Denis Urubko umniejsza zdobycie szczytu K2. "Gratuluję, ale użycie tlenu to doping"

Denis Urubko umniejsza zdobycie szczytu K2. "Gratuluję, ale użycie tlenu to doping"
Elekes Andor / wikicommons
Autor: Adam Kłos 17 sty 2021 | 13:15
Wczorajszy dzień już na zawsze zapisał się w historii himalaizmu. Po raz pierwszy zdobyto szczyt K2 w okresie zimowym. Denis Urubko umniejsza jednak sukces Nepalczyków: - Gratuluję, ale tlen to doping - mówi w rozmowie dla portalu "WP Sportowe Fakty".
Denis Urubko to jeden z najbardziej rozpoznawalnych himalaistów w naszym kraju. Sam marzył o wspięciu się na K2, jednak kilka jego prób nie zakończyło się powodzeniem Dopiero grupa Nepalczyków dokonała tego niesamowitego wyczynu. Ale pojawiają się głosy, że nie powinno to zostać oficjalnie uznane ze względu na użycie sztucznego tlenu.
- Już to kiedyś mówiłem: tlen to dla mnie doping. Daje dodatkową energię. W normalnym sporcie coś takiego jest niedozwolone, traktowane jako złamanie przepisów - mówi Urubko w wywiadzie dla "WP Sportowe Fakty".
- Sto lat temu był jeden styl, teraz pojawiły się nowe rozwiązania. Bez tlenu byłoby jeszcze piękniej, takie jest moje zdanie - komentuje.
- Cieszę się, to historyczna akcja. Trafili z atakiem w idealnym czasie, mieli świetną pogodę. Dostali od losu szansę i ją wykorzystali. Następni wspinacze mogą to zrobić w innym stylu, inną trasą - dodaje.
- Od lat mam w głowie zdobycie K2, jednak chciałbym tego dokonać bez użycia tlenu. Teraz trudno mi powiedzieć, czy jeszcze podejmę się tej próby. Ostatni rok pracowałem w wyprawach zimowych. Jestem trochę zmęczony, a czas leci. Nie jestem już młody - zakończył Denis Urubko.
Polski himalaista zapisał się w historii jako piętnasty człowiek, który zdobył wszystkie ośmiotysięczniki na świecie.
Źródło: WP Sportowe Fakty
1460 PLN

Oferta powitalna 1200 1460 PLN złożona z aż trzech bonusów! 231 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

2230 PLN

Zakład bez ryzyka 200 210 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 2000 PLN

1600 PLN

Na start 1600 PLN: gra bez ryzyka do 600 zł, bonus od depozytu 1000 PLN. Kod MEGABONUS

550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

584 PLN

Kod promocyjny MECZYKI - freebet 34 PLN za pierwszą wpłatę + cashback 500 PLN + bonus 50 PLN

Dyskusja 46

17 sty 2021 | 13:33
(Edytowany)
100% racji - 100 lat temu był jeden styl, nie było tlenu, nie było korzystania z szerpów jako tragarzy, nie było przygotowanych poręczówek, nie było super nowoczesnych lekkich trzymających ciuchów i pozostałego sprzętu. Na szczęście są oni bogowie himalaizmu którzy określają co można, a czego nie można!

Niesamowicie się cieszę, że to Nepalczycy zdobyli jako pierwsi K2. I niezależnie jak inni przegrani himalaiści będą skakać, umniejszać i na każdym kroku wytykać to oni właśnie zostaną zapamiętani na zawsze i zapisani w kartach historii.
0
100% racji - 100 lat temu był jeden styl, nie było tlenu, nie było korzystania z szerpów jako tragarzy, nie było przygotowanych poręczówek, nie było super nowoczesnych lekkich trzymających ciepło ciuchów i pozostałego sprzętu. Na szczęście są oni bogowie himalaizmu którzy określają co można, a czego nie można!

Niesamowicie się cieszę, że to Nepalczycy zdobyli jako pierwsi K2. I niezależnie jak inni przegrani himalaiści będą skakać, umniejszać i na każdym kroku wytykać to oni właśnie zostaną zapamiętani na zawsze i zapisani w kartach historii.
17 sty 2021 | 14:55
0
Zawsze byli tragarze, debilu. Każdy himalaista wie, że tlen jest dla turystów górskich a nie dla prawdziwych wspinaczy.
17 sty 2021 | 15:11
0
Byli tragarze ktoś musi jedzenie i sprzęt przynieść 80 km przeciez. Skąd wy się bierzecie?
24 sty 2021 | 12:03
0
Śmiem twierdzić że 20 lat temu nie było takiego sprzętu jak.teraz a co dopiero 100lat.
Co oni porównują. Teraz jest sponsoring. Kogo stać
żeby tam pojechać. Ludzie kasy nie.mają na.Śnieżkę nie.mówiąc nic o Kasprowym
17 sty 2021 | 13:57
(Edytowany)
MÓWIŁEM ! :D
Jak nie wymyśla nową datę zimy to takie pierdoły.

Powiem tak. Dla mnie liczy się tylko zdobycie szczytu w wełnianych kurtkach i skarpetach, skórzanych butach i bez szerpów. Najlepiej bez obozów przejściowych bo to też oszustwo.
0
MÓWIŁEM ! :D
Jak nie wymyśla nową datę zimy to takie pierdoły.

Powiem tak. Dla mnie liczy się tylko zdobycie szczytu w wełnianych kurtkach i skarpetach, skórzanych butach i bez szerpów. Najlepiej bez obozów przejściowych bo to też oszustwo. No i nie zapomnijmy o tym, że jak liny to tylko konopne.
17 sty 2021 | 14:46
(Edytowany)
Debil.
0
No to jak tak to idź i zdobądź szczyt w wełnianej kurtce. Tym się właśnie Urubko różni od ciebie, że nie pierdoli głupot z pod kołderki, łamago, tylko robi to o czym mówi. Każdy himalaista wie, że tlen jest dla turystów, a elita himalaizmu wspina się bez tlenu.
17 sty 2021 | 15:16
0
Jakbyś wiedział coś o wspinaczce to byś wiedział ze Polacy wprowadzili w himalajach styl alpejski i nie robili stałych obozów to po pierwsze. Po drugi najmocniejsi wspinali się ciągle baza szczyt baza bez przerwy bądź od odpoczynkiem pod płachta.
I jeśli nie rozróżniasz wejścia z tlenem od bez tlenu to tak jakbyś nie rozumiał typa który na silce szprycuje się tablica mendelejewa i dziwi się ze innym na sucho tak nie idzie
17 sty 2021 | 13:28
0
Weszli jako pierwsi weszli pogratulowac a nie czuc bol dupy bo nie Ja.
17 sty 2021 | 14:50
0
Jaka mentalność, taka psychologia, ty masz najwidoczniej ból dupy związany z Denisem Urubką. Stosując twój własny tok "rozumowania".
17 sty 2021 | 13:33
0
Zazdroszczą i nic więcej. Przynajmniej starsze pokolenie wspinaczy jak Wielicki jest w stanie docenić wyczyn.
17 sty 2021 | 14:48
0
W sumie powiedział to samo tylko mniej dosadnie.
17 sty 2021 | 13:33
0
Jak mozna umniejszac w zdobyciu szczytu.Chyba nie moze spac po nocach i sni mu sie jego noga,ze byla pierwsza.
17 sty 2021 | 14:47
(Edytowany)
Normalnie każdy alpinista wie, że tlen jest dla turystów.
0
Normalnie każdy alpinista/himalaista wie, że tlen jest dla turystów.
17 sty 2021 | 18:50
0
Spacja po kropce i przecinku poproszę + polskie znaki diakrytyczne. -1.
17 sty 2021 | 14:15
0
żenada bo ból dupki... jeśli tlen jest dopingiem to...?
jak wynajmują szerpów aby przez 70-90% nosili im wyposażenie a oni tylko atakują końcówkę sami to co to jest?
Obecnie płacisz 10 tys. dolarów i szerpowie sami Cie wniosą do najwyższy szczyt świata.
17 sty 2021 | 14:25
0
Robią za ciebie rekonesans, poręczkowanie, niosą twoje pączki, rozbijają namioty, przenoszą bazy. Jak coś idzie nie tak to cię ratują, a TY bohatersko wchodzisz bez tlenu :D
17 sty 2021 | 14:44
(Edytowany)
Widać, że dwójka durni którzy nigdy nie byli na porządnej wyprawie w górach. Taka ich praca ale nikt nie niesie sprzętu "za ciebie". Każdy niesie swój sprzęt w swoim plecaku. Od rozbicia bazy do szczytu daleka droga. Jesteście debilami karmionymi pedagogiką wstydu. Żenujące jak się brandzlujecie tymi swomi zdupnymi mundrościami meneli spod budki z piwem. Gówno wiecie o wspinaczce.
0
Widać, że dwójka durni którzy nigdy nie byli na porządnej wyprawie w górach. Taka ich praca ale nikt nie niesie sprzętu "za ciebie". Każdy niesie swój sprzęt w swoim plecaku. Od rozbicia bazy do szczytu daleka droga. Jesteście debilami karmionymi pedagogiką wstydu. Żenujące jak się brandzlujecie tymi swomi zdupnymi mundrościami meneli z pod budki z piwem. Gówno wiecie o wspinaczce.
17 sty 2021 | 15:09
0
Racja kolego nawet jednej książki nie przeczytali a pierdoła głupoty.
Chociaż trzeba przyznać ze w 60% maja racje. Są takie gwiazdeczki które niczego nie robią dopóki droga nie jest oporeczowana a potem wielcy wspinacze ale w tym gronie akurat Polaków nie ma
17 sty 2021 | 14:57
0
Jesteś głupi. Kto tak robi? Komercyjne wyprawy tu się zgodzę jakieś wywłoki z Korei i USA. A tak na większości polskich wypraw tylko do bazy tragarze chodzili bo kto ma sprzęt zanieść a cała walka z góra w większości wypraw była przez ekipę robiona. Chyba ze jakiś szerpa chciał wziąć udział w zdobywaniu szczytu. A jak się wspinali w stylu alpejskim to tez ktoś im poreczowal? Ogarnijcie temat a nie się wymądrzanie. Jest i będzie pierwszym wejściem ale sportowo to osiągniecie jest bezwartościowe.
17 sty 2021 | 15:31
0
Nie dziurkujcie się chłopaki, akurat nie jedną książkę poczytałem i miałem zaszczyt brać udział w wykładach Pana Wielickiego. Czy ja napisałem w odniesieniu ME do profesjonalistów? Czytanie ze zrozumieniem klasa 3. Po drugie myślicie że to takie łatwe wyprawę zorganizować. Kilka faktów.
Szczyt zdobyło 10 osób. Na zdjęciu części obozu widzimy kilkanaście namiotów.. Nie śpi się zazwyczaj pojedynczo tylko w więcej osób ze względu na temperaturę. Podsyłam linka abyście sobie zobaczyli z wyprawy na K2.
https://twitter.com/sst8848/status/1350414261659394053/photo/1

Myślisz że ktoś jest w stanie wejść na górę w kilka osób zabrać, jedzenie, ekwipunek, butle z tlenem? to są wyprawy bardziej zorganizowane, oni muszą w górach posiedzieć min. 2 tygodnie na odpowiedniej wysokości bo inaczej mają ogromne prawdopodobieństwo na chorobę wysokogórską.

To że Ty wlazłeś na Śnieżkę latem to nie znaczy że masz tutaj się wymądrzać bo masz doświadczenie jak nikt inny. Poczytaj sobie o wejściach komercyjnych a o profesjonalnych. Piszę o szerpach w odniesieniu do najcięższych 8 tys. a nie do gór w europie baranie.
17 sty 2021 | 15:58
(Edytowany)
Pokazałeś w poprzednim poście przygłupie jak książki czytasz ze zrozumieniem. My twój komentarz ze zrozumieniem przeczytaliśmy chyba wprzeciwienstwie do ciebie jak go pisałeś. I o aklimatyzacji tez nie masz pojęcia zbytniego widzę.
0
Pokazałeś w poprzednim poście przygłupie jak książki czytasz ze zrozumieniem. My twój komentarz ze zrozumieniem przeczytaliśmy chyba wprzeciwienstwie do ciebie jak go pisałeś. I o aklimatyzacji tez nie masz pojęcia zbytniego widzę. A już na pewno nie o Polskich wyprawach w himalaje
17 sty 2021 | 15:59
(Edytowany)
Jakim ty dzbanem jesteś mówiąc o szerzący nie w odniesieniu do gór Europy. Co ty bierzesz?
0
Jakim ty dzbanem jesteś mówiąc o szerzący nie w odniesieniu do gór Europy. Co ty bierzesz?
10 tys dolarów Idiota. Samo pozwolenie kosztuje 18. Idź się wymądrzać gdzieś indziej bo wali ameba intelektualna.
17 sty 2021 | 16:27
0
https://bezprawnik.pl/wyprawa-w-himalaje-koszt/

ME 10 tys. dolarów za pozwolenie, byczqu podeślij jakieś linki a nie tylko obrażać umiesz, powołaj się na jakieś źródło. Ale po co przecież Ty jesteś BIEGŁY w dziedzinie gór.
17 sty 2021 | 16:39
(Edytowany)
Glupi jestes. Nie wiesz co to styl alpejski. Nie wiesz ze sa Polacy(3) którzy wspieli się bez biwaku baza szczyt baza. Nie wiesz ze wiosna pozwolenie na everest kosztuje 18 tys ( większą grupą 12 tys) i w zależności od pory roku dzielisz te kwotę tak że zima najtaniej.
Wklejasz stare linki że starymi cenami i myslisz ze błyszczysz. Ja już prawie na 5000 bylem i ide dalej niedługo 7000 i w himalaje więc BIEGŁY nie jestem ale takiego idiote kanapowego bez argumentow co specjalista linki stare wkleja to jeszcze mogę pocisnąć od idiotow.
0
Glupi jestes. Nie wiesz co to styl alpejski. Nie wiesz ze sa Polacy(3) którzy wspieli się bez biwaku baza szczyt baza. Nie wiesz ze wiosna pozwolenie na everest kosztuje 18 tys ( większą grupą 12 tys) i w zależności od pory roku dzielisz te kwotę tak że zima najtaniej.
Wklejasz stare linki że starymi cenami i myslisz ze błyszczysz. Ja już prawie na 5000 bylem i ide dalej niedługo 7000 i następnie w himalaje ( myślę że 2-3 lata) więc BIEGŁY nie jestem ale takiego idiote kanapowego bez argumentow co linki stare wkleja to jeszcze mogę pocisnąć od idiotow.
17 sty 2021 | 16:47
(Edytowany)
Reasumując Ciebie bo żal mi z Toba rozmawiac bo chciałeś zabłysnąć a nie wyszło zwłaszcza z tą śnieżka na której bylem w wieku 6 lat na rysach 8 lat taki Urubko wie co mówi no jak zle napisałeś nikt mu nigdy nie poreczowal 70% drogi i nie wspina się z tlenem zdobył koronę Himalajów więc więcej może powiedzieć od takiego idiot jak Ty
0
Reasumując Ciebie bo żal mi z Toba rozmawiac bo chciałeś zabłysnąć a nie wyszło zwłaszcza z tą śnieżka na której bylem w wieku 6 lat na rysach 8 lat taki Urubko wie co mówi no jak zle napisałeś nikt mu nigdy nie poreczowal 70% drogi i nie wspina się z tlenem zdobył koronę Himalajów więc więcej może powiedzieć od takiego idiot jak Ty. I ból dupy możesz mieć Ty chcąc sobie zabłysnąć elokwencja w tematach o których masz trochę większe pojęcie od zwykłego tłustego spasłaka przed telewizorem bo słyszałeś że jest coś takiego jak aklimatyzacja ale nawet do końca nie wiesz o co chodzi
17 sty 2021 | 18:01
0
artykuł sprzed 3 lat, ceny są od osoby a nie grupy to nie kino, masz rację pisz puste frazesy, nie umiesz nic uzasadnić tylko obrażać pisanie z Tobą jest jak walka z wiatrakami

moje Pytanie było jasne, "czym jest wynajmowanie szerpów?"
nie umniejszam nikomu zasług szczególnie jemu, jak byś przeczytał ze zrozumieniem byś widział że nie jest to ukierunkowana w żadną stronę. Nie obrażaj ziomek, przez kabel bo tak bardzo łatwo ale porozmawiać z argumentami popartymi już ciężko. i czytaj ze zrozumieniem bo nic o poręczowaniu nie pisałem.

Powiedz mi czy kłamię że każdy teraz może wejść na ME?
Ale łatwo się do kogoś pruć... i udawać znawcę... powiedz tylko z czym tak chciałem zabłysnąć a się nie udało? bo póki co to Ty gadasz głupoty ale nie zamierzam Cię obrażać bo ;)
17 sty 2021 | 18:06
(Edytowany)
Od osoby ale zależy od ilości osób przyjmij to że glupi jestes i nie brnij w to bonie umiesz czytać ze zrozumieniem. Ceny się zmieniły napisalem Ci 18 tys wiosna 12 powyżej 4 albo 6 osob
0
Od osoby ale zależy od ilości osób przyjmij to że glupi jestes i nie brnij w to bonie umiesz czytać ze zrozumieniem. Ceny się zmieniły napisalem Ci 18 tys wiosna 12 powyżej 4 albo 6 osob. On nie wynajmował szerpow wysokościowych tylko tragarzy a to co innego. Sami poręczowali. Potrafię czytać napisałeś że 70% poreczuja a oni na gotowe. Daj sobie spokój. Jesteś dramatem i nie znasz się na tym akurat i tyle w temacie
17 sty 2021 | 18:21
0
Niestety jesteś debilem, nie umiesz czytać ze zrozumieniem.
1. To nie ja pisałem o poręczowaniu
2. Nadal nie możesz podesłać skąd masz takie info
3. Co to za różnica czy 10 czy 12 czy 16 tys. dolarów? chodzi o fakt ze obecnie każdy może wejść na szczyt.
4. Oczywiście że szerpowie to lud ale czasem szerp jest tragarzem, szerpowie są bardziej "przewodnikami"
5. Sam pisałeś że sami wnosili a nagle piszesz że oni tragarzy brali
6. NIE PISZE O URUBKO... NIKOMU NIE UMNIEJSZAM, POKAZUJE ŻE TERAZ KAŻDY MOŻE BRAĆ UDZIAŁ W WYPRAWACH NA ME
7. JESTEŚ JEBANYM IDIOTOM
17 sty 2021 | 18:53
(Edytowany)
Jestes debilem po prostu bram mi słów.
1 noszenie i poreczowanie to dwa zadania tragarzy wysokościowych.
2 Z dupy kretynie skoro wiem ile to kosztuje to mam aktualne informacje.
3. Idioto zawsze każdy mógł wejść jak chciał i czuł się na siłach post czy dwa wcześniej wytłumaczyłem Ci ze nie każdy ale nie dotarło do pustego łba
4. Kurwa wiem że lud cymbałe ale nie każdy korzysta z tragarzy wysokościowych a każdy że zwykłych tragarzy bo jak inaczej cztery kółka do Skardu robic
5. Sami wnosili do poszczegolnych obozów na górze nie do bazy kurwa amebo
6. Nie. porównałeś doping w postaci tlenu do wynajęcia tragarzy wysokościowych którzy targają na górę żarcie tlen zakładają poręcze i namioty w obozach a elita Alpinistow tego nie robi
7. Tak Cie matka na obiad wola
0

1 noszenie i poreczowanie to dwa zadania tragarzy wysokościowych.
2 Z dupy skoro wiem ile to kosztuje to mam aktualne informacje.
3. zawsze każdy mógł wejść jak chciał i czuł się na siłach post czy dwa wcześniej wytłumaczyłem Ci ze nie każdy ale nie dotarło do pustego łba
4. wiem że lud ale nie każdy korzysta z tragarzy wysokościowych a każdy że zwykłych tragarzy bo jak inaczej cztery kółka do Skardu robic
5. Sami wnosili do poszczegolnych obozów na górze nie do bazy kurwa
6. Nie. porównałeś doping w postaci tlenu do wynajęcia tragarzy wysokościowych którzy targają na górę żarcie tlen zakładają poręcze i namioty w obozach a elita Alpinistow tego nie robi
7. Już dajmy spokoj😁
17 sty 2021 | 18:12
0
Nie nie każdy może a już na pewno nie zima. To że masz hajs obniżysz szczyt tlenem do 6000 nie oznacza że wysokość nie będzie działał ala na Twoje płuca i mózg. Będziesz miał tylko więcej siły. A już na pewno nie każdy może wejść w dobrym stylu bo prócz doświadczenia końskiego zdrowia lat treningów nie dasz rady nawet jak szerpowie ( ci wysokościowi) za poreczuja ci drogę. Zgadzam się że to już nie jest taki wyczyn jak kiedyś jak masz hajs ale nie zdajesz sobie sprawy że nawet na mount blanc jeden wejdzie w jeden dzień a drugiego na wysokości 3000-3500 helikopter szybciutko do komory dekompresyjnej zabiera bo już sam nie dałby rady zejsc.
17 sty 2021 | 18:20
(Edytowany)
Wqurwia mnie jak ktoś nie rozumie co mówią najlepsi alpinisci/ himalaisci i piszą teksty typu ból dupy nie mając pojęcia o co chodzi w tym sporcie. Wejście z tlenem już dawno przestało mieć jakąkolwiek wartość sportowa. To wielki wyczyn dla człowieka jego radość bo jakieś swoje leki czy granice przeskoczył ale wśród najlepszych to nie jest żaden wyczyn. Tak jakby go nie było bo to dwie różne dyscypliny.
Ogolnie juz w himalaizm ie zrobiono prawie wszystko ( najważniejsze z tego co nie zostało zrobione to k 2 zima bez tlenu już teraz i polnocna ściana lhotse) i takie wejścia są niczym. Trend idzie w kierunku zdobywania szczytów nowymi drogami, bądź zima trudnymi drogami, trawersowanie całych masywów. Sukcesem byłoby powtórzenie wyczynu duetu Kukuczka Piotrowski bądź tego co zrobił Kurtyka z jakimś Austriakiem na świetlistej ścianie gaszerbrumu). Po zdobyciu K 2 zima bez tlenu dopiero elita himalaizm będzie miała ból głowy jakie niezdobyte cele obierać żeby przejść do historii.
0
Wqurwia mnie jak ktoś nie rozumie co mówią najlepsi alpinisci/ himalaisci i piszą teksty typu ból dupy nie mając pojęcia o co chodzi w tym sporcie. Wejście z tlenem już dawno przestało mieć jakąkolwiek wartość sportowa. To wielki wyczyn dla człowieka jego radość bo jakieś swoje leki czy granice przeskoczył ale wśród najlepszych to nie jest żaden wyczyn. Tak jakby go nie było bo to dwie różne dyscypliny.
Ogolnie juz w himalaizm ie zrobiono prawie wszystko ( najważniejsze z tego co nie zostało zrobione to k 2 zima bez tlenu już teraz i polnocna ściana lhotse) i takie wejścia są niczym. Trend idzie w kierunku zdobywania szczytów nowymi drogami, bądź zima trudnymi drogami, trawersowanie całych masywów. Sukcesem byłoby powtórzenie wyczynu duetu Kukuczka Piotrowski bądź tego co zrobił Kurtyka z jakimś Austriakiem na świetlistej ścianie gaszerbrumu). Po zdobyciu K 2 zima bez tlenu dopiero elita himalaizm będzie miała ból głowy jakie niezdobyte cele obierać żeby przejść do historii.
17 sty 2021 | 18:29
0
Ziomek napisze Ci ostatni raz i może w końcu zrozumiesz. Nie obrażaj i się nie wywyższaj. Wiem ile polacy zrobili dla wspinaczek wysokogórskich i ile mają rekordów. Wiem też że obecnie liczy się tylko kto pierwszy bo tylko jego nazwisko będzie się liczyło. Poczytaj ksiązki o czapknsie i zobaczysz co dla niego znaczyła Nanga Parbat i jakie uczucia mu doskwierały jak się dowiedział że nie będzie pierwszy.

Podobnie jest z Urubko on powiedział tak bo on chciał żeby jego nazwisko tam było ale nie będzie. To jest ten ból dupki czysto sportowy nie by kogoś obrażać. Zobaczymy na dniach bo możliwe że Sergi Mingote zdobył szczyt bez dodatkowego tlenu. Unosisz się jak bym kogoś krzywdził.
17 sty 2021 | 18:36
(Edytowany)
Będzie i nie będzie bo w tej chwili te rankingi się rozgranicza a skoro on się nie bawi w wchodzenie z tlenem to nie uważasz że dla niego i jemu podobnych dalej będzie pierwszy? Nie wywyższam się tylko zadałeś glupie pytanie z dupy do człowieka który nie robi to co zawarłeś w tezie tego pytania a to co innego i użyłeś słowa ból dupy. Nikt nie kazał Polakom wchodzić bez tlenu ale szerpow też nikt nie kazał wchodzić z tlenem wtedy nie byłoby żadnego ale.
Wejdzie bez tlenu po poręczach już założonych przez grupę z tlenem i co myślisz że to coś znaczy?
0
Będzie i nie będzie bo w tej chwili te rankingi się rozgranicza a skoro on się nie bawi w wchodzenie z tlenem to nie uważasz że dla niego i jemu podobnych dalej będzie pierwszy? Nie wywyższam się tylko zadałeś glupie pytanie z dupy do człowieka który nie robi to co zawarłeś w tezie tego pytania a to co innego i użyłeś słowa ból dupy. Nikt nie kazał Polakom wchodzić bez tlenu ale szerpow też nikt nie kazał wchodzić z tlenem wtedy nie byłoby żadnego ale.
Wejdzie bez tlenu po poręczach już założonych przez grupę z tlenem i co myślisz że to coś znaczy?
A co do Polaków sami są sobie winni bo powinni jeszcze ostatnie dwa tygodnie jesieni być w bazie i by zdobyli pierwsi bo brakowalo im jednego okna pogodowego co z resztą potwierdził wielicki
17 sty 2021 | 18:43
(Edytowany)
Co do wejścia na nange. To nie ma dostatecznych dowodów dla mnie ze oni wtedy weszli GPS pokazywał inaczej zdjęć że szczytu nie było i prawdopodobnie choć tego nie mowie na pewno bo to gdybanie mogli być tylko na przedwierzchołku i myśleli że już szczyt. Z reszta revol i Mackiewicz też dziwna sprawa bo revol byłaby jeśli twierdzi że weszła na szczyt dużo przed Mackiewiczem i miała dużo czasu żeby zrobić zdjęcie albo zostawić coś na wierzchołku podobnie jak moro z reszta co mogliby odnaleźć inni wspinacze na wiosnę i nie byłoby żadnych wątpliwości. Dla mnie Drawa na go śmierdzi na kilometr w obydwu przypadkach
0
Co do wejścia na nange. To nie ma dostatecznych dowodów dla mnie ze oni wtedy weszli GPS pokazywał inaczej zdjęć że szczytu nie było i prawdopodobnie choć tego nie mowie na pewno bo to gdybanie mogli być tylko na przedwierzchołku i myśleli że już szczyt. Z reszta revol i Mackiewicz też dziwna sprawa bo revol byłaby jeśli twierdzi że weszła na szczyt dużo przed Mackiewiczem i miała dużo czasu żeby zrobić zdjęcie albo zostawić coś na wierzchołku podobnie jak moro z reszta co mogliby odnaleźć inni wspinacze na wiosnę i nie byłoby żadnych wątpliwości. Dla mnie Nanga Parbat zima śmierdzi na kilometr w obydwu przypadkach
17 sty 2021 | 18:30
(Edytowany)
A co do jasności twojego pytania to nie bylo pytanie do urubki którego słowa komentowałeś ani do nikogo z elity himalaistow bo oni tak po prostu nie robią. Nie rozróżniasz szerpy wysokościowego którego wynajmują komercyjne wyprawy nie mające nic wspólnego ze sportem do szer y tragarza który bierze na plecy beczkę z żarciem i innym sprzętem przynosi to do bazy z karawana K 2 (80 km) w tydzień siada na dupie i czeka aż wyprawa się skończy żeby to zabrać z powrotem do Skardu
0
A co do jasności twojego pytania to nie bylo pytanie do urubki którego słowa komentowałeś ani do nikogo z elity himalaistow bo oni tak po prostu nie robią. Nie rozróżniasz szerpy wysokościowego którego wynajmują komercyjne wyprawy nie mające nic wspólnego ze sportem do szer y tragarza który bierze na plecy beczkę z żarciem i innym sprzętem przynosi to do bazy z karawana K 2 (80 km) w tydzień siada na dupie i czeka aż wyprawa się skończy żeby to zabrać z powrotem do Skardu
17 sty 2021 | 18:46
0
widzę że zacząłeś mnie rozumieć, to nie jest pytanie do Urubko tylko aby tutaj amatorsko i hobbistycznie popierdzielić, nie chciałem Ciebie obrażać sorki ale to w dwie strony ruszyło, gdybym chciał do Urubko napisał bym na twitter'ze, zobacz czasy Kukuczki, Pawłowskiego, Wielickiego, jakie wtedy było możliwości jakie są dzisiaj. Wiadomo że bez tlenu to wgl. jest odpał bo to jest czyste szaleństwo. Ludzie myślą że tylko 8 tys. to coś niesamowitego,a my mamy słabe góry a gadają tak zwykle "kanapowcy". Pochodziłem sobie po naszych i słowackich tatrach to jest taka adrenalina dla amatora jak dla profesjonalisty 8 tys.
17 sty 2021 | 18:55
0
Słuchaj Ty zle w pierwszym poście się wyraziłeś. Dobra koniec obrażania ludzie gor tak nie robia😁
17 sty 2021 | 19:00
(Edytowany)
No nie do końca ja chodząc amatorsko po tatrach nie czulem niczego, żadnej adrenaliny fajne widoczki kondycja te sprawy. Ale są drogi w tatrach na których czuc adrenalinę.
A w Himalajach zwłaszcza na większości klasycznych dróg prócz wysokości i lawin to nie ma takich wielkich trudności wspinaczkowych. ( Tu dużym wyjątkiem jest k2) A na everescie to już w ogóle nie ma trudności tylko ta przekleta wysokość bo musisz od chuja drogi do góry i w dół wejść w strefie śmierci. Meissner większość szczytów już wtedy bez tlenu zdobyl.
0
No nie do końca ja chodząc amatorsko po tatrach nie czulem niczego, żadnej adrenaliny fajne widoczki kondycja te sprawy. Ale są drogi w tatrach na których czuc adrenalinę.
A w Himalajach zwłaszcza na większości klasycznych dróg prócz wysokości i lawin to nie ma takich wielkich trudności wspinaczkowych. ( Tu dużym wyjątkiem jest k2) A na everescie to już w ogóle nie ma trudności tylko ta przekleta wysokość bo musisz od chuja drogi do góry i w dół wejść w strefie śmierci. Messner większość szczytów już wtedy bez tlenu zdobyl.
17 sty 2021 | 19:05
0
ogarnij trasę z Zawratu -> Orla Perć lub po drugiej stronie Żabi koń ;)
17 sty 2021 | 19:16
0
Ja orla przeszedlem/ przebiegłem nie dotykając łańcucha w 3 godziny z zawratu tylko na drabince używałem ułatwień
Palenica przelecz pod chłopkiem w 2 godziny bez biegu i zbiegłem do morskiego oka ( do tafli wody w 25 minut
Rysy z palenicy bez ułatwień bo tam kolejki w 2,5 h bez biegania.
punkt poboru opłat Giewont i z powrotem 2,25 h
Ogolnie pozno zacząłem swoje wycieczki samotne po tatrach prócz wycieczek za małolata i później już poza szlakami.
Teraz już się wspinać będę tylko chyba że na starosc jeszcze tatry zachodnie zostawiłem. Trochę drogie hobby ta wspinaczka niestety
17 sty 2021 | 19:20
0
niestety tania zabawa to nie jest, ogarnij Słowację sobie oni mają nieco lepsze tatry, ale mówię to tylko ze względu na fakt że byłem tam raptem na kilku wyprawach, więc są bardziej nieznane a co nieznane to ciągnie do siebie
17 sty 2021 | 19:28
0
Ja mieszkam w Wwa i najbardziej lubię spontany piatek noc wyjazd sobota cały dzień biegania i powrót, a teraz już tylko wspinał się będę więc polskie tatry mi wystarcza a niedługo znow chce w Alpy ruszać i wyżej aż dojdę do gotowości zdobycia jednego czy dwóch 8 tys. Oczywiście bez tlenu 😂
17 sty 2021 | 19:33
0
Ja mam podobnie bo można powiedzieć że też z Warszawy, piątek kuszetka niedziela pociąg, zakopane wystarczy jeszcze na kilka lat
17 sty 2021 | 19:36
0
To ogarnij jakieś fora albo blablacarem ludzie szukają. Ja tak robię jak nikt nie chce ze mną jechac. Bez problemu znajduje chętnych w 20 minut 😁
17 sty 2021 | 17:01
(Edytowany)
Wleźliby bez tego tlenu, to zaraz penis i rasta zaczeliby marudzić. Że styczeń to nie zima, a to mieli za grube skarpety, za lekkie plecaki, za duże okno pogodowe, gra toczy się dalej itp itd. Srali muchy bedzie wiosna Zawiść! Bo nie ja zdobyłem
0
Wleźliby bez tego tlenu, to zaraz penis i rasta zaczeliby marudzić. Że styczeń to nie zima, a to mieli za grube skarpety, za lekkie plecaki, za duże okno pogodowe, bo za PO takich nie było, gra toczy się dalej itp itd. Srali muchy bedzie wiosna Zawiść! Bo nie ja zdobyłem
17 sty 2021 | 15:17
0
Ja tam się nie znam chociaż ciutkę mnie to interesuje ale czy wchodzenie w zimę w tzw. oknie pogodowym nie jest też dopingiem?
Himalaiści czekają na idealne warunki pogodowe w zimie (czyli czekają na podobne warunki do panujących w lato) i wtedy wchodzą.
Najlepiej niech wchodzą w najgorszą pogodę, bez tlenu, niech sami sobie noszą bagaże i sami sobie poręczują wejście. To dopiero będzie wyczyn.
1460 PLN

Oferta powitalna 1200 1460 PLN złożona z aż trzech bonusów! 231 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

2230 PLN

Zakład bez ryzyka 200 210 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 2000 PLN

1600 PLN

Na start 1600 PLN: gra bez ryzyka do 600 zł, bonus od depozytu 1000 PLN. Kod MEGABONUS

550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

584 PLN

Kod promocyjny MECZYKI - freebet 34 PLN za pierwszą wpłatę + cashback 500 PLN + bonus 50 PLN