PŚ w Willingen: Stoch drugi, sensacyjny Żyła! Porażka Freitaga

Marcin Kadziolka/Shutterstock
Johann Andre Forfang wygrał niedzielny konkursu Pucharu Świata w Willingen. Kolejne miejsca na podium zajęli Kamil Stoch i Piotr Żyła.
Johann Andre Forfang oddał najdłuższy skok w pierwszej części konkursu - 148,5 m - i otrzymał notę 139.9 pkt. Kamil Stoch (145,5 m) zajmował drugie miejsce z notą 135.7 pkt. Skład podium po pierwszej serii zamykał Dawida Kubacki (138 m) 127.6 pkt. Słabo w tej części konkursu spisali się Daniel Andre Tande i Richard Freitag. Norweg osiągnął 136,5 m, co daje mu 14. pozycję, zaś Niemiec skoczył tylko 128 m i był siedemnasty.
W drugiej serii Tande i Freitag starali się odrobić straty do czołówki. Niemiecki skoczek trafił na bardzo niekorzystne warunki i musiał się ratować przed upadkiem. Freitag skoczył tylko 118,5 m i zajął 28. pozycję. Tande w drugim skoku osiągnął 138,5 m i awansował na piąte miejsce.
Dużo emocji dostarczyły skoki zawodników, którzy przewodzili stawce po pierwszej serii. Do dobrej dyspozycji wrócił Piotr Żyła. Polak oddał dwa bardzo dobre skoki (142 m i 138,5 m) i z notą 245.1 pkt ukończył zawody na trzecim miejscu. Dawid Kubacki nieco rozczarował, skoczek osiągnął 133,5 m i spadł na siódmą lokatę. Kamil Stoch (140,5 m) utrzymał drugie miejsce, a Forfang (144,5 m) przypieczętował swoje zwycięstwo.

Jak zaprezentowali się pozostali Polacy? Stefan Hula (znakomity drugi skok na 145 m) z notą 231 pkt został sklasyfikowany na 12. miejscu. Maciej Kot (236.2 pkt) był ósmy. Jakub Wolny nie awansował do drugiej serii.
Kamil Stoch dzięki dobrym skokom w dzisiejszym konkursie wygrał w klasyfikacji Willingen Five i otrzymał nagrodę w wysokości 25 tys. euro.

Po znakomitym występie w niedzielę i wpadce Freitaga Kamil Stoch wrócił na pozycję lidera Pucharu Świata i podczas Igrzysk Olimpijskich będzie skakał w pierwszej serii jako ostatni.