Tajna broń reprezentacji Francji na EURO? "Znowu jest w najwyższej formie. Ma wiele do zaoferowania"

Tajna broń reprezentacji Francji na EURO? "Znowu jest w najwyższej formie. Ma wiele do zaoferowania"
CHRISTOPHE SAIDI/SIPA/PressFocus/Wlasne
Bilans reprezentacji Francji (10 zwycięstw, 2 remisy, 1 porażka) od czasu awansu na mistrzostwa Europy mówi sam za siebie, zwłaszcza, że jedyna w tym okresie przegrana miała miejsce w towarzyskim spotkaniu z Finlandią, w którym selekcjoner Didier Deschamps wystawił rezerwowy skład. Jakość gry wraz z poziomem “rozrywki” można co prawda kwestionować, ale jeśli chodzi o wygrywanie kluczowych meczów, mistrzowie świata niezmiennie stają na wysokości zadania za sprawą swojej zespołowej wiary w siebie, klinicznego wykańczania podbramkowych okazji oraz indywidualnego polotu.
Ten tekst powstał w ramach ogólnoeuropejskiej współpracy największych mediów, pod nadzorem czołowego angielskiego dziennika, The Guardian. Nasz kraj w tym zacnym gronie reprezentuje redakcja portalu Meczyki.pl, z czego jesteśmy niezwykle dumni.
Dalsza część tekstu pod wideo
***
Po 10-miesięcznej przerwie spowodowanej przez pandemię, Deschamps wykorzystał jesienne spotkania Ligi Narodów na przetestowanie trzech różnych systemów gry - 3-4-1-2, 4-4-2 z rombem w linii pomocy oraz klasyczne 4-4-2 - oraz na przyjrzenie się kilku młodym zawodnikom.
- Nie mogę wyobrazić sobie niczego gorszego niż drużyna, która stoi w miejscu i nie ewoluuje - powiedział francuski szkoleniowiec. - Raz na jakiś czas trzeba też zaskoczyć zawodników i naruszyć ich rutynę. Należy myśleć o planie B, C i D, urozmaicać ustawienie taktyczne oraz szukać rozwiązań, które mogą zaskoczyć przeciwników.
W listopadzie 2020 roku Deschamps powrócił do swojego ulubionego 4-4-2 i zwyciężył na wyjeździe Portugalię (1:0) w najlepszym występie reprezentacji Francji w ostatnich trzech latach. Po tamtym meczu stało się jasne, że plan A na finały Euro 2020 będzie praktycznie taki sam jak na mundialu w Rosji.
Jedynymi, drobnymi zmianami są zastąpienie Samuela Umtitiego i Blaise’a Matuidiego, który gra obecnie w amerykańskiej MLS, przez odpowiednio: Presnela Kimpembe oraz Adriena Rabiot. Ten ostatni powrócił do łask po tym, jak przed trzema laty odmówił znalezienia się na liście rezerwowych przed mistrzostwami świata. Ponadto nagłe, niesamowite powołanie otrzymał w ostatniej chwili Karim Benzema, który nie grał w reprezentacji od 2015 roku z powodu domniemanego udziału w sprawie szantażu seks-taśmą, któremu zaprzecza.
Obecność Benzemy może zmienić całą dynamikę wewnątrz drużyny narodowej, ale jak wyjaśnił Deschamps, podczas ogłaszania 26-osobowej listy graczy powołanych na imprezę, nie była to decyzja podjęta pod wpływem impulsu.
- Spotkaliśmy się jakiś czas temu i odbyliśmy długą rozmowę - wyjawił selekcjoner “Trójkolorowych”. - Myślałem o tym długo i zdecydowałem, jak zawsze, zrobić to, co najlepsze dla zespołu. Wygrywaliśmy bez Karima, ale on znajduje się w szczytowym momencie kariery, jest obecnie innym piłkarzem niż wcześniej, znamy się nawzajem dobrze, a on może uczynić tę drużynę lepszą. Muszę tylko znaleźć nową, właściwą równowagę, ale nie mam co do niego żadnych wątpliwości. Mam też szczęście, że posiadam inteligentnych piłkarzy.
Poza tym, atuty Francji pozostają takie same: solidna linia obrony zabezpieczana przez N’Golo Kante i Paula Pogbę, skuteczna gra w fazach przejściowych oraz niesamowita ofensywa z dużą dawką szybkości, doświadczeniem i umiejętnościami technicznymi. Kluczowe pytania stanowią to, jak powrót Benzemy wpłynie na zespół na i poza boiskiem, a także to, z jaką świeżością oraz w jakiej dyspozycji fizycznej przystąpią do turnieju po przedziwnym i wymagającym sezonie klubowym najważniejsi gracze - Lloris, Varane, Kante, Griezmann, Mbappe i Benzema.

Trener

Po doprowadzeniu Monaco do finału Ligi Mistrzów (2004), powrocie do Serie A z Juventusem (2007) oraz zdobyciu tytułu mistrza Francji z Olympiquiem Marsylia (2010), Deschamps objął w 2012 roku stanowisko selekcjonera reprezentacji Francji i kontynuował to, z czego jest znany: wygrywanie. Związany kontraktem obowiązującym do zakończenia najbliższych finałów mistrzostw świata, już jest on najdłużej piastującym tę funkcję szkoleniowcem w historii i może się pochwalić imponującym bilansem 74 zwycięstw, 20 remisów i 18 porażek w 112 meczach. Mieszka w położonej na Lazurowym Wybrzeżu wiosce Eze w pobliżu Monaco i pozostaje skoncentrowany na futbolu, nie licząc okazjonalnej działalności charytatywnej, w tym przekazania środków pieniężnych na rzecz organizacji Opération Pièces Jaunes, która pomaga ciężko chorym dzieciom.

Ikona

Premier Francji, Jean Castex, potrzebował ostatnio kogoś, kto pomoże rządowi w promocji kampanii szczepień przeciwko Covid-19. Do kogo się zwrócił? Oczywiście do Kyliana Mbappe. Bystry, charyzmatyczny i lubiany, 22-latek jest idolem młodzieży, a jako, że pochodzi z Bondy, czyli jednej z najbiedniejszych części przedmieść Paryża, stanowi również symbol sukcesu dla gorzej sytuowanych. Żaden inny francuski piłkarz nie może równać się z jego wynikiem ponad 50 milionów obserwujących na Instagramie oraz sześciu milionów na Twitterze.

Wdzięczny za rok opóźnienia

Z powodu operacji uda Ousmane Dembele rozegrał w poprzednim sezonie zaledwie dziewięć meczów w barwach Barcelony i wrócił na boisko dopiero we wrześniu 2020 roku. Przed trzema laty odegrał marginalną rolę w zdobyciu przez Francję mistrzostwa świata. Teraz jest już jednak w pełni zdrowy, a jego niesamowita szybkość oraz umiejętność gry jeden na jeden mogą okazać się tego lata bardzo istotne, niezależnie od tego, czy zostanie ustawiony na skrzydle, czy jako środkowy napastnik.
- Znowu jest w najwyższej formie, jest bardziej dojrzały i ma wiele do zaoferowania - powiedział o Dembele Deschamps. - Lubię jego wszechstronność.

Przewidywany skład

Lloris; Hernandez, Kimpembe, Varane, Pavard; Rabiot, Pogba, Kante, Mbappe; Benzema, Griezmann.

Co śpiewają kibice

Jeśli chodzi o piłkarskie piosenki, Francja nie należy do najbardziej kreatywnych nacji, chyba że pod względem kilku godnych pożałowania kawałków rapu. Tak naprawdę nikt nie jest w stanie przypomnieć sobie żadnych piosenek poświęconych narodowej reprezentacji od czasu utworu pt. “I Will Survive” (w tłumaczeniu: “Przetrwam”) autorstwa Glorii Gaynor z 1998 roku oraz jej okładki w wykonaniu holenderskiego zespołu muzyki pop Hermes House Band. Ta melodia pozostaje kojarzona z pierwszym triumfem Francji w mistrzostwach świata w tamtym roku, więc nadal może uchodzić za popularną.

Co mówią kibice

“Revoilà la chatte à Dédé!” “I oto Dédé (pseudonim Deschampsa) znowu ma szczęście!”
“N’importe comment, Giroud va rentrer et marquer le but décisif.” “Nieważne jak, Giroud wejdzie z ławki i zdobędzie zwycięską bramkę.”
“Tant que Kanté peut courir, pas de souci.” “Tak długo, jak Kante może biegać, nie ma problemu.”

Bohater/czarny charakter pandemii

Niektórzy spośród najważniejszych piłkarzy, jak Paul Pogba i Kylian Mbappe, okazali wsparcie i pomogli w zbiórkach pieniędzy na samym początku pandemii. Pogba zebrał 60 tysięcy euro we współpracy z Unicefem, a w marcu 2020 roku założył urodzinową zbiórkę w celu “pomocy w wojnie z Covid-19”. Pomocnik Manchesteru United obiecał, że podwoi zebraną sumę, jeśli ta osiągnie cel 30 tysięcy euro. Tymczasem Mbappe przekazał nieznaną, “znaczną” kwotę pieniędzy na rzecz organizacji charytatywnej wspierającej osoby najbardziej zagrożone.
- Zaniepokojony konsekwencjami poważnego kryzysu zdrowotnego, który uderzył w nasz kraj, ale także konsekwencjami, które może on oznaczać dla najbardziej narażonych ludzi, Kylian Mbappe właśnie złożył bardzo dużą darowiznę na rzecz wsparcia działalności fundacji Abbe Pierre’a - napisano w oświadczeniu organizacji.
***
Patrick Urbini pisze dla tygodnika France Football
Obserwujcie go na Twitterze @purbini
Tłumaczenie: Wojciech Falenta
***
Pozostałe teksty z serii EUROekspert powstałe we współpracy z The Guardian znajdziesz TUTAJ

Przeczytaj również