Oto klasyfikacja medalowa po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Polska najwyżej od ponad dekady

Rafal Oleksiewicz / PressFocus
W niedzielę rozstrzygnięto ostatnie konkurencje podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. "Biało-Czerwoni" zajęli ostatecznie 17. miejsce w klasyfikacji medalowej. Ostatnio tak wysoko byliśmy 13 lat temu, w Pekinie. Wówczas zdobyliśmy jednak o trzy krążki mniej.
Początek tegorocznych igrzysk nie był zbyt udany dla polskich sportowców. Ostatni tydzień przyniósł jednak prawdziwy wysyp medali. Ostatecznie "Biało-Czerwoni" zgarnęli ich czternaście.
Najwięcej, bo aż dziewięć z nich, wygrali lekkoatleci. To właśnie z tej dyscypliny sportu pochodzą wszystkie złota - sztafety mikstowej 4x400 metrów, Anity Włodarczyk, Wojciecha Nowickiego oraz Dawida Tomali.
Poza tym Polacy dwukrotnie zajmowali miejsce na podium w kajakarstwie, raz w wioślarstwie, żeglarstwie oraz zapasach. Finalny dorobek to cztery złote medale, pięć srebrnych oraz pięć brązowych.
Ostatecznie wystarczyło to do zajęcia 17. miejsca w klasyfikacji medalowej. To wynik zdecydowanie lepszy niż przed pięcioma laty w Rio de Janeiro, gdzie byliśmy dopiero na 33. lokacie.
Po raz ostatni równie wysoko "Biało-Czerwoni" znaleźli się w Pekinie. W 2008 roku także zajęliśmy 17. pozycję. Wówczas identyczny jak teraz był dorobek złotych oraz srebrnych medali, mniejsza za to liczba brązowych krążków.
W Tokio rzutem na taśmę klasyfikację medalową wygrali Amerykanie, którzy w ostatnim dniu zmagań wyprzedzili Chińczyków. Sportowcy z USA zdobyli aż 113 medali - 39 złotych, 41 srebrnych oraz 33 brązowe.