Bayern FC. Robert Lewandowski odpowiada na publikację Der Spiegel. "To teza całkowicie fałszywa"

Robert Lewandowski odpowiada na publikację Der Spiegel. "To teza całkowicie fałszywa"
Rafał Rusek/PressFocus
Autor: Daniel Makarewicz 5 mar 2021 | 20:06
Niemieckie media znów napisały o rzekomych nadużyciach podatkowych Roberta Lewandowskiego. Polski piłkarz zdecydował się odpowiedzieć na artykuł opublikowany przez "Der Spiegel".
O nieprawidłowościach w rozliczeniach Lewandowskiego z niemieckim fiskusem głośno zrobiło się we wrześniu zeszłego roku. Jak sugerował wówczas "Der Spiegel", część umów dotyczących praw reklamowych miała być antydatowana.
Według wyliczeń niemiecki urząd skarbowy miał na tym stracić nawet kilka milionów euro. Co więcej - pojawiły się też nagrania dowodzące, że Lewandowski był szantażowany przez swojego byłego agenta, Cezarego Kucharskiego.
Wczoraj "Der Spiegel" znów wrócił do sprawy napastnika Bayernu. Tym razem przede wszystkim zwrócono uwagę na działanie, które pozwoliło na uniknięcie płacenia podatków od praw do wizerunku piłkarza.
Na tę publikację już zareagował Robert Lewandowski. Jego przedstawiciele wydali oficjalne oświadczenie. Oto jego pełna treść.

Oświadczenie przedstawicieli Roberta Lewandowskiego ws. publikacji "Der Spiegel"

W związku z kolejnymi publikacjami tygodnika "Der Spiegel" przypominamy, że Robert Lewandowski nie wypowiada się publicznie na temat toczącej się sprawy sądowej i sporu z Cezarym Kucharskim. Wszystkie konieczne w tym obszarze działania są realizowane przez jego pełnomocników, którzy w pełni transparentnie współpracują ze stosownymi organami, aby dochodzić prawdy i chronić dobre imię Roberta Lewandowskiego i jego rodziny.
Jednocześnie, w kontekście publikacji tygodnika "Der Spiegel", jesteśmy zmuszeni odnieść się do kilku kluczowych zagadnień.
Der Spiegel pisząc o sprawie szantażu stwierdza, że obecnie nie wiadomo, kto w trwającym śledztwie, jest sprawcą, a kto ofiarą.
Jest to teza całkowicie fałszywa. Faktem jest, że toczy się tylko jedno postępowanie karne, w którym Robert Lewandowski ma status pokrzywdzonego, a Cezary Kucharski jest podejrzany o szantaż wobec Roberta Lewandowskiego. Jakiekolwiek inne przedstawianie tej sytuacji jest niedozwoloną manipulacją.
"Der Spiegel" powtarza tezy obrońców Cezarego Kucharskiego, że nagrania będące w posiadaniu prokuratury mają luki i pominięcia, podważa rzetelność materiału dowodowego i tym samym jego przekaz.
Tygodnik nie wspomina jednak, że 3 marca br., po analizie biegłych, prokuratura jednoznacznie i ostatecznie potwierdziła autentyczność nagrań oraz fakt, że treści rozmów nie zostały poddane żadnym modyfikacjom. W chwili obecnej nie ma więc już żadnych wątpliwości co do treści rozmów Cezarego Kucharskiego oraz Roberta Lewandowskiego.
"Der Spiegel" zadaje też kluczowe pytanie, dlaczego Robert Lewandowski złożył zawiadomienie o szantażu 10 miesięcy po odbyciu rozmowy z Cezarym Kucharskim i wprost sugeruje, że ma to związek ze sporem biznesowym. Odpowiedź na to pytanie jest jasna, ale dla tygodnika niewygodna, dlatego o niej nie informuje. W trakcie spotkań z Robertem Lewandowskim Cezary Kucharski przedstawił swoje oczekiwania finansowe, które w opinii prokuratury noszą znamiona przestępstwa, powołując się przy tym na rozmowę z dziennikarzem "Der Spiegel", Rafaelem Buschmannem.
Cezary Kucharski poinformował Roberta Lewandowskiego, że "Rafael był u mnie dwa razy i wszystko czytał". Na tej podstawie zaproponował, że cena za jego "milczenie" wynosi 20 mln euro, którą to kwotę zgodnie ze słowami Cezarego Kucharskiego "rzucił w jednej z rozmów Rafael Buschmann". Nagrania potwierdzające te stwierdzenia są publicznie dostępne.
Tygodnik "Der Spiegel" we wrześniu 2020 roku publikował pierwszy tekst insynuujący, że osoby kierujące spółką i zarządzające wizerunkiem Roberta Lewandowskiego mogły podejmować działania mające na celu unikanie opodatkowania przychodów pochodzących z działalności marketingowej Roberta Lewandowskiego. Głównym autorem tej publikacji był Rafael Buschmann. Nie ulega zatem wątpliwości, że publikacja tekstu mogła być odebrana jako realizacja groźby sformułowanej w rozmowie, której celem było uderzenie w wizerunek Roberta Lewandowskiego.
Odpowiedź na pytanie, dlaczego zawiadomienie do prokuratury zostało złożone w tym terminie, wiążę się zatem bezpośrednio z terminem, treścią i wydźwiękiem publikacji w tygodniku Der Spiegel.
Warto jednak zadać inne pytania: dlaczego dziennikarz "Der Spiegel" czekał z opublikowaniem materiału co najmniej 9 miesięcy po rzekomych spotkaniach z Cezarym Kucharskim, na których, zgodnie z relacją Kucharskiego, zapoznał się z przedstawionymi przez niego dokumentami?
Jaki był cel przekazywania dziennikarzowi przez Cezarego Kucharskiego informacji o rzekomych nieprawidłowościach podatkowych w spółce, w której zresztą przez lata sam pełnił rolę prezesa zarządu? Nie miało to żadnego związku ze sporem biznesowym między Robertem Lewandowskim i Cezarym Kucharskim.
Warto też spytać, jakie są źródła publikowanych informacji i ich rzeczywiste intencje. W jednej z ostatnich publikacji dotyczącej rozbieżności dotyczących wysokości kontraktu Roberta Lewandowskiego z klubem FC Bayern, "Der Spiegel" pisze, że dziennikarze sprawdzili kwoty w podpisanej przez Roberta Lewandowskiego umowie. Kontrakt jest dokumentem całkowicie poufnym i nigdy nie powinien trafić do osób trzecich, w tym dziennikarzy. Ujawnianie tego typu umów jest złamaniem fundamentalnych standardów obowiązujących nie tylko w relacjach agent-piłkarz, ale także wszystkich relacji o charakterze biznesowym. W świetle tych faktów istnieją poważne powody, aby mieć uzasadnione wątpliwości co do bezstronności i intencji Pana Rafaela Buschmanna.
Poinformowaliśmy o tym redaktora naczelnego tygodnika "Der Spiegel", do którego przesłaliśmy pismo tłumaczące, że do zakończenia toczącego się postępowania sądowego nie będziemy komentować spraw związanych z relacjami biznesowymi pomiędzy Robertem Lewandowskim i Cezarym Kucharskim. Przypomnieliśmy także, że polska prokuratura analizuje obecnie, czy Rafael Buschmann odegrał jakąś rolę w sprawie o szantaż, w której podejrzany jest Cezary Kucharski.
Podtrzymujemy to stanowisko. Jednocześnie jeszcze raz podkreślamy, że w toczących się postępowaniach prokuratorskich jedyną osobą podejrzaną jest Cezary Kucharski.
Źródło: własne

Tabela ligowa - Bundesliga

1510 PLN

Oferta powitalna 1200 1510 PLN złożona z aż trzech bonusów! 281 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

2230 PLN

Zakład bez ryzyka 200 210 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 2000 PLN

1600 PLN

Na start 1600 PLN: gra bez ryzyka do 600 zł, bonus od depozytu 1000 PLN. Kod MEGABONUS

550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

584 PLN

Z kodem promocyjnym MECZYKI cashback 500 PLN + freebet 34 PLN za pierwszą wpłatę + bonus 50 PLN

Dyskusja 17

5 mar 2021 | 20:16
0
no i wkurwili Robercika i jutro zasunie BVB hattricka, tak żeby sobie ulżyć
5 mar 2021 | 20:22
0
"Der Spiegel" to brukowiec szukający taniej sensacji.
5 mar 2021 | 20:43
0
zdrajca narodu kucharski ,kanalia i glupek przyczynil sie do plucia na polaka .kucharski musi skonczyc w wiezieniu .tam chlopcy przetrzepia mu odbytnice .
5 mar 2021 | 20:24
0
Wolne media, takie jak niemiecka oPOzycja chciała w Polsce, LOL
5 mar 2021 | 22:23
0
Bełkot idioty
6 mar 2021 | 00:17
0
Wypierdalaj smieciu.
6 mar 2021 | 17:16
0
Śmieć to cię robił PiSdo
6 mar 2021 | 19:31
0
Mogła matka wyskrobać takie lewackie zero, ale aborcja w PL nie była jeszcze legalna. Może kiedys...
6 mar 2021 | 20:40
0
O, prawackie ścierwo dało głos. Do budy.
6 mar 2021 | 20:56
0
Wyliż jaja tacie.
5 mar 2021 | 20:12
0
Oszustwa Roberta to jakieś 10 artykułów dziennie, czyli 3650 rocznie co daje jakieś 40 milionów złotych wpływów z klików.
5 mar 2021 | 22:30
0
Niemiecki fiskus stracił miliony a my w czasie wojny przez nich miliardy
6 mar 2021 | 00:40
0
Jeśli Lewy faktycznie oszukiwał na podatkach to to jest kurwa żałość i żenada... facet jest milionerem, jest w wąskiej elicie najbogatszych ludzi na świecie (5% ludzkości) i jeszcze mu kurwa mało... no żałość i żanada... i gówno mnie obchodzi jakim świetnym jest piłkarzem, jeśli jest tak małym człowiekiem.
5 mar 2021 | 20:48
(Edytowany)
" Teza calkowicie falszywa " Daniel Makarewicz.
hahahahaha
0
" Teza calkowicie falszywa " Daniel Makarewicz.
hahahahaha ta strona to komedja, ale zabanie stwierdzajaco ze ...
9 mar 2021 | 08:36
0
Der lusterko to tylko fałszywy szmatulawiec jak wszystkie media zreszta ;p
5 mar 2021 | 21:57
0
Komentarz usunięty
5 mar 2021 | 22:36
0
Komentarz usunięty

Tabela ligowa - Bundesliga

1510 PLN

Oferta powitalna 1200 1510 PLN złożona z aż trzech bonusów! 281 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

2230 PLN

Zakład bez ryzyka 200 210 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 2000 PLN

1600 PLN

Na start 1600 PLN: gra bez ryzyka do 600 zł, bonus od depozytu 1000 PLN. Kod MEGABONUS

550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

584 PLN

Z kodem promocyjnym MECZYKI cashback 500 PLN + freebet 34 PLN za pierwszą wpłatę + bonus 50 PLN