Bezpieczeństwo i kontrola gry u licencjonowanych bukmacherów

Przez długie lata obstawianie zakładów sportowych nie cieszyło się z dobrą prasą, często kojarzyło się, a bywa, że nadal kojarzy, z ustawianiem spotkań i wypaczaniem rywalizacji sportowej. Osobną sprawą jest problem uzależnienia od grania, które tak jak większość rozrywek musi być stosowane z umiarem, bez którego łatwo popaść w duże problemy. Warto przyjrzeć się głównym zasadom jakie powinni stosować gracze bukmacherscy po to by granie u bukmachera było wyłącznie dobrą zabawą.

Granie u bukmachera w świetle nowej ustawy hazardowej z 2017 roku

1 stycznia 2017 roku w Polsce radykalnie zmienił się rynek hazardowy. Tego dnia w życie weszła nowelizacja ustawy z 2009 roku, która wymusiła na podmiotach zagranicznych ubieganie się o Polską licencję, a podmioty, które ostatecznie tego nie zrobiły tłumacząc się dostosowaniem do rynku krajów Unii Europejskiej, a nie polskim prawem ostatecznie trafiły do rejestru stron blokowanych.
Obecnie na rynku funkcjonują wyłącznie witryny firm mających w Polsce licencję, płacących stosowne podatki, a przede wszystkim oferujących swoim klientom produkt w pełni dostosowany do polskiego prawa. Z dniem obowiązywania ustawy podmioty zagraniczne niemające licencji rozpoczęły proces ubiegania się o nią i coraz więcej z nich uzyskało pozwolenie na prowadzenie swojej działalności w Polsce. Lista legalnych firm będzie się powiększała i można ją obserwować na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów gdzie jest na bieżąco aktualizowana.

Co w praktyce oznacza to dla polskiego gracza?

Ustawa nakłada na operatorów gier hazardowych jakimi są strony bukmacherskie szereg wymagań, które z jednej strony oznaczają dla Państwa większe wpływy z tytułu podatku od gier, z drugiej zaś mają na celu ochronę samych użytkowników. Bukmacher online musi posiadać nadaną przez Ministerstwo Finansów licencję co wiąże się z odprowadzaniem 12%-owego podatku od każdego zawartego przez gracza zakładu, a także dodatkowego 10%-owego podatku od wygranych wyższych niż 2280 PLN. Drugą kwestią są wszelkie obowiązki firm bukmacherskich związanych z ochroną danych osobowych graczy, którzy podają swoje dane osobowe i muszą mieć pewność tego, że będą one przetwarzane zgodnie z wszelkimi standardami bezpieczeństwa w sieci i nie dostaną się w niepowołane ręce. Polscy gracze są zobowiązani do korzystania z usług firm, które mają licencję na prowadzenie swojej działalności na terenie RP poprzez Internet.
Udział w nielegalnych zakładach bukmacherskich (tj. granie u jakiegokolwiek bukmachera nieposiadającego licencji na prowadzenie działalności internetowej w Polsce) wiąże się z narażeniem na wysokie kary finansowe; zgodnie z art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego podlega ono karze grzywny do 720 stawek dziennych, a nawet karze pozbawienia wolności do lat trzech w przypadku uczestnictwa w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym. Ponadto uczestnikowi gry losowej, zakładu wzajemnego, gry na automacie urządzonych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji czy zezwolenia według artykułu 109 Kodeksu karnego skarbowego grozi grzywna do 120 stawek dziennych.
Licencjonowane firmy muszą już na początku weryfikować czy ich klienci rzeczywiście ukończyli 18 lat stąd wymóg przesyłania dokumentów weryfikujących dane osobowe. Bukmacherzy jednak informują na swoich stronach, że wcale nie oznacza to konieczności ujawnienia wszystkich informacji o sobie np. bukmacher Fortuna ma listę danych, które można zakryć przesyłając skan dowodu, są to, cytując stronę Bukmachera: "zdjęcie, nazwisko rodowe, imiona rodziców, podpis, miejsce urodzenia, wzrost, kolor oczu, datę wydania dowodu osobistego oraz organ wydający dokument". Już sam przykład pokazuje, że firmy bukmacherskie są zobowiązane do dbania o interes gracza przy jednoczesnym zapewnieniu sobie wszelkich informacji o tym czy rzeczywiście mają do czynienia z osobą pełnoletnią.

Bezpieczeństwo i kontrola gry

Oprócz weryfikowania swoich klientów pod kątem pełnoletniości bukmacherzy są zobowiązani do informowania swoich klientów o tym z jakim ryzykiem wiąże się gra u bukmachera i jakie zagrożenia na nich czyhają.
O wszystkim można przeczytać w zakładce "Odpowiedzialna Gra" dostępnej na większości stron internetowych bukmacherów. Firmy informują na niej o obowiązku kontroli budżetu przeznaczonego na grę w zakładach sportowych, a także o oznakach mogących świadczyć o tym, że osoba uzależnia się od zakładów sportowych. Są one zazwyczaj podane w formie pytań, na które gracz powinien sobie szczerze odpowiedzieć by ocenić czy gra jest dla niego wyłącznie dobrą rozrywką czy też zaczyna mieć z nią problemy. Obok tego podano adresy ośrodków pomagających osobom, które mają problem z grami hazardowymi lub dostrzegają u siebie początki uzależnienia hazardem, a nie są w stanie sami zapanować nad narastającym problemem.

Odpowiedzialna gra - limity

Prócz wartościowych porad firmy bukmacherskie często oferują różnorakie opcje związane z odpowiedzialną grą takie jak dzienne i miesięczne limity czasu spędzanego na stronie bukmachera (po przekroczeniu określonego czasu zawarcie zakładu staje się niemożliwe), a także podobne limity dotyczące stawek dziennych i miesięcznych przeznaczanych na granie. Określenie owych limitów zależy już od gracza jednak zmiana początkowych ustawień wiąże się z przerwą w graniu: przy pierwszej zmianie jest to często jeden dzień, drugiej - tydzień itd. Pozwala to kontrolować wysokość budżetu przeznaczanego na obstawianie meczy tak by nie wpaść w uzależnienie. W radykalnych przypadkach możliwe jest także zawieszenie konta na pewien określony czas lub nawet samowykluczenie z gry, nieodwołalne zawieszenie możliwości zawierania zakładów na pewien okres lub na stałe.

Nadchodzące:

Odpowiedzialność samego gracza

Nawet najlepsze zabezpieczenia wprowadzone przez stronę bukmachera jednak nie uchronią gracza przed wpadnięciem w nałóg jeśli nie będzie się on stosował do pewnych uniwersalnych zasad. Należy pamiętać, że obstawianie zakładów sportowych może być dobrą zabawą i świetnym dodatkiem do oglądania meczu, a także ciekawym hobby opartym o analizowanie meczów i wyciągania wniosków z błędów, czasem również nauką samodyscypliny jeśli tylko będzie praktykowana z umiarem. W tym kontekście warto zapamiętać kilka praktycznych porad na uniknięcie problemu uzależnienia od gier hazardowych:
-wyszukaj na stronie bukmachera informacje na temat bezpiecznej gry i przestudiuj zawarte tam uwagi, a także szczerze odpowiedz sobie na zawarte tam pytania. Warto od czasu do czasu powtarzać to działanie, zwłaszcza w momentach gdy wydaje nam się, że tracimy kontrolę nad grą;
-ustal górny limit budżetu na grę u bukmachera. Najważniejsze jest to by nie wydawać na grę więcej niż można sobie na to pozwolić. Kiedy kilka zakładów nie wejdzie, a z powodu przekroczenia budżetu nie można sobie pozwolić na kolejną wpłatę warto zmniejszyć stawkę by móc zagrać określony zakład, a jednocześnie nie przekraczać wcześniej ustalonego limitu;
-traktuj wpłacone do bukmachera pieniądze jako przegrane. Obstawianie zakładów należy traktować jak zakup czegoś na co mieliśmy ochotę, a nie jak sposób na zarabianie pieniędzy. Jak każda rzecz służąca rozrywce granie u bukmachera ma dać chwilę odprężenia, a nie służyć podreperowaniu domowego budżetu. Jeśli zakłady sportowe będą traktowane w ten sposób ewentualne porażki nie będą bolały, a każda wygrana będzie przyjemną niespodzianką;
-nigdy nie pożyczaj pieniędzy na granie. Grę u bukmachera finansuje się wyłącznie z pieniędzy na rozrywkę, nigdy z pożyczek. Sama myśl o ewentualnej pożyczce na wpłacenie pieniędzy do bukmachera świadczy o uzależnieniu od obstawiania i wtedy trzeba już pomyśleć o ograniczeniu dostępu do strony świadczącej tego typu usługi.

Sprawdź:

Lista legalnych bukmacherów

Przedstawiamy listę polskich bukmacherów oferujących legalne zakłady i dostępne u nich bonusy startowe:

STS

Największy polski bukmacher ma dla nowych użytkowników pakiet trzech bonusów powitalnych o łącznej wartości 1640 zł. Są to: zakład bez ryzyka (cashback) w wysokości 100 zł, bonus od depozytu (pierwszych trzech wpłat na konto) w wysokości 1500 zł, cashback na sporty wirtualne 20 zł oraz cashback na Betgames 20 zł. Promocja dotyczy osób, które zarejestrują się w STS z widocznym niżej kodem promocyjnym.
Bonus bez depozytu STSKod rejestracyjny: MEGABONUS
>>Przejdź na stronę STS.pl<<

Fortuna

W Fortunie nowi gracze mogą liczyć na trzy bonusy startowe warte razem 2720 zł. Pakiet powitalny składa się z darmowego zakładu (freebeta) w wysokości 20 zł, zakładu bez ryzyka (cashbacku) w wysokości 600 zł oraz bonusu od depozytu w wysokości 2100 zł.

Betfan

Betfan ma dla nowych użytkowników promocje na start o łącznej wartości 1600 zł. Bukmacher oferuje zakład bez ryzyka (cashback) w wysokości 600 zł oraz bonus od depozytu (drugiego) o wartości 1000 zł. Opisane oferty działają tylko z poniższym kodem promocyjnym.
Bukmacher Betfan
Kod bonusowy: MEGABONUS

>>Przejdź na stronę betfan.pl<<

Betclic

Betclic może się pochwalić najwyższym zakładem bez ryzyka na rynku legalnych polskich bukmacherów - 550 zł z poniższym kodem promocyjnym. Niniejszy cashback to flagowy produkt z oferty powitalnej Betclica.
Bukmacher Betclic
Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

>>Przejdź na stronę Betclic.pl<<

Superbet

Superbet ma w ofercie powitalnej cztery bonusy startowe o łącznej wartości 1554 zł. Składają się na nią: bonus bez ryzyka w wysokości 1300 zł, bonus od depozytu w wysokości 200 zł, darmowy zakład o wartości 34 zł oraz bonus za zainstalowanie aplikacji mobilnej - 20 zł. Wszystkie promocje działają jednocześnie.
Superbet - kod promocyjny, kod bonusowy

ETOTO

Etoto przygotowało dla nowych użytkowników bonus od depozytu 200% do 200zł. Oznacza to, że bukmacher dodaje 200% kwoty wpłaconej podczas pierwszego depozytu. Aby uzyskać maksymalny bonus, trzeba wpłacić 100 zł. Bukmacher doda wtedy 200% tej kwoty czyli wspomniane 200 zł. Razem na grę otrzymacie więc, aż 300 zł.

PZBuk

PZBuk umieścił w swojej ofercie powitalnej dwa bonusy startowe warte łącznie 700 zł: darmowy zakład (cashback) w wysokości 500 zł oraz 200 zł na bonus od depozytu przekazywane w formie punktów, które następnie można wymienić w wirtualnym sklepie tego bukmachera. Oferta obowiązuje tylko z poniższym kodem promocyjnym.
Bukmacher PZBuk
Kod rejestracyjny: MECZYKI

>>Przejdź na stronę PZBuk.pl<<

LVBet

LVBet proponuje na start dwa bonusy powitalne o łącznej wartości 3333 zł. Na nowych graczy czeka bezpieczny zakład (cashback) w wysokości 333 zł oraz bonus od depozytu (dwóch pierwszych wpłat na konto) w wysokości 3000 zł.

Dyskusja

- komentarzy
Nota prawna

Wymieniamy podmioty, które uzyskały zezwolenie Ministra Finansów na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie zakładów wzajemnych przez sieć Internet. Wszystkie one działają legalnie w Polsce. Gra u nielegalnych bukmacherów podlega karze. Hazard może uzależniać i jest przeznaczony wyłącznie dla osób pełnoletnich (18+). Star - Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (KRS: 0000080269, NIP: 642-21-87-001, REGON: 273378209) - zezwolenie z dnia 21 lutego 2012 r. nr SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12; FORTUNA online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Cieszynie (KRS: 0000002455, NIP: 548-11-92-629, REGON: 070707400) – zezwolenie z dnia 23 stycznia 2012 r. nr SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565; BEM Operations Limited z siędzibą na Malcie, Level 3, Tagliaferro Bussines Centre, Gaiety Lane, Sliema, działająca przez przedstawiciela: Pejot 1 Sp. z o.o., ul. Powstańców Śląskich 52D, 53-333 Wrocław (KRS:0000573383) - zezwolenie z dnia 26 września 2018 r. nr PS4.6831.11.2017. eWinner Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni (KRS: 0000692778, NIP: 5862321957, REGON: 368141505) - zezwolenie z dnia 30 października 2018 r. na okres 6 lat o numerze PS4.6831.29.2017. BetFan sp. z o.o. Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS: 0000727637, NIP: 5252747132, REGON: 369967041) - zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018. Cherry Online Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS:0000678163, NIP: 1132942188, REGON: 367291480) - zezwolenie z dnia 28 czerwca 2018 r. nr PS4.6831.26.2017. TOTOLOTEK S.A. z siedzibą w Warszawie (KRS: 0000027214, NIP: 524-03-02-341, REGON: 010333455) - zezwolenie z dnia 20 czerwca 2013 r. nr AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485; TOTALbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. (KRS 0000662497, REGON 366521110) - zezwolenie z dnia 22 marca 2018 r. nr PS4.6831.15.2017. LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (KRS: 0000534588, NIP: 954-275-17-76, REGON: 360297047) - zezwolenie z dnia 13 maja 2016 r. nr PS4.6831.9.2016.EQK;. E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS 0000370248, NIP 5272639256, REGON 142666660) - zezwolenie z dnia 28 listopada 2014 r. nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17; . SUPERBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (KRS: 0000666114, NIP: 9542775133, REGON: 366704393) - zezwolenie z dnia 18 października 2019 r. nr. PS4.6831.5.2019; . Bukmacherska Sp. z o.o z siedzibą w Warszawie, przy ul. Wąchockiej 1F (KRS:0000806643; NIP: 5272907780;) - zezwolenie z dnia 9 grudnia 2020 r. nr PS4.6831.1.2020