Hat-trick Lookmana, spektakularny triumf Atalanty! Bayer pokonany w finale Ligi Europy [WIDEO]

Atalanta zdobyła pierwsze trofeum na arenie europejskiej! "La Dea" po hat-tricku Ademoli Lookmana wygrała 3:0 z Bayerem Leverkusen w finale Ligi Europy. Podopieczni Xabiego Alonso przegrali pierwszy mecz w tym sezonie.
Sam początek meczu był dość wyrównany. Obie drużyny stosowały wysoki pressing, próbując narzucić rywalowi swój styl gry.
W 12. minucie Atalanta objęła prowadzenie. Davide Zappacosta urwał się na prawym skrzydle, dograł do Ademoli Lookmana, który wykończył akcję.
Do remisu próbował doprowadzić Josip Stanisić. Juan Musso spokojnie złapał piłkę po niezbyt dobrej próbie Chorwata. W 20. minucie Gianluca Scamacca huknął nad bramką. Niedługo potem "La Dea" podwyższyła prowadzenie.
Bohaterem włoskiej drużyny znów został Ademola Lookman. Nigeryjczyk efektownie minął Granita Xhakę, zakładając mu siatkę, po czym precyzyjnym strzałem pokonał Mateja Kovara.
Po dwóch kwadransach Adli przewrócił się w polu karnym. Gracz Bayeru domagał się jedenastki, ale sędzia uznał, że Sead Kolasinać nie przekroczył przepisów.
W 37. minucie Wirtz mógł stworzyć zagrożenie, jednak źle przyjął piłkę i ta padła łupem Musso. Pod koniec pierwszej połowy Kovar złapał futbolówkę po celnej próbie De Ketelaere. Do przerwy Atalanta prowadziła 2:0.
Xabi Alonso musiał przemeblować swój zespół. W 46. minucie Victor Boniface zmienił Josipa Stanisicia. Z kolei w Atalancie Sead Kolasinać nie mógł kontynuować gry, więc jego miejsce zajął Giorgio Scalvini.
W 49. minucie Lookman po raz kolejny w tym meczu wpadł w pole karne Bayeru. Nigeryjczyk szukał podaniem De Ketelaere, ale zagrał niecelnie. Po chwili Piero Hincapie uratował zespół, uprzedzając rywala przed bramką.
Po godzinie gry Musso zbił piłkę w kierunku Frimponga. Holender oddał sytuacyjny strzał, po którym piłka przeleciała daleko od bramki. Następnie Alonso przeprowadził kolejne zmiany, wprowadzając Adama Hlozka i Roberta Andricha.
W 75. minucie Lookman strzelił kolejnego przepięknego gola. Skrzydłowy zatańczył z Edmondem Tapsobą i huknął w samo okienko.
Bayer nie potrafił rozpocząć pogoni za odrobieniem strat. Wirtz próbował zagrozić bramce, ale uderzył prosto w Musso. W końcówce doszło do małej kontrowersji. Wydawało się, że Scalvini zahaczył Hlozka w polu karnym, ale sędzia nie odgwizdał jedenastki.
Wynik meczu już nie uległ zmianie. Atalanta wygrała 3:0 i sięgnęła po Ligę Europy.
Adam Kłos22 May · 22:52