Athletic triumfatorem Pucharu Króla! Wyczekiwane zwycięstwo po serii rzutów karnych [WIDEO]

Athletic został triumfatorem Pucharu Króla. W finałowym meczu zespół z Bilbao pokonał Mallorkę po serii rzutów karnych.
W drodze do finału obie drużyny eliminowały faworytów. W poprzednich rundach Athletic uporał się m.in. z Barceloną i Atletico Madryt, a Mallorca wyrzuciła za burtę Gironę oraz Real Sociedad.
"Los Leones" od samego początku ruszyli do ataku. W 1. minucie Nico Williams ustawił sobie piłkę na lewej nodze, po czym uderzył w trybuny. Następnie niecelny strzał oddał Oscar De Marcos. Po kwadransie Inaki Williams wstrzelił piłkę przed bramkę Dominika Greifa. Bramkarza Mallorki wyręczył Cyle Larin, oddalając zagrożenie.
W końcu Mallorca przeprowadziła pierwszy ofensywny wypad. Vedat Muriqi znalazł miejsce przed polem karnym i poszukał strzału pod poprzeczkę. Julen Agirrezabala wybił piłkę na rzut rożny.
W 21. minucie Mallorca objęła prowadzenie. Po rozegraniu rożnego podopieczni Javiera Aguirre oddali serię strzałów. W końcu do siatki trafił Dani Rodriguez.
Athletic chciał szybko doprowadzić do remisu. Benat Prados przeniósł jednak piłkę nad poprzeczką, a Greif obronił uderzenie Gorki Guruzety. W 35. minucie Nico Williams fatalnie skiksował, oddając strzał z rzutu wolnego.
W 39. minucie Nico trafił do siatki. Gol nie został jednak uznany, ponieważ skrzydłowy był na spalonym w momencie podania od Yuriego Berchiche.
Pod koniec pierwszej połowy Jose Copete mógł podwyższyć prowadzenie. Berchiche popisał się kapitalną interwencję, blokując rywala. Do przerwy Mallorca prowadziła 1:0.
Druga połowa mogła rozpocząć się od mocnego uderzenia. Obrońcy Athletiku kompletnie odpuścili krycie Larina. Agirrezabala popisał się za to skuteczną interwencją. W odpowiedzi De Galarreta uderzył nad bramką.
W 51. minucie ekipa Ernesto Valverde doprowadziła do remisu. Williams obsłużył podaniem Oihana Sanceta, który pewnie pokonał Greifa.
W kolejnym fragmencie meczu Athletic szukał okazji na objęcie prowadzenia. Mallorca dzielnie broniła się jednak przed kolejnymi atakami. W 76. minucie zespół z Balearów wyszedł z kontratakiem zakończonym płaskim i niecelnym uderzeniem Nemanji Radonjićia. W doliczonym czasie Greif odbił piłkę po próbie Viviana.
90 minut rywalizacji nie przyniosło rozstrzygnięcia. Obie drużyny musiały przystąpić do dogrywki. Dodatkowa część meczu rozpoczęła się od niebezpiecznie wyglądającego starcia Unaia Gomeza z Samu Costą. Żaden z zawodników na szczęście nie doznał kontuzji.
W 93. minucie Iker Muniain huknął lewą nogą nad poprzeczką. Później ten sam zawodnik minimalnie się pomylił, uderzając z rzutu wolnego. W 107. minucie Railoo znakomicie zablokował Berenguera. Następnie Nico Williams posłał piłkę obok słupka. Pod sam koniec dogrywki Agirrezabala obronił główkę Muriqiego. O zwycięstwie musiała zadecydować seria rzutów karnych.
Muriqi rozpoczął od pewnego uderzenia. Raul Garcia doprowadził do remisu. W drugiej serii Agirrezabala obronił strzał Morlanesa. Munian zapewnił "Los Leones" prowadzenie 2:1. Następnie fatalnie pomylił się Radonjić, który posłał piłkę w trybuny. Z kolei Baskowie byli nieomylni. Jako trzeci trafił Vesga.
Nadzieję Mallorki przedłużył jeszcze Sanchez. Gola na wagę triumfu w Copa del Rey strzelił Berenguer.
Athletic po raz 24. w historii sięgnął po Puchar Króla. Poprzedni triumf ekipy z Kraju Basków miał miejsce w 1984 roku.
Adam Kłos07 Apr · 00:47