"Nie wypłacają pensji, łamane są prawa człowieka". Głośne ostrzeżenie przed transferem do jednej z lig

"Nie wypłacają pensji, łamane są prawa człowieka". Głośne ostrzeżenie przed transferem do jednej z lig
Xinhua/PressFocus
Autor:Piotr Sidorowicz 09 Cze 2023 | 21:30
Przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Piłkarzy Zawodowych odradzili podpisywania umów z klubami występującymi na co dzień w jednej z afrykańskich lig.
Organizacja FIFPRO, czyli międzynarodowa federacja zrzeszająca ponad 60 tysięcy piłkarzy od lat dba o interesy zawodników. Tym razem skupiła się na sytuacji dziejącej się na północy Afryki.
Dalsza część tekstu pod wideo
Z informacji przekazanej przez Międzynarodową Federację Piłkarzy Zawodowych wynika, że ta odradza zagranicznym graczom zawierania kontraktów z klubami ligi egipskiej. Zajęte stanowisko ma wynikać z częstych sporów pomiędzy zawodnikami oraz działaczami poszczególnych klubów, które są następstwem m.in. niewypłacania należnych wynagrodzeń.
- W ostatnim czasie przedstawiciele FIFPRO zauważyli gwałtowany wzrost konfliktów z udziałem graczy oraz klubów. Przyczyną tego typu incydentów są zarówno problemy z wypłatą pensji, jak i inne nadużycie ze strony władz, w tym konfiskata paszportów, fałszowanie dokumentów i szantaż - czytamy w oficjalnym oświadczeniu.
Władze federacji przestrzegły zagranicznych piłkarzy przed ewentualnym przekazywaniem paszportów klubowym działaczom, nawet jeśli powiedziano im, iż jest to niezbędne do uzyskania pozwolenia na pobyt lub pracę. Ponadto zaznaczono, iż każdy zawodnik nawiązujący współpracę z egipskim klubem powinien zachować jedną wersję podpisanej umowy, a także upewnić się, że została na niej określona odpowiednia waluta, w której będzie wypłacane wynagrodzenie.
Komentarzem na temat stanowiska zajętego przez FIFPRO podzielił się także Egipski Związek Piłki Nożnej.
- EFA jest sfrustrowana oświadczeniem wydanym przez FIFPRO. Znalazło się w nim kilka błędnych informacji. Możemy potwierdzić, że nawet jeśli doszło do pewnych incydentów, są to indywidualne przypadki, które nie dotyczą wszystkich egipskich klubów - napisano w oświadczeniu.
- W naszych ligach występuje 268 zagranicznych piłkarzy na różnych poziomach rozgrywkowych. W ciągu ostatnich czterech lat otrzymaliśmy zaledwie dwie skargi dotyczące zatrzymania paszportu. Obie sprawy zostały natychmiast rozwiązane po naszej interwencji – dodano.
Źródło: Reuters

Dyskusja 0