Koszmarne wieści dla Polski? Oto nasz aktualny rywal w barażach, to mógłby być koniec marzeń

Koszmarne wieści dla Polski? Oto nasz aktualny rywal w barażach, to mógłby być koniec marzeń
Adam Starszyński/PressFocus
Za nami kolejne rozstrzygnięcia w walce o awans na mistrzostwa Europy. Oto, jak aktualnie wygląda sytuacja Polski przy potencjalnym udziale w barażach.
Trzy dni temu biało-czerwoni skomplikowali swoją sytuację. Remis w meczu z Mołdawią sprawił, że nasi kadrowicze znacznie zmniejszyli swoją szansę na bezpośredni awans na EURO.
Dalsza część tekstu pod wideo
Aktualnie zespół Michała Probierza zajmuje trzecie miejsce w swojej grupie, mając na koncie 10 punktów. Wiceliderem są Czechy z dorobkiem 11 oczek, przy czym podopieczni Jaroslava Silhavy'ego mają do rozegrania jeden mecz więcej od Polski. Biało-czerwonym pozostało jedynie spotkanie z Czechami, które odbędzie się 17 listopada. Za to nasi rywale po wizycie na Stadionie Narodowym zmierzą się jeszcze z Mołdawią.
Jeśli nie wywalczymy bezpośredniego awansu, najpewniej weźmiemy udział w barażach. Na tę chwilę naszym rywalem w półfinałowym starciu byliby Włosi. W drugiej parze ze ścieżki A Chorwacja zmierzyłaby się z Estonią.
Mistrzowie Europy przegrali wczoraj 1:3 z Anglią, przez co zajmują trzecie miejsce w swojej grupie. Druga jest Ukraina, wyprzedzając "Azzurrich" różnicą trzech punktów. Podopieczni Luciano Spallettiego mają do rozegrania jeden mecz więcej od głównego rywala o awans. W listopadzie Włosi zmierzą się z Macedonią Północną, a później właśnie z Ukrainą.
Jeśli ekipa z Półwyspu Apenińskiego wywalczy bezpośredni awans, wtedy naszym rywalem w barażach mogłaby być Ukraina, ale również Finlandia, Islandia czy Norwegia, zależnie od kwestii potencjalnych awansów i losowania.
Z perspektywy Polski teoretycznie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest bezpośredni awans zarówno Włochów, jak i Chorwacji. W takiej sytuacji zagralibyśmy w półfinale barażów z Estonią u siebie. Z kolei drugą parę tworzyłaby Walia i znów Ukraina/Finlandia/Islandia/Norwegia.
Chorwacja obecnie zajmuje trzecie miejsce w grupie, mając tyle samo punktów, co druga Walia. "Vatrenim" pozostały do rozegrania mecze z Łotwą i Armenią. Z kolei Walijczycy zmierzą się jeszcze z z Armenią i Turcją, liderem tamtej grupy.
Półfinały baraży odbędą się 21 marca 2024 roku. Decydujące spotkania zaplanowano na 26 marca.

Przeczytaj również