Małyszomania, Adamiakowa i Smuda, Lewandowski z tyłu. Najsłynniejsze reklamy z udziałem polskich sportowców

Małyszomania, Adamiakowa i Smuda, Lewandowski z tyłu. Najsłynniejsze reklamy z udziałem polskich sportowców
screen youtube
Autor: Wojciech Falenta 1 sty 2021 | 19:30
Eksplozja talentu Adama Małysza, nasz rodak w NBA, podwójne mistrzostwo świata siatkarzy, finały mistrzostw Europy w piłce nożnej w Polsce i na Ukrainie czy wreszcie tytuł najlepszego piłkarza świata dla Roberta Lewandowskiego - to tylko niektóre wielkie sportowe wydarzenia z “polskim akcentem”, jakie rozegrały się na przestrzeni mijającego 20-lecia. Gdzie sukces, tam popularność. A gdzie popularność, tam propozycje reklamowe. Przypominamy efekty końcowe najsłynniejszych produkcji, w jakich uczestniczyli polscy sportowcy.
Nasze zestawienie zawęziliśmy do reklam tylko z obecnego stulecia. Takich, które szczególnie mogły zapaść w pamięć. Albo takich, które wywołają na twojej twarzy szeroki uśmiech, kiedy tylko obejrzysz je, po latach, ponownie. W tym artykule nie będzie Roberta Kubicy ani Agnieszki Radwańskiej. Załapał się za to, to nie pomyłka, nie kto inny jak trener Franciszek Smuda. Zapewne już wiesz dlaczego.
Dalsza część tekstu pod wideo

“Małyszomania”

Można by zapewne sprzeczać się bez końca, kogo należy uznać za najbardziej popularnego polskiego sportowca pierwszego 20-lecia XXI wieku. Zaryzykujemy jednak stwierdzenie, że nawet Robert Lewandowski nie dorównuje obecnie sławą Adamowi Małyszowi z samego początku tego stulecia. Ta sława skromnego lotnika z Wisły znalazła swoje odzwierciedlenie również na ekranach telewizorów. I to nie tylko podczas transmisji samych konkursów skoków narciarskich, ale także w trakcie pasm reklamowych.
W zasadzie można by zapytać: czego nie reklamował kiedyś Adam Małysz? Telefonia komórkowa Idea? Razem z żoną i córką. “Danie w 5 minut” firmy Winiary? Towarzyszyli mu niemieccy aktorzy. Generali? Polski skoczek polecał zarówno otwarty fundusz emerytalny, jak i ubezpieczenia tej firmy. Herbata Teekanne? Wystąpił w niejednej produkcji tej marki.
Wydaje się, że najmocniej Adam Małysz kojarzony jest jednak z czekoladą Goplana. Zwłaszcza w okresie, w którym jeden z jego największych wówczas rywali, Niemiec Martin Schmitt, występował w pamiętnym kasku z logo Milki. Poniższa reklama pochodzi z 2002 roku. I trzeba przyznać, że pozostaje całkiem sympatyczna w odbiorze.

“Pij mleko”

Jedną z zarówno najbardziej rozpoznawalnych, jak i najdłużej trwających kampanii społecznych w naszym kraju wspierali swoim wizerunkiem aktorzy oraz piosenkarze. Przede wszystkim robili to jednak sportowcy. Od Jagny Marczułajtis i Krzysztofa Hołowczyca, przez Otylię Jędrzejczak, aż po Agnieszkę Radwańską. Pod względem wiarygodności tego konkretnego przekazu nikt nie mógł równać się jednak z Marcinem Gortatem.
Chcesz być wielki? Pij mleko! Tak jak Marcin Gortat. Dosłownie i w przenośni.

“Tylko razem”

Wspomnianą wyżej kampanię społeczną reklamowali też Piotr Gruszka czy Sebastian Świderski. Tamto pokolenie polskich siatkarzy mogło nie osiągnąć tego, co stało się udziałem ich następców, którzy zarówno w 2014, jak i w 2018 roku zostali mistrzami świata w tej dyscyplinie sportu. Zapewne to dla nich marne pocieszenie, ale Świderski i spółka mogli zapisać się za to w pamięci nawet mniej uważnych kibiców za sprawą pamiętnej reklamy telefonii komórkowej Plus, wyemitowanej w 2007 roku.
Czy można się dziwić, że za taką drużynę niezmiennie ściska kciuki tak wielu fanów?

“Z tyłu?!”

Czas przejść do futbolu.
- Aber trainer?! - protestował kompletnie zaskoczony Robert Lewandowski, kiedy Juergen Klopp przydzielił role polskim piłkarzom w szatni Borussii Dortmund. Łukasz Piszczek otrzymał tradycyjnie tę z prawej strony. Jakub Błaszczykowski miał tym razem poprowadzić zespół. Dla naszego napastnika zostało za to miejsce tylko “z tyłu”. To nie była pomyłka. Niemiecki trener nawet się nie zająknął.
Mowa oczywiście o pamiętnej reklamie Opla Astra Sedan Active z udziałem “polskiego trio” z 2013 roku. Po latach trzeba przyznać, że pomysł na produkcję wydaje się równie świetny, jak wtedy. Swoją drogą, przyszły najlepszy piłkarz świata musiał zadowolić się wówczas miejscem z tyłu samochodu, a i tak odegrał w tamtej reklamie główną rolę.

“Ja też w T-Mobile!”

A skoro jesteśmy przy Robercie Lewandowskim… Orange, Head & Shoulders, Gillette, Huawei - to tylko niektóre spośród wielu marek, jakie reklamował w ostatnich latach kapitan reprezentacji Polski. Statystycznie zdecydowanie najbardziej popularną produkcją z jego udziałem pozostaje ta sprzed finałów mistrzostw Europy w 2016 roku. Reklamę T-Mobile z Lewandowskim i aktorem Tomaszem Kotem w rolach głównych obejrzano dotychczas na samym YouTube ponad 3,5 miliona razy.
Do najbardziej ambitnych, delikatnie rzecz ujmując, ta produkcja zapewne nie należy, ale w tym konkretnym przypadku najważniejszy był timing. Wcale nie tak wiele przecież brakowało, a przygoda reprezentacji Polski z Euro 2016 trwałaby niemal do samego końca turnieju.

Adamiakowa

Na koniec wspomnijmy największą sportową imprezę, jaka kiedykolwiek odbyła się w naszym kraju. W odróżnieniu od turnieju z 2016 roku, wyczekiwane finały Euro 2012 okazały się w wykonaniu reprezentacji Polski całkowitą klapą. Na diametralnie przeciwny poziom wskoczyliśmy za to wtedy jako społeczeństwo, jednocząc się jak nigdy wcześniej ani później i tworząc w strefach kibica w poszczególnych miastach atmosferę po prostu nie do zapomnienia.
A to wszystko za sprawą… trenera Franciszka Smudy, można by rzec ze sporym przymrużeniem oka. To ówczesny selekcjoner naszej kadry - wraz z siecią sklepów “Biedronka” - powołał przecież na turniej nas wszystkich jako, że “wszyscy jesteśmy drużyną narodową”. Zaczynając od Adamiakowej.
Nie udawaj, że nie uśmiechnąłeś się na to wspomnienie.
Jakie inne reklamy z udziałem polskich sportowców szczególnie zapadły ci w pamięć? A może masz swoją ulubioną spośród wymienionych powyżej? Na opinie i wspomnienia czekamy tradycyjnie w komentarzach.
author picture

Wojciech Falenta

Spodobał Ci się tekst tego autora?

Czytaj kolejne
Źródło: własne
STS
1460 PLN

Oferta powitalna 1200 1460 PLN złożona z aż trzech bonusów! 231 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

Fortuna
2720 PLN

Oferta na EURO 2020 w Fortunie! 600 PLN bez ryzyka, 20 PLN bez depozytu i 2100 PLN od wpłaty!

Superbet
584 PLN

Z kodem promocyjnym MECZYKI cashback 500 PLN + freebet 34 PLN za pierwszą wpłatę + bonus 50 PLN

ETOTO
2500 PLN

1500 PLN od pierwszej wpłaty i dodatkowo 1000 PLN w bonusach i freebetach

 

Betclic
550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

Dyskusja 26

1 sty 2021 | 19:42
0
Haha i to słynne: "jeszcze jeden taki numer i z wami nie gram" o którym później mówiono że się sprawdziło gdy Lewy odchodził do Bayernu :D
1 sty 2021 | 20:55
0
Pamiętacie state reklamy pepsi i nike? W jednej reklamie potrafił grać Ronaldinho, Ronaldo, Beckham, Cr7, Cantona, Rivaldo, Edgar Davids, Figo, Van Nesterloy, Kaka, Henry, Carlos i wielu innych... W dodatku te reklamy byly z jajem, moja ulubiona jest reklama nike i mecz pomiędzy Brazylia a Portugalia gdzie pod koniec sędzia wyciął Ronaldinho :)
Dzisiaj mamy reklamę beco, w ktorej mignie NAM Messi przez jedną sekundę, nic nie mówiąc :D
1 sty 2021 | 19:50
0
najlepsza była co Małysz za czajnik był przebrany
1 sty 2021 | 23:38
0
Teekanne chyba
1 sty 2021 | 20:17
0
Jerzy Dudek reklama TP i Krystyna z gazowni
1 sty 2021 | 20:27
0
Smudzie za kadencji w reprezentacji najlepiej wychodziło granie w reklamach XD
1 sty 2021 | 21:29
0
Lewy + Kot... bez kitu jedna z najbardziej kiczowatych reklam z udziałem celebrytów
1 sty 2021 | 20:16
0
małysz... skóra, kości i kolczyk i reklamuje czekoladę...
1 sty 2021 | 21:54
0
"W obronie konsekwentnie, w ataku bardzo skutecznie, totalna koncentracja i pamiętajcie wszyscy jesteśmy drużyną narodową" czyli dokładnie to czego zabrakło na EURO XD
1 sty 2021 | 20:24
0
Bartosz Kurek i reklama Monte :)
1 sty 2021 | 19:42
0
Komentarz usunięty
3 sty 2021 | 14:08
0
Bo te twój pusty baniak był jeszcze w stanie zrozumieć, cebulaku
1 sty 2021 | 22:27
0
Nie wiem moim zdaniem najpamietniejsse wydarzenie to te które opowiada jakiś użytkownik tego portalu bo cały czas pamiętam " betonowa nawierzchnia, wszyscy w oknach" ja głosuje na to
1 sty 2021 | 21:43
0
Pamiętam jeszcze Kubę jak mówi w tunelu przed meczem do chłopca, który go wyprowadzał na stadion, że bez niego nie idzie ;)
Małyszomania to był szał i ewenement, podobnie z atmosferą przed i na Euro 2012, za mojego życia już pewnie nie do powtórzenia.
1 sty 2021 | 19:43
0
Reklama z siatkarzami zdecydowanie najlepsza.
1 sty 2021 | 22:11
0
Smuda trenerem kadry był niemal 3 lata i jeśli dobrze policzyłem, to nakręcił z Biedronką aż 5 reklam! Błaszczykowski zagrał tylko w jednej reklamie mniej, a jego jedyne wypowiedziane zdanie to w reklamie nr.2 (z jego udziałem) czyli słynne i powiedziane pewnym i uspokajającym głosem "wygram, wygram", które padło w odpowiedzi na całkiem racjonalne stwierdzenie pana trenera, że sam to on meczu nie wygra. No i nie wygrał. Szok! A byłem wtedy chyba tak zaślepiony pragnieniem odniesienia sukcesu, że chyba uwierzyłem, że on to wygra. Może nie całkiem sam, ale chociaż z pomocą Lewego i Piszczka czy Szczęsnego. Liczyłem na wyjście z najsłabszej grupy w całym turnieju, a skoro graliśmy u siebie to miałem nadzieję, że coś z tego będzie. Wracając pamięcią do tych reklam, przypomniałem sobie o tym wielkim rozczarowaniu. Smuda zmarnował prawie 3 lata na selekcję i przygotowania do Mistrzostw. A te reklamy to w pewnym sensie pamiątka i satyra ilustrująca jego dokonania. Zastanawia mnie też ile aktor- selekcjoner Smuda potrzebował dubli by wydobyć z siebie te czyste i boiskowe emocje. Niby nic trudnego, bo grał w tej reklamie samego siebie, ale jednak musiał tam realizować kogoś scenariusz i się do niego całkiem solidnie przygotować. Wrodzony talent aktorski to jedno, ale by zagrać na tak wysokim poziomie potrzebna jest dyscyplina, doskonała pamięć, a także cierpliwość. Na samej improwizacji za daleko nie zajedziesz, zresztą na takim planie nie ma absolutnie czasu na takie rzeczy.
2 sty 2021 | 08:42
0
Dokładnie, mieć taką imprezę u siebie, z takimi kibicami i tak to spieprzyć. Pamiętam te dni jako bardzo wesołe a z drugiej strony bardzo smutne. Szkoda ;-)
1 sty 2021 | 21:25
(Edytowany)
Brakuje najważniejszej!!!
https://youtu.be/GuvVCM3aSuM
0
Brakuje najważniejszej!!!
https://youtu.be/GuvVCM3aSuM
I na czasie.
2 sty 2021 | 16:16
(Edytowany)
Skończcie z tymi sondażami o tylko dzielicie i naród i kibiców. Każda epoka ma swoich mistrzów. I ne da rady porównać na przykład Małysza z Lewandowskim bo to są całkowicie inne dyscypliny i nie da się porównać ich. Bo Lewy na boisku musi grać na wysokich obrotach przez 90 minut a skoczek wykonuje w konkursie dwa skoki trwające po nie całe dwie minuty to czas wysiłku jest nie porównywalny obu tych dyscyplin i wysiłku sportowca w tym czasie. Ktoś powie a treningi obaj sportocy trenją poza konkursami tylko ze piłkarz poświęca więcej czasu na treningi i na mecze. Ktoś powie ze kontuzje ale zauważcie że piłkarze w sumie odnoszą więcej kontuzji ni skoczkowie.Tak że te sondaże to idiotyzm i dzielenie społeczeństwa. I ma się odbyć gala na najlepszegosportowca w Polsce. Moim zdaniem to Lewandowski bo pokażcie mi innego spotrowca który zdobył w tym roku przynajmniej w przybliżeniu trofeów, wyróżnień ? Lewy zdobył wszystko co było do zdobycia. A na dodatek jego kultura osobista i zachowania się w każdej sytuacji jest nie naganna, to wzór sportowca dla rodaków i młodego pokolenia.
0
Skończcie z tymi sondażami to tylko dzielicie i naród i kibiców. Każda epoka ma swoich mistrzów. I ne da rady porównać na przykład Małysza z Lewandowskim bo to są całkowicie inne dyscypliny i nie da się porównać ich. Bo Lewy na boisku musi grać na wysokich obrotach przez 90 minut a skoczek wykonuje w konkursie dwa skoki trwające po nie całe dwie minuty to czas wysiłku jest nie porównywalny obu tych dyscyplin i wysiłku sportowca w tym czasie. Ktoś powie a treningi obaj sportocy trenją poza konkursami tylko ze piłkarz poświęca więcej czasu na treningi i na mecze. Ktoś powie ze kontuzje ale zauważcie że piłkarze w sumie odnoszą więcej kontuzji ni skoczkowie.Tak że te sondaże to idiotyzm i dzielenie społeczeństwa. I ma się odbyć gala na najlepszegosportowca w Polsce. Moim zdaniem to Lewandowski bo pokażcie mi innego spotrowca który zdobył w tym roku przynajmniej w przybliżeniu trofeów, wyróżnień ? Lewy zdobył wszystko co było do zdobycia. A na dodatek jego kultura osobista i zachowania się w każdej sytuacji jest nie naganna, to wzór sportowca dla rodaków i młodego pokolenia.
3 sty 2021 | 16:55
0
Śmiesznie się teraz na to ogląda. :D
2 sty 2021 | 17:57
0
Krystyna z gazowni była jeszcze xD
1 sty 2021 | 20:41
0
Ogólnie ze wszystkich reklam i tak najbardziej lubię reklamy Żabki.
2 sty 2021 | 08:39
0
No w sumie są spoko. Często śmieszne :-) Nie wiem skąd te minusy :-0
2 sty 2021 | 09:17
0
Chyba jedyne reklamy, które potrafią mnie rozbawić, a nie wyprowadzić z równowagi jak np. "Media Expert"
2 sty 2021 | 08:47
0
Polscy pilkarze to umia grac ale tylko w reklamach niestety.
STS
1460 PLN

Oferta powitalna 1200 1460 PLN złożona z aż trzech bonusów! 231 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

Fortuna
2720 PLN

Oferta na EURO 2020 w Fortunie! 600 PLN bez ryzyka, 20 PLN bez depozytu i 2100 PLN od wpłaty!

Superbet
584 PLN

Z kodem promocyjnym MECZYKI cashback 500 PLN + freebet 34 PLN za pierwszą wpłatę + bonus 50 PLN

ETOTO
2500 PLN

1500 PLN od pierwszej wpłaty i dodatkowo 1000 PLN w bonusach i freebetach

 

Betclic
550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550