Ukraiński klub powalczy o mistrzostwo Polski. "Odważny, ale przemyślany ruch"

Ukraiński klub powalczy o mistrzostwo Polski. "Odważny, ale przemyślany ruch"
Łukasz Sobala / Press Focus
Autor: Marcin Karbowski 30 Cze 2022 | 14:20
Siatkarska PlusLiga została powiększona do 16 zespołów. Do rozgrywek dołączy m.in. Volley Club Barkom Lwów.
O tym, że ukraiński klub może dołączyć do Plus Ligi, mówiono od dawna. W końcu stało się to faktem. Drugą z nowych drużyn w rozgrywkach będzie BBTS Bielsko-Biała.
Dalsza część tekstu pod wideo
- Dużo pracy wykonano po obu stronach, polska siatkarska społeczność zrobiła naprawdę wiele, byśmy mogli zagrać w PlusLidze. Bardzo dziękuję Polskiej Lidze Siatkówki, ale także PZPS, władzom miasta Krakowa czy Ministerstwa Sportu i Turystyki, za pomoc w przeprowadzeniu tej skomplikowanej akcji. Dla Ukrainy to ważna sprawa - powiedział Oleg Baran, prezes klubu z Lwowa.
Ukraiński klub swoje domowe mecze będzie rozgrywał w Krakowie. W pierwszej kolejce zagra na wyjeździe z Treflem Gdańsk.
- To dla nas duża sprawa, przyjęcie zespołu ze Lwowa to odważny, ale przemyślany ruch – mówi Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki. – Liczymy na to, że Barkom przyciągnie na trybuny wielu nowych kibiców, pokaże siatkówkę Ukraińcom, a także będzie symbolem współpracy pomiędzy naszymi narodami - powiedział Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki.
Interesujące są zasady, na jakich Volley Club Barkom będzie grał w PlusLidze. Okazuje się, że formalnie będzie mógł zdobyć mistrzostwo Polski.
- Według ustalonych wcześniej zasad, Volley Club Barkom Lwów będzie mógł powalczyć o medale mistrzostw Polski, jednocześnie tak samo opuści PlusLigę, jeśli zajmie ostatnie miejsce na koniec fazy zasadniczej. Ograniczona jest za to możliwość gry w europejskich pucharach – tutaj Barkom nie będzie brany pod uwagę, nawet jeśli zajmie miejsce premiowane awansem do rozgrywek w Europie. Poza tym w zespole Barkomu Ukraińcy grają na takich zasadach jak Polacy w PlusLidze, czyli minimum trzech musi znajdować się jednocześnie na boisku, pozostali gracze są traktowani jak obcokrajowcy - czytamy na oficjalnej stronie PlusLigi.
Źródło: PlusLiga

Dyskusja 2