Historyczny medal dla Polski! Damian Żurek na podium MŚ w łyżwiarstwie szybkim

Pro Shots Photo Agency / pressfocus
Życiowy sukces Damiana Żurka. Polak zdobył brązowy medal mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 500 m.
W na torze w Calgary w tej konkurencji wystartowało trzech Polaków. Wszyscy byli uznawani za kandydatów do czołowych miejsc. Piotr Michalski i Marek Kania wypadli jednak poniżej oczekiwań. Sklasyfikowano ich na 15. i 17. miejscu.
Znacznie lepiej wypadł Żurek, który z czasem 34.11 s ustanowił nowy rekord Polski. Po swoim występie nie mógł być pewny miejsca na podium - czekał na wyniki jeszcze sześciu zawodników.
Liderem pozostał aż do ostatniej pary. Było już wiadomo, że Polak zdobędzie medal. Ostatecznie wywalczył brąz, bo wyprzedzili go rywalizujący ze sobą na zakończenie zawodów Jordan Stolz (33.69 s) i Laurent Dubreuil (33.95 s).
Brąz Żurka ma historyczny wymiar. Jest pierwszym indywidualnym medalem dla Polski podczas mistrzostw świata na dystansach. Ogółem biało-czerwoni wywalczyli na tej imprezie sześć krążków. Wszystkie pozostałe w konkurencjach drużynowych.