Kolejny skandal wokół mundialu. Rządowi agenci szukają informatorów mediów

Kolejny skandal wokół mundialu. Rządowi agenci szukają informatorów mediów
shutterstock.com
Autor: Marcin Karbowski 15 maj 2022 | 12:41
Kolejne kontrowersje wokół mistrzostw świata w Katarze. "Daily Mail" twierdzi, że tamtejszy rząd umieścił agentów w obozach dla pracowników najemnych.
FIFA przyznała mundial Katarowi przy akompaniamencie zarzutów o korupcji podczas głosowania. Później pojawiały się kolejne problemy: konieczność przesunięcia turnieju na jesień i zrujnowania całego piłkarskiego terminarza. Najbardziej wstrząsające są jednak doniesienia o łamaniu praw człowieka.
Dalsza część tekstu pod wideo
Od lat media informują o skandalicznych warunkach, w jakich powstaje mundialowa infrastruktura. Pracownicy, których ściągnięto do jej budowy, są wykorzystywani ponad miarę i żyją w zatłoczonych obozach. Regularnie pojawiają się doniesienia o tysiącach osób, które zmarły przy budowie stadionów.
"Daily Mail" twierdzi, że pracownicy, którzy ujawniają wstrząsające informacje, są inwigilowani przez katarski rząd. Według gazety w obozach, w których zakwaterowano robotników, zainstalowano działających pod przykrywką agentów. Mają zapobiegać strajkom, zbierać dane sygnalistów czy informacje na temat sposobu pracy organizacji praw człowieka.
- Trzeba być ostrożnym. Nadzorowani są nie tylko dziennikarze czy pracownicy organizacji praw człowieka, ale też zwykli robotnicy. Ci, którzy zgłaszają skargi, są represjonowani - twierdzi Mustafa Qadri z organizacji Equidem.
Przykłady są. Malcolm Bidali, kenijski ochroniarz, trafił do aresztu i został ukarany grzywną za "nadawanie i publikowanie fałszywych wiadomości z zamiarem narażenia publicznego systemu państwa". Zatrzymano też blogera posługującego się pseudonimem Bidali - również z powodu ujawnienia informacji o złym traktowaniu robotników.
Zdaniem Qadriego pracownicy najemni zostaną odprawieni z Kataru przed rozpoczęciem mistrzostw. Wszystko dlatego, żeby już podczas turnieju nie przyciągali uwagi mediów.
Oglądaj
Oglądaj
  • Nieszablonowi eksperci
  • Największa przestrzeń studyjna
  • Niebawem sporo nowych formatów
Źródło: Daily Mail