Ajax Amsterdam został mistrzem Holandii!

Federico Guerra Moran/Shutterstock
Ajax Amsterdam rozbił na wyjeździe BV De Graafschap 4:1 (2:1) w spotkaniu ostatniej kolejki rozgrywek Eredivisie i po raz 34. w historii został mistrzem Holandii.
Na Stadion De Vijverberg w Doetinchem prowadzenie faworyzowanym gościom zapewnił osiem minut przed przerwą Lasse Schoene. Duńczyk popisał się kapitalnym uderzeniem z dystansu. Zaledwie trzy minuty później wyrównał w sytuacji sam na sam płaskim strzałem w krótki róg Youssef El Jebli.
Minutę przed przerwą na przebojową szarżę zdecydował się Hakim Ziyech. Marokańczyk po minięciu trzech rywali zagrał do wbiegającego w pole karne Nicolasa Tagliafico i Argentyńczyk dopełnił tylko formalności, kierując piłkę do pustej bramki. Po zmianie stron podwyższył z rzutu karnego Dusan Tadic. Serb przypieczętował jeszcze trzy minuty przed końcem okazałe zwycięstwo, ustalając wynik konfrontacji.
Wicemistrzem Holandii zostali piłkarze PSV Eindhoven. Ekipa z Brabancji razem z drużyną z Amsterdamu zagra w kwalifikacjach Ligi Mistrzów. O miejsce w fazie grupowej Ligi Europy walczyć będą natomiast Feyenoord Rotterdam, Alkmaar Zaanstreek oraz zwycięzca barażów, w których zagrają Vitesse Arnhem, FC Utrecht, Heracles Almelo oraz FC Groningen.
Gorzki smak degradacji muszą przełknąć fani NAC Breda. W ich miejsce w przyszłym sezonie zagra na najwyższym poziomie Twente Enschede.
* * * * * *

Wyniki pozostałych meczów ostatniej kolejki Eredivisie:
SBV Excelsior - Alkmaar Zaanstreek 4:2 (1:1)

Bramki: Jeffry Fortes 22, Van Rhijn 51-samobójcza, Bruins 60-karny, Omarsson 65 - Koopmeiners 30, Johnsen 70.
ADO Den Haag - Willem II Tilburg 6:2 (1:1)

Bramki: El Khayati 31, 71-karny, Kanon 64, Necid 74, 86, Immers 81 - Dankerlui 15, Pavlidis 48.

Czerwona kartka: Dankerlui (71, Willem II).
FC Utrecht - SC Heerenveen 3:1 (1:1)

Bramki: Janssen 41, Van de Streek 48, Dessers 81 - Rienstra 30.
NAC Breda - PEC Zwolle 0:0.
Fortuna Sittard - Feyenoord Rotterdam 1:4 (1:1)

Bramki: Smeets 45 - Kokcu 6, Joergensen 70, 79, Berghuis 90.

Czerwona kartka: Heerings (68, Fortuna).
VVV Venlo - Vitesse Arnhem 1:3 (0:2)

Bramki: Van Ooijen 68 - Karawajew 23, Odegaard 38, Bero 83.