Nadchodzące
Ważne
Koniec
W trakcie
Nadchodzące

Szalone historie: Chłopaki z Glasgow ogrywają tuzy futbolu. Jak narodziła się legenda "Lizbońskich Lwów"?

Celtic Glasgow
Źródło zdjęcia: Twitter

Celtic FC to bez wątpienia największy klub piłkarski w Szkocji, ale swój najlepszy sezon rozegrał już bardzo dawno temu. Niemniej, był to sezon naprawdę wyjątkowy, taki, jakiego do dziś nie zaliczyło wielu europejskich gigantów i ze względu na globalizację, raczej już nie zaliczy.

“The Bhoys” grali wówczas formacją 4-2-3-1 pod wodzą Jocka Steina. Simpson - Craig, McNeill, Clark, Gemmell - Johnstone, Murduch, Auld, Lennox - Wallace, Chalmers. Co ciekawe, wszyscy wymienieni piłkarze byli wychowankami klubu z Glasgow. Dziś to, co osiągnęła drużyna zgranych Szkotów, wydaje się być nie do powtórzenia.

W sezonie 1966/67 Celtic wygrał ligę szkocką, mając 3 punkty przewagi nad drugimi Rangersami. “The Bhoys” przegrali tylko dwa spotkania na 34, strzelili aż 111 bramek i stracili 33. Wtedy prezentowali bardzo ofensywny styl gry, co widać po liczbach.

Drużyna ta znakomicie poradziła sobie również w Pucharze Europy. Celtic wyeliminował po kolei FC Zurich, FC Nantes, FK Vojvodina, Duklę Praga i doszedł do finału w Lizbonie, gdzie czekał na nich znajdujący się w świetnej formie mediolański Inter.

Wyspiarze nie przestraszyli się “Nerazzurrich” i dzięki swojej sile w ofensywie przeciwstawili się włoskiemu “catenaccio”. Mecz zakończył się wynikiem 2:1, a gole na wagę triumfu strzelali Gemmell i Chalmers.

Poza tym Celtic zdobył jeszcze Puchar Szkocji, Puchar Ligi Szkockiej i Puchar Glagow. Biorąc pod uwagę, że osiągnęli to piłkarze, którzy urodzili się w Glasgow lub w promieniu kilku kilometrów od miasta, nie sposób nie docenić wielkości takiego sukcesu. Jedynym klubem, który zbliżył się do tego wyniku była Steaua Bukareszt, która wygrała Puchar Europy Mistrzów Krajowych w sezonie 1985/86.

W cyklu "Szalone historie" prezentujemy niesamowite i niecodzienne zdarzenia sportowe, obok których nie sposób przejść obojętnie.

Cezary Krzyżak

Źródło: własne
Ranking

Bukmacherzy

Brak ryzyka na start. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "SPRAWDŹ".

Kod rejestracyjny: MEGABONUS. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

Kod rejestracyjny: MEGABONUSPZB. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

Dyskusja

1
13 cze 2019 | 23:02
+11
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Ciekawe, ciekawe. Teraz to już raczej wyczyn nie do powtórzenia dla takiego klubu. Futbol i związane z nim sprawy typu taktyka, szkolenie itp. poszły bardzo do przodu od tego momentu, przez co taki średniak odstaje od czołówki. Także w piłce nożnej są teraz w grze o wiele większe pieniądze i znowu taki średni klub napotyka kolejną barierę.
{{comment.created_datetime}}
(Edytowany)
{{comment.user_score.team_A_name}}
{{comment.user_score.team_A_score}}:{{comment.user_score.team_B_score}}
{{comment.user_score.team_B_name}}
Edytuj (jeszcze przez {{minuteUnit}})
Wszystkie

Sportbuzz

×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.