Rosyjscy tenisiści wykluczeni z igrzysk! Nie zdali "testu neutralności"

Rosyjscy tenisiści wykluczeni z igrzysk! Nie zdali "testu neutralności"
Geoff Burke / pressfocus
Ze względu na wojnę na Ukrainie i wpadki dopingowe rosyjscy sportowcy mogą wystąpić na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu jedynie pod neutralną flagą. Dwójka z nich nie została jednak dopuszczona do rywalizacji.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski dopuścił Rosjan do startu w najbliższych IO. Postawił jednak pewne warunki - sportowcy nie mogą mieć związków z wojną oraz armią.
Dalsza część tekstu pod wideo
Występować będą także pod neutralną flagą i nie usłyszą hymnu państwowego. Jak się okazuje, nie wszyscy zawodnicy zostaną jednak dopuszczeni do startu.
Międzynarodowa Federacja Tenisowa oraz Międzynarodowy Komitet Olimpijski wykluczył ze zmagań w Paryżu dwójkę tenisistów. To Weronika Kudermietowa i Asłan Karacew.
Ta pierwsza do zeszłego roku grała z logiem firmy Tatneft. Jest ona na czarnej liście Unii Europejskiej. Karacew trzy lata temu zdobył w Tokio srebrny medal IO w mikście.
Skreślenie wymienionej dwójki nie oznacza, że w Paryżu zabraknie rosyjskich tenisistów. W singlu ma ich zagrać szóstka - Danił Miedwiediew, Roman Safiullin i Paweł Kotow wśród mężczyzn, a także Jekateryna Aleksandrowa, Mirra Andrejewa oraz Diana Sznajder wśród kobiet.
Główną faworytką do olimpijskiego złota według wielu jest Iga Świątek. Turniej zostanie rozegrany na tych samych kortach, na których co roku toczy się Roland Garros. Polka wygrała trzy ostatnie edycje turnieju.

Przeczytaj również