Szalone historie: O tym jak nazistowska flaga nad stadionem Tottenhamu powiewała

Szalone historie: O tym jak nazistowska flaga nad stadionem Tottenhamu powiewała
alphaspirit / shutterstock
Dzisiejsza piłka nożna ma wiele wad, jakimi są komercjalizacja, korupcja czy decyzyjna rola pieniądza. Porównując ją jednak z tym, co działo się jeszcze w pierwszej połowie XX wieku w Europie, naprawdę nie mamy na co narzekać.
Mecz, o którym traktuje ten artykuł miał miejsce 4 grudnia 1935 roku. Tego dnia na londyńskim stadionie Tottenhamu, White Hart Lane naprzeciw siebie stanęły reprezentacje Anglii i III Rzeszy Niemieckiej.
Dalsza część tekstu pod wideo
Przed rozpoczęciem meczu towarzyskiego z udziałem tych drużyn, na dachu stadionu zawisła flaga III Rzeszy, czyli czarna swastyka w białym kole na czerwonym tle.
To spotkanie zakończyło się wynikiem 3:0 dla Anglii, ale nie przeszło do historii ze względu na wynik. Warto podkreślić, że Tottenham Hotspur, na którego stadionie zostało ono rozegrane, jest klubem żydowskim i większość mieszkańców dzielnicy, w której ma swoją siedzibę, jest wyznania mojżeszowego.
Mecz został rozegrany jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, zanim świat dowiedział się o holokauście. W ostatnią noc czerwca roku 1934 miała miejsce tzw. “Noc długich noży”. Osoba Adolfa Hitlera już wtedy wywoływała negatywne emocje w Europie, ale jako że futbol reprezentacyjny dopiero się rodził, a Anglicy byli wynalazcami tej dyscypliny i chcieli utrzymywać dobre stosunki z jej adeptami, nie zabronili wywieszenia flagi na dachu stadionu.
Należy podkreślić, że społeczeństwo brytyjskie również miało mieszane uczucia do Żydów. Ci natomiast byli przekonani, że wybór White Hart Lane jako miejsca spotkania nie był przypadkowy i rozpoczęli protesty przeciwko meczowi i nazistowskim symbolom, które miały się na nim pojawić.
Minister propagandy III Rzeszy, Joseph Goebbels stwierdził wtedy, że Żydzi nie zdają sobie sprawy z tego, że są w Anglii jedynie gośćmi, a poprzez protesty jedynie pogarszają swoją sytuację. Wpływ na zachowanie osób wyznania mojżeszowego miał również fakt, że niedawno zabity został jeden z żydowskich piłkarzy na terenie III Rzeszy, a polityka antysemicka stanowiła bardzo ważny punkt programu NSDAP.
Poza wywieszeniem flagi, piłkarze III Rzeszy przed rozpoczęciem meczu wykonali charakterystyczny nazistowski gest “Heil Hitler”. W spotkaniu pomiędzy Anglią a III Rzeszą w 1938 roku w Berlinie do tego samego zmuszono niejako zespół angielski. Ówczesny kapitan reprezentacji Anglii, Eddie Hapgood, ocenił tę chwilę jako najgorszą i najbardziej upokarzającą w swoim życiu. Wyznał, że już nigdy nie zdecydowałby się na jej powtórzenie.
W cyklu "Szalone historie" prezentujemy niesamowite i niecodzienne zdarzenia sportowe, obok których nie sposób przejść obojętnie
Cezary Krzyżak
Redakcja meczyki.pl
Cezary Krzyżak31 May 2019 · 09:38
Źródło: własne

Przeczytaj również