Nadchodzące
Ważne
Koniec
W trakcie
Nadchodzące

FC Barcelona najbogatsza na świecie i zmiana układu sił w Londynie. Analizujemy raport finansowy Deloitte

Pieniądze
Źródło zdjęcia: ElenaR/shutterstock.com

Europejska piłka nożna niezmiennie kontynuuje swój finansowy wzrost, ale najbogatsze kluby powinny mieć się na baczności i ciągle szukać nowych źródeł przychodów. Prezentujemy kilka wybranych wniosków z 23. edycji „Piłkarskiej Ligi Finansowej”, opublikowanej przez firmę Deloitte.

„Piłkarska Liga Finansowa” (ang. „Football Money League”) Deloitte to przygotowywany corocznie od sezonu 1996/1997 ranking najbogatszych klubów piłkarskich na świecie. Kryterium, według którego międzynarodowa firma doradcza klasyfikuje kluby, stanowią ich łączne przychody z trzech źródeł: sprzedaży praw telewizyjnych, sponsoringu i „merchandisingu” oraz tzw. „dnia meczowego”. W raporcie nie są natomiast uwzględniane środki płynące ze sprzedaży zawodników.

Dane finansowe przekazują do Deloitte same kluby. W tym tygodniu firma opublikowała najnowszy ranking, dokumentujący przychody klubów za sezon 2018/19.

Najbogatsza Barcelona

Po raz pierwszy w historii „Piłkarskiej Ligi Finansowej” Deloitte – z przychodami przebijającymi nieprzekraczalną dotychczas granicę 800 milionów euro – najbogatszym klubem piłkarskim na świecie okazała się Barcelona. Przychody w wysokości 840,8 mln euro pozwoliły mistrzowi Hiszpanii zamienić się miejscami w dorocznym rankingu z odwiecznym rywalem, Realem Madryt.

“Królewscy” zanotowali w poprzednim sezonie przychody równe 757,3 mln. Na kolejnych miejscach w finansowej tabeli uplasowały się podobnie jak rok temu Manchester United (711,5 mln) oraz Bayern Monachium (660,1 mln).

Aż 22-procentowy wzrost przychodów katalońskiego klubu w porównaniu do sezonu 2017/18 autorzy raportu przypisują przeniesieniu działań dotyczących licencjonowania i sprzedaży klubowych produktów (tzw. „merchandising”) „in-house”, zamiast zlecania ich zewnętrznym podmiotom. Większa kontrola przełożyła się na znaczący wzrost przychodów komercyjnych klubu.

Według autorów, powinna również pozwolić utrzymać pozycję lidera w przyszłorocznym rankingu. W kolejnych latach Barcelona może zostać także pierwszym klubem, którego przychody przekroczą barierę miliarda euro.

Rosnący Tottenham

Awans do ubiegłorocznego finału Ligi Mistrzów sprawił, że to Tottenham Hotspur może dziś uważać się za najbogatszy klub w Londynie i czwarty – po United, Manchesterze City i Liverpoolu – najbogatszy klub na Wyspach. Rekordowe przychody w wysokości 521,1 mln euro pozwoliły Spurs awansować z dziesiątego na ósme miejsce w rankingu i wyprzedzić w nim lokalnych rywali: Chelsea (513,1 mln; spadek z ósmego na dziewiąte miejsce) i Arsenal (445,6 mln; spadek z dziewiątego na jedenaste).

Choć Tottenhamowi niełatwo będzie powtórzyć wynik sportowy z poprzedniego sezonu, ubiegłoroczna przeprowadzka na nowy, supernowoczesny stadion dają nadzieję na dalszy wzrost finansowy klubu w najbliższych latach. Tymczasem odwieczny rywal zza miedzy – Arsenal – za sprawą drugiego kolejnego sezonu poza Ligą Mistrzów i wynikającego z tego tytułu spadku przychodów ze sprzedaży praw telewizyjnych po raz pierwszy od sezonu 2000/01 wypadł poza czołową dziesiątkę rankingu. Aktualne wyniki sportowe Kanonierów pozwalają przewidywać, że klubowi z Emirates Stadium trudno będzie w nadchodzącej przyszłości powrócić do grona najbogatszych.

Stabilny wzrost

W sezonie 2018/19 grupa 20 najbogatszych klubów na świecie zanotowała łączne przychody na poziomie 9,3 miliarda euro. To o 11% więcej niż rok wcześniej. Wszystkie te kluby pochodzą z pięciu najsilniejszych, europejskich lig: aż osiem z Anglii, cztery z Włoch, po trzy z Hiszpanii i Niemiec oraz dwa z Francji.

W czołowej „dwudziestce” znalazły się zaledwie dwa nowe kluby (Olympique Lyon i Napoli) w porównaniu do ubiegłorocznego raportu. W pierwszej „trzydziestce” uplasowały się za to nieobecne w rankingu za sezon 2017/18 Ajax (miejsce 23.), Wolverhampton Wanderers (25.), Valencia (26.), Eintracht Frankfurt (27.) i Porto (29.).

Autorzy raportu zwracają uwagę na ciągły, stabilny wzrost przychodów najbogatszych klubów ze wszystkich trzech źródeł. Równocześnie podkreślają, że zwłaszcza w przypadku „mniejszych” graczy jeszcze większą rolę dla ich finansów zaczął odgrywać ewentualny udział klubu w Lidze Mistrzów. Wynika to z nowej, lukratywnej umowy sprzedaży praw telewizyjnych, obowiązującej w rozgrywkach Champions League od poprzedniego sezonu.

Wyzwania

W tegorocznym raporcie Deloitte można też przeczytać o niezmiennie pogłębiających się rozbieżnościach finansowych pomiędzy największymi a mniejszymi klubami w poszczególnych ligach, a także niepewnej przyszłości klubowej piłki nożnej w Europie.

Autorzy zaapelowali do najbogatszych klubów o rozsądek w związku z powtarzającymi się spekulacjami dotyczącymi potencjalnego utworzenia rozgrywek „Superligi” w połowie nowej dekady. Istnieje obawa, że ewentualny rozłam w europejskim futbolu klubowym zaburzy integralność całego rynku.

W zaleceniach na przyszłość odnotowano również, że kluby muszą starać się coraz lepiej rozumieć swoje globalne bazy kibicowskie, aby móc szukać kolejnych nowych źródeł przychodów i kontynuować swój finansowy wzrost. Co prawda, „piłkarska bańka” nadal nie pękła, ale pojawia się bowiem coraz więcej sygnałów (np. nowa, mniej dochodowa umowa sprzedaży krajowych praw telewizyjnych do meczów Premier League), że okres największego „boomu” europejski futbol może mieć już za sobą.

Wojciech Falenta

***

Pełen raport finansowy Deloitte 2020 można odnaleźć tutaj: www2.deloitte.com/uk/en/pages/sports-business-group/articles/deloitte-football-money-league

Źródło: własne
Wszystkie

Sportbuzz

Dyskusja

38
18 sty 2020 | 11:37
+3
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
To chyba ranking przychodów a nie kto ma więcej hajsu!!! Pisząc najbogatsza Barcelona jest to kłamstwo bo hajsu maja najwiecej w Paryżu i w City a to zwykle przychody które nie wspominają o długach akcie te pierwsze dwa kluby maja.
18 sty 2020 | 08:43
-6
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
A jak Barca na czele 💪😎 madryckie psy do budy
18 sty 2020 | 11:04
+1
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Triplete a znów będzie naplet
18 sty 2020 | 02:45
+4
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Yyyyy... chyba najbardziej zadluzony na Swiecie, to by sie zgadzalo.
17 sty 2020 | 21:54
(Edytowany)
Do dupy ten artykuł . To że barca ma najwiekszy przychód - nie znaczy że jest najbogatsza. Baa, może mieć stratę, jeżeli koszty są wyższe od przychodu.
+31
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Do dupy ten artykuł . To że barca ma najwiekszy przychód - nie znaczy że jest najbogatsza. Baa, może mieć stratę, jeżeli koszty są wyższe od przychodu. Przychód a dochód(zysk ) to dwie różne rzeczy. Można mieć potężne przychody a być bankrutem, lub mały przychód i małe koszty i być bogaczem...
17 sty 2020 | 22:53
(Edytowany)
Niby tak ale w piłce to tak nie działa. Właśnie im więcej masz tym więcej możesz wydać, dzięki temu jesteś lepszy, więcej osiągasz i więcej dzięki temu zarobisz i o to chodzi. A to że sie nie bilansuje? Cóż. W dzisiejszych czasach większość wielkich klubów żyje na kredyt, a hiszpańskie jak Real,Barca czy Atletico to już w ogóle są zadłużone po uszy. Tu nie chodzi o saldo konta tylko o wartość sportową i osiągniecia. Nie można porównać 1 do 1 klubu sportowego do zwykłego przedsiębiorstwa.
+3
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Niby tak ale w piłce nie o to chodzi. Właśnie im więcej masz tym więcej możesz wydać, dzięki temu jesteś lepszy, więcej osiągasz i więcej dzięki temu zarobisz. A to że jeszcze więcej wydasz i sie nie bilansuje? Cóż. W dzisiejszych czasach większość wielkich klubów żyje na kredyt, a hiszpańskie jak Real,Barca czy Atletico to już w ogóle są zadłużone po uszy. Tu nie chodzi o saldo konta tylko o wartość sportową i osiągniecia. Nie można porównać 1 do 1 klubu sportowego do zwykłego przedsiębiorstwa.
17 sty 2020 | 23:47
+4
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Barca to jest chyba najbardziej zadłużony klub...
17 sty 2020 | 21:38
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Widzę, że tu niezłe łby ogólnie. Jeśli autor zna nomenklaturę świadomie i rozumie pod pojęciem przychodu to, co powinien rozumieć. to to całe zestawienie można wsadzić między bajki. Przychód nie odzwierciedla prawdziwej sytuacji finansowej. Poszukajcie sobie jeszcze takiego pojęcia jak dochód ;).
17 sty 2020 | 22:12
+12
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
W piłce przychod jest lepszym przybliżeniem niż dochód. Jeżeli klub z ekstraklapy zaliczy mały dochód, a Real stratę, nie znaczy, że jest bogatszy. Ot, tyle warty jest twój dochód.
17 sty 2020 | 21:25
-6
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
do d*** to zestawienie, skoro taki Ajax kosi 150 mln na dwóch graczach, a nie jest to dodane
17 sty 2020 | 21:18
-13
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Nakradli się złodzieje to mają my Atletico jesteśmy uczciwi
18 sty 2020 | 00:34
+1
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Twój komentarz można porównać do typowej pisowskiej ameby. "PO nakradło, a my jesteśmy uczciwi, (przy tym niszczymy Polskę)". Typowa kaczka z ciebie, kolego.
18 sty 2020 | 08:44
-1
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Po poPAPRANCACH już nie da się bardziej zniszczyć powinni do Szwabów wyp.... Bo działają w ich interesie
18 sty 2020 | 20:56
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Puknij się w głowę.
18 sty 2020 | 11:02
-8
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Zamknij ryj pisowcu
19 sty 2020 | 09:55
-1
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
A ty zamknij pizde bo ryja nie masz hahaha
17 sty 2020 | 21:15
-3
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
,,Autorzy zaapelowali do najbogatszych klubów o rozsądek w związku z powtarzającymi się spekulacjami dotyczącymi potencjalnego utworzenia rozgrywek „Superligi” w połowie nowej dekady. Istnieje obawa, że ewentualny rozłam w europejskim futbolu klubowym zaburzy integralność całego rynku''. - NO TAK. Nie chodzi przecież o ducha futbolu i o tradycję, tylko o RYNEK, czyli piniążki. Eh śmiechu warte..
17 sty 2020 | 21:14
-8
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Z tego co kojarzę, w przyszłym roku real powinien być bogatszy o około 100mln z rekordowej transakcji z adidasem. Barcelonę ciągnie dosłownie wizerunek Messiego i Suareza którzy są na okładkach gier itp jeszcze 2 lub 3 lata Barca będzie na czele chyba że do Realu trafi Mbappe
17 sty 2020 | 21:12
-6
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Autor artykułu jest zupełnie niekompetentny. To że klub zarobił najwięcej w poprzednim sezonie, nie czyni go najbogatszym na świecie, tylko ma największe przychody. To samo tyczy się Tottenhamu, nikt mi nie wmówi że koguty są bardziej zamożni od Chelsea za którą stoi rosyjski oligarcha. Totalna niekompetencja
17 sty 2020 | 21:17
+2
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Nie do końca się zgodzę. Od czasu finansowego fair Play jedno x drugim ma związek. Wcześniej rzeczywiście mielibyśmy jako najbogatsze psg i mancity. Na dzisiaj klub nie może wydawać więcej niż osiąga z przychodów
17 sty 2020 | 21:57
+3
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
ja też sie zgadzam poza tym chodzi tu tylko o dochody. Zestawienie bez sensu. Najbogatszy klub-żart. Najbogatszy jest ten klub który po odliczeniu od dochodów wszystkich kosztów utrzymania klubu i wszystkich kosztó ponoszonych z tego tytułu maja najwięcej na koncie. A ja nie wierze żeby Barca była najbogatsza a ManU był czwarte. Teoria oderwana od pługa
17 sty 2020 | 21:03
-6
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Nie wiem skad te brednie 😂 barsa ledwo koniec z koncem wiaze i grozi jej bakructwo 😂 jest zadluzona, przez przekupywanie sedziow, komornicy co dzien tam pukaja, administracja i bakructwo na dniach 😂
17 sty 2020 | 21:11
(Edytowany)
Ale wydaje najwiecej.
-5
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Ale wydaje najwiecej. Co jest bogatsze jakaś Nokia, która ostatnio ma przychód podobny do wydatków, czy sklep monopolowy pod twoim blokiem, co zarabia na tobie pół koła na czysto.
18 sty 2020 | 00:48
+2
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
A w czy tej bajce były smoki? Kolego, odejdź czasem od komputera, wyjdź do ludzi, poznaj jakąś fajną dziewczynę(O ile jakąś by ciebie chciała, w co wątpię, ale warto próbować), przypomnij sobie jak trawa wygląda. A zobaczysz życie stanie się lepsze, przestaniesz być taki toksyczny.
18 sty 2020 | 08:30
-1
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
W smoki to wierza kibice barsy 😂 a teraz ide na zielona trawke 😜
17 sty 2020 | 20:07
+15
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Ale chuj z nawet z największego przychodu jak koszty będą większe i mamy ujemny dochód.
17 sty 2020 | 20:21
(Edytowany)
a Barca lubi ostatnio drogo kupować, a w zamian nie sprzedaje drogo
+10
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
a Barca lubi ostatnio drogo kupować, a w zamian nie sprzedaje za duże pieniądze
17 sty 2020 | 20:22
(Edytowany)
Przychód to już jest po odjęciu kosztów :)
-38
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Przychód to już jest po odjęciu kosztów :)
17 sty 2020 | 20:45
+17
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Nie uważałeś na ekonomi
17 sty 2020 | 20:52
+6
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Koszty odejmujesz od przychodów, wtedy masz zysk.
17 sty 2020 | 21:39
-4
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Prawda to.
17 sty 2020 | 21:19
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Po odjeciu kosztów mamy dochód ;)
17 sty 2020 | 23:06
+3
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Ale kompromitacja hahahahahaha
17 sty 2020 | 21:29
-1
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Tylko ze to nie jest jednoosobowa działalność gospodarcza gdzie właściciel firmy wyciąga dla siebie zarobione na działalności pieniądze a poza tym robienie kosztów to chyba unikanie podatków. Sprawdź sobie jak to robią w Polsce zagraniczne firmy ;)
17 sty 2020 | 22:15
-1
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
TeeM Haaa, no tak bo klub to organizacja charytatywna...
18 sty 2020 | 00:49
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Haha Madryckie ameby, czas do szkoły, kolego.
18 sty 2020 | 11:54
+1
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Do mnie to piszesz? Chłopczyku nie ośmieszaj się.
17 sty 2020 | 20:02
-7
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Kupy się to nie trzyma
{{comment.created_datetime}}
(Edytowany)
{{comment.user_score.team_A_name}}
{{comment.user_score.team_A_score}}:{{comment.user_score.team_B_score}}
{{comment.user_score.team_B_name}}
Edytuj (jeszcze przez {{minuteUnit}})

Tabela ligowa - La Liga

#
Drużyna
M
Z
+/-
Pkt
1
Liga Mistrzów
24
15
30
53
2
Liga Mistrzów
24
16
28
52
3
Liga Mistrzów
24
12
14
42
4
Liga Mistrzów
24
10
8
40
5
Liga Europejska
24
11
6
40
6
Liga Europejska kwalifikacje
+2
24
11
10
38
7
24
10
1
38
8
-2
23
11
8
37
9
+1
24
10
-2
33
10
-1
24
7
3
31
11
+1
24
7
-1
31
12
+1
24
7
-5
29
13
-2
24
9
-6
29
14
24
7
-9
27
15
24
5
-7
26
16
23
6
-10
24
17
24
4
-13
21
18
Spadek
24
6
-16
21
19
Spadek
24
4
-18
19
20
Spadek
24
4
-21
19
1 kolejka
2 kolejka
3 kolejka
4 kolejka
5 kolejka
6 kolejka
7 kolejka
8 kolejka
9 kolejka
10 kolejka
11 kolejka
12 kolejka
13 kolejka
14 kolejka
15 kolejka
16 kolejka
17 kolejka
18 kolejka
19 kolejka
20 kolejka
21 kolejka
22 kolejka
23 kolejka
24 kolejka
25 kolejka
26 kolejka
27 kolejka
28 kolejka
29 kolejka
30 kolejka
31 kolejka
32 kolejka
33 kolejka
34 kolejka
35 kolejka
36 kolejka
37 kolejka
38 kolejka
25{{gameweek}} kolejka

Terminarz - La Liga

Strzelcy {{title}} - La Liga

#
Zawodnik
Bramki(karne)
Asysty
Bramki
Asysty
Żółte kartki
Czerwone kartki
Łącznie
1
14 (2)
2
13 (2)
3
11 (1)
4
10 (0)
5
10 (1)
{{$index + 1}}
{{player.value_1}}
{{player.value_1}}
{{player.value_2}}
{{player.value_3}}
Ranking

Bukmacherzy

Darmowy zakład 29 PLN + Cashback 31 PLN + Bonus 1200 PLN. Kod: MEGABONUS

Freebet, zakład bez ryzyka i bonus od depozytu na start!

"Pakiet Pudziana" w postaci bonusu 3100 PLN i gra bez podatku

Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.