Wielki sukces naszych pływaków! 17-letni Polak sensacyjnym zdobywcą medalu mistrzostw świata [WIDEO]

Rafal Oleksiewicz / PressFocus
Ten wieczór należy do Ksawerego Masiuka oraz Katarzyny Wasick! Nasi pływacy zdobyli srebrne medale na mistrzostwach świata w Budapeszcie! Osiągnięcie 17-latka jest niemałym zaskoczeniem.
Podczas tegorocznych mistrzostw świata w pływaniu największe nadzieje na sukces pokładaliśmy w Katarzynie Wasick. Polka rywalizowała na dystansie 50 metrów w stylu dowolnym.
Podczas zmagań w Budapeszcie nasza reprezentantka nie zawiodła. Swoją klasę pokazała już w półfinale, w którym pobiła rekord Polski - 24,11 s. Do finału przystępowała jako jedna z faworytek.
Ostatecznie uplasowała się na drugim miejscu. Popłynęła bowiem nieco gorzej, osiągając wynik 24,18 sek. Lepsza okazała się tylko Szwedka Sarah Sjoerstroem, która od samego początku była uznawana za jedną z kandydatek do zdobycia złotego medalu.
Jeszcze większe zaskoczenie wywołał wynik osiągnięty przez Ksawerego Masiuka. 17-latek, mistrz Europy juniorów, przybył do Budapesztu, aby zebrać cenne doświadczenie. Wyjedzie jednak z medalem.
Masiuk w półfinale, podobnie jak Wasick, pobił rekord kraju - dystans 50 metrów stylem grzbietowym pokonał w czasie 24,48 sek. W finale 17-latek nie znajdował się jednak w gronie faworytów.
Zdołał natomiast zaliczyć rewelacyjny start, który szybko uplasował go w czołówce rywalizacji. Swojego wysokiego miejsca nie oddał do samego końca, walcząc o medal.
Do mety dopłynął jako trzeci, lecz jego wielki sukces niedługo później przerodził się w prawdziwą euforię. Amerykanin Justin Ress, teoretyczny triumfator wyścigu, został zdyskwalifikowany w związku z błędami technicznymi. Ostatecznie Masiuk zajął zatem drugą pozycję!
17-latek z czasem 24,49 ustąpił jedynie Hunterowi Armstrongowi. Drugi z Amerykanów wygrał z wynikiem 24,14 sek.
Hubert Kowalczyk25 Jun 2022 · 19:19