Polska powalczy o letnie igrzyska olimpijskie! Andrzej Duda przekazał szczegóły decyzji

Polska powalczy o letnie igrzyska olimpijskie! Andrzej Duda przekazał szczegóły decyzji
Shutterstock.com
Autor:Hubert Kowalczyk27 Wrz 2023 | 12:49
Polska będzie starała się o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2036 roku. Szczegóły tej decyzji przedstawił prezydent Andrzej Duda.
Portal "Onet.pl" jako pierwszy przekazał, że obecny rząd planuje zgłosić Polskę jako potencjalnego gospodarza letnich igrzysk olimpijskich w 2036 roku. Sprawę przybliżaliśmy TUTAJ.
Dalsza część tekstu pod wideo
Teraz doniesienia wspomnianego serwisu zostały oficjalnie potwierdzone. Prezydent Andrzej Duda potwierdził, że nasz kraj będzie ubiegał się o zorganizowanie wielkiego sportowego przedsięwzięcia.
To spore zaskoczenie, gdyż do tej pory Polskę wymieniano przede wszystkim w kontekście zimowych igrzysk olimpijskich. Plany rządu uległy jednak zmianie. Ewentualnym gospodarzem imprezy będzie miasto Warszawa.
- Chcę ogłosić, po konsultacjach z szefostwem PKOL-u oraz rządem, że jest naszą ambicją, aby rozpocząć starania o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2036 roku. Rozwój naszego kraju następuje bardzo dynamicznie. Mam nadzieję, że okres 13 lat będzie dla nas wystarczający - powiedział Duda podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem., cytowany przez "Polsat Sport".
2036 rok to pierwszy możliwy termin organizacji IO. Wcześniejsze imprezy zostały już podzielone - Paryż (2024), Los Angeles (2028), Brisbane (2032). Nieoficjalnie wiadomo, że do rywalizacji z Polską staną między innymi Meksyk i Turcja.
Koszt igrzysk olimpijskich w 2021 roku (Tokio, Japonia) sięgnął 16 miliardów dolarów. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, przekazał, że decyzja rządu nie była konsultowana z Urzędem Miasta.
Źródło: Twitter

Dyskusja 0