Puchar Świata w skokach narciarskich. Fatalne wyniki Polaków. Daniel Andre Tande wygrywa

PŚ w Kuusamo. Fatalne wyniki Polaków. Daniel Andre Tande wygrywa, dwie dyskwalifikacje na podium!
Marcin Kadziolka/Shutterstock
Dawid Kubacki był najlepszym z Polaków w pierwszym konkursie Pucharu Świata w Kuusamo. Zajął jednak dopiero 13. miejsce. Dominowali Norwegowie - podobnie jak w Wiśle, zwyciężył Daniel Andre Tande, a drugi był Marius Lidvik. Do tego świetne skoki oddali Johann Andre Forfang oraz Robert Johansson, lecz obaj zostali zdyskwalifikowani. Podobny los spotkał Lidnvika i Prevca!
Seria próbna przed konkursem nie napawała optymizmem - żaden z Polaków nie znalazł się w czołowej dwudziestce. W pierwszej serii konkursu było już lepiej. Do drugiej serii zakwalifikowało się sześciu biało-czerwonych. Odpadł jedynie Klemens Murańka, który po skoku na odległość 102 metrów został sklasyfikowany na 46. miejscu.
Najlepiej z naszych reprezentantów spisał się Kamil Stoch. Trzeci zawodnik konkursu w Wiśle oddał skok na odległość 128 metrów i był sklasyfikowany na 13. pozycji. W drugiej serii wystąpili też Jakub Wolny (19. miejsce - 127 m), Dawid Kubacki (20. miejsce - 123,5 m), Stefan Hula (22. miejsce - 127,5 m), Piotr Żyła (23. miejsce - 123,5 m) oraz Maciej Kot (26. miejsce - 120 m).
Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się zwycięzca kwalifikacji i serii próbnej, Timi Zajc, który skoczył 137,5 metra. Drugi był inny Słoweniec, Peter Prevc, a trzeci Norweg Marius Lindvik. Johann Andre Forfang oraz Robert Johansson mieli najlepsze noty, ale zostali zdyskwalifikowani za nieregulaminowe kombinezony!
Oto wyniki pierwszej serii:
Druga seria była kompletnie nieudana dla biało-czerwonych. W klasyfikacji spadli przede wszystkim ci, którzy zajmowali najwyższe pozycje spośród naszych skoczków - Kamil Stoch uzyskał 118,5 metra i ukończył zawody na 19. miejscu. Wolny spadł aż na 28. lokatę po skoku na 112 metrów.
Najlepiej z Polaków spisał się Dawid Kubacki, który po skoku na 135,5 metra awansował na 13. miejsce. Tuż za nim znalazł się Piotr Żyła, który skoczył w drugiej serii 136 metrów. Punkty zdobyli też Maciej Kot (19. miejsce - 126 m) oraz Stefan Hula - (23. miejsce - 121,5 m).
Podobnie jak w Wiśle zwyciężył Daniel Andre Tande. Norweg zajmował siódme miejsce po pierwszej serii, ale w drugiej poszybował aż 142 metry. Drugi był jego kolega z reprezentacji, Marius Lindvik, dla którego było to pierwsze podium Pucharu Świata w karierze. Trzecie miejsce zajął Peter Prevc. Ostatecznie okazało się jednak, że Lindvik z Prevcem także zostali zdyskwalifikowani! W efekcie o dwie pozycje awansowali Polacy, a na podium znaleźli się Philipp Aschenwald i Anze Lanisek.