UEFA podjęła ważną decyzję ws. FC Barcelony. Chodzi o “sprawę Negreiry”

UEFA podjęła ważną decyzję ws. Barcelony. Chodzi o "sprawę Negreiry"
Scottt13 / Shutterstock.com
Autor:Adam Nowacki28 Lip 2023 | 07:02
Kilka miesięcy temu światem futbolem zatrzęsła tzw. sprawa Negreiry, która w bardzo niekorzystnym świetle postawiła FC Barcelonę. “Blaugranie” grożą poważne konsekwencje, a pierwsze decyzje podjęła już UEFA.
W lutym tego roku hiszpańskie media ujawniły sporego kalibru aferę związaną z działalnością Barcelony. Kataloński klub miał opłacać Jose Marię Enrique Negreirę, byłego przewodniczącego Komitetu Technicznego Sędziów, który otrzymywał olbrzymie kwoty za “raporty” dotyczące sędziów”. Na jego konto w latach 2001-2018 “Blaugrana” przelała łącznie 7,3 mln euro.
Dalsza część tekstu pod wideo
Śledztwo w tej sprawie wciąż się toczy. Oddzielnie w samej Hiszpanii, oddzielnie także w UEFA. Ten drugi organ właśnie podjął pierwsze decyzje.
Chociaż pisało i mówiło się o tym, że Barcelona może być nawet wykluczona z udziału w Lidze Mistrzów, póki co klub został warunkowo dopuszczony do gry w najbardziej elitarnych rozgrywkach Europy. Mowa o sezonie 2023/24.
W oficjalnym komunikacie UEFA czytamy:
- Organ Odwoławczy UEFA podjął następującą decyzję w odniesieniu do dopuszczenia FC Barcelony do rozgrywek klubowych UEFA 2023/24:
- Postępowanie w sprawie dopuszczenia FC Barcelony do rozgrywek klubowych UEFA 2023/2024 zostaje zawieszone i może zostać wznowione z urzędu lub na wniosek Inspektorów ds. Etyki i Dyscypliny (EDI) odpowiedzialnych za sprawę.
- FC Barcelona zostaje tymczasowo dopuszczona do udziału w rozgrywkach klubowych UEFA 2023/2024. Przyszła decyzja o dopuszczeniu/wykluczeniu z rozgrywek klubowych UEFA jest zastrzeżona.
- FC Barcelona jest zobowiązana do proaktywnego informowania EDI o postępach w toczących się dochodzeniach oraz do dostarczania EDI wszelkich dokumentów i informacji, których zażądają.
- EDI odpowiedzialne za sprawę są proszeni o kontynuowanie i zakończenie dochodzenia oraz przesłanie dalszego raportu do Organu Odwoławczego UEFA, jeśli i kiedy uznają, że dopuszczenie/wykluczenie FC Barcelona powinno zostać ocenione.
Barcelona jako mistrz Hiszpanii ma zapewniony udział w fazie grupowej Ligi Mistrzów.
Źródło: UEFA

Dyskusja 0