Koronawirus. Czarna wizja niemieckiego wirusologa. Bez piłki nożnej w 2020 roku?

Czarna wizja niemieckiego wirusologa. Wieszczy długą przerwę od futbolu. "Na razie trzeba się z nim pożegnać"
Ververidis Vasilis/Shutterstock
Autor: Marcin Karbowski 20 mar 2020 | 11:11
Wirusolog Jonas Schmidt-Chanasit nakreślił czarną wizję w sprawie dokończenia obecnego sezonu piłkarskiego. Niemiecki uczony twierdzi, że racjonalne jest zawieszenie rozgrywek nawet do przyszłego roku.
Większość europejskich lig przerwała grę z powodu pandemii koronawirusa. Działacze liczą jednak, że zawodnicy będą mogli wrócić do gry najdalej w maju. UEFA wyznaczyła już nowe daty rozegrania finałów europejskich pucharów, a piłkarskie władze w poszczególnych krajach tworzą rozmaite warianty terminarza.
Schmidt-Chanasit najchętniej wyrzuciłby te plany do kosza. Jego zdaniem wznowienie rozgrywek w obecnej sytuacji byłoby nieodpowiedzialne.
- Myślę, że na razie trzeba powiedzieć piłce "do widzenia". Dokończenie obecnego sezonu jest nierealne. Widzimy, jak wygląda sytuacja w całej Europie, a to jeszcze nie jest koniec tego, co może się stać. Nawet jeśli sytuacja nie będzie dramatyczna, to futbol nie powinien wracać. To mogłoby wszystko pogorszyć - ocenia Schmidt-Chanasit.
Wirusolog z Instytutu Bernharda Nochta w Hamburgu tym samym potwierdził obserwację włoskiego lekarza Francesco Le Foche'a. Jego zdaniem do rozwoju pandemii przyczyniło się rozegranie meczu Atalanty Bergamo z Valencią w Lidze Mistrzów. Z trybun spotkanie oglądało ponad 44 tysiące osób, które przyspieszyły roznoszenie się koronawirusa po Europie.
Schmidt-Chanasit podkreśla, że obecnie problemu nie rozwiązałoby już zamknięcie stadionów dla kibiców. Jego zdaniem ludzie gromadziliby się wówczas w innych miejscach, bo wspólne oglądanie meczów leży w naturze fanów futbolu.
- Jest jak w przedszkolu: najpierw nauka, potem zabawa. Wydarzenia rozrywkowe powinny pozostać w zawieszeniu aż do momentu, gdy już będzie pewne, że można poluzować śrubę. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki myślę, że mówimy o sytuacji, która raczej nie wydarzy się w tym roku - wieszczy Schmidt-Chanasit.
Źródło: NDR, TVP Sport

Dyskusja 12

21 mar 2020 | 02:47
0
Wszystko zalezy od ludzi ktorzy pracuja nad skuteczna szczepionka, i wprowadzenia jej w uzycie.
20 mar 2020 | 13:30
0
Dobrze powiedziane, niech nie grają choćby tylko po to żeby pokazać, że coś jest na rzeczy ludziom którzy mają na to wyjebane i nie stosując się do zasad mogą zaszkodzić innym. MU gra teraz zajebiście, jest forma i zgranie ale huj z tym, niech sie ta jebana europa wyleczy
20 mar 2020 | 13:14
0
Ja mam lepszy pomysl by kluby dokonczyly sezon online FIFA 2020
20 mar 2020 | 12:55
0
Racjonalnie patrząc, to ani europejskie puchary, ani ligi w tym roku nie zostaną dokończone. Ten wirus sobie tak po prostu nie odejdzie.
20 mar 2020 | 13:32
0
A niby kto ci powiedział, że tak sobie nie odejdzie?Teoretycznie, to nikt tego nie wie. Ale biorąc pod uwagę skalę epidemii, to np w zeszłym sezonie grypowym zachorowało prawie 4mln Polaków, a zmarło ponad 140 osób. Więc proporcje są zupełnie inne. I to są dane, które właśnie wyszukałem. Otwórz oczy, dowiedz się trochę o dotychczasowych epidemiach, o sposobie i czasie powstawania szczepionek, o przepisach powstających pod przykrywką koronawirusa itd. Wtedy, kiedy będziesz znał ten problem trochę szerzej, będziesz mógł stwierdzić, co jest racjonalne. A póki co, nie dajmy się zwariować łykając to, co nam w tv podsuwają. Trzeba uruchomić myślenie, logiczne myślenie, skojarzyć trochę faktów z historii i wiedzy a wtedy będziemy silniejsi. I nie mówię o lekceważeniu tego wirusa, ale o trzeźwe spojrzenie.
20 mar 2020 | 12:52
0
To są najrozsądniejsze słowa. Anulować, bez przyznawania tytułów, wszystkie ligi w tym roku, jak również puchary i mistrzostwa. Jeśli bowiem ludzie nie posłuchają i będą się szlajać tu i tam, to trzeba będzie zawiesić wszystko na 2-3 lata. Czego zatem chcemy: jedynie roku przerwy, czy może więcej? Niech każdy sam sobie odpowie na to pytanie.
20 mar 2020 | 12:31
0
Właściwie to nie byłby taki głupi pomysł gdyby wiosnę 2020 rozegrać w 2021 roku. Może finansowo wygenerowałoby to olbrzymie straty ale sportowo byłoby to uczciwe. Jeżeli epidemia zostałaby opanowana wcześniej - można byłoby rozegrać sezon reprezentacyjny. W końcu nie odbyły się baraże do Euro, jest Liga Narodów i kwalifikacje do MŚ.
20 mar 2020 | 12:29
0
Całe szczęście że odpoczniemy trochę od naszej najwyższej dywizji rozgrywkowej, bo po każdej kolejce miałem typowe objawy eboli oraz malarii
20 mar 2020 | 12:18
0
ciekawe jakie będą zarobki w piłce i jakie będą kwoty transferów po przerwie spowodowanej koronawirusem. Czas chyba, żeby futbol wrócił do finansowej normalności.
20 mar 2020 | 11:25
0
Niestety ale to jedyny słuszny wybór. Jak nie powstrzymają do końca we wszystkich krajach pandemii to ludzie podróżując na mecze znowu tą zarazę rozniosą po całym świecie. A patrząc na opieszałość i podejście do tematu niektórych krajów czarno to widzę.
20 mar 2020 | 11:19
(Edytowany)
Trochę przykro mi będzie jako kibicowi ale jeśli nie ma innego wyjścia to upatruję w tej wypowiedzi dużo słuszności .
0
Trochę przykro mi będzie jako kibicowi ale jeśli nie ma innego wyjścia to upatruję w tej wypowiedzi dużo słuszności .Liczę jednak po cichu , że może na jesieni wszystko ruszy
20 mar 2020 | 11:55
0
Dobrze prawisz śmietana.