Szymon Marciniak opuści wielką imprezę. Jest decyzja FIFA

Szymon Marciniak opuści wielką imprezę. Jest decyzja FIFA
SPP/Pressfocus
FIFA podjęła decyzję, by na zaplanowane na ten rok igrzyska olimpijskie w Paryżu nie jechał ani Szymon Marciniak, ani żaden inny polski arbiter. Pominięto również wielu sędziów z światowej czołówki.
Szymon Marciniak jest jednym z najlepszych arbitrów na świecie. W 2022 r. sędziował finał mundialu, ponadto regularnie otrzymuje do prowadzenia istotne spotkania Ligi Mistrzów. Ostatnio UEFA powierzyła mu "opiekę" nad starciem 1/8 finału Ligi Mistrzów z udziałem Interu i Atletico.
Dalsza część tekstu pod wideo
Marciniaka zabraknie jednak na nadchodzących igrzyskach olimpijskich. Mimo że piłka nożna jest tam obecna, FIFA wybrała inną strategię, nominując arbitrów, którzy mają pracować w Paryżu. Federacja zrezygnowała z powołania czołowych sędziów, takich jak Polak, a także Daniele Orsato czy Anthony Taylor.
Jak podaje sport.tvp.pl, uznano, że są oni zbyt doświadczeni, by prowadzić mecze na igrzyskach, które jeśli chodzi o futbol nie mają wysokiej rangi. Zamiast nich do stolicy Francji pojadą mniej renomowani arbitrzy. Wśród nich jest wiele kobiet: m.in. Rebecca Welch z Premier League czy Tess Olofsson, przymierzana do sędziowania na następnym mundialu.
Marciniak z kolei może się szykować na mistrzostwa Europy w Niemczech. Jak czytamy, Polak ma szansę poprowadzić mecz otwarcia turnieju z udziałem gospodarzy oraz Szkocji.
Listę sędziów wybranych do pracy na EURO 2024 UEFA ogłosi pod koniec kwietnia. Szymon Marciniak nie wziął udziału w poprzednich mistrzostwach kontynentu - w 2021 r. na jego przeszkodzie stanęły problemy zdrowotne.
Redakcja meczyki.pl
Tomasz Bratkowski04 Apr · 07:33
Źródło: TVP Sport

Przeczytaj również