Mnóstwo opcji dla Polski, możliwe sensacyjne awanse, kłopoty giganta. Analiza wszystkich grup el. EURO 2024

Mnóstwo opcji dla Polski, możliwe sensacyjne awanse, kłopoty giganta. Analiza wszystkich grup el. EURO 2024
Łukasz Sobala/Pressfocus
Kto już awansował na EURO 2024? Kto bije się o bilety do Niemiec, a komu pisane są baraże? Na jakie grupy i zespoły szczególnie powinniśmy patrzeć pod kątem rywali Polaków w marcowych play-offach? Kogo zabraknie? Oto sytuacja w eliminacjach ME na niemalże ostatniej prostej.
W tym artykule krok po kroku, grupa po grupie, sprawdzamy, jak wygląda sytuacja w tabeli każdej z nich. Zerkamy na pozostałe mecze do rozegrania i informujemy o potencjalnych uczestnikach barażów. To o tyle ważne, że wszystko wskazuje na udział w nich reprezentacji Polski, a grono możliwych rywali biało-czerwonych jest naprawdę szerokie.
Dalsza część tekstu pod wideo

Grupa A

grupa a el. euro
własne
Tutaj sytuacja jest jasna. Na EURO 2024 jadą Hiszpanie i Szkoci. Kwestia, która z tych drużyn awansuje z pierwszego miejsca. W meczach bezpośrednich dwukrotnie padł wynik 2:0 - raz dla jednej, raz dla drugiej ekipy. “La Furia Roja” prowadzi w tabeli za sprawą lepszego bilansu bramkowego. Gdyby spadła na drugą pozycję, moglibyśmy mówić o zaskoczeniu, bo przed nią teraz mecze z Cyprem i Gruzją. Pozostałe zespoły grają o “frytki”. Gruzini mają już play-offy dzięki dobrej postawie w grupie C Ligi Narodów, a Norwegia może do nich wejść, ale jest zależna od innych, przede wszystkim Izraela. Cypr żegnamy.
Pozostałe mecze:
Gruzja - Szkocja
Cypr - Hiszpania
*
Szkocja - Norwegia
Hiszpania - Gruzja

Grupa B

grupa b el. euro
własne
Francja idzie przez eliminacje jak burza i może szykować się do walki o tytuł mistrzowski w Niemczech. Za jej plecami z problemami, ale powoli do celu zbliża się Holandia. “Oranje” potrzebują trzech punktów do awansu, a przed nimi choćby rywalizacja z Gibraltarem. Grecja ma za to pewne miejsce w barażach - tej samej ścieżce, co Gruzja. Irlandia do udziału w play-offach potrzebuje wręcz cudu, jakim byłaby seria korzystnych wyników w innych grupach. Gibraltar rzecz jasna żegnamy.
Pozostałe mecze:
Francja - Gibraltar
Holandia - Irlandia
*
Gibraltar - Holandia
Grecja - Francja

Grupa C

grupa c el. euro
własne
Anglia z awansem, Macedonia i Malta wyeliminowane - tu sytuacja jest klarowna. Na Ukrainę i Włochy trzeba zaś uważnie patrzeć, szczególnie z polskiej perspektywy. Gdyby bowiem to Włosi zajęli ostatecznie trzecie miejsce, mogliby trafić w barażach właśnie na biało-czerwonych. W teorii Polacy powinni więc liczyć na bezpośredni awans obrońców tytułu. Ten się przybliży, jeśli w następnej kolejce Italia ogra u siebie Macedonię, z którą wcześniej straciła punkty. Wówczas w ostatniej serii spotkań Włochom wystarczy remis z Ukrainą, we wrześniu pokonaną przez nich 2:1. Ukraińcy łatwo się jednak nie poddadzą. To na pewno będzie mecz “o coś”.
Pozostałe mecze:
Anglia - Malta
Włochy - Macedonia Płn.
*
Macedonia Płn. - Anglia
Ukraina - Włochy

Grupa D

grupa d el. euro
własne
Turcja wywalczyła bilet na mistrzostwa Europy po ostatnim znokautowaniu 4:0 Łotwy (która może zapomnieć o turnieju). I póki co to na tyle w temacie rozstrzygnięć w tej grupie. Dwie październikowe porażki mocno skomplikowały sytuację Chorwacji. Przed nią spotkania z Łotwą i Armenią, ale może się okazać, że nawet dwa zwycięstwa nic jej nie dadzą, jeśli Walia również zdobędzie komplet punktów. Gdzieś w tle o historycznym awansie marzą Ormianie, którzy w następnej kolejce zagrają właśnie z Walią. Ciekawy może być też mecz Walia - Turcja, bo dla gości będzie on bez znaczenia, a dla gospodarzy prawdopodobnie najwyższej wagi. Krótko mówiąc: dzieje się.
A jak to wygląda pod kątem baraży? “Vatreni” jako finaliści Ligi Narodów są pewniakami do udziału w nich. Walia też ma szansę na play-offy przy korzystnych rezultatach innych drużyn. Tu sporo się jeszcze może wydarzyć.
Pozostałe mecze:
Armenia - Walia
Łotwa - Chorwacja
*
Chorwacja - Armenia
Walia - Turcja

Grupa E

grupa e el. euro
własne
Raz jeszcze uporządkujmy sytuację w “polskiej” grupie. Biało-czerwoni mogą liczyć na bezpośredni awans tylko jeśli pokonają Czechów. To konieczność. Ponadto Czesi muszą stracić punkty z nadal marzącą o EURO Mołdawią, której mecz z Albanią także jest istotny dla pozycji Polaków w końcowej tabeli. Reasumując: Polsce do zajęcia drugiego miejsca w grupie potrzebna jest realizacja jednego z dwóch układów wyników:
  • remis albo porażka Mołdawii z Albanią oraz remis w meczu Czechów z Mołdawią;
  • porażka Mołdawii z Albanią i zwycięstwo Mołdawii z Czechami.
Szanse drużyny Michała Probierza na awans z pominięciem baraży są więc nikłe, wręcz nieprawdopodobne. Realnie biało-czerwoni powinni szykować się do marcowych play-offów. W nich scenariusze są różne i na ten moment trudne do przewidzenia. Obecnie Polaków czekałby mecz z Włochami, a następnie, w przypadku triumfu, finał z wygranym pary Chorwacja - Estonia. Tu jednak wszystko może zostać wywrócone do góry nogami. W grę nadal wchodzi bardziej optymistyczny wariant, czyli, hipotetycznie, półfinał z Estonią, a następnie finał przeciwko np. Walii, Islandii czy Norwegii. Więcej o barażach z polskiej perspektywy piszemy TUTAJ.
Pozostałe mecze:
Mołdawia - Albania
Polska - Czechy
*
Albania - Wyspy Owcze
Czechy - Mołdawia

Grupa F

grupa f el. euro
własne
Tu sytuacja jest klarowna. Na turniej jadą Belgowie i Austriacy, szans nawet na play-offy nie mają Szwedzi, za to prawdopodobnie zagrają w nich Estończycy, jako najlepszy zespół dywizji D Ligi Narodów. Co ciekawe, o barażach wciąż może myśleć Azerbejdżan. Musi jednak kibicować… Kazachstanowi, by ten awansował bezpośrednio. Dodajmy jeszcze, że UEFA nie podjęła dotychczas decyzji ws. przerwanego ostatnio meczu Belgia - Szwecja. Nie zdziwimy się, jeśli to spotkanie ostatecznie nie zostanie wznowione, a federacja utrzyma remisowy wynik z boiska. Niezależnie od tego, Belgowie są murowanymi faworytami do wygrania grupy, gdyż w ostatniej kolejce zagrają u siebie z Azerami.
Pozostałe mecze:
Azerbejdżan - Szwecja
Estonia - Austria
*
Belgia - Azerbejdżan
Szwecja - Estonia
*
Belgia - Szwecja (przerwany w 45’ przy wyniku 1:1)

Grupa G

grupa g el. euro
własne
Węgrzy przepuścili okazję do zapewnienia sobie awansu już w październiku, bo stracili punkty z Litwą. Terminarz im jednak sprzyja i można założyć, że są pewniakami do udziału w EURO 2024. Blisko wywalczenia przepustki do Niemiec jest także Serbia, której został domowy mecz z słabiutką Bułgarią, gdzie wystarczy jej remis. To oznaczałoby wyeliminowanie Czarnogóry. Bułgarzy mają zaś w teorii szanse na baraże, lecz w praktyce są one bliskie zeru. A Litwa wypadła już za burtę.
Pozostałe mecze:
Bułgaria - Węgry
Czarnogóra - Litwa
*
Węgry - Czarnogóra
Serbia - Bułgaria

Grupa H

grupa h el. euro
własne
Zaskakująco wysoka forma Kazachstanu prawdopodobnie utrzyma go w walce o awans do ostatniej kolejki. Kazachom wystarczy ogranie San Marino, by przedłużyli oni nadzieję na sensacyjną kwalifikację. Co więcej, jeśli Dania pokona u siebie Słowenię, mecz Słowenia - Kazachstan będzie bezpośrednim bojem o EURO 2024. Najgorszy scenariusz dla Kazachów to wygrana Słowenii z Danią. Ale nawet przy ustąpieniu pola faworytom, Kazachstan ma pewne miejsce w barażach. I nie będzie w nich bez szans przeciwko takim drużynom jak Gruzja czy, prawdopodobnie, Grecja. W play-offach, tyle że innej ścieżce, zagrają również Finowie. Irlandia Północna i San Marino zostały wyeliminowane.
Pozostałe mecze:
Kazachstan - San Marino
Finlandia - Irlandia Płn.
Dania - Słowenia
*
Irlandia Płn. - Dania
San Marino - Finlandia
Słowenia - Kazachstan

Grupa I

grupa i el. euro
własne
Tu sytuacja jest skomplikowana z racji na trwającą wojnę w Izraelu. Trzeci zespół grupy I nie zagrał w październiku ani jednego meczu. Prawdopodobnie będzie odrabiał straty w listopadzie, zapewne na neutralnym terenie. A jest o co grać, bo Izrael nadal może awansować bezpośrednio, z kolei gdyby nie dał rady, to na pewno zamelduje się w play-offach. To inaczej niż Rumunia, która albo wejdzie na EURO przez fazę grupową, albo odpadnie. Na Szwajcarię warto zaś zwrócić uwagę z perspektywy polskiej i trzymać kciuki, by zajęła tutaj pierwsze lub drugie miejsce. Jej obecność w barażach mocno by bowiem utrudniła sprawę biało-czerwonym. Dodajmy, że Białoruś i Andora już odpadły, a ich śladem prawdopodobnie podąży Kosowo.
Pozostałe mecze:
Białoruś - Andora
Izrael - Rumunia
Szwajcaria - Kosowo
*
Andora - Izrael
Kosowo - Białoruś
Rumunia - Szwajcaria
+
Izrael - Szwajcaria
Kosowo - Izrael

Grupa J

grupa j el. euro
własne
Portugalia odżyła po pozbyciu się Fernando Santosa i zatrudnieniu preferującego widowiskowy, skuteczny futbol Roberto Martineza. Cristiano Ronaldo i spółka będą w gronie ścisłych faworytów do złota w Niemczech. O włos od turnieju są też Słowacy, którym do awansu wystarczy jeden punkt z Islandią i Bośnią. Inni muszą czekać na baraże - prawdopodobnie zagrają w nich zarówno zespoły Luksemburga, jak i Islandii oraz BiH. Islandia to potencjalny przeciwnik reprezentacji Polski.
Pozostałe mecze:
Liechtenstein - Portugalia
Luksemburg - Bośnia i H.
Słowacja - Islandia
*
Bośnia i H. - Słowacja
Liechtenstein - Luksemburg
Portugalia - Islandia

Przeczytaj również