Piotr Żyła mistrzem świata na skoczni normalnej! Sensacja w Oberstdorfie!

Vid Ponikvar / Press Focus
Piotr Żyła mistrzem świata w skokach narciarskich na skoczni normalnej w Oberstdorfie! Na podium znaleźli się też Karl Geiger i Anze Lanisek.
"Biało-Czerwoni" ze sporymi nadziejami podchodzili do dzisiejszych zawodów. Wszak Dawid Kubacki bronił przecież tytułu mistrza sprzed dwóch lat, a Kamil Stoch - wicemistrza. Obaj zawodnicy podczas treningów plasowali się w czołówce. Nieźle spisywał się też Piotr Żyła.
W pierwszej serii zobaczyliśmy pięciu Polaków. Najsłabiej z nich wypadł Klemens Murańka. Osiągnął 92 metry, co dało mu dopiero 36. pozycję. Nieco lepiej poradził sobie za to Andrzej Stękała. Skok na 95. metr dał mu 29. lokatę.
Z walki o czołowe miejsce szybko wypisał się Kamil Stoch. W pierwszej serii osiągnął zaledwie 96 metrów i plasował się w trzeciej dziesiątce.
O niebo lepiej spisał się za to Piotr Żyła. 34-latek oddał fenomenalny skok - wylądował na 105. metrze i... prowadził po pierwszej serii. W walce o medale liczył się też Dawid Kubacki (102 m), który był piąty.
Głównym faworytem rywalizacji był Halvor Egner Granerud. Norweg błyszczał w treningach oraz kwalifikacjach, jednak w głównym konkursie zawiódł. Osiągnął 99 metrów, co przełożyło się na 16. lokatę.
W drugiej serii nie poprawił się Stękała (89,5 m) - ostatecznie zajął 30. miejsce. Kamil Stoch skoczył tak jak za pierwszym razem - 96 metrów. Zawody ukończył na 22. lokacie.
Do walki o medale włączył się Granerud. W drugiej próbie osiągnął 103 metry i dało mu znaczy awans - na czwartą pozycję. Z kolei Dawid Kubacki wylądował na 99. metrze. To nie wystarczyło, by stanąć na podium. Polak był piąty.
Liderujący po pierwszej serii Piotr Żyła ostatecznie wywalczył... złoty medal! Skoczył 102,5 metra i stało się jasne, że wygra dzisiejszą rywalizację. Srebro przypadło Karlowi Geigerowi (102 m). Brąz wywalczył Anze Lanisek (101 m).