Reprezentacja vs koronawirus. Duże restrykcje na zgrupowaniu [NASZ NEWS]

Reprezentacja vs koronawirus. Duże restrykcje na zgrupowaniu [NASZ NEWS]
Press Focus
Autor: Tomasz Włodarczyk 12 sie 2020 | 18:21
Aż trudno uwierzyć, ale reprezentacja Polski rozegra we wrześniu swój pierwszy mecz po blisko dziesięciu miesiącach przerwy. Jak ustaliliśmy, Polski Związek Piłki Nożnej przygotowuje duże restrykcje w funkcjonowaniu kadry podczas zgrupowania.

Według naszych informacji jutro, na zaproszenie Ministerstwa Zdrowia, dojdzie do spotkania delegacji PZPN m.in. z Głównym Inspektorem Sanitarnym, Jarosławem Janem Pinkasem, podczas którego zostanie zaprezentowany plan ułożony przez federację. To działanie prewencyjne w obawie przed zachorowaniem któregoś z piłkarzy. W siedzibie związku zadawano sobie w ostatnim czasie pytanie: „Co jeśli któryś z powołanych lub sztabu będzie miał koronawirusa”. Czy Sanepid wyśle wtedy całą reprezentację na kwarantannę? Takie działanie mogłoby skończyć się katastrofą. Walkowerem w zaplanowanych na 4 i 7 września meczach Ligi Narodów z Holandią oraz Bośnią. Dlatego PZPN wolał uprzedzić fakty i poprosił o spotkanie.
Międzynarodowe przepisy piłkarskie mówią, że w przypadku meczów wyjazdowych, a takie rozegramy właśnie we wrześniu, zawodnicy muszą przejść testy na koronawirusa na trzy dni przed spotkaniem. Zawodnik z pozytywnym testem jest izolowany, a reszta może wsiąść do samolotu i polecieć na mecz.
PZPN nie chce jednak kusić losu i dopuścić do sytuacji, w której na chwilę przed ważnym spotkaniem wypada jeden lub kilku ważnych piłkarzy. Dlatego wymyślił, że pierwsze testy powołani przejdą tydzień wcześniej. Czyli jeśli pierwszy mecz z Holendrami gramy 4 września, to test UEFA zostanie wykonany 1 września, a PZPN-owski 26 sierpnia. Co wymaga dużej koordynacji i komunikacji z zagranicznymi klubami, bo to w nich reprezentanci będą musieli zostać poddani tym badaniom.
W przygotowanych protokołach piłkarze otrzymają także rozpisany sposób postępowania po wykonaniu testów PZPN. W skrócie to rzeczy, które pewnie i tak bardzo dobrze znają od czasu, gdy reżim sanitarny został wprowadzony w ligach, w których występują.
Poza tym poznaliśmy szczegóły, jak będzie wyglądało zgrupowanie kadry. To jak zwykle odbędzie się w hotelu Double Tree by Hilton w Warszawie. Będzie ono jednak inne niż wszystkie do tej pory. Bardzo restrykcyjne co do poruszania się, postępowania i kontaktów. I tak:
  • Wszyscy będą mieszkać w oddzielnych pokojach.
  • Piętro dla reprezentacji będzie oddzielone od reszty hotelu. Pełna dezynfekcja pomieszczeń.
  • Noszenie maseczek przy bliskich kontaktach poza treningami (np. podczas masażów).
  • Kierowca autobusu zamieszka z reprezentacją i także przejdzie testy na koronawirusa.
  • Zero kontaktów z mediami. Ewentualne konferencje prasowe odbędą się online.
  • Zero kontaktu z kibicami.
Dodatkowo PZPN chce mieć pewność, że kluby nie będą robić żadnych problemów ze zwalnianiem piłkarzy na zgrupowanie. Przepisy FIFA mówią, że zespoły powołanych zawodników powinny być informowane na 15 dni przed początkiem zgrupowania. Natomiast ta reguła traktowana była umownie. Na przykład Adam Nawałka wysyłał powołania dziesięć dni przed startem zgrupowania. Natomiast Jerzy Brzęczek robił to do tej pory jeszcze później. W związku z pandemią, zaproszenia na kadrę najprawdopodobniej zostaną rozesłane już w ten piątek. Start zgrupowania 30 sierpnia.
Spotkanie delegacji PZPN (Bogdan Basałaj, Łukasz Wachowski, Jakub Kwiatkowski) z Głównym Inspektorem Sanitarnym odbędzie się jutro w Ministerstwie Zdrowia o godzinie 14:00. Poza reprezentacją poruszone będą także kwestie rozgrywek ligowych na szczeblu centralnym.
Z kolei o godzinie 15:30 odbędzie się, tym razem z inicjatywy Legii Warszawa, kolejna narada na temat, co zrobić ze startem PKO Ekstraklasy, aby ta nie została sparaliżowana po wykryciu kolejnych zakażeń. Dyskutować będą ludzie z PZPN, Komisji Medycznej PZPN, Ekstraklasy, Ministerstwa Zdrowia i GIS-u.
Być może restrykcje zostaną poluzowane i model izolacji zostanie skopiowany od UEFA. Czyli chory piłkarz lub członek sztabu jest poddany kwarantannie, reszta przechodzi testy i jeśli wszystko jest okej – trenuje i gra normalnie.
author picture

Tomasz Włodarczyk

Spodobał Ci się tekst tego autora?

Czytaj kolejne
Źródło: własne
1260 PLN

Dwa Trzy bonusy na start, o łącznej wartości 1225 1260 PLN. Kod rejestracyjny: MEGABONUS

2230 PLN

Zakład bez ryzyka 200 210 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 2000 PLN

3100 PLN

"Pakiet Pudziana" w wysokości 3000 PLN na start gry oraz "Siano wraca", czyli 100 PLN bez ryzyka

550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

550 PLN

Tydzień bez ryzyka dla nowych graczy w Superbet. Cashback 500 PLN + 50 PLN na start

Dyskusja 7

12 sie 2020 | 19:26
0
Jebnijcie sie w łeb z tym koronawirusem [MOJ NEWS]
12 sie 2020 | 18:54
0
Jedna głupota goni kolejną, skoro zawodnicy mają ograniczony kontakt, to jak mają się zachować podczas meczu? co mają trzymać dystans 2m od siebie? podczas rzutu rożnego połowa drużyny będzie stała w okolicach koła środkowego, a bramkarz co ma robić, łapać piłkę? przecież tą po drodze może dopaść wirus ze 100 razy zanim ja złapie. Powiesić ręcznik i zdezynfekować, tak by zawodnicy mogli sobie rączki oczyścić?.

Na co te procedury i kto je wymyśla, chyba jakiś ułomny komputer z uszkodzoną pamięcią ram, bo nie wierzę że ludzie są tak głupi!.
12 sie 2020 | 18:51
0
CO SŁUŻBA ZDROWIA MÓWI ANONIMOWO O PANDEMII ?
https://globalna.info/2020/08/04/co-sluzba-zdrowia-mowi-anonimowo-o-pandemii/
12 sie 2020 | 18:38
0
Podczas meczu też powinni w takim razie według logiki grać w maseczkach
12 sie 2020 | 18:33
0
Brzeczek jest gorszy niż najgorszy koronawirus usunąć go z kadry pseudotrenera..
12 sie 2020 | 18:27
(Edytowany)
Nie myślałem ze dożyję czasów w których ludzie bedą się bali zwykłej medialnie pompowanej i ogłupiajacej ludzi grypy...
0
Nie myślałem ze dożyję czasów w których ludzie bedą się panicznie bali zwykłej medialnie pompowanej i ogłupiajacej ludzi grypy...
12 sie 2020 | 18:26
0
Ograniczenie kontaktów pomiędzy piłkarzami i sztabem.... dla mnie to największa ściema. Po co się oszukiwać skoro przychodzi mecz i wtedy każdy się ściska i nie zwraca na nic uwagi? Przecież wiadomo ze piłkarze ze sobą musza trenować, a sztab w tym wszystkim uczestniczy. Tak samo śmieszy mnie gdy przed meczem piłkarze nie mogą sobie przybić piątki tylko zbijają jakieś zolwiki, a na meczu szarpią się łapami jak babka z dziadkiem.
1260 PLN

Dwa Trzy bonusy na start, o łącznej wartości 1225 1260 PLN. Kod rejestracyjny: MEGABONUS

2230 PLN

Zakład bez ryzyka 200 210 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 2000 PLN

3100 PLN

"Pakiet Pudziana" w wysokości 3000 PLN na start gry oraz "Siano wraca", czyli 100 PLN bez ryzyka

550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

550 PLN

Tydzień bez ryzyka dla nowych graczy w Superbet. Cashback 500 PLN + 50 PLN na start