Co za mecz ZAKSY! Ekipa z Kędzierzyna-Koźla wygrała bitwę z Zenitem Kazań w Lidze Mistrzów!

Łukasz Laskowski / Press Focus
Wielkie zwycięstwo ZAKSY Kędzierzyn-Koźle w w pierwszym półfinałowym meczu Ligi Mistrzów! Polska drużyna wygrała na wyjeździe z Zenitem Kazań 3:2.
Pierwsza partia była bardzo zacięta. Rosjanie inicjatywę przejęli w jego środkowym fragmencie - od stanu 11:10 wygrali trzy kolejne akcje. Siatkarze ZAKSY jednak nie pękli i sprawnie doprowadzili do wyrównania. Po ataku Kaczmarka było po 17.
Zenit rozstrzygnął sprawę w samej końcówce. Rosjanie po skutecznym ataku Michajłowa i błędzie Śliwki wyszli na prowadzenie 24:21. Po chwili zakończyli seta - Ngapeth zdobył decydujący punkt dzięki zagraniu po bloku.
W drugim secie drużyna z Kazania szybko zbudowała kilkupunktową przewagę - po kiwce Michajłowa prowadziła nawet 14:7. Niewiele brakowało, a ZAKSA odrobiłaby te straty. Goście po skutecznym bloku na Ngapethcie doszli rywali na jeden punkt - Zenit prowadził już tylko 21:20. W końcówce zachował jednak więcej zimnej krwi. Najpierw Wołkow trafił z lewego skrzydła, a po chwili przestrzelił Semeniuk.
Trzeci set przebiegał w rytmie punkt za punkt. Raz minimalną inicjatywę zyskiwał Zenit, po chwili prowadzenie było po stronie ZAKSY. Choć w końcówce gospodarzy wypracowali sobie dwa punkty przewagi, to gracze z Kędzierzyna-Koźla zdołali doprowadzić do gry na przewagi. W niej najpierw bronili piłki meczowe, później - po błędzie Bednorza - sami zdobyli piłkę setową. Wykorzystali ją - punkt na 29:27 zdobył Semeniuk.
Również czwarty set padł łupem gości. Początek był jeszcze wyrównany, ale w środkowej fazie partii ZAKSA wypracowała sobie nawet pięć punktów przewagi. Całego seta Polacy wygrali 25:22.
Tie-break był bardzo emocjonujący. Już przed przerwą prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Zenit miał nawet trzy punkty przewagi, ale ZAKSA odpowiedział czterema z rzędu wygranymi akcjami. Przy zmianie stron jednym oczkiem prowadzili jednak Rosjanie.
Druga część piątego seta należała do ZAKSY. Goście wyszli na prowadzenie po ataku Smitha z przechodzącej piłki. Po chwili kolejny punkt dał im Bednorz, który kropnął w aut. Było 12:10 dla drużyny z Kędzierzyna-Koźla. Zenit potrafił jeszcze odrobić straty i doprowadzić do gry na przewagi. Decydujący punkt dla ZAKSY po przepychance na siatce zdobył Kochanowski.
Zwycięstwo polskiej drużyny wywołało euforyczne komentarze na Twitterze. Ich przegląd znajdziecie TUTAJ.
Rewanżowy mecz ZAKSY z Zenitem odbędzie się 24 marca. Początek gry o 18:00.
Zenit - ZAKSA 2:3 (25:22, 25:22, 27:29, 22:25, 14:16)
Marcin Karbowski18 Mar 2021 · 19:32