Zapewnił Katarowi organizację mundialu, teraz ma spore problemy. Wydano za nim międzynarodowy list gończy

Zapewnił Katarowi organizację mundialu, teraz ma spore problemy. Wydano za nim międzynarodowy list gończy
MB Media/Pressfocus
"L'Equipe" ujawniło niespodziewane fakty dotyczące Mohameda bin Hammama. Uznawany za głównego architekta ubiegłorocznego mundialu Katarczyk został objęty nakazem aresztowania.
W latach 2002-2011 Mohamed bin Hammam był szefem Azjatyckiej Federacji Piłkarskiej. W schyłkowym okresie jego prezydentury FIFA przyznała organizację mistrzostw świata w 2022 roku Katarowi, a samego mężczyznę uznano za główną postać stojącą za decyzją organizacji.
Dalsza część tekstu pod wideo
W 2011 roku Bahamska Federacja Piłkarska zgłosiła sekretarzowi generalnemu Chuckowi Blazerowi próbę wręczenia łapówki przez bin Hammama. Doszło do tego w trakcie kampanii wyborczej, w której Katarczyk rywalizował z Seppem Blatterem o stanowisko prezesa światowej federacji.
Bin Hammam został oskarżony o kupowanie głosów na wybory i musiał stawić się przed Komisją Etyczną FIFA. Ta początkowo zawiesiła go w obowiązkach, lecz niedługo później ukarała Katarczyka znacznie dotkliwiej. Od 2012 roku mężczyzna ma dożywotni zakaz działania w futbolu.
Nieco ponad dekadę później "L'Equipe" doniosło, że były wiceprezydent FIFA jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym. Sprawą korupcji powiązaną z uzyskaniem przez Katar praw do organizacji mistrzostw świata zajęły się bowiem francuskie służby.
Tymczasem Mohamed bin Hammam nie zjawił się na żadnym z przesłuchań dotyczących prowadzonego przez Krajową Prokuraturę Finansową Francji śledztwa. W związku z tym mężczyzna ma zostać doprowadzony do aresztu.
Nikt jednak nie wie, gdzie aktualnie znajduje się Katarczyk. Od czasu decyzji o dożywotnim zawieszeniu bin Hammam nie pokazuje się jednak publicznie, a źródła "L'Equipe" wskazują, że mężczyznę celowo mogli "uciszyć" emir Kataru, Tamim bin Hamad Al-Thani, a także jego poprzednik, Hamad bin Khalifa Al-Thani. Katarczycy zaprzeczają bowiem, żeby mężczyzna był zaangażowany w uzyskanie praw do organizacji mundialu.
Redakcja meczyki.pl
Michał Boncler28 Sep 2023 · 13:23
Źródło: L'Equipe

Przeczytaj również