Beniaminek mistrzem kraju. Przebił nawet Leicester City

Beniaminek mistrzem kraju. Przebił nawet Leicester City
Źródło: X / screen
Piłkarze Ethiopia Nigd Bank autorami sensacyjnego wyczynu. Rzadko zdarza się, aby klub wywalczył mistrzostwo tuż po awansie.
Grające w etiopskiej Premier League Ethiopia Nigd Bank istnieje od 1975 roku. Klub nigdy dotąd nie zdobył mistrzostwa kraju. Strasznie długo wałęsał się po niższych szczeblach.
Dalsza część tekstu pod wideo
Rozwój klubu nabrał jednak tempa z początkiem obecnej dekady. W 2021 roku drużyna awansowała na zaplecze tamtejszej ekstraklasy, zaś dwa lata później znalazła się w elicie!
Zespół wszedł tam z dużym hukiem. W ostatni weekend został mistrzem kraju w sezon o awansie, przebijając m.in. dokonanie Leicester City, które potrzebowało dwóch kampanii.
Losy tytułu ważyły się do ostatniej kolejki. Zawodnicy nie dali się jednak ekipie Defence Force i stanęli na najwyższym stopniu podium dzięki triumfowi 2:0 z Ethiopia Insurance.
Podobnym do osiągnięcia Ethiopia Nigd Bank może pochwalić się wyłącznie kilka europejskich drużyn. Takie sytuacje miały miejsce najczęściej na przełomie lat 60. i 70. XX wieku.
Na tronie zasiadały m.in. Ipswich Town (sezon 1961/1962) czy AS Monaco i Nottingham Forest (sezon 1977/1978). Najnowszy przypadek to Kaiserslautern (sezon 1997/1998)!
Przed Ethiopia Nigd Bank jednak szerokie pole do popisu. Skoro sezon po promocji wygrali ligę, być może kampanię później powalczą o zwycięstwo w Afrykańskiej Lidze Mistrzów?
Redakcja meczyki.pl
Michał Boncler10 Jul · 13:36
Źródło: X

Przeczytaj również