Oceny po meczu Albania - Polska. Bohaterowie z ławki, bardzo dobry Zieliński, kiepski Lewandowski

Paweł Andrachiewicz / PressFocus
Autor: Dominik Budziński 12 paź 2021 | 23:05
Reprezentacja Polski wygrała z Albanią 1:0 (0:0) w wyjazdowym meczu eliminacji mistrzostw świata. Oto, jak oceniliśmy biało-czerwonych po tym spotkaniu.
Noty wystawiliśmy w skali 1-10. Wyjściowa ocena to "5".

Wojciech Szczęsny - bez oceny

Całkowicie bezrobotny. Chociaż Albańczycy kilka razy zbliżyli się pod nasze pole karne, Szczęsny nawet nie musiał interweniować. Aż do 88. minuty, ale i wtedy wstrzelenie w pole karne było bardzo lekkie.

Jan Bednarek - 8

Chyba najlepszy z naszych środkowych obrońców. Zaliczył wiele dobrych interwencji. Kilka razy wychodził wysoko, uniemożliwiając rywalom wyprowadzenie szybkiej kontry. Trudno mu cokolwiek zarzucić. Pewny i solidny występ.

Kamil Glik - 7

Zaczął od mocnego wejścia w jednego z Albańczyków, dając mu do zrozumienia, żeby nie spodziewał się łatwej i przyjemnej gry. Później ustrzegł się błędów, choć wydaje się, że musiał interweniować nieco rzadziej niż Bednarek.

Paweł Dawidowicz - 7

Dość niewidoczny, ale w przypadku środkowego obrońcy to chyba nawet komplement. Częściej sytuacje "czyścili" jego koledzy z bloku obronnego, ale Dawidowicz, gdy faktycznie musiał pokazać swoje umiejętności, raczej nie zawodził. Loty obniżył nieco po przerwie, gdy zagrywał niedokładnie do Jóźwiaka czy spóźniony faulował, ale to sytuacje w ostatecznym rozrachunku bez większego znaczenia.

Grzegorz Krychowiak - 4

Zaliczył fatalny początek meczu, tracąc piłkę za piłką. Ewidentnie nie radził sobie z presją rywali, którzy naciskali na niego, gdy był odwrócony twarzą w stronę naszej bramki. Jedna taka strata mogła skończyć się bardzo źle, ale na szczęście Krychowiak sam naprawił swój błąd. Patrząc jednak szerzej - był niezwykle powolny, niepewny i elektryczny. Wielokrotnie ratował się faulami. Niestety takie oceny w przypadku Krychowiaka zdarzają nam się coraz częściej. Lepszy po przerwie. Mógł nawet zostać bohaterem, ale po błędzie rywali chyba niepotrzebnie chciał jeszcze podawać. Trzeba było uderzać.

Jakub Moder - 5

Bardzo aktywny. Dobre zagrania, jak klepki z Puchaczem, niektóre dogrania ze stałych fragmentów gry czy powroty do obrony, przeplatał jednak stratami. W przerwie Sousa zdecydował, że na 45 minutach Moder zakończy swój występ.

Piotr Zieliński - 7

Przez większość meczu najlepszy z biało-czerwonych. Wychodził do gry, imponował techniką, potrafił przyspieszyć akcję, próbował uderzać na bramkę. Zdarzyło się też, że skutecznie pomagał w obronie. Dziś chyba nawet najwięksi krytycy Zielińskiego muszą przyznać, że pomocnik Napoli rozegrał bardzo dobre spotkanie.

Kamil Jóźwiak - 3

Przez długi czas zdecydowanie mniej aktywny w ofensywie niż biegający po drugiej stronie Puchacz. Pochwalić można go chyba jedynie za kilka niezłych interwencji w defensywie. Wydaje się jednak, że od zawodnika na tej pozycji oczekujemy znacznie więcej. Przede wszystkim pod bramką rywala. Tam pokazał się dopiero w 67. minucie, ale jego dogranie do środka było niedokładne.

Tymoteusz Puchacz - 6

Puchacz, jak to Puchacz. Biegał od linii końcowej do linii końcowej (raczej w pierwszej połowie), wielokrotnie szukał dośrodkowań, dobrze rozumiał się ze zbiegającym w jego strefę Moderem, co zaowocowało kilkoma fajnymi klepkami. Zabrakło jednak tego, czego brakuje zazwyczaj - dokładności przy zagraniach. Warto wspomnieć natomiast, że to Puchacz odebrał piłkę chwilę przed asystą Klicha do Świderskiego. Bez zarzutów w defensywie. Za to też duży plus.

Robert Lewandowski - 4

Nie układał się ten mecz Lewandowskiemu. Polak starał się szukać gry przede wszystkim poza polem karnym rywali. Wychodził głęboko, ale niewiele z tego wynikało. Zaliczył kilka przegranych pojedynków z Albańczykami, choć często był "wrzucany na konia" przez kolegów. Mógł też lepiej zachować się w 43. minucie, gdy zbyt koronkowo próbował zagrywać piętą w niezłej sytuacji. W drugiej połowie też miał spore problemy.

Adam Buksa - 5

Dużo biegał, przepychał się, faulował. Udało mu się też oddać strzał po zamieszaniu związanym z rzutem rożnym dla biało-czerwonych. Niezłe zagrania przeplatał słabszymi. Na plus akcja z 29. minuty, gdy popędził lewą stroną i dobrze zagrał do będącego w polu karnym Lewandowskiego. Po przerwie super odnalazł też Klicha na skrzydle, napędzając akcję biało-czerwonych.

Mateusz Klich - 7

Wszedł w drugiej połowie i od początku zaczął pokazywać się do gry. Brakowało mu jednak dokładności przy zagraniach, czasami bardzo istotnych. Aż do 78. minuty i znakomitej asysty przy bramce Świderskiego. Za to zagranie, tak dla nas istotne, należy się siódemka.

Karol Świderski - 7

To się nazywa joker! Świderski zmienił Buksę w 71. minucie i niedługo później fantastycznie przyłożył nogę do dośrodkowania Klicha, dając nam bezcenne zwycięstwo.

Przemysław Frankowski, Bartosz Bereszyński, Michał Helik - bez oceny

author picture

Dominik Budziński

Spodobał Ci się tekst tego autora?

Czytaj kolejne

Kto był najlepszym piłkarzem reprezentacji Polski w meczu z Albanią?