Odeszła wielka postać polskiego sportu. Wywalczyła medal na igrzyskach olimpijskich

YouTube Screen
Polskie środowisko sportów zimowych straciło ważną postać. W wieku 92 lat zmarła brązowa medalistka olimpijska, Helena Pilejczyk.
Helena Pilejczyk była jedną z najlepszych panczenistek w historii naszego kraju. Jako jedna z niewielu osób w polskim sporcie zdobyła medal zimowych igrzysk olimpijskich.
Sportsmenka sięgnęła po olimpijski krążek podczas imprezy w 1960 roku, która odbyła się w amerykańskim Squaw Valley. Wówczas Pilejczyk zdobyła brązowy medal w biegu na 1500 metrów w łyżwiarstwie szybkim.
Wspomniane osiągnięcie było największym dokonaniem Pilejczyk w karierze. Poza brązowym medalem na zimowych igrzyskach olimpijskich, łyżwiarka święciła wiele innych sukcesów.
Pilejczyk była 37-krotną mistrzynią Polski w łyżwiarstwie szybkim na różnych dystansach. W 1960 roku zdobyła srebrny medal mistrzostw świata w biegu na 1000 metrów.
Utytułowana sportsmenka przeszła na sportową emeryturę w 1972 roku. Po zakończeniu kariery wielokrotnie występowała w zawodach weteranów.
Za swoje dokonania dla polskiego sportu Pilejczyk została uhonorowana Srebrnym i Brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Sportsmenka wychowała kilku panczenistów m.in. olimpijkę Ewę Borkowską-Wasilewską.
Pilejczyk zmarła 12 listopada w Elblągu. Po śmierci legendarnej zawodniczki polskie środowisko sportowe pogrążyło się w żałobie.
Filip Węglicki13 Nov 2023 · 08:59
Źródło: Twitter