Historyczne wydarzenie w Anglii. Pierwszy piłkarz od 1990 roku dokonał coming-outu

Historyczne wydarzenie w Anglii. Pierwszy piłkarz od 1990 roku dokonał coming-outu
Twitter
Autor: Hubert Kowalczyk 16 maj 2022 | 18:31
Jake Daniels jako pierwszy angielski piłkarz od 1990 roku dokonał publicznego coming-outu. 17-letni zawodnik w rozmowie ze "Sky Sports" podał powody swojej odważnej decyzji.
Od wielu lat toczy się walka z przejawami homofobii w angielskim futbolu. W akcjach, które mają zakończyć podobne praktyki, biorą udział niemal wszystkie zespoły zrzeszone w ramach Premier League oraz Football League.
Dalsza część tekstu pod wideo
Celem tych zabiegów jest między innymi zagwarantowanie poczucia bezpieczeństwa tym zawodnikom, którzy należą do grupy LGBTQ+, lecz do tej pory bali się oficjalnych deklaracji. Działania w końcu zaczynają przynosić efekty.
Doszło bowiem do przełomowego wydarzenia. Jake Daniels, piłkarz drugoligowego Blackpool, dokonał publicznego coming-outu. Tym samym stał się pierwszym profesjonalnym angielskim zawodnikiem od czasów Justina Fashanu, który podobną decyzję podjął w 1990 roku.
- To właściwy czas, abym to zrobił. Czuję, że jestem gotowy, aby opowiedzieć ludziom moją prawdziwą historię. Pora na to, aby naprawdę mnie poznali - powiedział w rozmowie ze "Sky Sports".
- Długo nad tym myślałem, przyznaję. Uznałem w końcu, że jestem gotowy, aby być sobą, aby być wolnym i pewnym wszystkiego - dodał 17-latek.
W tym sezonie Jake Daniels zadebiutował w pierwszym zespole Blackpool. W maju 2022 roku otrzymał szansę w ligowym spotkaniu z Peterbrough.
Anglik jest uważany za jeden z największych talentów klubowej akademii. Występujący na pozycji napastnika piłkarz zdobył 30 bramek w sezonie 2022/23 dla zespołu U-19.
Oglądaj
Oglądaj
  • Nieszablonowi eksperci
  • Największa przestrzeń studyjna
  • Niebawem sporo nowych formatów
Źródło: Sky Sports