Pięć rozsądnych argumentów za powstaniem Superligi. To naprawdę nie jest zły projekt

Pięć rozsądnych argumentów za powstaniem Superligi. To naprawdę nie jest zły projekt
Cordon Press /PressFocus
Autor: Wojciech Falenta 19 kwi 2021 | 20:28
Pośród wszechobecnego oburzenia na oficjalne ogłoszenie powstania Superligi szukanie jakichkolwiek pozytywów wydaje się podobne do dokładania węgla do dawno rozżarzonego ognia. Ale spróbujmy. Bo naprawdę można je znaleźć.
O korzyściach wynikających z utworzenia elitarnych rozgrywek dla najbogatszych europejskich klubów pisaliśmy już niespełna pół roku temu. Dynamika wydarzeń z ostatnich kilkudziesięciu godzin każe nam jednak zaktualizować rozważania. A przy okazji, zwrócić uwagę na kilka dodatkowych czynników.

1. O co ten hałas?

- Podczas gdy podzielam złość na działania klubów, jestem zaskoczony poruszeniem, jakie wywołała ta wiadomość - napisał wczoraj wieczorem na Twitterze mieszkający od wielu lat w Polsce angielski kibic piłkarski, Christopher Lash. - To dosłownie najbardziej oczywista rzecz na świecie.
- Fakt, że ludzie są zaskoczeni tą wiadomością, jest dość niepokojący - dodał w tej samej dyskusji dziennikarz Tony Fairbairn. - Każdy wie, że w którymś momencie w ciągu najbliższych pięciu lat to się wydarzy.
Można odnieść wrażenie, że to timing, a nie sam fakt powołania do życia rozgrywek Superligi spowodował na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu godzin prawdziwą burzę z piorunami. Powstanie elitarnych rozgrywek z udziałem najbogatszych klubów w Europie wydaje się bowiem nieuniknionym krokiem w rozwoju futbolu na Starym Kontynencie od blisko dekady. Niekoniecznie spodziewano się za to, że wybuch pandemii koronawirusa przyspieszy to, co nieuchronne.
Podczas gdy ludzie na całej kuli ziemskiej od ponad roku zmagają się ze skutkami największej społecznej katastrofy w najnowszej historii świata, grupa kilkunastu wielkich klubów piłkarskich postanawia odłączyć się od reszty. I to niemal ze skutkiem natychmiastowym. To nie mogło przynieść pozytywnych reakcji. Samo założenie Superligi nie powinno jednak nikogo dziwić. Zanosiło się na nie od dawna.

2. Nie wszystko przesądzone?

A może zresztą jeszcze nie wszystko stracone? I ostateczny start Superligi zostanie przynajmniej nieco odwleczony w czasie?
Tempo, w jakim działają w minionych dniach i tygodniach zarówno działacze 12 europejskich potentatów, grożących oderwaniem się od reszty, jak i UEFA - w związku z zapowiadaną reformą rozgrywek Ligi Mistrzów, mającą przekonać gigantów do pozostania w jej strukturach - może przypominać typową próbę sił. “Jeśli naprawdę zależy wam na współpracy z nami, czas na konkrety” - wydają się wołać najwięksi. “Jeśli zamierzacie spełnić nasze żądania, wiedzcie, że mamy gotową alternatywę”.
Na marginesie, ta alternatywa wydaje się na razie mocno niedopracowana. Superliga bez Bayernu Monachium czy Paris Saint-Germain? Z pierwszymi meczami już za kilka miesięcy? W każdej chwili może się okazać, że to na razie zwykły blef.

3. Więcej emocji

Załóżmy jednak, że elitarne rozgrywki dla najbogatszych europejskich klubów rzeczywiście ruszą od kolejnego sezonu i zastąpią - dla największych - zmagania w Lidze Mistrzów. Oznaczałoby to, że najlepsze angielskie, hiszpańskie i włoskie (na tę chwilę) zespoły nie będą mierzyć się już na międzynarodowej arenie z drużynami spoza najsilniejszych lig, które - nie licząc bieżącego sezonu, wyjątkowego ze względu na wynikający z pandemii nakład meczów - wydają się z coraz większą łatwością pokonywać w ostatnich latach w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Zamiast tego kształt europejskich rozgrywek dla najbogatszych od razu będzie przypominać fazę pucharową Champions League.
Jeśli piłka nożna opiera się na emocjach, dzięki powstaniu Superligi tych będzie zatem na najwyższym poziomie jeszcze więcej. Najlepsze zespoły częściej niż dotychczas będą rywalizować przeciwko sobie. Obok kilku szlagierowych spotkań na etapie fazy grupowej Ligi Mistrzów, co dwa tygodnie piłkarska Europa będzie emocjonować się meczami na absolutnie najwyższym poziomie.
Jak wielką “formalnością” stała się w minionych latach faza grupowa Champions League? Niech nie zmyli was sensacyjny marsz Ajaxu, o mały włos zakończony awansem aż do finału rozgrywek. W ostatnich trzech sezonach jedyną drużyną spoza pięciu najsilniejszych europejskich lig, która dostała się do fazy pucharowej Ligi Mistrzów, jest FC Porto (dwukrotnie). Rok temu, przed wybuchem pandemii, po raz pierwszy oglądaliśmy wiosną w europejskich rozgrywkach wyłącznie kluby z Anglii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec i Francji.

4. Kompromis

Warto zwrócić też uwagę, że jak na razie 12 spośród najbogatszych europejskich klubów tak naprawdę poszło na kompromis. Dotychczas obawiano się bowiem, że powstanie rozgrywek Superligi będzie równoznaczne z oderwaniem się potentatów od występów w krajowych ligach. Najwięksi mieli zacząć grać przeciwko sobie co weekend, nie w tygodniu.
Kto wie, czy niezasadnym byłoby zatem obecnie napisać, że tak na dobrą sprawę… niewiele się zmieni! Zniknie po prostu, znowu: patrząc z perspektywy największych, faza grupowa Ligi Mistrzów, w której najsilniejsi z coraz większą regularnością wysoko ogrywają kluby z średnich i mniejszych europejskich nacji, które z kolei - w zależności od ostatecznego kształtu reformy UEFA - mogą mieć teraz większą szansę na triumf w międzynarodowych rozgrywkach.
I wilk syty, i owca cała.

5. Więcej pieniędzy dla wszystkich

Temat rozwoju europejskiego futbolu jest mi szczególnie bliski, ponieważ w latach 2014-15 napisałem pracę licencjacką pt. “Szukanie równowagi: komercjalizacja a odpowiedzialność społeczna w angielskiej piłce nożnej”.
- To aspekt, nad którym chyba jeszcze nikt tak naprawdę się nie skupił - zauważył jeden z uczestników przeprowadzonego przeze mnie badania, w ramach którego przeprowadziłem wywiady z pracownikami różnych szczebli i różnych działów w jednym z brytyjskich klubów piłkarskich. Wyniki okazały się, być może, lekko zaskakujące.
- Porównajmy, gdzie byliśmy 20-30 lat temu; co w zasadzie dawała piłka nożna - powiedział mi wtedy kierownik jednego z działów w angielskim klubie piłkarskim. - Tak, piłkarze utrzymywali kontakt z kibicami, np. wspólnie wychodząc po meczu na piwo, ale pod względem działów społecznych czy tego, co kluby robiły na rzecz lokalnej wspólnoty, prawdopodobnie było tego dużo mniej niż teraz.
Gwałtowna komercjalizacja współczesnego świata pociągnęła za sobą nie tylko ogromne nierówności społeczne, ale również istotny wzrost znaczenia koncepcji odpowiedzialności społecznej biznesu. Nie inaczej jest w piłce nożnej. Olbrzymi wzrost przychodów finansowych doprowadził równocześnie do wzmożonej aktywności klubów na wszystkich szczeblach rozgrywkowych w ich lokalnych wspólnotach.
Powstanie Superligi może tylko w tym pomóc.
- Nowe, doroczne rozgrywki wiążą się ze znacznie większym wzrostem gospodarczym i wsparciem dla europejskiego futbolu - można było przeczytać w oświadczeniu 12 spośród najbogatszych klubów na kontynencie. - Spodziewamy się, że wysokość płatności “wspólnotowych” [ang. “solidarity payments”] przekroczy sumę 10 miliardów euro na przestrzeni początkowego okresu zaangażowania klubów.
Wbrew pozorom, więcej pieniędzy dla najbogatszych to również dodatkowe środki spływające do mniejszych. Na infrastrukturę, rozwój akademii czy projekty społeczne. Na inicjatywy, o których w dawnym, mniej skomercjalizowanym świecie nikomu się nie śniło.
author picture

Wojciech Falenta

Spodobał Ci się tekst tego autora?

Czytaj kolejne
Źródło: własne
STS
1510 PLN

Oferta powitalna 1200 1510 PLN złożona z aż trzech bonusów! 281 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

Fortuna
2230 PLN

Zakład bez ryzyka 200 210 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 2000 PLN

Betfan
1600 PLN

Na start 1600 PLN: gra bez ryzyka do 600 zł, bonus od depozytu 1000 PLN. Kod MEGABONUS

Betclic
550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

Superbet
584 PLN

Z kodem promocyjnym MECZYKI cashback 500 PLN + freebet 34 PLN za pierwszą wpłatę + bonus 50 PLN

Dyskusja 166

19 kwi 2021 | 20:50
0
Nie wierzę, że można być tak ograniczonym umysłowo żeby pisać taki badziew i udawać, że to dziennikarstwo.
W tytule obiecujesz koleś 5 argumentów za superligą a te argumenty:
1) nikt nie powinien być zdziwiony, bo na to się zanosiło - naprawdę, to jest jakiś argument? Argumentem za np wojną jest to, że się na nią zanosi? Albo za podatkami?
2) ... Nie wierzę, argumentem "rozsądnym" wg ciebie jest koleś to, że może do jej powstania nie dojdzie? Czy ty chłopie masz IQ23? I kto z redaktorów dopuszcza takie brednie, bełkot do publikacji? Ta babka co napisała książkę o Brzęczku to przy tobie Hemingway, i to nie Taco tylko ten lepszy.
3) Emocje to są jak można np odpaść. Jak przykładowo Manchester United w tym roku. A jak wszyscy założyciele nie mogą odpaść i mogą przegrywać mecze 5-0 to jakie to emocje?
4) Rzeczywiście opuszczenie rozgrywek, które mają dłuższą historię niż niejeden klub to KOMPROMIS??? Świetnie, ja myślałem, że kompromis to jak obie strony spotykają się w połowie. Poza tym jaki to argument?? To naprawdę jest argument?
5) Naprawdę wierzysz w to, że kluby które opuszczają UCL dla hajsu, mają w głowie solidarność finansową? Że będą się dzielić kwotami które będą poważne a nie jakimiś ochłapami.

Sorry koleś, ale takich bredni i logiki na poziomie 6latka to dawno nie widziałem, weź się zajmij czymś poważnym dla odmiany.

Ja dam jeden argument (i to rozsądny) przeciw superlidze - sport jest w niej zupełnie nieistotny, emocje też, kibice również, liczy się tylko hajs. Może UEFA nie jest święta ale przynajmniej każdy kibic każdej drużyny może marzyć, że jego klub kiedyś wejdze na szczyt, ten sam na który wchodziły inne kluby przez dekady. A superliga to falochron dla takich klubów jak Liverpool, Arsenal etc które w dzisiejszych realiach nawet sportowo się nie łapią do ligi mistrzów, tak będą grali o nic co tydzień za gruby hajs.
19 kwi 2021 | 21:22
0
Kapitalnie wytłumaczyłes temu debilowi o co chodzi.
19 kwi 2021 | 21:30
0
Dawno nie widziałem takiego dobrego komentarza na Meczykach.

Chapeau bas.
19 kwi 2021 | 21:36
0
ten 2 podpunkt pozamiatał hahahahah
argumentem za super ligą jest to, że może nie dojdzie do jej powstania albo się opóźni hahahaha
19 kwi 2021 | 22:26
0
Jest możliwość dania plusa dwa razy? Bo na nie zasłużyłeś. Brawo!
19 kwi 2021 | 22:27
0
Samuelikson rozjebałeś typa na łapatki. Ostatnio ten pajac pisał że Greenwood w MU gra na zachętę od trenera żeby się odbudował a zaraz potem małolat w 4 mecze 4 bramki i asysta. Gość pojmuje faktycznie piłkę nożną jak 10latek Max a pisze o tym felietony.
19 kwi 2021 | 22:37
0
Zbiorem jedwabników niech się zajmie.
19 kwi 2021 | 22:42
0
Ale o co chodzi przeciwnikom Superligi? Jesteście za brakiem wolności? Dlaczego Real, Barcelona czy Juventus mają być zmuszane do tego, by co rok grały z klubami, z którymi nie chcą, jak np: Lokomotiv, Kopenhaga, czy Szachtar? Gadanie typu: Futbol powinien być dla wszystkich! Bogaci, myślą że mogą kupić wszystko! Bla bla bla populistyczne gadanie. Futbol jest dla wszystkich, przecież prezesowie tej 12-nastki nie bronią nikomu grać z inną drużyną. Po prostu nie chcą grać z większością klubów w Europie. Nie mogą? Niech ktoś poda rzeczowy argument dlaczego. Ludzie oglądają Turnieje towarzyskie przed sezonem, gdzie Bayern, City, Barcelona itd. grają ze sobą podczas tournee w USA czy w Azji, ale że teraz Uefa czuję, że nie będzie już mogła zbierać szmalu od bogatych to łeeeee, jacy Oni źli! Hipokryzja !
19 kwi 2021 | 23:04
0
Dziękuje za pochwały chłopaki, a kolejnemu niepełnosprytnemu odpowiadam:
- Wiesz czemu Real nie lubi grać z drużynami typu Szachtar? Bo np dostaje od nich dwa razy wpierdziel jak w tej edycji LM?
- Nikt nie mówi, że nie mogą sobie utworzyć własnej ligi. Sednem mojej wypowiedzi było to, że jak to robią, to niech nie gadają, że chodzi o sport bo wszyscy wiemy, że chodzi o hajs. Jeśli tego nie rozumiesz, to już nie moja wina.
- Populistyczne gadki to nie uprawiam ja, tylko kluby superligi mówiąc, że zależy im na kibicach. Nie wiem czy widziałeś reakcje kibiców, jak np Gary Neville, Jamie Carragher czy banery pod stadionem Liverpoolu, nie wiem czy czytałeś komentarze SAFa czy Kloppa. Nie zależy im na kibicach.
- Więcej - ich gadka to kompletny cynizm. Mówią o pandemii, że wymaga pomocy i solidarności a specjalnie wprowadzają takie zmiany w czasie zamkniętych stadionów, żeby "kibice" w azji, i innych częściach świata, czasem nie zobaczyli, co prawdziwi kibice sądzą o ich reformach, a gdyby stadiony były pełne, to nie wiem co by się tam działo.
19 kwi 2021 | 23:28
0
Haha, ale czytanie ze zrozumieniem było w szkole na -2 widzę? Czy ja napisałem, że te kluby nie kłamią, mówiąc o kibicach? Tak samo jak Uefie, tak samo im chodzi o hajs! Twoim zdaniem Uefa jest oburzona, bo piękno sportu, rywalizacja biednych z bogatymi, bla bla bla sentymentalne pierdoły? Zapomniałeś jak z "jakiegoś" powodu, zmienili Man City karę z 2 lat poza LM, do jakiś śmiesznych pieniędzy? Chodzi o kasę i Uefie i tym klubom, a o co innego? W Świętego Mikołaja też wierzysz? Urodziłeś się wczoraj? Przecież to kibice z całego świata zbudowali te imperia, wydajać hajs na to by zobaczyć najlepszy możliwy futbol. Powiedz mi proszę, czy naprawdę myślisz, że jak już przyjdzie co do czego to kibice nie będą oglądać tych drużyn w Superlidze. Będą woleli obejrzeć Mecz Ligi Mistrzów Everton - Napoli? Będzie jak z kupnem nielubianego zawodnika do klubu, kibice troszkę się pogniewają, troszkę krzyczą, ale gdy zawodnik zacznie strzelać to go polubią. Jak kibice zauważą, że fajnie grać mecz z topowym rywalem mecz, to powoli zmienią zdanie, a gdy dzięki temu wyjdą z długów, to nie będą chcieli powrotu Uefowskiego turnieju ;) Porównujesz turniej piłkarski do wojny? Dobrze się czujesz ? Piszesz że emocje to są jak MU odpadnie z grupy. Oki, myślisz że finał I Super Ligi np. Real - MU, nie będzie emocjonujący? Serio myślisz, że drużyny w Superlidze, będą na luzie przegrywać 5-0, bo nie mają o co walczyć? W NBA są dryżyny które przegrywają 50 punktami, bo i tak nie spadną? Ośmieszasz się ! Legia, przecież może marzyć o wygraniu Ligi Mistrzów. Przecież Liga Mistrzów nie jest likwidowana.
21 kwi 2021 | 13:25
0
Gdzie jest napisane, że nie mogą grać w Superlidze? Mogą, ale jak chcą to wypad z innych rozgrywek. Chcą sobie tworzyć własną organizację niech tworzą, ale wypad z UEFA. To tak jakby w NBA kilka klubów chciało założyć swój dodatkowy turniej bo zarobią w nim 2 razy więcej siana. Przecież władze NBA z tydzień płakały by ze śmiechu, a następnie wywalili wszystkich buntowników.
19 kwi 2021 | 23:12
0
Prezesi tej 12tki to ekonomiści, przedsiębiorcy piłkarscy i milionerzy/ miliarderzy, którym jest mało
19 kwi 2021 | 23:16
0
@Kibic Polski - A gdzieś tu wyczytałeś, że należy tej dwunastce zabronić gry w Superlidze? Bo ja się nie spotkałem z takim komentarzem. Po prostu konsumenci wypowiadają się, co myślą o nowym produkcie i jak bardzo chętnie będą toto oglądać. A kluby dwunastki niech sobie wyciągną wnioski.
19 kwi 2021 | 23:54
0
Większość z tych konsumentów, będzie za 6 miesiący pisać tutaj, że np. mecz Barca - City 3:3 był super widowiskiem, a jeszcze jutro na deser Liverpool zagra z Juventusem ;) Lubię obserwować hipokryzję ludzi ;)
19 kwi 2021 | 23:26
0
oto biedni bogacze pragną transcendować ku wolności, a wielkie korporacje łapią ich za nogi swymi populistycznymi językami.
19 kwi 2021 | 22:56
0
Powini zaproponować Ci posade tego glaba
19 kwi 2021 | 23:09
0
Świetnia riposta na ten- dziwny/ przekupiony? - artykuł
Użytkownik usunięty
19 kwi 2021 | 23:10
0
Komentarz usunięty
19 kwi 2021 | 23:35
0
W punkt. Dla mnie najgorsze w tym tworze będzie prawie pewne majstrowanie przy wynikach, żeby zawsze kluby założycielskie wychodziły na swoje. Czyli jak komuś nie będzie wybitnie szło to inne drużyny "pomogą" aby żadna krzywda się wybranym nie stała. Jest szansa, że to będzie żałosne i planowane przedstawienie dla Amerykanów i Azjatów nastawione jedynie na generowanie zysków. Oczywiście nikt tego przecież nie będzie mógł kontrolować. Oby nie ,ale że sportowa rywalizacja nie ma tu żadnego znaczenia (o czym już wiemy) i liczą się tylko zyski, to niestety ale scenariusz mocno prawdopodobny
Użytkownik usunięty
20 kwi 2021 | 02:27
0
Komentarz usunięty
19 kwi 2021 | 23:50
0
Samuelikson Brawo Brawo Brawo fantastycznie się czytało Twój komentarz dużo lepiej niż sam artykuł. Prawdziwa Liga Mistrzów komentarzy. Dziękuję i pozdrawiam
20 kwi 2021 | 00:25
0
Tez spodziewałem sie argumentów za a dostałem jakis wywód nie na temat.
To ja moze spróbuję.

1. Wielkie kluby spopularyzują piłkę na świecie a to samo w sobie jest atutem.

2. Wyrówna sie poziom pilki w Europie bo przewaga finansowa lig top5 spadnie, stracą marketingowo wiec i przychodowo.

3. UEFA bedzie musiała rozważyć wpuszczenie mniejszych klubów z pozostslych państw do LM zeby zawalczyc o kibica w krajach, ktore nie mają z SL żadnego powiązania, w tym Polska. To chyba jedyna droga zeby wygrac czas kibica skoro rozgrywki mają sie odbywać z geubsza w tym samym czasie a SL zagwarantuje wyzszy poziom sportowy.

4. Mozliwie ze spowoduje przyspieszone uzdrowienie struktur piłkarskich, które jak, wiemy zeszly juz na dno i szukały dróg, zsby zejść niżej. Katar welcome to, euro dla kazdego welcome to, korupcja, forowanie bogatszych kosztem pozostałych. Moze pilka wroci na swoje miejsce. Ta lokalna, prawdziwie europejska.

20 kwi 2021 | 09:28
0
Fajnie, że przy okazji zjebałeś jakiegoś ogórka z meczyków ale jeszcze lepiej, że napisałeś jaki to gówniany pomysł i czemu z tą superligą. Bo tu po komentarzach to widzę, że wielu tego nie ogarnia niestety.
20 kwi 2021 | 11:40
0
Nie do wiary, że ktoś może zarzucać innemu głupotę a sam być tak do granic naiwny i ślepy. Aa reszta to łyka.
Po pierwsze emocje to są jak grają najlepsi, dlatego te mecze mają największą widownię. I żaden bełkot o romantyzmie tego nie zmieni.
Po drugie od dobrych 30 lat wygrywają ligi i europejskie rozgrywki te same kluby. Są wyjątki jak Leicester czy Blackburn Rovers, ale nikt nie planuje biznesu na podstawie anomalii. Widzę, że masz z tym podstawowym faktem problem.
Po trzecie dla UEFY i FIFY też liczy się hajs. Stąd KMŚ w w Maroko, Euro rozszerzone teraz nowy format LM. A naiwniacy łykają te romantyczne bajki jak dzieci.
Po czwarte to kluby założyciele + Bayern, Borussia, PSG generują dla FIFA i UEFA zyski. Kto tego nie rozumie, niech sobie da spokój z komentowaniem.
Po piąte krzyk na polskim forum, to nie miarodajne badania. Nie wiem czym dysponuje Perez czy Agneli, ale nie sądzę że tego pokroju biznesmeni nie maja dokładnych analiz, przepływów finansowych i obliczonego biznesu. A akcje typu dwóch kibiców w Londynie rozwieszające flagę albo żale na FB są wliczone w koszty. To kolejna rzecz, której nie rozumiesz.
19 kwi 2021 | 20:38
(Edytowany)
Wszystkie te argumenty nie podważą tego, że oiłka to sport, a sport to rywalizacja, która została by zabita. Jak można nazwać rywalizacją rozgrywki gdzie 15 na 20 drużyn nie może spaść. Superliga ok? Ale ze spadkami i awansami co sezon
0
Wszystkie te argumenty nie podważą tego, że piłka to sport, a sport to rywalizacja, która została by zabita. Jak można nazwać rywalizacją rozgrywki gdzie 15 na 20 drużyn nie może spaść. Superliga ok? Ale ze spadkami i awansami co sezon
19 kwi 2021 | 20:45
0
ale rywalizacja w lidze jest wyrównana topowe kluby tracą 15pkt na sezon gra zespól z budżetem 100x większym od drugiego ale bym sobie obejrzał taka barce z elche
19 kwi 2021 | 20:50
0
Oczywiście, że nie jest wyrównana. Świat nie jest sprawiedliwy, ale dotychczasowy system pozwolił się wybić w ostatniej dekadzie Atletico czy Spurs, a jak będzie teraz? 15 klubów ma w praktyce decydować komu uda się urosnąć, a komu nie. Tak koncesjonowana konkurencja.
19 kwi 2021 | 21:09
0
tak zajrzane z komentarza poniżej w nba grają te same drużyny to czyni ich mniej atrakcyjne do oglądania?
19 kwi 2021 | 21:18
0
A skąd ja mam to wiedzieć, nie oglądam koszykówki. W piłce zawsze jednak było tak, że jednak można się było wybić ponad przeciętność. Teraz ta szansa, i tak malejąca z roku na rok, zostanie ostatecznie zabrana.
19 kwi 2021 | 22:07
0
Dokładnie, gdzie była by historia cudownego sezonu Lisów bez awansów i spadków....
Użytkownik usunięty
20 kwi 2021 | 02:30
0
Komentarz usunięty
19 kwi 2021 | 22:07
0
Leicester City. Kurwa debilu, co ty wiesz o piłce i jej pięknie
19 kwi 2021 | 20:46
0
Kalkulacja będzie w takich meczach
19 kwi 2021 | 20:47
0
Nie wiadomo, jak to będzie wyglądać jeszcze. Narazie dostaliśmy bombę o tym, że coś takiego w zasadę już powstało. Nie wiemy, czy z czasem nie rozwinie się to i czy nie powstaną niższe ligi dla słabszych zespołów, tak by totalnie zmieść UEFĘ.
19 kwi 2021 | 20:49
0
powtarzam jak mantre.. czy NBA, NFL, NHL nie sa ciekawymi rozgrywkami ? przeciez tam sa non stop te same druzyny
19 kwi 2021 | 20:54
0
Najbardziej mi się podobało jak przyjechali gwiazdorzy NBA na olimpiadę i Litwa ich ograła ha, ha.
19 kwi 2021 | 21:04
0
Na Olimpiadach USA reprezentował 2 a częściej 3 garnitur graczy NBA
19 kwi 2021 | 21:05
0
ale wiesz, ze to przyjechal trzeci garnitur ? ;) to poza tym pokazuje, ze koszykarze maja czesto w 4 literach rozgrywki reprezentacyjne.
19 kwi 2021 | 21:08
0
Nie są
19 kwi 2021 | 23:41
(Edytowany)
@wojtasik - W ligach amerykańskich klubów jest po trzydzieści kilka i są one podzielone na konferencje. Kluby walczą o zwycięstwo w swojej konferencji, na zachodzie lub wschodzie, a na koniec o mistrzostwo całego NBA. Można powiedzieć, że system amerykański to jakiś złoty środek między rozgrywkami regionalnymi a krajowymi. W USA poprzez draft dba się o równe szanse wszystkich członków ligi i nie ma żadnych członków-założycieli cieszących się specjalnymi względami. W USA nie ma też wielopokoleniowej tradycji innych rozgrywek. Gdyby teraz 12 czy 15 najbogatszych klubów chciało tam rozwalić NFL czy NBA i zrobić sobie swoją ligę, z pewnością rzucano by na nie gromy. A przecież to mniejszy rynek od europejskiego.

Otwarty charakter rozgrywek futbolowych zawsze był atutem tej dyscypliny, pomógł jej stać się najpopularniejszą na świecie. Balans między rywalizacją na poziomie krajowym, wciągającym kluby nawet ze średnich miast w rywalizację z największymi gigantami, a ponadkrajowymi zmaganiami gigantów, które jako rzadkie stanowiły wielkie święto futbolu - to coś, czego Amerykanie mogą Europejczykom i Latynosom pozazdrościć.
0
@wojtasik - W ligach amerykańskich klubów jest po trzydzieści kilka i są one podzielone na konferencje. Kluby walczą o zwycięstwo w swojej konferencji, na zachodzie lub wschodzie, a na koniec o mistrzostwo całego NBA. Można powiedzieć, że system amerykański to jakaś próba znalezienia złotego środka między rozgrywkami regionalnymi a krajowymi. W USA poprzez draft dba się o równe szanse wszystkich członków ligi i nie ma żadnych członków-założycieli cieszących się specjalnymi względami. W USA nie ma też wielopokoleniowej tradycji innych rozgrywek. Gdyby teraz 12 czy 15 najbogatszych klubów chciało tam rozwalić NFL czy NBA i zrobić sobie swoją ligę, z pewnością rzucano by na nie gromy. A przecież to mniejszy rynek od europejskiego.

Otwarty charakter rozgrywek futbolowych zawsze był atutem tej dyscypliny, pomógł jej stać się najpopularniejszą na świecie. Balans między rywalizacją na poziomie krajowym, wciągającym kluby nawet ze średnich miast w rywalizację z największymi gigantami, a ponadkrajowymi zmaganiami gigantów, które jako rzadkie stanowiły wielkie święto futbolu - to coś, czego Amerykanie mogą Europejczykom i Latynosom pozazdrościć.
20 kwi 2021 | 00:55
0
Bedac w Europie szczycisz się tym co nasze, Amerykanin sadzi, ze kazdy zazdrości im NBA itp ;) 15 druzyn ma być odpowiednikiem druzyn z amerykańskich lig. 5 druzyn jest zmienna, co wprowadza pewien dopływ świeżej krwi i jest zaprzeczeniem tego, o co superliga jest oskarzana. Poza tym zostają rozgrywki ligowe. Kopciuszek nadal będzie mógł zlac real czy city. Zmiana dotyczy TYLKO pucharów europejskich. Superliga wessie fundusze, które wsysa teraz uefa. I to jest dla nich problem. Wszystkie inne oskarżenia o biedniejsze kraje itp można sobie wsadzić, gdyz te biedniejsze kraje juz teraz nie maja przedstawicieli.
20 kwi 2021 | 15:24
0
@wojtasik - A czytałeś, jak w Superlidze zamierzają dzielić kasę? Te 5 klubów do rotacji to tylko kwiatek do kożucha piętnastu monopolistów. Rozgrywki ligowe? Superliga to początek ich końca.
19 kwi 2021 | 21:00
0
mądrze mówisz! Ja na początku się tak zastanawiałem, czy nie lepiej by było dać i Superligę, i Ligę Mistrzów, i z Ligą Europy, ale pod warunkiem, że jeśli np. z wygranie LM jest 70 000 000 euro, to WSZYSTKIE kluby biorące udział w SL dostawałyby 50% doli za zwycięstwo, i ogólnie połowę WSZYSTKICH pieniędzy z rozgrywek organizowanych przez UEFA, ale chyba źle, prawda? Zresztą - podzielcie się spostrzeżeniami!
19 kwi 2021 | 21:25
0
Ale o co chodzi przeciwnikom Superligi? Jesteście za brakiem wolności? Dlaczego Real, Barcelona czy Juventus mają być zmuszane do tego, by co rok grały z klubami, z którymi nie chcą, jak np: Lokomotiv, Kopenhaga, czy Szachtar? Gadanie typu: Futbol powinien być dla wszystkich! Bogaci, myślą że mogą kupić wszystko! Bla bla bla populistyczne gadanie. Futbol jest dla wszystkich, przecież prezesowie tej 12-nastki nie bronią nikomu grać z inną drużyną. Po prostu nie chcą grać z większością klubów w Europie. Nie mogą? Niech ktoś poda rzeczowy argument dlaczego tak miałoby być. Jakie macie prawo, by dyktować wielkim klubom z kim mają grać? Większość tupię nogą, ale jak na jesień będzie postawiony wybór: Barca vs United w Superlidze czy Roma vs Lille w LM to jakoś się przekonają. A jak się znudzi format po kilku latach to dadzą wam w przerwie meczu: Katy Perry, Eda Sheerana czy Selene Gomez, jak w USA to nie będziecie chcieli wracać do tego co było. Ludzie oglądają Turnieje towarzyskie przed sezonem, gdzie Bayern, City, Barcelona itd. grają ze sobą podczas tournee w USA czy w Azji, ale że teraz Uefa czuję, że nie będzie już mogła zbierać szmalu od bogatych to łeeeee, jacy Oni źli! Hipokryzja !
19 kwi 2021 | 22:09
0
Nie no niech sobie grają. Grają na swoich zasadach i w swoich turniejach - ich sprawa. Nikt im nie zabrania/nikt nie podważa założenia Superligi. Po prostu skoro ogarniają sobie wszystko sami, to niech ligę krajową też sobie sami zagrają/sami wyszkolą piłkarzy. Wiesz, tak samo powinno być z lekarzami. Chcą leczyć prywatnie? Ok, żegnam z państwowej posady. Jak się łączy takie stanowiska to prowadzi to do nadużyć. Te kluby też chciałby dalej promować się w ligach, a tam tylko zarabiać. Coś za coś. Jestem ciekawy jakby jakiś klub zajął ostatnie miejsce w Superlidze jaka będzie reakcja kibiców. Jak teraz często sezon ratuje top klubom jakiś puchar ogórka, bo nie udało się nic innego. Jak nie będzie sukcesów kibice odejdą i od tak legendarnych zespołów. To smutne, ale sami tak wybrali.
19 kwi 2021 | 22:24
0
Dziękuje za podjęcie dyskusji ;) Mi się wydaję, że te kluby nie biorą pod uwagi połączenia Superligi z Ligą krajową, czy Pucharami Krajowymi bo to fizycznie niemożliwe. Ponieważ w samej fazie grupowej będzie ich 18 (2x9). Połączenie tylu meczy z 38 meczami ligowymi i pucharowymi, no nie piłkarze teraz są już zajechani.
20 kwi 2021 | 18:15
0
Myślę, że kluby właśnie chcą grać ligi krajowe i puchary. Jak zobaczyli zapewnienia finansowania to im przeszły obawy o to, że sezon byłby za długi. Jakoś nie wyobrażam sobie, że jakaś drużyna z TOP'u zajmuje ostatnie miejsce w Superlidze i to wszystko co pokażą kibicom w sezonie.
20 kwi 2021 | 02:48
0
A ze uefa im teraz ogarnia ich ligi? Uefa szkoli im pilkarzy? Uefa to taki korporacyjny twir w ktorym pewnie z 50% kasy z praw transmisyjnych jest przejadane, a to przeciez kluby graja i ryzykuja swoimi zawodnikami i czasem i to te kluby powinny zgarniac duza, wiekszosc. Albo jest wolnosc cala albo cala zostanie zabrana. Nie ma polsrodkow.
20 kwi 2021 | 18:22
0
Nie znam dokładnych danych na temat budżetu więc się nie wypowiem. Warto jednak zauważyć, że w tych związkach głównie zasiadają właśnie przedstawiciele tych wielkich klubów... Kluby nie są biedne - wydają po 100kk na piłkarza, 20kk na roczną pensję i teraz jeszcze uważają, że nie mają kasy? Skończmy z obłudą. Oni chcą zarobić jeszcze więcej i zrobić jeszcze większy boom kosztem innych klubów. Teraz zasady były równe dla wszystkich - wygrywałeś to zarabiałeś, miałeś sponsora to kasowałeś. Tak jak pisałem ich sprawa, że założyli sobie ligę. Chcą być poza systemem to będą. Jak są takimi wolnościowcami to dlaczego nie wyszli z projektem prywatnych lig krajowych tak żeby uzdrowić cały system? To nie ma nic wspólnego z wolnością, im nie zależy na piłce tylko na sobie.
19 kwi 2021 | 22:37
0
A NBA,NHL, NFL?
20 kwi 2021 | 00:26
0
No dokładnie tez to chciałem napisać. Jak ktoś uwaza, ze te ligi pozbawione sa rywalizacji i sportowego ducha to po prostu sie nie zna.
20 kwi 2021 | 11:48
0
XD zamknij pysk, jak to rywalizacja zostanie zabita skoro tylko się naostrzy
19 kwi 2021 | 20:42
0
Wojtek pierdolnij sie ty w ten głupi łeb
19 kwi 2021 | 20:45
0
Nie tak ostro.
19 kwi 2021 | 20:46
0
Tak ryknąłem śmiechem że poplułem się herbatą, ta superliga to jakiś żart
19 kwi 2021 | 21:00
0
Jedyny słuszny komentarz do tych wypocin.
19 kwi 2021 | 20:51
0
Czyli przez najbliższe 50 lat mamy oglądać kopiący się po czole Arsenal? Tottenham, który nie wygrał niczego od ponad dekady i nie ma szans na jakikolwiek sukces? A może geriatryczny Milan?
Aż ktoś wpadnie na pomysł, że po co dzielić się kasą z najsłabszymi z Superligi?
Sorry, pamiętam jaki łomot Milanowi sprawiła La Coruna. Jak rewelacyjne widowisko stworzyło Porto z Monaco, remis Legii z Realem. I dziesiątki meczów, gdzie faworyt dostawał tęgie baty od kopciuszków. I na tym polega piękno piłki nożnej.
Więc pieprzyć taką superligę.
19 kwi 2021 | 22:47
0
Ale, kto wam każe oglądać te rozgrywki? Co za ludzie z was ! Nie chcecie oglądać nie oglądajcie, przecież Te kluby nie likwidują Ligi Mistrzów, tylko się z niej wypisują! Chcesz oglądać Ligę Mistrzów, to przecież, wciąż będziesz mógł, o co wam chodzi? Jak małe dzieci, no jak dzieci ! Łeeee Plose Pani, bo Real, Barca i Juve, nie chcą się już nami bawć łeee. Przecież jest wciąż piaskownica Uefy. Nikt nie każe płacić abonamentu na złe bogate kluby, możecie płacić na mecz West Hamu i Romy
19 kwi 2021 | 23:26
0
Poziom Twojej wypowiedzi wskazuję, że nie masz więcej niż 10 lat. Zrozum, że ta liga jest tworzona przez bogaczy dla portfelów bogaczy. Małe kluby nie mają już szans na wybicie się ponad przeciętność i rywalizowanie z najlepszymi. Nie raz takie mecze pokazywały, że Goliat nie zawsze wygrywa, a tu nagle Goliat mówi, że nawet jak przegra to wygra bo nie może odpaść. Paranoja...
19 kwi 2021 | 23:41
0
Ja mam 10 lat? Przecież to Ty nie rozumiesz, dlaczego te kluby są tak bogate. Są bogate, dzięki ludziom. Ludzie woleli oglądać mecz Ligi Mistrzów, a nie Ligi Europy. Ludzie woleli oglądać, mecz Real- Juve a nie Roma - Lyon w Lidzę Mistrzów. Czego nie rozumiesz? Przecież jeśli teraz kibice Solidarnie nie będą oglądać Superligi, nie sprzeda się ani jeden bilet, jak wrócą kibice na stadion. A ludzie będą woleli wydać pieniądze na abonament, by zobaczyć Ligę mistrzów z średniakami, to te średnie kluby będą się bogacić, a te z Superligi, będą prosić Uefę o powrót. Problem w tym, że hejterzy tego pomysłu, są jak większość ludzi potupią nóżkami, ale jak przyjdzie co do czego, to i tak kupią abonament na mecz Superligi. Wasz bunt jest płytki, a te kluby o tym wiedzą.
20 kwi 2021 | 08:53
0
Nie sa bogate, real barca to chodzace bankruty, sa zadluzone na miliard. Bogaty to jest Bayern PSG Man City czy Borussia.
20 kwi 2021 | 16:57
0
Nie jestem przeciwnikiem formatu superligi, tylko niesprawiedliwości obecnego pomysłu. Niesprawiedliwość polega na tym że 12 (może 15) klubów będzie stałymi bywalcami tej ligi. Co dziś prezentują - nawet na tle własnej ligi- Tottenham, Arsenal czy nawet Juve. Każdy sezon powinien być weryfikowany osobno. A tu nagle wpada pomysł, że kilkanaście klubów urządziło sobie folwark panszczyzniany. Jeśli pod uwagę należałoby brać sukcesy w Europie to gdzie jest tutaj stałe miejsce np dla Sevilli?
19 kwi 2021 | 20:47
0
To prawda - to nie jest zły projekt. To jest BARDZO CHUJOWY projekt
19 kwi 2021 | 20:55
0
Szanowny Panie Redaktorze Wojciechu, trochę się Panu po....doliło. Liga Mistrzów z udziałem 32 czy 36 drużyn to niespodzianki, szansa dla nieznanych talentów, np. Halland, a przede wszystkim emocje dla kibiców w kilkunastu krajach Europy. Oglądanie w kółko tych samych 12 drużyn to dobre dla amerykańskich objadaczy hamburgerów, popcornu i być może dla niektórych redaktorów.
19 kwi 2021 | 21:02
(Edytowany)
tobie się chyba po....doliło, najbogatsze kluby od dawien dawna wykupują talenty konkurencji i w ten sposób utrzymują się na topie, więc jak się pojawi jakiś haaland gdzieś to raz dwa zacznie grać w super lidze
osobiście mam gdzieś niespodzianki, każdy top klub może mieć słabszy okres, bo kontuzje, czy inne problemy i jakiś ogórek go może ograć jak przyfarci, i nie ma w tym nic pięknego, ja chcę oglądać zmagania najlepszych zawodników na świecie i tyle, gdyby mnie interesowała przeciętność to bym sobie odpalił ekstraklasę i bym miał gdzieś superligę
0
tobie się chyba po....doliło, najbogatsze kluby od dawien dawna wykupują talenty konkurencji i w ten sposób utrzymują się na topie, więc jak się pojawi jakiś haaland gdzieś to raz dwa zacznie grać w super lidze
osobiście mam gdzieś niespodzianki, każdy top klub może mieć słabszy okres, bo kontuzje, czy inne problemy i jakiś ogórek go może ograć jak się zamuruje i przyfarci, dla kilku kibiców ogórka to piękne, ale dla reszty fanów tego sportu już nie bardzo, ja chcę oglądać zmagania najlepszych zawodników na świecie i tyle, gdyby mnie interesowała przeciętność to bym sobie odpalił ekstraklasę i bym miał gdzieś superligę
19 kwi 2021 | 21:11
0
oglądałeś kiedyś nba i te same drużyny co sezon?
19 kwi 2021 | 20:43
0
piękno tego sportu polega na tym że słabi mogą pokonać mocnych
19 kwi 2021 | 20:55
0
no to przecież będzie arsenal w tej lidze
19 kwi 2021 | 22:37
0
Arsenal i Tottenham są tam tylko po to bo ktoś musi być ostatni i nie mieć z tym problemu
19 kwi 2021 | 20:51
0
Przeczytałem tylko nagłówki podpunktów - Jakiś kretyn pisał ten artykuł
19 kwi 2021 | 20:50
0
Przykre w tym wszystkim jest to, że europejskim futbolem rządzą araby i Amerykanie.
19 kwi 2021 | 20:48
(Edytowany)
3. Więcej emocji - Ok na początku może to będzie emocjonujące i kibice chętnie będą co tydzień oglądac mecze gigantów tylko mam jedno pytanie ? Kiedy to się kibicom znudzi bo za dużo to też nie zdrowo. Krotko mówiąc na mecze typu Real vs Bayern , Real vs Barcelona czy Chelsea vs Juventus kibice czekaja z niecierpliwością a jak stanie się to codziennością to te męczą stacja swój urok.
0
3. Więcej emocji - Ok na początku może to będzie emocjonujące i kibice chętnie będą co tydzień oglądac mecze gigantów tylko mam jedno pytanie ? Kiedy to się kibicom znudzi bo za dużo to też nie zdrowo. Krotko mówiąc na mecze typu Real vs Bayern ,Real vs Barcelona czy Chelsea vs Juventus kibice czekaja z niecierpliwością a jak stanie się to codziennością to te mecze stacja swój urok. Ale jest jeden plus tego wszystkiego. UEFA i FIFĄ dostaną porządnego pstryczka nos który już od dawna im się należał za upychanie meczy w kalendarzu co pokazują kontuzje w wielu czołowych klubach w tym sezonie , tworzenie kolejnych pseudo turniejów np w Arabii czy przekręty z FFP gdzie PSG notorycznie łamie przepisy.
19 kwi 2021 | 21:15
0
to teraz wady:
1. 15 drużyn będzie tam siedziało po wsze czasy, czy to nie był jeden z zarzutów wobec lm?
2. narazie to są rozgrywki angielsko-włosko-hiszpańskie - nuda
3. część z tych klubów nie zdołała nawet zakwalifikować się do lm, więc ich wielkość jest historyczna/finansowa/strukturalna/wyfantazjowana
4. co jeśli któryś z tych klubów popadnie w wieloletni kryzys (jakościowy i stoczy się jeszcze niżej)?
5. 180mln za sam udział = regularne 180mln dla 15 wybranych zespołów, w teorii to oznacza drastyczne pogłębienie się przepaści między tą "elitą" a całą resztą
6. 5 klubów będzie mierzyło się o zaszczyt pojedynkowania się z ową "elitą" - obrzydliwe
7. czar lm między innymi polega na tym, że potencjalnie każda ekipa może się tam dostać i potencjalnie każdy rok to nowy skład, superliga w tym względzie jest jak gra na kodach, a ta szybko się nudzi.
8. znaczące jest, że cała dyskusja naokoło od pierwszej sekundy krąży wokół mamony
9. zgraja potentatów rozwala cały futbolowy system i nawet nie można tego nazwać walką z korupcją i kolesiostwem uefa/fifa, bo sami ci potentaci nie kryją własnej chciwości. w tej 'reformie' nie ma nawet iluzji dobrych intencji.
itd.
19 kwi 2021 | 21:23
(Edytowany)
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
0
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ i jeszcze raz plus 😉
19 kwi 2021 | 22:35
(Edytowany)
No ale przecież te 20 klubów, nie chcę likwidować Ligi Mistrzów, tylko się z niej wypisać. Hejterzy decyzji tych klubów o zorganizowaniu, będą mogli się dalej oglądać Ligę Mistrzów Uefa! Bez tych bogatych klubów ze złymi prezesami. To trochę wygląda jak płacz dzieci: Łeeeee bo Real, City i Juve nie chcą się z nami bawić ! Łeeee! Nikt wam nie broni bawić się wam w waszej Uefalońskiej piaskownicy. Przecież to Wy decydujecie, kogo chcecie oglądać i kogo opłacacie poprzez kupno abonamentów. Te 5 klubów, nie musi się żebrać o dostanie się do Superligi, skoro to takie obrzydliwe. Dlaczego nie chcecie się pasjonować meczem West Ham - Betis Sevilla?
0
No ale przecież te 20 klubów, nie chcę likwidować Ligi Mistrzów, tylko się z niej wypisać. Hejterzy decyzji o zorganizowaniu Superligi, będą mogli się dalej oglądać Ligę Mistrzów Uefa! Bez tych bogatych klubów ze złymi prezesami. To trochę wygląda jak płacz dzieci: Łeeeee bo Real, City i Juve nie chcą się z nami bawić ! Łeeee! Nikt wam nie broni bawić się wam w waszej Uefalońskiej piaskownicy. Przecież to Wy decydujecie, kogo chcecie oglądać i kogo opłacacie poprzez kupno abonamentów. Te 5 klubów, nie musi się żebrać o dostanie się do Superligi, skoro to takie obrzydliwe. Dlaczego nie chcecie się pasjonować meczem West Ham - Betis Sevilla?
19 kwi 2021 | 23:15
0
my nie płaczemy za ligą mistrzów czy za elytarnymi klubami, tylko za ideą rywalizacji, kwalifikacji, futbolu zwycięzców i jakiegoś rodzaju równych szans. nigdy wcześniej nie było takiego turnieju, w którym 15 miejsc jest z góry obsadzonych przez samosięwybranych uczestników i to jeszcze pod hasłem elity. już sama ta megalomania to potwarz, potem żądza szmalu, potem sposób organizacji, a potem burdel jaki się z tego zrobi.
19 kwi 2021 | 23:52
0
No ale przecież w Lidze Mistrzów, wciąż będą te idee. Nikt nie karze oglądać klubów, które nie kierują się w sporcie ideą rywalizacji, a tym by obsadzić siebie w turnieju. Chcę pokazać, jak wielkimi hipokrytami są ludzie. Dziś jeden dziennikarz na YTubie, powiedział, że jeden z członków zarządu jednego z klubów który będzie w Superlidze wypowiedział się anonimowo. Przyznał, że klub zdaję sobie z fali hejtu jaka będzie, ale mimo to chcą tej ligi. Co to oznacza? Oznacza to, że ludzie będą się buntować przez chwilkę, a potem i tak zapłacą za mecz tych gigantów. To tak jak z wyborami, Wszyscy wiedzą, że władza jest zła, ale jak przychodzi co do czego to i tak wybierają to samo. Zastanów się nad tym.
20 kwi 2021 | 00:34
0
Kibice sie buntują, bo zostaną sprowadzeni do roli, jaką Polacy znają od dawna. Jak tylko jakis pilkarz sie rozwinie to mu go zaeaz sprzatnie big15 bez mrugniecia okiem za przysłowiowy karton fajek. My tak mamy od 30 lat XD
Ja osobiście popieram super ligę, bigaci niech sie izolują, mzoe pilka w Eueopie trochę sie uzdrowi i wyrówna. Piękna sprawa.
20 kwi 2021 | 02:52
0
Skad wiesz? To tylko poczatek. Podejrzewam ze wiekszosc hejtu podjudzona przez uefe. Nie bedziesz chcial ogladac to puscisz lm. Kazdy moze robic co chce. Czy ktos cie zmusza do kupowania w biedrze? Nie chcesz to idziesz do lidla. Proste.
20 kwi 2021 | 17:52
0
owszem, każdy może robić, co chce, każdy też może reagować i wyrażać opinię i to się właśnie dzieje. problem tutaj polega na tym, że to pomysły prezesów, niewiele mające wspólnego z wolą zawodników/trenerów.
19 kwi 2021 | 21:27
0
Pięć rozsądnych argumentów dlaczego meczyki to portal plotkarski a nie piłkarski i nie można traktować ich poważnie:
1. Ten artykuł
2. Ten artykuł
3. Ten artykuł
4. Ten artykuł
5. Ten artykuł
19 kwi 2021 | 20:50
0
To ja powtórzę. Kółko bogaczy chce grać na okrągło ze sobą dla kasy o śmieszny pucharek. Nie oszukujmy się, LM też nie jest sprawiedliwa, a UEFA nie jest dobrym wujkiem, ale przynajmniej żeby awansować i grać w LM trzeba być w czołówce ligi krajowej. Poza tym LM dopuszcza w jakimś tam ograniczonym stopniu do stołu inne kluby i kraje. Mam nadzieję, że te 12/16 klubów będzie musiało dowozić kibiców z Chin na stadiony, bo normalni kibice powinni się od tego g... odwrócić. Bo przecież o rynki Azji i USA chodzi i o kasę wyłącznie.
19 kwi 2021 | 21:06
0
Takich bzdur tutaj chyba jeszcze nie czytalem... Az musialem zalozyc konto. W tytule podajesz, ze jest piec argumentow. Punkty 1 i 2 nie sa zadnymi argumentami... Z twoich marnych wypocin wynika, ze super liga jest OK, bo od dawna o niej sie mowilo. Totalna bzdura. Drugi punkt mowi, ze super liga jest OK, bo wejdzie w zycie dopiero za kilka lat? Skoro pomysl jest kiepski, to nie ma zadnego znaczenia kiedy wejdzie w zycie... Idac dalej, o jakie wieksze emocje Ci chodzi? Kazdy zalozycielski klub nie ma mozliwosci wypasc z super ligi, wiec jaka motywacje beda miec takie kluby, zeby grac dobrze? Co roku beda dostawac grube miliony za sam fakt, ze istnieja. Rownie dobrze, beda mogli wystawiac samych grajkow z akademii i profit, zamiast inwestowac w rozwoj, zagarniac dla siebie. Gdzie te emocje?! Cala rywalizacja w pilce polega na tym, ze aby grac w najlepszych rozgrywkach trzeba udowodnic swoja wartosc na boisku. Kluby nalezace do super ligi nie beda musialy robic absolutnie nic, zeby zgarniac niesamwoita kase. Dodatkowo, magia ligi mistrzow polega na tym, ze mozna obejrzec mecze, ktorych nie ma co tydzien. Im wiecej bedzie „wielkich” spotkan, tym bardziej one spowszednieja. Co do punktu 4, to ja nie widze zadnego kompromisu... Skoro najlepsze kluby maja zagwarantowane miejsce, to ligi krajowe przestaja miec znaczenie. Jaki bedzie cel walczyc o top 4, skoro nawet zajmujac 15 miejsce w lidze krajowej beda zgarniac hajs z super ligi? Dzieki temu znaczenie bedzie mialo jedynie kto wygrywa mistrzostwo i kto spada. Wszystkie inne spotkania przestaja miec sens... Nawet walka o mistrzostwo przestaje miec sens, skoro zyski z tego i tak beda nieporywnywalne do zyskow z super ligi...Punkt 5 tez jest kompletnie nietrafiony moim zdaniem, bo zyski z super ligi beda wplywac na konto wlascicieli. Pandemia dobitnie pokazala, ze zalezy im jedynie na zyskach. Moglismy to zaobserwowac kiedy np Arsenal zwolnil swoja maskotke, bo skoro nie ma kibicow, to po co maja mu placic?


Podsumowujac, moim zdaniem to najgorszy artykul jaki kiedykolwiek powstal na tej stronie...
19 kwi 2021 | 20:59
0
Artykuł pisany na siłę, do mnie w zupełności te argumenty nie trafiają. Wygląda to jak "ej dobra cały czas wycieramy ryj tą super ligą to może napiszmy dla odmiany coś pozytywnego".
19 kwi 2021 | 21:48
0
dokładnie, pisany na siłę
19 kwi 2021 | 21:07
(Edytowany)
Pozwolę sobie przekopiować mój komentarz do nowszego newsa. Przepraszam za spam.

A ja całkowicie rozumiem te 12 klubów.

Po pierwsze trzeba sobie zadać pytanie skąd UEFA ma kasę?
A no ma ją z praw telewizyjnych, umów sponsorskich, marketingu itp.

Skoro już to wiemy, to zadajemy kolejne pytanie: co powoduje, że ktoś chce coś tutaj sponsorować, co powoduje, że ktoś chce kupić jakieś prawa telewizyjne?
A no wielkie kluby z dużą ilością fanów wszystko napędzają. To dla tych wielkich marek stacje telewizyjne kupują prawa, to dla tych wielkich marek sponsorzy dają pieniądze, aby umieścić logo firmy sponsorującej na czyjejś koszulce.

Największe kluby w lm generują około 80% dochodu!!!! Dochodu, z którego EUFA doi kasę jak mało kto.
Taki Perez/Abramowich/Glazer (bez różnicy kto) sobie pomyślał: "Dobra, mój klub generuje w lm 500 mln (kwota przykładowa), a wygrywając lm dostajemy od UEFY 120 - 140 mln. Co się więc dzieje z tą kasą?"

A no proszę państwa część tej kasy dostają biedniejsze kluby grające w lm (co jest czystym komunizmem - zabierz bogatym, daj biednym xD), ale największą część z tego zabiera UEFA!!!!
Żeby jeszcze UEFA miała na utrzymaniu stadiony, budowała je, miała własną infrastrukturę, gwarantowało noclegi piłkarzom, to ja bym to zrozumiał..... ale to wszystko spoczywa na barkach klubów. Przecież to jest jakiś absurd.

Po co bogate kluby przez wypracowane przez siebie marki mają sponsorować bandytów/mafiozów z UEFA/FIFY? xD

Więc kluby sobie pomyślały, że lepiej przestać ich sponsorować i zacząć zgarniać kasę dla siebie. Jest to w końcu coś co one wypracowują swoją marką. Logiczne i proste. Jak jestem w pracy to zarabiam 3k i tyle dostaję. Nie oddaję części tej kwoty pracownikom zarabiającym mniej (komunizm w czystej postaci) i nie daję części tej kwoty pracodawcy w podziękowaniu, że mogę u niego pracować. Przecież to jakiś absurd jest.


I jeszcze jedna kwestia. Dziki krzyk UEFA i ludzi z nią powiązaną. Ci którzy myślą, że ta zbrodnicza organizacja jest teraz obrońcą prawdziwego, romantycznego footballu, to mają coś nie po kolei w głowie moim zdaniem. Ten dziki krzyk, który wydobywa się z ich gardeł jest spowodowany tym, że doskonale zdają sobie z tego sprawę, że jeśli te wielkie kluby odejdą z lm, to im się skończy źródełko. Chodzi tylko i wyłącznie o szmal, o nic więcej. Im nie chodzi o nas kibiców. Mają nas w dupie, tu chodzi tylko o hajs, nie łudźcie się.
0
Bekaxd
19 kwi 2021 | 21:00
0
wchodzę na meczyki i widzę tytuł "PIĘĆ rozsądnych argumentów za powstaniem superligi", po czym punkt 1. informuje tylko o tym, że nikt nie powinien być zdziwiony, a punkt 2. zastanawia się nad tym, kiedy ona powstanie. Punkt 4 i 5 mówi o "kompromisie" i większej ilości pieniędzy dla wszystkich. Z jakiej niby racji? Dla największych klubów i kanapowego janusza przed TV może i faktycznie nie bedzie zadnej roznicy lub będzie lepiej, ale dla klubow pokroju Slavii Praga, Łudogorca, Molde itp dostanie się do LM to był prestiż i przede wszystkim potężny zastrzyk gotówki - tak, dla tych klubów potężny. A teraz większości zostanie to odebrane, skoro w superlidze ma być tylko 5 miejsc obok klubów założycieli, a LM i LE stracą ogromne pieniądze z praw telewizyjnych i utraty sponsorów, więc tam słabsze kluby już tak dobrze nie zarobią
19 kwi 2021 | 21:41
(Edytowany)
Idąc tym tropem, mistrzostwa Świata niech też się zaczynają od ćwierćfinałów.. tak ?! po co eliminacje !!! Tak ?! niech grają najlepsi ze sobą, nawet po pięć razy .. Tak?
Co za bzdura!
Ja tego oglądać nie będę.. to jest poroniony pomysł..
A swoja drogą to ciekawe kogo będzie stać na oglądanie takich meczów, bo nie sądzę, żeby były dostępne w telewizji publicznej :)
0
Idąc tym tropem, Mistrzostwa Świata niech też się zaczynają od ćwierćfinałów.. tak ?!
po co eliminacje !!! Tak ?!
niech grają najlepsi ze sobą, nawet po pięć razy .. Tak?
Co za bzdura!
Ja tego oglądać nie będę.. to jest poroniony pomysł!!!
A swoja drogą, to ciekawe kogo będzie stać na oglądanie takich meczów, bo nie sądzę, żeby były dostępne w telewizji publicznej :)
19 kwi 2021 | 20:51
0
Ok, jak kluby superligi nie będą grać w ligach krajowych to będzie smutne.
Np. kibic Southampton, Brighton czy West Ham czeka co sezon na starcie jego ulubionej drużyny np. z Liverpoolem, MC albo MU. Ale te mecze już się nie odbędą. Już nie będzie derby LFC z Evertonem :-(
19 kwi 2021 | 21:13
0
Lepiej żeby się nie odbyły bo jeśli shit 6 będzie miało zapewniony start w SL to po ewentualnej stracie szans na tytuł jak teraz na przykład jest w przypadku Liverpoolu jaką ono będą mieć motywację do ogrania z SOuthampton ?
19 kwi 2021 | 20:55
0
Superliga miała by racje bytu jeśli nie tyczyło by się to tylko 20 zespołów. Jakie są argumenty za? Jakie większe pieniądze dla wszystkich? jak podział juz w Europie nie jest sprawiedliwy a taka superliga jeszcze tą przepaść pogłebszy jak wyraźnie jest napisane ze 12 zespołów które stworzą superlige bez znaczenia które zajmą miejsce w takiej lidze dostana NAJWIECEJ! więc jakie tutaj dobro klubów? to dobro tych 12 klubów którzy za kazdy rok na start dostaną po te 400 mln euro. A 8 z nich resztkę z pańskiego stołu a co z wieloma innymi klubami? A grajcie sobie w ligach bez znaczenia my idziemy doić krowy taki to sprawiedliwy podział.
20 kwi 2021 | 09:46
0
jest jeszcze lepiej, bo z tych 12 tylko połowa dostanie największy kawałek tortu, reszta już na starcie godzi się być średniakiem XD
STS
1510 PLN

Oferta powitalna 1200 1510 PLN złożona z aż trzech bonusów! 281 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

Fortuna
2230 PLN

Zakład bez ryzyka 200 210 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 2000 PLN

Betfan
1600 PLN

Na start 1600 PLN: gra bez ryzyka do 600 zł, bonus od depozytu 1000 PLN. Kod MEGABONUS

Betclic
550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

Superbet
584 PLN

Z kodem promocyjnym MECZYKI cashback 500 PLN + freebet 34 PLN za pierwszą wpłatę + bonus 50 PLN