Pensje piłkarzy w Ekstraklasie znacznie obniżone. Podjęto odgórną decyzję w całej lidze

Pensje piłkarzy w Ekstraklasie znacznie obniżone. Podjęto odgórną decyzję w całej lidze
Marcin Kadziolka / shutterstock.com
Autor: Maciej Pietrasik 27 mar 2020 | 16:16
Ze względu na pandemię koronawirusa piłkarze klubów Ekstraklasy będą musieli liczyć się ze znaczną obniżką zarobków. Spora część z nich dostawać będzie wynagrodzenie mniejsze o 50%. Nie będzie to dotyczyć zawodników, którzy zarabiają mniej niż 10 tysięcy złotych miesięcznie.
W wielu klubach otwarcie mówi się o tym, że konieczne jest znaczne zmniejszenie zarobków piłkarzy. Na redukcję wynagrodzeń z własnej woli zgodzili się zawodnicy Śląska Wrocław i Wisły Kraków. Nie wszyscy chcą jednak pójść nataki układ. Najnowsza uchwała Ekstraklasy SA pozwala jednak zespołom na obniżenie wynagrodzenia części graczy. Dotyczy to tych piłkarzy, którzy zarabiają ponad 10 tysięcy złotych miesięcznie
- Kluby są uprawione do obniżenia wynagrodzenia piłkarzy o 50%, jednak do kwot nie niższych niż 10 tys. zł brutto w przypadku umów o pracę lub umów cywilnoprawnych dla zawodników nieprowadzących działalności gospodarczej oraz do 10 tys. zł netto dla piłkarzy rozliczających się z klubami na podstawie faktury VAT. Obniżki wynagrodzeń piłkarzy mają obowiązywać od 14 marca br. do minimum pierwszego meczu ligowego w Ekstraklasie rozgrywanego jako impreza masowa z udziałem publiczności, jednak nie krócej niż do zakończenia sezonu rozgrywkowego 2019/2020 lub do dnia 30 czerwca 2020 r. – zależnie od tego, które z tych zdarzeń nastąpi później - napisano w komunikacie.
Taką decyzję uzasadniono nie tylko niemożliwością rozgrywania meczów w polskiej lidze, ale także brakiem treningów. Obecnie piłkarze nie świadczą więc na rzecz klubów usług, do których są zobowiązani przez kontrakty.
- Wskutek wprowadzonych w Polsce ograniczeń kluby nie mogą prowadzić zorganizowanych treningów i rozgrywać meczów. W rezultacie, świadczenie usług profesjonalnych przez zawodników na rzecz klubów w dotychczasowym kształcie zostało znacząco ograniczone, a kluby nie osiągają zaplanowanych przychodów. Przyjęta uchwała ma na celu minimalizowanie negatywnych wpływów pandemii na sytuację finansową klubów, a zwłaszcza uchronienie ich przed bankructwem, zachowanie miejsc pracy i ochronę wynagrodzeń, a także zapewnienie integralności rozgrywek - czytamy.
Źródło: Ekstraklasa.org

Dyskusja 4

27 mar 2020 | 23:58
0
Acha, to ci co zarabiali 15 tysiecy beda teraz dostawac mniej od tych co zarabiaja 9?
27 mar 2020 | 16:48
0
To się ci nasi lygowcy ektraklapowi wkurwią, dostawali całą pensję za chuj nie grę A teraz jeszcze mniej hehhhe....
27 mar 2020 | 16:23
(Edytowany)
Spokojnie, jesteśmy w rękach fachowca.
0
Spokojnie, jesteśmy w rękach fachowców. Zarówno PZPN jak i Polska.
27 mar 2020 | 16:23
0
Coś czuje że w mopsie będą musieli zatrudnić więcej kucharek do gotowania.