ogólnej tabeli punktowej zajęła dziesiąte miejsce zatem nie awansowałaby do ćwierćfinału. Poza stawką znalazłyby się także Niemcy, Szwecja czy Szwajcaria. Największym zaskoczeniem w ósemce byłaby obecność Duńczyków.
Odrzucając punkty i styl, rozłożyliśmy grę reprezentacji Polski na czynniki pierwsze. Jak wspomnieliśmy we wstępie, oceniliśmy reprezentację na podstawie 35* czynników zgromadzonych w profesjonalnym systemie statystycznym WyScout. Przeanalizowaliśmy setki liczb - od generalnych jak liczba punktów, goli i podań do bardziej złożony jak współczynnik PPDA określający intensywność pressingu w ataku i obronie na podstawie liczby podań dzielonych przez działania drugiego zespołu.
Do jakich wniosków doszliśmy? Kadra zgromadziła 320 punktów, co plasuje ją na dziewiątym miejscu wśród szesnastu drużyn. Jesteśmy europejskim średniakiem z wyższej półki. Daleko nam do najmocniejszej Hiszpanii, która lideruje niemal we wszystkich klasyfikacjach związanych z kreatywnością. Daleko nam także do naszych grupowych rywali - Włoch i Holandii - którzy po zebraniu danych zajęli drugie i czwarte miejsce w Europie.
Statystyki pokazują, że obracaliśmy się w towarzystwie, które grało bardzo twardo i intensywnie. Średnia naszej grupy wypada najkorzystniej ze wszystkich, co mogłoby sugerować, że to najmocniejsze zestawienie z czterech grupy Dywizji A.
Środek stawki poniekąd oddaje nasz stan. Jesteśmy za słabi na rywalizowanie z najsilniejszymi, ale radzimy sobie z zespołami o podobnym statusie lub nieco gorszymi. Nie jesteśmy więc ani tak dobrzy, ani tak słabi jak wielu się wydaje. Zbyt wiele czynników, także indywidualnych pokazuje, że do czołówki naszym zawodnikom brakuje wiele lub jest między nimi przepaść.
Ratują nas współczynniki w obronie, pogrążają te dotyczące fazy ofensywnej. Czyli mówiąc w skrócie - oczy nas nie oszukiwały. W Lidze Narodów przez większość starć z Włochami i Holandią byliśmy zepchnięci do defensywy,. Polscy piłkarze musieli napocić się przed własną bramką przez co nabili imponujące statystyki.

Twardo, intensywnie i często w obronie

Polacy stoczyli aż pięćset pojedynków – najwięcej z Dywizji A. Biało-czerwoni popełnili też najwięcej fauli (111) i zgromadzili najwięcej żółtych kartek (16). Zablokowali również najwięcej strzałów - 28. Najszczelniejszą zaporą był Kamil Glik, który przyjął na ciało najwięcej uderzeń - aż osiem. Jest także wysoko w klasyfikacji przechwytów (7.), których zanotował 35.
Dane obrazują sposób naszej gry. Zwłaszcza w środkowej strefie, gdzie staraliśmy się szybko kasować akcje rywali poprzez przerywanie gry faulami. W TOP5 najczęściej przekraczających przepisy znalazło się aż trzech rodaków - Grzegorz Krychowiak, Mateusz Klich i Jan Bednarek. W średniej fauli na mecz nasi gracze są absolutnymi liderami, gdzie do najostrzej grającej dziesiątki Ligi Narodów dołączył jeszcze Jacek Góralski, zastępując w niej Kamila Glika.
LICZBA FAULI W LIDZE NARODÓW:
Imponująco wygląda nasz współczynnik PPDA, czyli intensywność pressingu w działaniach defensywnych. Oblicza się go poprzez zsumowanie wszystkich zagrań przeciwników i podzielenie przez liczbę podjętych akcji w obronie. Nasza średnia to tylko 11,65, co oznacza, że Polska pozwala średnio na wymianę tylu podań zanim próbowała odebrać piłkę. Szybciej w jej posiadanie przechodziły tylko trzy reprezentacje - Włochy, Holandia i Hiszpania.
Sam współczynnik nie świadczy jednak o jakości pressingu. Może on po prostu wynikać z potrzeby i częstotliwości podejmowanych działań. Skoro często nas atakowano, piłkarze musieli odpowiadać na takie zachowania. Dopiero pełny obraz daje obserwacja meczu, a sami widzieliśmy jak w Amsterdamie czy Reggio Emilia wyglądała nasza gra do przodu... Cały czas musieliśmy walczyć z naporem przeciwników, co nabijało liczby.
Taką tezę potwierdza również wysoka liczba przechwytów (276 i czwarte miejsce) vs. liczba straconych piłek (554 i siódma pozycja). Zatem kadra często odbierała futbolówkę, po czym szybko ją traciła, o czym świadczy również liczba wymienionych podań. Jedna z najsłabszych w całej Dywizji A.
W większości rankingów dotyczących konstruowania akcji jesteśmy poza czołową dziesiątką. Beznadziejnie wypadamy w transporcie piłki na 30-40 metr przed bramkę rywala. Takich zagrań mieliśmy średnio 42 na mecz. Hiszpanie - 70, Anglicy - 68, Holendrzy - 65. W dokładności rozegrania (83,5 procent) gorsi byli jedynie Islandczycy. We współczynniku wymiany piłki na minutę posiadania podobnie. Znów ogon stawki, a za plecami tylko Bośnia i Hercegowina oraz Islandia.
LICZBA I DOKŁADNOŚĆ PODAŃ W LIDZE NARODÓW:
Zadziwiająco dobrze wyglądamy natomiast w liczbie wykonanych tzw. „inteligentnych podań”, które WyScout określa jako zagrania mające na celu zyskanie przewagi przez zaskoczenie defensywy jednym podaniem. W tym aspekcie minimalnie lepsi są jedynie Holendrzy i Portugalczycy.

Szybko, prosto i chaotycznie pod bramkę rywala

Takim świetnym, niestety rzadkim w naszym wykonaniu, zagraniem było świetne wypuszczenie Kamila Jóźwiaka przez Roberta Lewandowskiego w ostatnim meczu z Holendrami:
Dlaczego w innych statystykach odpowiadających za kreatywność i utrzymanie się przy piłce jesteśmy bardzo przeciętni, a w tym jednym wskaźniku znajdujemy się na podium? Znów z pomocą przychodzi obserwacja meczów. Kadrze bardzo trudno przychodziło konstruowanie akcji w ataku pozycyjnym czy skrzydłami. Dlatego zawodnicy posyłali dużo przeszywających piłek. Chcieli szybko zdobyć teren. To prosty środek do zaskoczenia rywala. Stąd także niezłe miejsce pod względem prostopadłych (8.), kluczowych (9.) i długich zagrań (7.), ale już bardzo słabe jeśli spojrzymy na poszanowanie piłki. W tej klasyfikacji nie ma przypadku. Hiszpanie wymienili aż 4273 podania z dokładnością 91 procent! To blisko dwa razy więcej niż biało-czerwoni.
Jak trudno szło nam konstruowanie ataku pozycyjnego świadczy odwrócone PPDA. Podopieczni Brzęczka pod pressingiem wymieniali średnio dziesięć podań. Hiszpanie aż 24, Belgowie podobnie, Anglicy blisko 21, a Włosi siedemnaście. To także pokazuje, że rywale wolą na nich poczekać bliżej swojej bramki.
W myśl powiedzenia, że w życiu pewne są tylko śmierć, podatki i statystyka można zbudować z tych danych obraz reprezentacji Polski w 2020 jako drużyny wycofanej, opierającej się na twardej grze, agresywnym odbiorze i jak najszybszym pozbyciu się piłki. To z kolei prowadzi do bardzo częstych strat. I koło się zamyka, a czynność powtarza - wyczekanie, odbiór, próba zagrania, strata, odbudowa formacji w defensywie. Słabszy moment, gorsze zaangażowanie czy dyspozycja fizyczna i wygląda to tak jak z Włochami, którzy nas zabiegali i pokazali wyższość umiejętności technicznych czy szybkości rozegrania.

Selekcjonerze, lekcja do odrobienia

Skoro Jerzy Brzęczek zostaje, wręczamy mu gotowy materiał do analizy. Nasza diagnoza? W obronie nie schodzimy poniżej pewnego, całkiem wysokiego poziomu. Musimy wyeliminować głupie błędy, które przytrafiały się ostatnio - prokurowanie karnych, łapanie kartek, strata goli po stałych fragmentach gry. Mimo to jako formacja funkcjonujemy całkiem nieźle.
Natomiast w ataku musimy poprawić właściwie WSZYSTKO. Zwłaszcza pierwszą reakcję. Przygotowanie piłki, jej szybszy transport wyżej przez dokładne rozegranie, co bardzo mocno szwankuje. W tym momencie nie jesteśmy ani mocni w ataku pozycyjnym, ani w kontrataku. Jak niedawno naszą mocą byli skrzydłowi, tak teraz wykonujemy mało dośrodkowań (67 i 12. miejsce), z których trzy na cztery są niedokładne (12. miejsce).
Za skuteczność naszej ofensywny nie odpowiada złożoność, szybkość czy skomplikowanie akcji, a pojedyncze zagranie. Przebłysk. Reszta to niestety spory chaos i przypadek. Trudno w takim wypadku mówić o jakiejkolwiek powtarzalności czy elemencie zaskoczenia rywali. Ci z wyższej półki czytają nas jak elementarz. Nawet gdy na początku meczu w Chorzowie zaskoczyliśmy Holandię po akcjach bokami, szybko się zorientowali, skorygowali ustawienie i zneutralizowali ten atut. A innych już nie mieliśmy.
Selekcjoner ma teraz blisko cztery miesiące, aby usiąść ze sztabem i odrobić lekcję. Przygotować plan oparty o analizę i głos szatni. Od marca, kiedy rozpoczną się eliminacje mistrzostw świata, nie będzie taryfy ulgowej. Czasu na potknięcia bez konsekwencji. Najpierw intensywna walka o mundial, a potem już ostatnia prosta przed EURO, na którym miło byłoby zobaczyć kadrę, która urosła na błędach.
*35 kryteriów, które badaliśmy po występie reprezentacji Polski w Lidze Narodów:
Gole, xG, punkty, średnia wieku, posiadanie piłki, strzały, strzały przeciwnika, dośrodkowania, zmiany, dryblingi, kontakt w polu karnym, faulowani, faulujący, spalone, rzuty rożne, pojedynki, przechwyty, pojedynki w powietrzu, stracone piłki, intensywność odbioru, intensywność pressingu, żółte i czerwone kartki, liczba podań, prostopadłe podania, kluczowe podania, długie podania, podania na 30-40 metr, liczba podań na minutę posiadania, inteligentne podania, progresywne podania, bieg progresywny, "deep completion", PPDA, PPDA against.
author picture

Tomasz Włodarczyk

Spodobał Ci się tekst tego autora?

Czytaj kolejne
Źródło: własne, WyScout

Tabela ligowa - Liga Narodów UEFA

1460 PLN

Oferta powitalna 1200 1460 PLN złożona z aż trzech bonusów! 231 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

2230 PLN

Zakład bez ryzyka 200 210 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 2000 PLN

2961 PLN

Na start 2961 PLN: gra bez ryzyka do 600 zł, bonus od depozytu 3x777 PLN oraz freebet 30 PLN. Kod MEGABONUS

550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

584 PLN

Freebet 34 PLN za pierwszą wpłatę dla nowych graczy z Meczyki.pl + cashback 500 PLN + bonus 50 PLN

Dyskusja 25

25 lis 2020 | 15:39
0
Wszystko widać jak na dłoni Naszej Reprezentacji brakuje pomysłu na jakąkolwiek grę...
Dokładnie jak kiedyś kontratak był z naszej strony mocny tak obecnie nie jestem w stanie powiedzieć co ta mocą jest.
Nie mamy w środku pola kogoś kto by te nasze formacje ofensywna potrafił rozkręcić . Zobaczymy jak to wszystko będzie wyglądać ale łatwo nie będzie.
Brzeczek ma teraz wszystko wymienione nad czym musimy popracować więc może dadzą radę chłopaki.
24 lis 2020 | 18:08
0
Problemem jest system, którym gramy. 4-5-1 a nawet 4-4-2, które próbuje od lat Brzęczek nic nie wnosi. Warto przejść na 3-5-1-1 z wahadłami bo w tym systemie mamy graczy o optymalnych warunkach. W swoich klubach w takim systemie grają nasi stranieri i Bednarek też wie o co chodzi. Szczęsny- Karbownik- Bednarek, Glik, Walukiewicz- Płacheta- Moder, Zieliński, Góralski (Klich)- Klich (Lewandowski)- Lewandowski (Milik, Piątek). W rezerwie na środku obrony mamy Bielika i Dawidowicza. Na wahadła jako zmienników mamy Recę, Bereszyńskiego, Jóźwiaka i Kędziorę. Bramkarze to Fabiański i Drągowski. Defensywni pomocnicy: Krychowiak. Na 10-kę Szymański. Ciekawy jestem jak wyglądałby Lewy za Milikiem w formie i ofensywnymi wahadłami dogrywającymi w pole karne dolne piłki
24 lis 2020 | 16:11
0
Dokładnie brakuje w środku pomocy dwóch kreatywnych szybkich rozgrywających, z chęcią biegania, tylko gdzie ich szukać??....grając dwoma defensywnymi przecinakami chuja się ugra w obecnej piłce. Środek pola naszej reprezentacji jest do rozbijania a nie kreowania gry.
24 lis 2020 | 15:44
(Edytowany)
Moim zdaniem naszym głównym problemem jest środek pomocy. Musimy pogodzić się z tym, że Zieliński nie będzie grał w kadrze tak dobrze jak w Napoli, a i tak jest naszym najlepszym graczem w drugiej linii. Byłoby inaczej, gdyby on miał tam z kim grać, ale prawie nikt w naszej kadrze nie ogarnia takiej szybkiej wymiany krótkich podań. Drugim zawodnikiem, który powinien grać w pierwszej "11" jest Góral, ale nie ten ze spotkania z Włochami, tylko ten myślący i biorący nawet czasem ciężar gry na swoje barki. Kogo im dokooptować? Nie wiem. Świetny byłby Krychowiak, ale ten z czasów gry w Sevilli lub Piotr Nowak z TSV Monachium, ale on już dawno zakończył karierę. Przy innym schemacie taktycznym, sprawdzonym rozwiązaniem byłby regularnie grający w klubie Arkadiusz Milik. Mógłby być doskonałym wsparciem dla Lewego, jak w erze Nawałki. Trzymajmy więc kciuki, żeby w końcu, gdzieś złapał rytm meczowy. Na skrzydłach coś zawsze można wykombinować. Jest Płacheta, Grosik i Jóźwiak. Może odżyje jeszcze Kądzior. Byłoby miło. Przy formacji z trzema obrońcami - Kędziora z Karbownikiem, Rybusem lub Recą. Nie chcę dyskwalifikować innych graczy, ale z całym szacunkiem, Linetty, Klich czy Moder nie zgrali narazie w kadrze takiego meczu, że można byłoby powiedzieć Wow! on jest jednak niezbędny.
0
Moim zdaniem naszym głównym problemem jest środek pomocy. Musimy pogodzić się z tym, że Zieliński nie będzie grał w kadrze tak dobrze jak w Napoli, a i tak jest naszym najlepszym graczem w drugiej linii. Byłoby inaczej, gdyby on miał tam z kim grać, ale prawie nikt w naszej kadrze nie ogarnia takiej szybkiej wymiany krótkich podań. Drugim zawodnikiem, który powinien grać w pierwszej "11" jest Góral, ale nie ten ze spotkania z Włochami, tylko ten myślący i biorący nawet czasem ciężar gry na swoje barki. Kogo im dokooptować? Nie wiem. Świetny byłby Krychowiak, ale ten z czasów gry w Sevilli lub Piotr Nowak z TSV Monachium, ale on już dawno zakończył karierę. Przy innym schemacie taktycznym, sprawdzonym rozwiązaniem byłby regularnie grający w klubie Arkadiusz Milik. Mógłby być doskonałym wsparciem dla Lewego, jak w erze Nawałki. Trzymajmy więc kciuki, żeby w końcu, gdzieś złapał rytm meczowy. Na skrzydłach coś zawsze można wykombinować. Jest Płacheta, Grosik i Jóźwiak. Może odżyje jeszcze Kądzior. Byłoby miło. Przy formacji z trzema obrońcami - Kędziora z Karbownikiem, Rybusem lub Recą. Nie chcę dyskwalifikować innych graczy, ale z całym szacunkiem, Linetty, Klich czy Moder nie zagrali narazie w kadrze takiego meczu, że można byłoby powiedzieć Wow! on jest jednak niezbędny.
24 lis 2020 | 15:43
(Edytowany)
Komentarz usunięty
0
Komentarz usunięty
24 lis 2020 | 15:51
0
Czyli sam dla siebie też nic nie znaczysz? Miło, ale i tak wypierdalaj
24 lis 2020 | 15:31
0
Nie wiem czemu Niemcy nie wyszliby z grupy według artykułu. W starym Euro były cztery grupy i po dwa zespoły wychodziły nie ważne ile miały punktów. Więc Niemcy by wyszli z grupy na drugim miejscu za Hiszpanią a nie wyszliby Anglicy bo zajęli trzecie miejsce.
24 lis 2020 | 15:25
0
Mamy wpisane w DNA obronę przed najeźdźcami :-)
24 lis 2020 | 15:07
0
Ważne że przesuwają się najlepiej ze wszystkich.
24 lis 2020 | 15:07
(Edytowany)
Ważne że przesuwają się najlepiej ze wszystkich.
0
dubel
24 lis 2020 | 15:05
0
Jeden zawodnik klasa światowa reszta średnia półka, a trener? Wisła Płock. Bez stylu bez pomysłu nikt normalny nie oczekuje wyników
24 lis 2020 | 15:29
0
Nawałka za to byl trenerem swiatowej klasy,ktory przychodzil z Gornika Zabrze.
24 lis 2020 | 15:29
0
Nawałka za to byl trenerem swiatowej klasy,ktory przychodzil z Gornika Zabrze.
24 lis 2020 | 15:00
0
Ja nie noszę maseczki bo się wstydzę zakładać szmatę na gębę. Poza tym to utrudnia oddychanie a nie mam zamiaru się dusić na polecenie jakiegoś rządowego przygłupa. Ale popieram, żebyście wszyscy nosili. Mam kupę śmiechu wtedy. Ludzi w maskach nazywam kosmitami.
24 lis 2020 | 15:52
0
Kolejny nawiedzony? Czy po prostu idiota, który w artykule kompletnie o czymś innym musi się wpierdalać z komentarzem na temat noszenia masek?
24 lis 2020 | 16:06
0
Pajace w rządzie są, ale jak ktoś mi mówi ze to utrudnia oddychanie to mam kupę śmiechu. Noszę po 8h dziennie i nie mam problemu z oddychaniem, najwyraźniej przejrany jesteś lub śmierdziuch papierosowy z Ciebie ale to nie wina maseczki a tego że sam sobie zatruwasz organizm :)
24 lis 2020 | 16:20
0
Nie mówiąc o tym, że trzeba je też zmieniać co jakiś czas- o czym najwyraźniej niektórzy nie wiedzą. Nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy koniecznie pokazują tutaj swój debilizm :)
24 lis 2020 | 14:56
0
Z tym wuefista na lawce trenerskiej to my nic nie ugramy na euro nie mowiac juz o wyjsciu z grupy a w eliminacjach do mundialu to bedzie katastrofa jak go nie zwolnia.
24 lis 2020 | 15:27
0
Jackowski?
24 lis 2020 | 21:32
0
Nie jestem jasnowidzem ale przewiduje ze tak bedzie.On od dwoch lat jest trenerem kadry i w tym czasie nasi nie zagrali zadnego dobrego meczu.
25 lis 2020 | 13:50
0
Ty jesteś zarejestrowany na meczykach trochę ponad 3 miesiące napierdoliłeś ponad 4 tysiące komentarzy żadnego sensownego możecie sobie przybyć piątkę
24 lis 2020 | 14:48
0
Komentarz usunięty
24 lis 2020 | 14:44
0
Po prostu trzeba stawiać na młodych #BIAŁO-CZERWONI
24 lis 2020 | 16:04
0
Których młodych? Zagubionego Modera, przeciętnego Szymańskiego czy slabego Karbownika?
24 lis 2020 | 14:44
0
Komentarz usunięty

Tabela ligowa - Liga Narodów UEFA

1460 PLN

Oferta powitalna 1200 1460 PLN złożona z aż trzech bonusów! 231 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

2230 PLN

Zakład bez ryzyka 200 210 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 2000 PLN

2961 PLN

Na start 2961 PLN: gra bez ryzyka do 600 zł, bonus od depozytu 3x777 PLN oraz freebet 30 PLN. Kod MEGABONUS

550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

584 PLN

Freebet 34 PLN za pierwszą wpłatę dla nowych graczy z Meczyki.pl + cashback 500 PLN + bonus 50 PLN