Oto rywal Polski w półfinale baraży do EURO 2024! Kapitalne wieści dla biało-czerwonych

Oto rywal Polski w półfinale baraży do EURO 2024! Kapitalne wieści dla biało-czerwonych
Tomasz Folta
Wszystko jest już jasne. Polska poznała przeciwnika w półfinale baraży o awans na EURO 2024. 21 marca biało-czerwoni zagrają u siebie z Estonią. Wiadomo też, z kim ewentualnie zmierzą się w finale. Wyjaśniamy zawiłości związane z nadchodzącymi play-offami “ostatniej szansy”.
Wtorkowego wieczoru mogliśmy z uwagą śledzić dwa spotkania, które miały wpływ na skład “polskiej” ścieżki A w barażach o EURO 2024. Ewentualna wpadka Chorwacji z Armenią przy zwycięstwie Walii nad Turcją zrzuciłaby “Vatrenich” do play-offów, co spowodowałoby trudniejsze zadanie biało-czerwonych zarówno w półfinale, jak i finale batalii o awans na turniej w Niemczech.
Dalsza część tekstu pod wideo
Wiemy już jednak, że nic takiego nie miało miejsca. Chorwaci ograli Armenię 1:0 i zameldowali się w gronie uczestników mistrzostw Europy. To oznacza, że w barażach znalazła się Walia (1:1 z Turcją), która zajęła trzecie miejsce w grupie D. Tym samym trafiła więc do “polskiej ścieżki” play-offów i jest potencjalnym rywalem biało-czerwonych w meczu finałowym.

Kopciuszek w półfinale

Najpierw jednak Polskę czeka półfinałowe starcie z Estonią, która trafiła do baraży jako najlepszy zespół dywizji D Ligi Narodów. Co istotne, będzie to spotkanie rozegrane na własnym boisku, czyli domyślnie na PGE Narodowym. Zaplanowano je na 21 marca. W drugim półfinale Walijczycy zagrają z Ukrainą, Finlandią lub Islandią. Przeciwnika wyspiarskiej ekipy wyłoni zaplanowane na najbliższy czwartek 23 listopada losowanie. Jedna z losowanych drużyn wyląduje w ścieżce A i pojedzie grać półfinał do Cardiff, dwie pozostałe zagrają o EURO w ścieżce B, gdzie czekają już Izrael oraz Bośnia i Hercegowina.
Czwartkowe losowanie wyłoni też gospodarzy finałów baraży. To o tyle istotne, że choćby w przypadku gry z Walią, Polakom na pewno łatwiej byłoby rywalizować na Narodowym niż pełnym walijskich kibiców obiekcie w stolicy tego kraju.
Uporządkujmy fakty. Tak prezentuje się dziś droga Polski do EURO 2024.

Baraże. Ścieżka A

Półfinały, 21 marca 2024 r.
Polska - Estonia
Walia - Ukraina/Finlandia/Islandia (rywal Walii zostanie wylosowany 23 listopada)
Finał, 26 marca 2024 r.*
Polska/Estonia - Walia/Ukraina/Finlandia/Islandia
*gospodarz finału zostanie wylosowany 23 listopada
Podsumowując, Polacy mogą mówić o sporym szczęściu, bo niezłe wyniki w ubiegłorocznej Lidze Narodów oraz bezpośredni awans faworytów przez eliminacje zagwarantowały im stosunkowo łatwą drogę do finałów EURO 2024. Estonia to najłatwiejszy z możliwych rywali, a i w prawdopodobnym finale biało-czerwonych czekałby przeciwnik w zasięgu, szczególnie, jeśli decydujący mecz byłby rozgrywany na PGE Narodowym.

Estonia outsiderem

Można mówić, że nie powinniśmy traktować Estończyków po macoszemu, bo Polska dopiero co dwukrotnie nie potrafiła ograć Mołdawii. Ewentualna klęska z bałtyckim rywalem przebiłaby jednak wpadki z Mołdawią i prawdopodobnie byłaby największą kompromitacją biało-czerwonych od niepamiętnych czasów. Estonia to bowiem słabiutki zespół, który dopiero co został mocno obity w eliminacjach do EURO. Nie miała łatwej grupy, bo pierwsze trzy miejsca zajęły Belgia, Austria i Szwecja, ale była też słabsza od Azerbejdżanu (1:1 i 0:2 w bezpośrednich starciach).
tabela grupy estonii el. EURO
własne
Ostatnie dziesięć spotkań Estonii to dwa remisy (poza Azerami także z Tajlandią) oraz osiem porażek. Przez dwa ostatnie lata Estończycy wygrali wprawdzie kilka spotkań, ale z nikim silnym. Na rozkładzie mają: po dwa razy San Marino i Maltę, Litwę oraz drugi garnitur kadry Finlandii. W zakończonych eliminacjach Belgia wrzuciła im razem osiem goli (5:0 i 3:0), a słabnąca Szwecja bez awansu na turniej siedem (5:0 i 2:0). Najpoważniejszym piłkarzem reprezentacji Estonii jest młody Karl Hein, trzeci bramkarz Arsenalu. Krótko mówiąc: pokonanie Estończyków musi być formalnością. To rywal jeszcze słabszy od Mołdawii, bardziej pokroju Łotwy, którą Polacy właśnie ograli 2:0.

Baraże. Pozostałe ścieżki

Spójrzmy jeszcze, jak prezentują się pary barażowe w grupach play-offów B i C. Na główny turniej awansują łącznie trzy zespoły - zwycięzcy każdej ze ścieżek.
Ścieżka B
Półfinały, 21 marca 2024 r.
Izrael - Ukraina/Islandia
Bośnia i H. - Finlandia/Ukraina
Finał, 26 marca 2024 r.*
Zwycięzca meczu I - Zwycięzca meczu II
*gospodarz finału zostanie wylosowany 23 listopada
Ścieżka C
Półfinały, 21 marca 2024 r.
Gruzja - Luksemburg
Grecja - Kazachstan
Finał, 26 marca 2024 r.*
Gruzja/Luksemburg - Grecja/Kazachstan
*gospodarz finału zostanie wylosowany 23 listopada
EURO 2024 odbędzie się w dniach 14 czerwca - 14 lipca w Niemczech. Losowanie grup zaplanowano na 2 grudnia w Hamburgu. Zwycięzcy barażów, których tożsamość poznamy 26 marca, losowani będą z ostatniego, czwartego koszyka. Polska przystąpi więc do play-offów ze świadomością, kto czeka na nią w grupie w razie awansu na turniej.

Lista uczestników mistrzostw Europy

Albania, Anglia, Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szkocja, Szwajcaria, Turcja, Węgry, Włochy + trzy zespoły z baraży

Uczestnicy baraży

Bośnia i H., Estonia, Finlandia, Grecja, Gruzja, Islandia, Izrael, Kazachstan, Luksemburg, Polska, Ukraina, Walia

Przeczytaj również