Ważne
W trakcie
Nadchodzące
Ważne
Koniec
W trakcie
Nadchodzące

Legendy piłki nożnej: Michel Platini. Jeden z najlepszych w historii Juventusu i laureat trzech Złotych Piłek

Michel Platini
Źródło zdjęcia: Twitter

Szereg trofeów z klubem i reprezentacją Francji oraz najważniejsze wyróżnienia indywidualne to dorobek, z którego każdy piłkarz byłby dumny do końca życia. Boiskowy partner Zbigniewa Bońka z Juventusu po zakończeniu kariery zszargał swoje dobre imię aferami korupcyjnymi, będąc dyrektorem UEFA. Panie i panowie: Michel Platini.

Michel Platini urodził się 21 czerwca 1955 roku we francuskiej miejscowości Joeuf. Pierwsze piłkarskie kroki stawiał w lokalnych małych klubach, a w wieku 22 lat został sprowadzony do AS Nancy. W tym zespole spędził aż siedem sezonów, a w 1975 roku awansował z nim do najwyższej klasy rozgrywkowej. Trzy lata później natomiast poprowadził drużynę do zwycięstwa w finale Pucharu Francji.

W swoim pierwszym poważnym klubie Platini rozegrał 181 meczów i zdobył 98 goli. Jego fantastyczna gra zwróciła uwagę najbardziej utytułowanego klubu we Francji, czyli AS Saint-Etienne. W sezonie 1980/81 wygrał z nim swoje pierwsze w karierze mistrzostwo kraju i był to jego jedyny poważny sukces w ojczyźnie.

Do jakiego klubu Platini by wtedy nie poszedł, stawał się liderem drużyny. Francuz bardzo szybko stał się zbyt dobrym piłkarzem na grę w Saint-Etienne i w 1982 roku został sprowadzony przez Juventus, rozpoczynając tym samym najwspanialszy epizod w swojej karierze.

Będąc zawodnikiem “Starej Damy”, Platini wygrał zdecydowanie najwięcej trofeów. Wraz z Juventusem wywalczył dwa mistrzostwa Włoch, Puchar Włoch, Puchar Europy i Puchar Interkontynentalny. Francuz stał się również absolutnym dominatorem w kwestii osiągnięć indywidualnych. Był on bowiem pierwszym w historii piłkarzem, który wygrał Złotą Piłkę trzy razy z rzędu.

Każdą z trzech Złotych Piłek Platini otrzymywał jako król strzelców włoskiej Serie A. W 1984 roku dokonał jeszcze jednej niezwykłej rzeczy, której do dziś nikt nie powtórzył i najprawdopodobniej już nigdy się to nie stanie. Francja wygrała Mistrzostwa Europy, będąc gospodarzem imprezy, a sam Platini zdobył na tym turnieju aż 9 goli, w tym po jednym w finale i półfinale. W fazie grupowej skompletował natomiast aż dwa hat-tricki.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej, w 1988 roku, Platini został selekcjonerem reprezentacji Francji, ale w tej roli kompletnie się nie sprawdził. Jego największą porażką było niezakwalifikowanie się na Mistrzostwa Świata w 1990 roku. Dwa lata później jego zespół zaliczył również słaby występ na Euro w Szwecji.

W 2007 roku Michel Platini został wybrany na prezydenta UEFA i zapracował sobie na to, że jego dobre imię zostało niemal kompletnie zszargane. Francuz był zamieszany w wiele afer korupcyjnych, a w 2015 roku władze FIFA zawiesiły go na 8 lat za przyjęcie łapówki od niegdysiejszego prezydenta tej organizacji, Josepha Blattera.

Największe sukcesy Michela Platiniego:

AS Nancy:

 • Puchar Francji: 1977/78

AS Saint-Etienne:

 • Mistrzostwo Francji: 1980/81

Juventus FC:

 • Mistrzostwo Włoch: 1983/84 i 1985/86
 • Puchar Włoch: 1982/83
 • Puchar Zdobywców Pucharów: 1983/84
 • Superpuchar Europy: 1984
 • Liga Mistrzów: 1984/85
 • Puchar Interkontynentalny: 1985

Reprezentacja Francji:

 • Mistrzostwo Europy: 1984

Indywidualne:

 • Złota Piłka: 1983, 1984 i 1985
 • Najlepszy piłkarz Mistrzostw Europy: 1984
 • Król strzelców Mistrzostw Europy: 1984

Kacper Dąderewicz

Źródło: własne
Ranking

Bukmacherzy

Kod rejestracyjny: MEGABONUS

Brak ryzyka na start

Gra bez podatku i Pakiet Pudziana

Kod rejestracyjny: MEGABONUS530

Dyskusja

10
18 sie 2019 | 19:47
+2
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Jak mógł wygrać LM w 85 skoro ta powstała w 92? Chyba że to tekst dla ludzi nie znających się na piłce ale osobiście dla mnie to bardzo duża różnica między LM a Pucharem Europy :)
16 sie 2019 | 20:52
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Najlepsza akcja Platiniego to i tak pamiętnie przyjęcie łapówy za ten cały syfiasty mundial w Katarze...
16 sie 2019 | 20:27
+2
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Ale wielbłądy w tym tekście
16 sie 2019 | 19:35
(Edytowany)
Wydawało mi się, że szefem UEFA jest prezydent, a tu się okazuje, że Platini był dyrektorem:) Panie autorze, a przypadkiem nie brygadzistą? :)
+2
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Wydawało mi się, że szefem UEFA jest prezydent, a tu się okazuje, że Platini był dyrektorem:) Panie autorze, a przypadkiem nie brygadzistą? :) Nawet chłopie nie chciało Ci się sprawdzić, kiedy Platini dołączył do Nancy, przecież ten błąd w tekście tak rzuca się w oczy, że aż oślepia. Cały artykuł też nie powala, to po prostu bardzo krótki zbiór najważniejszych faktów i to z błędami. Meczyki konsekwentnie dbają o to, aby poziom merytoryczny był jak najbardziej żenujący.
16 sie 2019 | 18:02
+2
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
widzę redaktorzy w formie, jeden wyprzedza drugiego głupotą.
16 sie 2019 | 17:46
-2
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Ten łapówkarz powinien zniknąć z kart historii na zawsze.
16 sie 2019 | 16:59
+6
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Urodził się w 1955. Przeszedł do Nancy w wieku 22 lat. To jakim cudem awansował z nimi do Ligue 1 w 1975 ? Xd
16 sie 2019 | 13:48
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Już w drugim zdaniu artykułu jest błąd, odnośnie przenosin do Nancy - brawo. No i bezzasadne stwierdzenie, że nikt nie powtórzy jego 9 goli w ME, nie takie rzeczy i rekordy pobijano. Ogólnie tekst na poziomie gimnazjalisty.
16 sie 2019 | 13:16
+17
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Fajny i ciekawy temat artykułu. Osobiście nie znam historii Platiniego niestety, ale Pan redaktor też jej chyba nie zna... Jakim cudem Platini mógł awansować w 75. roku z AS Nancy do francuskiej ekstraklasy skoro przeszedł do tej drużyny w wieku 22 lat a urodził się w roku 55.?
16 sie 2019 | 12:45
-3
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
On byl pierwszy i najlepszy....potem byl Zidane...
{{comment.created_datetime}}
(Edytowany)
{{comment.user_score.team_A_name}}
{{comment.user_score.team_A_score}}:{{comment.user_score.team_B_score}}
{{comment.user_score.team_B_name}}
Edytuj (jeszcze przez {{minuteUnit}})
Wszystkie

Sportbuzz

×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.