Rafael Nadal dokonał niemożliwego! Zapisał się w historii, spektakularny triumf w Australian Open [WIDEO]

Rafael Nadal w niesamowitych okolicznościach wygrał 21. wielkoszlemowy turniej w karierze. W finale Australian Open Hiszpan po pięciosetowym thrillerze pokonał Daniiła Miedwiediewa 2:6, 6:7, 6:4, 6:4, 7:5.
Od początku dzisiejszego meczu Miedwiediew starał się zmuszać starszego rywala do biegania po korcie. Rosjanin często próbował kątowych zagrań, zmieniał kierunki wymian. Nadal jednak wiedział, jak odpowiedzieć na zagrania przeciwnika.
Przy stanie 2:2 doszło do pierwszego przełamania w meczu. Miedwiediew wygrał cztery piłki z rzędu przy serwisie Nadala. 35-latek w pierwszych pięciu gemach popełnił aż 11 niewymuszonych błędów, Miedwiediew tylko 5.
Przy wyniku 3:2 Nadal kompletnie stracił rezon. Miedwiediew błyskawicznie wygrał trzy kolejne gemy i wyszedł na prowadzenie 1:0 w setach.
Prawdziwą ozdobą spotkania była wymiana z czwartego gema drugiego seta. Trwała ona aż 40 uderzeń. Ostatecznie punkt zdobył Nadal, który następnie przełamał Miedwiediewa i prowadził 3:1.
Miedwiediew zanotował przełamanie powrotne, ale następnie znów nie dał rady wygrać gema przy własnym podaniu. Po kapitalnym skrócie Nadal doprowadził do wyniku 5:3.
Rosjanin obronił się przy gemie serwisowym Nadala. O zwycięstwie w drugim secie musiał zdecydować tie-break. W nim po serii długich wymian triumfował Miedwiediew, obejmując dwusetowe prowadzenie.
25-latek rozpoczął trzeciego seta od wygrania swojego gema serwisowego. Obaj tenisiści grali pewnie przy własnym podaniu. Dopiero przy stanie 4:4 Nadal pięknie odpowiadał na serwisy Rosjanina, którego w końcu zdołał przełamać.
Miedwiediew popełnił kilka błędów, zagrywając w siatkę, co przypadło do gustu kibicom trzymającym kciuki za Nadala. 25-latek ironicznie odpowiedział fanom. Później nazwał ich idiotami.
Nadal przy swoim podaniu przypieczętował zwycięstwo 6:4 w trzecim secie. "Rafa" poszedł za ciosem i już na początku czwartej partii doprowadził do przełamania rywala. Miedwiediew momentalnie odpowiedział przełamaniem powrotnym.
Prawdziwą wojną na wyniszczenie był piąty gem czwartego seta. 20-krotny triumfator turniejów wielkoszlemowych miał 7 break pointów i po morderczej walce wyszedł na dwugemowe prowadzenie. Nadal już nie wypuścił przewagi, wygrywając czwartego seta 6:4.
35-latek od równie kapitalnej gry rozpoczął piątego seta. Mimo niesamowitego zmęczenia, Nadal punktował rywala skutecznymi forhendami i returnami. W piątym gemie przełamał Miedwiediewa i objął prowadzenie 3:2.
Kolejny gem trwał 13 minut. Po serii równowag Nadal wyrzucił Miedwiediewa kątowym zagraniem i zdobył punkt przy siatce, podwyższając wynik do stanu 4:2.
Przy 5:4 Nadal serwował po zwycięstwo. Hiszpan w kluczowym momencie popełnił jednak podwójny błąd serwisowy, a przy kolejnej wymianie zagrał w siatkę. Rosyjski tenisista doprowadził do remisu, ale potem stracił gema przy swoim podaniu. Nadal dominował, jeśli chodzi o grę pod siatką.
Po ponad pięciogodzinnej batalii "Rafa" przypieczętował zwycięstwo. Po raz drugi w karierze wygrał Australian Open.
Tym samym Nadal stał się najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii turniejów Wielkiego Szlema. Dla Hiszpana był to triumf numer 21. Roger Federer i Novak Djoković mają po 20 zwycięstw.
Adam Kłos30 Jan 2022 · 15:11