TOP5 klubów "produkujących" reprezentantów Polski. "Wizytówka akademii klubowych"

TOP5 klubów "produkujących" reprezentantów Polski. "Wizytówka akademii klubowych"
Artur Kraszewski / pressfocus
Błażej - Łukaszewski
Błażej Łukaszewski05 Jun · 15:41
O dotarciu piłkarza na szczebel reprezentacyjny, odpowiada talent i praca zawodnika, ale duży w tym udział mają kluby, w których przyszło im trenować za młodu. Zapraszamy na ranking klubów, które “produkują” dzisiejszych reprezentantów Polski.
Pod lupę bierzemy 30 zawodników, którzy przebywają obecnie na zgrupowanie reprezentacji Polski. Które kluby mają w naszej drużynie narodowej największą liczbę wychowanków?
Dalsza część tekstu pod wideo

Wychowanek: definicja

“Wychowanek” to określenie, które z pozoru wydaje się proste, ale często interpretujemy to w różnoraki sposób. Dla niektórych, piłkarz jest wychowankiem tego klubu, w którym zaczynał grę w piłkę. I jak najbardziej można to zrozumieć - piłkarze sami często podkreślają przywiązanie do drużyny, w której stawiali pierwsze kroki przy piłce. Poniżej zestawienie przedstawiające macierzyste kluby dzisiejszych reprezentantów Polski.
Wojciech Szczęsny - Agrykola Warszawa
Łukasz Skorupski - Pogoń Zabrze
Marcin Bułka - Escola Varsovia
Mateusz Kochalski - BKS Lublin
Jakub Kiwior - Chrzciciel Tychy
Paweł Bochniewicz - Wisłoka Dębica
Paweł Dawidowicz - Sokół Ostróda
Bartosz Salamon - Concord Murowana Goślina
Jan Bednarek - Sokół Kleczew
Sebastian Walukiewicz - MPK Gorzów Wielkopolski
Bartosz Bereszyński - TPS Winogrady
Tymoteusz Puchacz - Pogoń Świebodzin
Nicola Zalewski - AS Roma (Włochy)
Przemysław Frankowski - Lechia Gdańsk
Michał Skóraś - MOSiR Jastrzębie Zdrój
Bartosz Slisz - RKP Rybnik
Taras Romanczuk - MFK Kowel (Ukraina)
Jakub Kałuziński - Lechia Gdańsk
Damian Szymański - MUKS Kraśnik
Jakub Piotrowski - Chemik Bydgoszcz
Jakub Moder - Sokół Drawsko
Piotr Zieliński - Orzeł Ząbkowice Śląskie
Sebastian Szymański - TOP 54 Biała Podlaska
Kacper Urbański - Lechia Gdańsk
Kamil Grosicki - Pogoń Szczecin
Robert Lewandowski - Varsovia Warszawa
Arkadiusz Milik - Rozwój Katowice
Adam Buksa - Wisła Kraków
Karol Świderski - Rawia Rawicz
Krzysztof Piątek - Niemczanka Niemcza

Stanowcze przepisy. I krzywdzące?

Co, jeśli gracz opuścił swój pierwszy klub w bardzo wczesnym wieku i większość swych młodzieńczych lat spędził w innym miejscu? A, no, właśnie, spójrzmy, co mówi aktualny regulamin Programu PRO Junior System:
- Wychowanek - Młodzieżowiec zarejestrowany w klubie lub Akademii klubowej, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy. W przypadku klubów Ekstraklasy, 1. Ligi i 2. Ligi - pomiędzy 12 rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu, podczas którego zawodnik kończył 12 rok życia) i 21 rokiem życia (lub końcem sezonu, podczas którego zawodnik kończył 21 rok życia)
Powyższe zasady de facto wymazują rolę klubów w których młodzi jeszcze chłopcy uczyli się gry do 12. roku życia. UEFA jeszcze bardziej marginalizuje rolę pierwszych klubów zawodników i definiuje, że "wychowankiem klubu jest gracz, który pomiędzy 15. a 21. rokiem życia, niezależnie od swojej przynależności państwowej, był szkolony przez klub lub inny klub należący do tej samej ligi krajowej przez co najmniej trzy sezony".

Wychowankowie według przepisów

Na potrzeby poniższego tekstu, posłużymy się polskimi zasadami, które de facto są rozwinięciem tych europejskich - za wychowanka danego klubu weźmiemy zawodnika, który pomiędzy 12. a 21. rokiem życia, spędził w nim przynajmniej trzy lata. Co jeśli dany piłkarz w tym czasie spędził minimum trzy lata w więcej niż jednym klubie? W takim wypadku uznamy, że jest wychowankiem więcej niż jednego klubu.
Piłkarze reprezentacji Polski jako wychowankowie klubów
kadra wychowankowie 1
Własne
kadra wychowankowie 2
Własne
wychowankowie 3
Własne
Powyższe zestawienie sporządziliśmy na podstawie historii zawodników sporządzonej przez portale Transfermarkt.pl i 90minut.pl. Gdy powstawały wątpliwości, czy dany piłkarz kwalifikuje się do statusu wychowanka danego klubu, szukaliśmy dalszych informacji w sieci - np. artykułów opisujących ich dorastanie.

Ranking klubów - "producentów"

Na tej bazie wykrystalizowało się kilka klubów, które przodują w “produkowaniu” piłkarzy na potrzeby pierwszej reprezentacji Polski.
ranking klubow
własne
Największym dorobkiem pochwalić się może Lech Poznań, który wychował Bartosza Salamona, Jana Bednarka, Bartosza Bereszyńskiego, Tymoteusza Puchacza, Michała Skórasia i Jakuba Modera. Bardzo ładnym wynikiem popisuje się także Lechia Gdańsk: Paweł Dawidowicz, Przemysław Frankowski, Jakub Kałuziński i Kacper Urbański.
Po trzech graczy mają Legia Warszawa (Mateusz Kochalski, Sebastian Walukiewicz, Sebastian Szymański) i Zagłębie Lubin (Bartosz Slisz, Piotr Zieliński, Krzysztof Piątek). Kolejnym i jednocześnie ostatnim klubem, mającym więcej niż jednego wychowanka na obecnym zgrupowaniu kadry, jest Pogoń Szczecin (Jakub Piotrowski i Kamil Grosicki).
Wychowankowie w reprezentacji Polski, to zawsze duży powód do satysfakcji dla kibiców drużyn ligowych, zwłaszcza, jeśli Ci po latach nadal się identyfikują się z klubem, w którym dorastali.
Przy okazji jest to wizytówka dla akademii klubowych.

Przeczytaj również