FIFA planuje rewolucję w futbolu reprezentacyjnym. Wenger tłumaczy, dlaczego MŚ muszą odbywać się częściej

FIFA planuje rewolucję w futbolu reprezentacyjnym. Wenger tłumaczy, dlaczego MŚ muszą odbywać się częściej
Ugis Riba / shutterstock.com
Autor: Marcin Karbowski 3 wrz 2021 | 13:17
Niewykluczone, że niebawem czeka nas kolejna reorganizacja światowego futbolu. FIFA chce, by najważniejsze turnieje odbywały się częściej.
Plany nie są nowe. Od pewnego czasu rozgłasza je Arsene Wenger, który obecnie pracuje jako dyrektor ds. rozwoju futbolu w FIFA. Zgodnie z jego założeniami wielkie międzynarodowe turnieje miałyby się odbywać w każdym roku - co dwa lata byłyby rozgrywane zarówno mundiale, jak i kontynentalne mistrzostwa.
Dalsza część tekstu pod wideo
Po co te zmiany? Może się wydawać, że dla pieniędzy, bo większa częstotliwość ważnych gier reprezentacyjnych byłaby korzystna dla FIFA czy kontynentalnych federacji. Wenger przekonuje jednak, że nie to jest najważniejsze.
- Nie będzie więcej meczów niż wcześniej, a piłkarze będą rzadziej wzywani na mecze reprezentacji. Chodzi o to, żeby poprawić jakość rozgrywek. Nie ma tu intencji finansowej. To FIFA rozdaje pieniądze wszystkim federacjom na świecie - mówi Wenger.
Mecze kwalifikacyjne do międzynarodowych turniejów miałyby się odbywać w dwóch terminach - w październiku i marcu. Po sezonie dochodziłoby do turnieju finałowego. PO nim zawodnicy mieliby zagwarantowane co najmniej 25 dni odpoczynku.
Wenger argumentuje, że dzięki takim zmianom piłkarze mniej lataliby po świecie. Dotyczy to zwłaszcza tych graczy, którzy podróżują na mecze reprezentacji między kontynentami.
Ponadto ograniczona zostałaby liczba meczów kwalifikacyjnych, które - jak uważa Wenger - budzą coraz mniejsze zainteresowania. Jego zdaniem kibice chcą łatwiejszych do zrozumienia rozgrywek i większego natężenia ważnych meczów, a nie eliminacji rozciągniętych na półtora roku.
Zmiany miałyby wejść w życie najwcześniej w 2028 roku. Wcześniejsze wielkie turnieje są już rozdane. Euro 2024 odbędzie się w Niemczech, mundial w 2026 roku - w USA, Kanadzie i Meksyku.
Źródło: L'Equipe
STS
1460 PLN

Oferta powitalna 1200 1460 PLN złożona z aż trzech bonusów! 231 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

Fortuna
2720 PLN

Zwrot do 600 PLN za przegrany pierwszy zakład, z obrotem 1x po dowolnym kursie! Do tego 20 PLN za darmo i 2100 PLN od drugiej wpłaty

Superbet
1534 PLN

Zwrot do 1300 PLN, jeśli zakończysz pierwszy tydzień na minusie, 200 PLN podwojenia pierwszej wpłaty oraz 34 PLN freebet po pierwszej wpłacie

Betclic
550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

Fuksiarz
500 PLN

Cashback 500zł bez obrotu na start, a potem cashback od każdego kuponu. Kod promocyjny MECZYKI

Dyskusja 39

3 wrz 2021 | 13:35
0
Ja bym robił mundial dwa razy do roku. Zima i latem. A co! Liga mistrz co miesiąc, a mecze codziennie. Po co mają piłkarze w ogóle trenować, niech grają ciągle mecze, będzie ciekawiej dla kibica. Tak bym to widział
3 wrz 2021 | 14:54
0
Ponadto ten sam mecz powinno się rozgrywać dwa razy - rano i wieczorem, wszak kibice mieszkają w różnych strefach czasowych a każdy chciałby oglądać go na żywo w dogodnej porze.
3 wrz 2021 | 15:02
(Edytowany)
Piszesz prześmiewczo, a prawda jest taka, że piłkarze zanim się wybiją mają szanse ledwo z 3-4 razy zagrać na najważniejszych rozgrywkach piłki nożnej. Dla ścisłości mnie nie liga mistrzów nie interesuje bo od dziecka kibicuje Polakom i mam w dupie cudze rozgrywki (Anglików, Hiszpanów, Niemców, Włochów, Francuzów).
Ciężko to zrozumieć co nie?
0
Piszesz prześmiewczo, a prawda jest taka, że piłkarze zanim się wybiją mają szanse ledwo z 3-4 razy uczestniczyć w najważniejszych rozgrywkach piłki nożnej. 12-16 lat - jest to gigantyczny rozdział w życiu człowieka. Dla ścisłości mnie nie liga mistrzów nie interesuje bo od dziecka kibicuje Polakom i mam w dupie cudze rozgrywki (Anglików, Hiszpanów, Niemców, Włochów, Francuzów).
Ciężko to zrozumieć co nie?
3 wrz 2021 | 15:21
0
Euro i MŚ sa co 4 lata. Więc taki 20-latek będzie na każdym turnieju po 3-4 razy. Poza tym taki jest urok tych turniejów, że nie sa co roku. Piłkarze to wybijają się w klubach a nie reprezentacji.
3 wrz 2021 | 16:14
(Edytowany)
Kogo obchodzi gdzie się wybijają piłkarze? Jaki sens w takim bądź razie ma rozgrywanie LM co roku skoro w taki sposób się przejadaja? No właśnie, tutaj cokolwiek byś nie napisał nie będzie stanowić argumentu przeciw. Rozgrywki klubowe są dobrze poukładane, reprezentacyjne fatalnie i za tym optuje Wenger i ja go w pełni popieram.
0
Kogo obchodzi gdzie się wybijają piłkarze? Jaki sens w takim bądź razie ma rozgrywanie LM co roku skoro w taki sposób się przejadaja? No właśnie, tutaj cokolwiek byś nie napisał nie będzie stanowić argumentu przeciw modernizacji rozgrywek reprezentacyjnych. Rozgrywki klubowe są dobrze poukładane, reprezentacyjne fatalnie i za tym optuje Wenger i ja go w pełni popieram.
3 wrz 2021 | 18:08
0
I co chesz oglądać w jednym roku ME w następnym MŚ bez przerwy ??
Przeciez to traci sens prestiż bycia MŚ dlatego, że co 2 lata mozna zdobyc MS
3 wrz 2021 | 20:10
0
Właśnie prestiż by się zwiększył razem z popularnością. Mało kogo interesuje liga narodów, mecze towarzyskie i poprzeciągane niepotrzebnie eliminacje ME i MŚ. U ludzie na całym świecie na ogół budzą emocje 4 mecze. 3 swojej drużyny i finał. Tydzień emocji raz na 4 lata to śmiech na sali.
3 wrz 2021 | 20:38
(Edytowany)
Nie tydzień , a prawie miesiąc . Jakby co roku był turniej to akurat dla mnie by bardzo stracił prestiż tytuł MŚ czy ME.
Ja tu widzę tylko skok na kasę. Przecież za bilety by były ogromne pieniądze jakby był turniej rok w rok. Tylko o to chodzi. LN to i teraz moga wywalić
0
Nie tydzień , a prawie miesiąc . Jakby co roku był turniej to akurat dla mnie by bardzo stracił prestiż tytuł MŚ czy ME.
Ja tu widzę tylko skok na kasę. Przecież za bilety by były ogromne pieniądze jakby był turniej rok w rok. Tylko o to chodzi. LN to i teraz moga wywalić

Nie wiem czy sobie zdajesz sprawę, ale im jest czegoś coraz więcej tym prestiż maleje
4 wrz 2021 | 10:57
0
Grupa - 3 mecze drużyny narodowej, czyli tydzień. Potem jeszcze jeden mecz. Rozumiesz o co mi chodzi?
LM jest rozgrywana co roku i nie traci prestiżu przez to. Nie częstość rozgrywek definiuje prestiż tylko ich jakość.
Możesz mnie minusować a siebie plusować jeszcze z pięciu kont, nie oznacza to, że będziesz miał rację.
4 wrz 2021 | 11:49
0
Hahhaha ale masz ego wyjebane w kosmos. Minusują Cię ludzie którzy się z tobą nie zgadzają.
LM to trochę co innego niz ME czy MŚ. O jakiej ty piszesz jakości rozgrywek jak zwiększaja ilość drużyn z 32 do 48. Niedługo to i San Marino będzie grać na MŚ.
4 wrz 2021 | 14:05
0
Tego artykułu już nikt nie czyta, więc nie wal mi ściemy.
MŚ są atrakcyjnym produktem tylko dla młodych ludzi. Co 4-warte pokolenie łyka mistycyzm tych rozgrywek, na starszych widzach nie robi to takiego wrażenia bo już swoje widzieli.
Jak kogoś nie interesują rozgrywki klubowe to ma przekichane i tu jest pies pogrzebany. Takie argumenty, że stracą prestiż są pozbawione sensu, czego osoba "przejedzona" piłką klubową nigdy nie zrozumie.
3 wrz 2021 | 13:37
0
Rozgrywki Mś czy Me co dwa lata mają swój urok ,oglądnie eliminacji ,i czekania na fazę pucharową nakręca kibiców, a gdyby jednak odbywały się co roku, to przestało by to być tak atrakcyjne, więc lepiej zostawić aktualny terminarz tych turniejów.
3 wrz 2021 | 15:46
0
a kto ci broni oglądać co drugi turniej?
3 wrz 2021 | 13:33
0
Tak tak panie Wenger, i kopanie piłki z autu, brak spalonych i innego tego typu badziewne pomysly debili z Fify i uefy. Kluby powinny decydować o tym jak wyglądają rozgrywki bo to oni utrzymują piłkarzy i ich rodziny i to one generują pieniądze żeby pan Wenger mógł dorobić do emeryturki. Rozjebac w pizdu te dwie organizacje leśnych dziadkow..
3 wrz 2021 | 14:35
(Edytowany)
Słaby pomysł. Na mundial czeka się z wypiekami 4 lata, ale jak zwiększą częstotliwość tej imprezy to straci ona na swojej wyjątkowości. Dojdzie do tego to powiększenie liczby uczestników do 48 zespołów i nie wiem kto to będzie oglądał. Na serio żądza zdobycia większej kasy przez FIFA jest porażająca i uderzy mocno w piłkę nożną. Choć oni będą ściemniać, że tak nie jest.
0
Słaby pomysł. Na mundial czeka się z wypiekami 4 lata, ale jak zwiększą częstotliwość tej imprezy to straci ona na swojej wyjątkowości. Dojdzie do tego to powiększenie liczby uczestników do 48 zespołów i nie wiem kto to będzie oglądał. A jeszcze pewnie Euro będzie co dwa lata i mamy wielki turniej co roku. Przesada. Na serio żądza zdobycia większej kasy przez FIFA jest porażająca i uderzy mocno w piłkę nożną. Choć oni będą ściemniać, że tak nie jest.
3 wrz 2021 | 15:28
0
Ja np. będę oglądał, ale dopiero od najważniejszych meczy od ćwierćfinałów. teraz gra 32 zespoły, a oni chca zrobic z tego 48. No to sory, ale w takim razie awansują naprawdę słabe zespoły.
3 wrz 2021 | 14:41
0
nie no jak fifa mówi że nie ma intencji finansowych to nie widzę powodu żeby im nie ufać xd
3 wrz 2021 | 13:38
0
"Wenger tłumaczy, dlaczego MŚ muszą odbywać się częściej"

A co tu tłumaczyć. Hajs i nic więcej!
3 wrz 2021 | 14:17
0
Wenger to niech do Arsenalu wróci bo zostawił po sobie niezły pierdolnik
3 wrz 2021 | 13:38
0
Przydałoby się więcej szczegółów. Czemu będzie mniej meczy skoro turnieje będą 2 razy częściej? Chodzi pewnie o mecze towarzyskie? Czyli nie będzie już Ligi Narodów? Poza tym, 25 dni odpoczynku dla piłkarzy po turniejach corocznych oznacza, że najlepsi piłkarze mogą nigdy nie przejść pełnego okresu przygotowawczego razem ze swoją drużyną klubową.
3 wrz 2021 | 14:20
0
Wenger chce zlikwidować Lige Narodów i eliminacje do turnieju trwające rok czasu w zamian proponuje krótkie eliminacje na dwa zgrupowania i w nastepnym roku turniej. Żeby piłkarz grał mniej meczy bo kluby mają problemy i jak juz grać w reprezentacji to turniej a nie kopanina topowych piłkarzy z reprezentacjami na wyjazdach do San Marino Gibraltaru Andory Kosowa i innych dziwnych miejsc na pilkarskiej mapie
3 wrz 2021 | 14:29
0
Czyli nie będzie meczy towarzyskich i będzie inna forma eliminacji? Bo jeśli dalej będą mecze towarzyskie to będzie musiało być więcej terminów, niż 2, a jeśli nie zmienią formatu eliminacji to będą może 2 terminy na nie, ale będą musieli zagrać po 5 meczy w każdy i tak.
3 wrz 2021 | 16:16
(Edytowany)
Nie wiem, napisałem to co kiedys Wenger powiedzial w mediach bo nie jest to nowy temat. Jego argument podstawowy to zamiast rozkladac 10 meczy eliminacji + Lige narodow na kilka zgrupowan ( ile to wyjdzie, 4-5 na pewno to mozna zalatwic eliminacje jednym turniejem czyli w 30-40 dni. A co doeliminacji to niewiem , moze wykorzystaja ranking FIFA i dokoptuja w krotkich kwalifikacjach slabsze druzyny ktore zagraja miedzy soba, natomiast druzyny pewne wystepu w turnieju beda graly w tym czasie mecze towarzyskie.
0
Nie wiem, napisałem to co kiedys Wenger powiedzial w mediach bo nie jest to nowy temat. Jego argument podstawowy to zamiast rozkladac 10 meczy eliminacji + Lige narodow na kilka zgrupowan ( ile to wyjdzie, 4-5 na pewno w roku na Elim.) to mozna zalatwic eliminacje jednym turniejem czyli w 30-40 dni. A co doeliminacji to niewiem , moze wykorzystaja ranking FIFA i dokoptuja w krotkich kwalifikacjach slabsze druzyny ktore zagraja miedzy soba, natomiast druzyny pewne wystepu w turnieju beda graly w tym czasie mecze towarzyskie.
3 wrz 2021 | 15:23
0
No to równie dobrze jeśli chodzi o dobro piłkarzy niech wywala mecze towarzyskie, i zmniejsza kwalifikacje do turniejów. I to wystarczy. No i niech wywalą lige narodów, a MŚ i ME niech zostawią tak jak jest.
3 wrz 2021 | 18:59
0
No właśnie Francja i Włochy ostatnio pokazały
3 wrz 2021 | 13:22
0
O boze !
3 wrz 2021 | 13:41
0
Ja proponuję niech wiosną będzie Euro, na jesieni mundial a w przerwie zimowej żeby nie wypaść z rytmu meczowego Puchar Tymbarku
3 wrz 2021 | 13:47
(Edytowany)
jak Tak Dalej Pójdzie, to za 5-6 Lat MŚ Będą Co Roku.
FIFA Chcę Zabić Atmosferę Mundialu
0
jak Tak Dalej Pójdzie, to za 5-6 Lat MŚ Będą Co Roku.
FIFA Chce Zabić Atmosferę Mundialu
3 wrz 2021 | 15:53
0
Dobrze dla kibica źle dla piłkarza
3 wrz 2021 | 13:54
0
Ja mam Wrażenie, Że FIFA Wprowadza Zmiany, Które Dla Futbolu Nie są Dobre.
Czy jest Sens Organizować MŚ Co 2 Lata?
Jeśli Mundial Będzie Odbywał się Co 2 Lata, To Piłkarze Mocniej Odczuwać Przemęczenie, Atmosfera Mundialu Zostanie Zepsuta.
Stanowczo Sprzeciwiam się Temu, By MŚ odbywały się Co 2 lata!!!
3 wrz 2021 | 14:23
0
Najwyżej będziesz oglądał co drugi mundial, a ja każdy.
3 wrz 2021 | 14:56
0
hehe
3 wrz 2021 | 14:29
0
Nigdy za pieniądze
3 wrz 2021 | 15:58
0
FIFA Prowadzi Akcje Pod Kryptonimem "Skok Na Hajs"
3 wrz 2021 | 15:09
0
No nie wiem. Wtedy ten turniej straci na prestiżu...
3 wrz 2021 | 14:41
0
Jeżeli zniknie Puchar Narodów, a nawet większość meczy towarzyskich to jestem za. Jest to do ogarnięcia. Lepiej ogląda się mecze o punkty i niż poglądowe dla trenerów. Na ten moment jednak przydałoby się więcej szczegółów.
3 wrz 2021 | 23:00
0
"Jego zdaniem kibice chcą łatwiejszych do zrozumienia rozgrywek".
LOL
3 wrz 2021 | 21:14
0
Jestem za. W ogóle nie rozumiem hypu przed meczami eliminacji zwłaszcza z jakimiś "andorami"
3 wrz 2021 | 14:20
(Edytowany)
Brawo. Mniej gównianych, sparingów, eliminacji i pucharów narodów czy jak to się nazywa, a więcej ważnych meczów.
0
Brawo. Mniej gównianych sparingów, eliminacji i pucharów narodów czy jak to się nazywa, a więcej ważnych meczów.
STS
1460 PLN

Oferta powitalna 1200 1460 PLN złożona z aż trzech bonusów! 231 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

Fortuna
2720 PLN

Zwrot do 600 PLN za przegrany pierwszy zakład, z obrotem 1x po dowolnym kursie! Do tego 20 PLN za darmo i 2100 PLN od drugiej wpłaty

Superbet
1534 PLN

Zwrot do 1300 PLN, jeśli zakończysz pierwszy tydzień na minusie, 200 PLN podwojenia pierwszej wpłaty oraz 34 PLN freebet po pierwszej wpłacie

Betclic
550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

Fuksiarz
500 PLN

Cashback 500zł bez obrotu na start, a potem cashback od każdego kuponu. Kod promocyjny MECZYKI