Piotr Żyła tuż za podium w loteryjnym konkursie w Oberstdorfie. Złoty medal MŚ dla Stefana Krafta

Rafal Rusek / PressFocus
Bez polskich skoczków na podium podczas mistrzostw świata na dużej skoczni w Oberstdorfie. Złoty medal w loteryjnych warunkach wywalczył Stefan Kraft. Piotr Żyła był czwarty.
Za nami kolejny dzień zmagań w Oberstdorfie. W minioną sobotę polskim kibicom powody do radości dał Piotr Żyła. 34-latek niespodziewanie zdobył złoty medal, pokonując m.in. Halvora Egnera Graneruda. Dziś Norwega zabrakło z powodu zakażenia koronawirusem.
Pod nieobecność lidera Pucharu Świata w gronie kandydatów do wygranej na dużej skoczni wymieniano przede wszystkim Stefana Krafta i Markusa Eisenbichlera. Polscy kibice liczyli - rzecz jasna - na Piotra Żyłę i Dawida Kubackiego.
Dzisiejsza rywalizacja w Oberstdorfie przebiegła w trudnych warunkach. Gęsto spadający śnieg znacząco utrudniał zmagania skoczkom. Wielu z nich miało problemy podczas lądowania, bo na zeskoku zalegał gęsty puch. Przekonał się o tym m.in. Ryoyu Kobayashi, który zanotował upadek.
W pierwszej serii rywalom odleciał Stefan Kraft. Austriak skoczył 132,5 m i wyraźnie wyprzedzał przeciwników. Drugą lokatę zajmował Robert Johansson (129,5 m), trzeci był Daniel Huber.
Z polskich skoczków najlepiej spisał się Piotr Żyła (130,5 m), który plasował się na piątej lokacie. Z kolei Dawid Kubacki (130,5 m) był ósmy. W pierwszej serii z walki o medale wypisał się Kamil Stoch. 33-latek osiągnął zaledwie 120 metrów, co dawało mu 22. pozycję. Andrzej Stękała (121,5 m) znalazł się dwa "oczka" niżej.
W drugiej części konkursu Stękała nieco się poprawił. Skoczył 122,5 metra i ostatecznie zajął 21. miejsce. Z bardzo dobrej strony pokazał się Kamil Stoch (129,5 m) i zawody ukończył na 19. pozycji.
O medalu zapomnieć mógł też Markus Eisenbichler. Niemiec nie ustał lądowania w gęstym śniegu. Skoczek wykazał się jednak dużym doświadczeniem i uniknął poważniejszych obrażeń.
Warunki pogodowe utrudniły też życie Dawidowi Kubackiemu. Polak po skoku na 119. metr nie utrzymał miejsca w TOP10 - finalnie zajął 15. pozycję.
Znakomity skok oddał Piotr Żyła - osiągnął 137 metrów, ale odjęto mu niemal 18 pkt ze względu na korzystny wiatr. Mistrz świata ze skoczni normalnej ostatecznie był czwarty.
Triumf w ostatnim skoku przypieczętował Stefan Kraft. Austriak osiągnął 134 metry i zdobył złoty medal. Srebro zgarnął Robert Johansson (135,5 m), a brąz przypadł Karlowi Geigerowi (132 m).