Zbigniew Boniek zagrał va banque. Czy następcą będzie Włoch? [NASZ NEWS]

Zbigniew Boniek zagrał va banque. Czy następcą będzie Włoch? [NASZ NEWS]
Piotr Matusewicz / Press Focus
Autor: Tomasz Włodarczyk 18 sty 2021 | 14:31
Jerzy Brzęczek został zwolniony z funkcji selekcjonera reprezentacji Polski. Szok. Tak najkrócej można spuentować dzisiejszy komunikat PZPN. Zbigniew Boniek, który do tej pory bronił byłego już trenera kadry, zagrał va banque. Decyzję podjął jednoosobowo lub w bardzo wąskim gronie. O decyzji nie wiedział Robert Lewandowski i inni zawodnicy kadry. Ruszyła giełda nazwisk. Tropy prowadzą do Włoch.
Po ostatnich meczach reprezentacji w 2020 roku Boniek udzielił serii wywiadów, w których bronił swojego pracownika. Mówił, że wszystkie cele zostały przez niego spełnione mając na myśli awans na EURO i utrzymanie zespołu w najwyższej grupie Ligi Narodów. Wcześniej przedłużył z nim kontrakt. Nagle jednak zdecydował - Brzęczek nie udźwignie tego, co czeka nas w 2021 roku.
Przez ostatnie tygodnie prezes przebywał we Włoszech, gdzie miał więcej czasu, aby przemyśleć to, co przed biało-czerwonymi. Czeka nas nietypowy rok - eliminacje MŚ 2022 przeplatane z mistrzostwami Europy.
Ostateczna decyzja miała zapaść dopiero dziś, gdy Boniek wrócił do kraju. Podobnie jak Brzęczek, który przebywał na zgrupowaniu w Hiszpanii, gdzie PZPN zaprosił najzdolniejszych piłkarzy z roczników 2004, 2005 i 2006. Spotkanie umówiono na 12. Trwało krótko. Brzęczek usłyszał wiadomość, pożegnał się z pracownikami PZPN i wsiadł w pociąg do domu.
Czy prezes podjął decyzję o dymisji dziś rano? Na pewno chodził z nią w głowie od dłuższego czasu, ale sama informacja była trzymana w ścisłej tajemnicy. Szef piłkarskiej centrali na zewnątrz komunikował, że praca byłego już selekcjonera jest wykonywana należycie, o czym świadczą osiągane wyniki. Decyzja wywołała duże zaskoczenie także w centrali PZPN - wśród kilku wiceprezesów.
- Nic nie wiedziałem. Osobiście dowiedziałem się z portalu "90 minut". Dwa razy sprawdzałem, czy to nie fejk. Myślę, że prezes powinien takie rzeczy komunikować. Podać przyczyny ważniejszym ludziom w związku. Dlaczego teraz selekcjoner został zwolniony? Co zmieniło się w ostatnich tygodniach? Nie rozumiem tego - mówi nam jedna z ważnych osób w PZPN.
Również piłkarze nie mieli pojęcia o tej decyzji. Z kilkoma rozmawialiśmy. Wiemy też, że np. kapitan kadry Robert Lewandowski nie miał takiej wiedzy. - Dla nas to jest także spory szok. Zupełnie nie brałem takiej opcji pod uwagę. Nawet umawiałem się niedawno, że w klubie odwidzi mnie jeden z asystentów selekcjonera - zdradza nam jeden z zawodników.
Co więc nie zagrało? Bońkowi, choć w mediach bronił pracownika, wiele rzeczy się nie podobało, czego sygnałem było usunięcie z kadry Damiana Salwina - psychologa bardzo blisko współpracującego z Brzęczkiem od lat. Salwin to teoretycznie człowiek z trzeciego szeregu. Nie mający wpływu na grę zespołu. Ale mający przełożenie na samego selekcjonera. I to on doradzał, by na konferencjach prasowych mówić o przebudzeniu Piotra Zielińskiego lub wbijać szpileczki w Lewandowskiego. Takie ruchy były odbierane jako zupełnie niepotrzebne.
Boniek dopiero teraz zdecydował się zagrać va banque, bo tak trzeba nazwać ten ruch. Wiedział, że ta decyzja wywoła ogromną medialną burzę, dlatego dokładnie chciał przemysleć wszystkie "za" i "przeciw". Ostatecznie najwyraźniej szalę przechyliła druga opcja. Dziwić może też timing. Nowy selekcjoner nie będzie mieć zbyt dużo czasu, aby przyjrzeć się reprezentantom i bliżej ich poznać. Być może któryś z jego faworytów do objęcia posady w miejsce Brzęczka stał się dostępny.
W niedzielę z funkcji trenera Torino został zwolniony Marco Giampaolo. Szkoleniowiec z bogatym CV, prowadzący m.in. AC Milan i Sampdorię, znający wielu polskich zawodników z Serie A. Kilku z nich wprowadzał na dużą scenę – m.in. Piotra Zielińskiego. Do tego nie bez znaczenia jest fakt, że połowa kadry mówi po włosku – od Wojciecha Szczęsnego po Arkadiusza Milika. Wszystkie tropy prowadzą więc do Włoch, ale czy na pewno będzie to 53-latek? Usłyszeliśmy, że to mało prawdopodobne... Do tej pory Boniek zawsze decydował się na Polaka - Nawałkę a potem Brzęczka. Czy teraz zmienił zdanie? W czwartek o 15. ma odbyć się konferencja prasowa prezesa. Do tego czasu pewnie jeszcze poznamy mnóstwo kandydatur, ale twardego potwierdzenia informacji nie będzie. Taką wiadomość Boniek na pewno będzie chciał ogłosić sam.
W mediach sugerowano, że nowym szkoleniowcem mógłby zostać Nenad Bjelica – były trener Lecha Poznań a teraz NK Osijek. Spekulacje podgrzała informacja, że Chorwat rozmawiał ostatnio z Bońkiem. Sam zdradził to w jednym z wywiadów. Czy o objęciu kadry? Według naszej wiedzy nie. Boniek dostał telefon od właściciela Torino, który kilkanaście dni temu rozglądał się już za następcą Giampaolo. Zapytał o Bjelicę, który pracował w Polsce. Prezes PZPN nie miła zdania, ale poprosił o kontakt szefa „Kolejorza” - Karola Klimczaka. Potem odezwał się do Bjelicy, który jednak nie był zainteresowany, bo jego pozycja w Osijeku jest mocna i dobrze płatna.
Czy w takim razie padnie na Giampaolo, a może będzie to inne zagraniczne nazwisko? Boniek podjął trudną decyzję, na której może się sparzyć. Skoro praca Brzeczka była na niewystarczającym poziomie od nowego selekcjonera trzeba wymagać zdecydowanie lepszej gry i wyników. W przeciwnym razie okaże się, że zmiana nie miała sensu.
author picture

Tomasz Włodarczyk

Spodobał Ci się tekst tego autora?

Czytaj kolejne
Źródło: własne
1460 PLN

Oferta powitalna 1200 1460 PLN złożona z aż trzech bonusów! 231 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

2230 PLN

Zakład bez ryzyka 200 210 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 2000 PLN

1600 PLN

Na start 1600 PLN: gra bez ryzyka do 600 zł, bonus od depozytu 1000 PLN. Kod MEGABONUS

550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

584 PLN

Kod promocyjny MECZYKI - freebet 34 PLN za pierwszą wpłatę + cashback 500 PLN + bonus 50 PLN

Dyskusja 165

18 sty 2021 | 14:35
0
No na pewno nie Polak
Bo to kurwa byłby szczyt głupoty, jakby to był Polak
18 sty 2021 | 14:44
0
W 2018 drugim kandydatem był Irek Mamrot. Może teraz dostanie szansę ^^
18 sty 2021 | 14:47
0
Ja pierdole xD
18 sty 2021 | 15:22
0
Dlaczego? Za dużo kompleksów ? Byli dobrzy Polacy z którymi odnosiliśmy sukcesy : Górski , Piechniczek. Nawet Kasperczak miał niezłe wyniki w Afryce i ciekawe mecze z polska piłką klubową. Nawałka też miał dobre momenty. Największy sukces Beenhakkera mimo że miał niewątpliwie dobre mecze i generalnie też wniósł sporo ożywienia do naszej piłki to tylko wprowadzenie do mistrzostw Europy.
18 sty 2021 | 15:33
0
Może dlatego że Polscy trenerzy są ujowi? Spójrz na swój komentarz. Piszesz o ok. 50 latach polskiej kadry i udało ci się wymienić "aż" 3 dość dobrych polskich trenerów.
18 sty 2021 | 15:37
0
Większość z nas na świecie nie była, łącznie ze mną, a przeszłością, tamtymi sukcesami, nie ma co żyć. Świat nam odjechał i to po Brzęczku, trenerowi z e-klapy, niestety widać...
18 sty 2021 | 15:25
0
Ale mi to poprawiło humor. Teraz tylko modlić się oby nie brali kolejnego magika z potężnej Ekstraklasy.
18 sty 2021 | 15:29
0
Jeszcze się nie cieszę z tej decyzji, dopóki nie zobaczę następcy.
18 sty 2021 | 16:00
0
Ale się chyba zgodzisz z że gorzej to chyba trafić nie możemy....
18 sty 2021 | 16:23
0
Możemy, Boniek sam się ogłosi trenerem
18 sty 2021 | 18:58
0
Będzie ciężko, ale PZPN potrafi zaskoczyć. xD Cieszyłem się z odejścia Nawałki, a gdy wybrali Brzęczka to mina mi zrzedła.
18 sty 2021 | 14:38
0
Może być Giampaolo, byle nie Michniewicze czy inni Nawałkowie.
18 sty 2021 | 15:49
0
Massimiliano Allergi ...................... :)
18 sty 2021 | 15:58
0
Fajnie by było....
18 sty 2021 | 14:55
0
Jeśli trenerem zostałby Giampaolo to już napewno nie zobaczymy reprezentacji grającej ofensywnie to jest trener bazujący na defensywie taktycznie u niego nawet boczni obrońcy nie mogą się podłączać wspominał o tym Bereszyński ale czas pokaże co się wydarzy..
18 sty 2021 | 17:14
0
Lepiej późno, niż wcale.. teraz, to jest chociaż nadzieja :)
18 sty 2021 | 14:45
0
Wróbelki ćwierkają że będzie to znajomy koleś z Włoch. Tak też znowu po koleżeńsku a kadrze z deszczu pod rynnę. A co tam Bońkowi i tak kadencja jemu się kończy więc co mu zrobią.
18 sty 2021 | 14:49
0
A może Stanisław? Zrobiłby naszym rozgrzewkę przy -20 C. Zgrupowanie-niespodzianka jeszcze w styczniu.
19 sty 2021 | 01:12
0
Ruscy mają większy potencjał a i tak Staszkowi słabo idzie.
18 sty 2021 | 14:52
0
Luji Van Haal albo Antoine Piehnitschek
18 sty 2021 | 15:02
0
To Lewy zwolnił Brzęczka. Jego kariera powoli wchodzi w decydującą fazę i - jak wielokrotnie mówił - chciałby coś jeszcze z kadrą osiągnąć, a niestety przy Wuefiście na najbliższych ME nie byłoby na to szans. Szkoda tylko, że Boniek nie wyjebał go w listopadzie, bo tak nowy trener już by pracował koncepcyjnie nad kadrą dwa miesiące, a tak to straciliśmy ten drogocenny czas.
18 sty 2021 | 16:17
0
Ja tam jestem optymista w tym temacie, uwazam ze gorzej niz za brzeczk juz nie bedzie. mamy naprawde duzy potencjal jesli chodzi o pilkarzy, moze nie konkretnie na mistrza europy ale na walke w fazie pucharowej i eliminowanie rywali juz tak. Dobrze sie bronimy, trzeba tylko udiskonalic kilka elemntow taktycznych jak skuteczniejsza gra pressinigiem w odbiorze oraz umiejetnosc wyjscia spod pressingu rywali. To sa rzeczy jak zauwazylem ktore nam ciezko ida. Ofensywnie tez mamy moc, Lewy, Zielu, mlody dynamiczny Placheta w meczu z Holandia postraszyl rywali dosc mocno. grosik jeszcze na euro sie moze pokazac, Klich tez obecnie w formie zycia, poza nimi jest kilku zawodnikow w pomocy na ktorych mozna liczyc. Dodatkowo obrona i bramkarze to sa najsolidniejsze pozycje w kadrze i nie trzeba tu za wiele zmieniac. W zasadzie nowy trener musi tylko poukladac pilkarzy w pomocy i wprowadzic kilka waznych rozwiazan taktycznych i bedziemy grac duzo lepiej.
19 sty 2021 | 03:47
0
Znalazłeś się na celowniku Meczykowego Grammar Nazi! Zacznij używać polskich znaków diakrytycznych: "ą", "ż", "ł" itp. w swoich wypowiedziach. Od jutra musisz się poprawić!
18 sty 2021 | 17:22
0
Pyk i mokry sen Pani Domagalik się nie spełni.
18 sty 2021 | 18:36
0
Teraz będzie mogła opowiadać o wielkim sukcesie, jaki odniósłby Brzęczu na Euro, gdyby nie spiskujące siły, które doprowadziły do jego usunięcia. Jest materiał na kolejką książkę, śledztwo dziennikarskie a la Domagalik.
18 sty 2021 | 15:06
0
W końcu kurwa! Szkoda, że tak późno i że w ogóle był selekcjonerem. Tyle zmarnowanego czasu.
18 sty 2021 | 15:23
0
No to musiał być niezły syf jeżeli doszło do takiej niespodziewanej decyzji.
Może kiedyś się dowiemy dlaczego.
18 sty 2021 | 15:31
0
Mati Borek będzie trenerem. Pewne info od Bonka
18 sty 2021 | 16:22
0
Ale na spolke z hajto bo borek nie ma licencji.
18 sty 2021 | 16:28
0
To chyba oczywiste ;)
18 sty 2021 | 16:29
0
Jaki super news, a tu mówią że 3 poniedziałek stycznia to najsmutniejszy dzień w roku. Powinni zrobić korektę.
Na pewno już gorzej grać nie można więc uszy do góry.
18 sty 2021 | 15:56
0
Lewy grającym trenerem! Lewy na prezydenta!!
18 sty 2021 | 18:36
0
Jeśli następcą Brzęczka ma być Giampaolo, to ja już wolę "Wuję". Po tym jak widziałem Milan za jego kadencji, a teraz co "osiągnął" z Torino, które ma skład na spokojne Top10, a jest niemrawe i walczy o utrzymanie, to nie dałbym temu panu do poprowadzenia psa na spacerze, nie mówiąc o prowadzeniu kadry. Niestety, ale jego zespoły nie mają ani stylu, ani wyników, a Brzęczek miał chociaż (z drużynami słabszymi, albo porównywalnymi do naszej) to drugie. Przede wszystkim trzeba teraz zachować spokój i rozpatrzeć wszystkie za i przeciw kandydatów i nie wybierać selekcjonera w dwa dni, żeby mógł zacząć pracę. Mamy atuty w postaci całkiem dobrego składu, najlepszego gracza na świecie oraz przede wszystkim zagwarantowanego udziału w zbliżającym się Euro, więc mam nadzieję, że trafi się nam ktoś lepszy, niż kolejny trener z myślą szkoleniową o nazwie "Próbuj".
18 sty 2021 | 17:45
0
Z ostatniej chwili . Boniek po pierwszych rozmowach z Hajto sztab trenerski mają uzupełnić Jak Tomaszewski , Sławek Peszko i prawdziwy hit trenerem od przygotowania silowego Marcin Najman
18 sty 2021 | 17:52
(Edytowany)
Prawda tylko Najman zamiast przygotowanie siłowe będzie od przygotowania słownego
0
Prawda tylko Najman zamiast przygotowania siłowego będzie od przygotowania słownego
19 sty 2021 | 03:32
0
Znalazłeś się na celowniku Grammar Nazi. Popraw swój styl pisania komentarzy. Nie dawaj spacji przed przecinkiem i przed kropką! Zakończ wypowiedź kropką. Musisz się bardziej postarać!
1460 PLN

Oferta powitalna 1200 1460 PLN złożona z aż trzech bonusów! 231 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

2230 PLN

Zakład bez ryzyka 200 210 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 2000 PLN

1600 PLN

Na start 1600 PLN: gra bez ryzyka do 600 zł, bonus od depozytu 1000 PLN. Kod MEGABONUS

550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

584 PLN

Kod promocyjny MECZYKI - freebet 34 PLN za pierwszą wpłatę + cashback 500 PLN + bonus 50 PLN