Robert Lewandowski na podium prestiżowego rankingu. Lepsi tylko Ronaldo i Messi. Ale nie w ostatnich latach

Xinhua / Sipa / PressFocus
Robert Lewandowski zdobył we wtorek 31. hattricka w karierze. Wśród gwiazd światowej piłki Polak pod tym względem od dawna nie ma sobie równych!
12., 21. i 23. minuta. Robert Lewandowski w błyskawiczny sposób rozwiał wczoraj wątpliwości co do awansu Bayernu do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Polak dał show przeciwko Salzburgowi i znów zapisał się w historii tych elitarnych rozgrywek. Tym razem jako autor najwcześniej skompletowanego hattricka w dziejach - 23 minuty to wynik o minutę lepszy niż w 1996 roku osiągnął włoski piłkarz Marco Simone z Milanu.
“Lewy” otworzył także czwartą dziesiątkę hattricków w karierze. Zdobycie 31. hattricków zajęło mu niespełna 15 lat. Zaczynał jako nastoletni, młody chłopak w Pruszkowie, rywalizując ze Zniczem na drugoligowych boiskach. Przez Dortmund, reprezentację Polski i wreszcie Monachium - tak Polak śrubował własne rekordy. Trzech goli w jednym spotkaniu nie udało mu się strzelić jedynie w barwach Lecha Poznań. Tak rozkładają się jego tryplety dla poszczególnych drużyn:
  • Bayern: 20
  • Polska: 6
  • Borussia: 4
  • Znicz: 1
Zdecydowanie częściej “Lewy” strzela na własnym boisku (23) niż wyjeździe (8). A najlepszym dla niego rokiem pod względem hattricków był ten ubiegły. Co ciekawe, 12 z 31 trypletów napastnik Bayernu zgarnął już po ukończeniu 30 lat. A w ostatnie półtora roku kompletował hattricki dziewięć razy! Dla porównania - Kylian Mbappe dokonał tego trzykrotnie, Cristiano Ronaldo dwukrotnie, a Leo Messi raz.
Portugalczyk i Argentyńczyk znajdują się na dwóch pierwszych miejscach, jeśli chodzi o liczbę zdobytych hattricków w XXI w. Robili to odpowiednio 59 i 54-krotnie. “Lewy” zaś niedawno wskoczył w tej klasyfikacji na trzecią pozycję, wyprzedzając innego strzelca wyborowego, Luisa Suareza (29).
Zapraszamy na podróż po wszystkich hattrickach Roberta Lewandowskiego. Od pierwszego z nich do ostatniego minęło dokładnie 14 lat i 170 dni.

1)

19.09.2007 - Znicz Pruszków 4:2 GKS Jastrzębie (minuty: 4’, 7’, 88’)

Pierwszy hattrick Lewandowskiego w seniorskiej karierze, strzelony niedługo po 19. urodzinach. Kto by wtedy się spodziewał, że w Pruszkowie rodzi się przyszła gwiazda światowej piłki? Choć trzeba uczciwie przyznać, że tamten sezon “Lewy” miał wyborny. Łącznie zdobył 21 bramek, a Znicz przegrał awans do Ekstraklasy wyłącznie gorszym bilansem meczów bezpośrednich z Arką Gdynia.

2)

01.10.2011 - BVB 4:0 Augsburg (30’, 44’, 78’)

Hattrickowy debiut na arenie międzynarodowej. To był drugi sezon Polaka w Dortmundzie, a jednocześnie pierwszy, w którym zasłużył, by ograć jego grę jako weltklasse. “Lewy” rozmontował Augsburg, a rozgrywki Bundesligi zakończył z bilansem 22 bramek i 10 asyst.

3)

12.05.2012 - BVB 5:2 Bayern (45’, 58’, 81’)

Słynny finał Pucharu Niemiec i koncert całej Borussii, z Lewandowskim grającym pierwsze skrzypce. To w ogóle był polski dzień, bo przy trzecim golu “Lewemu” asystował Łukasz Piszczek, a dwie asysty (choć nie do rodaka) zanotował również Jakub Błaszczykowski.

4)

24.04.2013 - BVB 4:1 Real Madryt (8’, 50’, 55’, 67’)

Jeden z najwspanialszych występów Lewandowskiego w karierze. Mecz, którym na zawsze zapisał się w historii klubu z Dortmundu oraz Ligi Mistrzów. Co to był za spektakl! Obrazek z “Lewym” pokazującym na palcach, ile goli właśnie strzelił przeciwko “Królewskim”, zapadł w pamięci wszystkich kibiców.

5)

01.11.2013 - BVB 6:1 Stuttgart (54’, 56’, 72’)

Specjalista od szybkich hattricków. W sezonie 2013/14 Borussia rozniosła u siebie Stuttgart, a Lewandowski załatwił sprawę w 18 minut, nokautując rywali w drugiej połowie.

6)

07.09.2014 - Gibraltar 0:7 Polska (50’, 53’, 86’, 90’)

Premierowy hattrick z orzełkiem na piersi, pierwszy w karierze skompletowany na wyjeździe. “Lewy” z przytupem rozpoczął eliminacje do EURO 2016, w których strzelał jak najęty. O jego sile najpierw przekonali się dzielni Gibraltarczycy.

7)

13.06.2015 - Polska 4:0 Gruzja (89’, 90’, 90’)

Te same eliminacje, choć nieco inne okoliczności - tym razem domowy mecz z Gruzją, w którym kadra długo biła głową w mur. Przebił go dopiero Arkadiusz Milik, a dzieła zniszczenia dokonał kapitan, pakując rywalom trzy bramki w równo cztery minuty! To był drugi najszybszy hattrick Lewandowskiego w karierze.

8)

22.09.2015 - Bayern 5:1 Wolfsburg (51’, 52’, 55’, 57’, 60’)

Ten najszybszy, skompletowany dokładnie w 3 minuty i 22 sekundy, miał miejsce kilka miesięcy później. Najsłynniejszy popis “Lewego”, czyli pięć goli w dziewięć minut z Wolfsburgiem i wymowna, historyczna reakcja Pepa Guardioli. To trzeba obejrzeć jeszcze raz:

9)

29.09.2015 - Bayern 5:0 Dinamo Z. (22’, 28’, 55’)

Mało kto pamięta, że Lewandowski, niesiony wybitnością własnego osiągnięcia przeciwko “Wilkom”, zdobył hattricka także dokładnie tydzień później. Tym razem na rozkład snajpera Bayernu trafiło Dinamo Zagrzeb.

10)

19.08.2016 - C.Z. Jena 0:5 Bayern (3’, 34’, 43’)

Jak wchodzić w nowy sezon, to z przytupem. Z takiego założenia Robert Lewandowski wyszedł pięć i pół roku temu, gdy jeszcze w pierwszej połowie fetował trzy gole przeciwko Jenie w Pucharze Niemiec.

11)

26.08.2016 - Bayern 6:0 Werder (13’, 46’, 77’)

Podobnie mocno “Lewy” wparował tydzień później na boiska Bundesligi. Pucharowy wyczyn powtórzył z Werderem Brema.

12)

08.10.2016 - Polska 3:2 Dania (20’, 36’, 48’)

Hattrick na otwarcie eliminacji do MŚ. To był ten udany mecz z Danią, w którym prowadziliśmy 3:0 do przerwy. “Lewy” okazał się zbyt silny dla skandynawskich obrońców.

13)

25.02.2017 - Bayern 8:0 Hamburg (24’, 42’, 54’)

Lewandowski upodobał sobie hattricki w spotkaniach wysoko wygranych przez Bayern. Tutaj doskonały tego przykład: osiem goli Bawarczyków z Hamburgiem, w tym trzy polskiego napastnika.

14)

01.04.2017 - Bayern 6:0 Augsburg (17’, 55’, 79’)

Był Hamburg, był też Augsburg. Warto dodać, że w sezonie 2016/17 Lewandowski razem strzelił w Bundeslidze 30 goli. Dziś, na dziewięć kolejek przed końcem rozgrywek, ma już 28 trafień na koncie.

15)

10.06.2017 - Polska 3:1 Rumunia (29’, 57’, 62’)

Drugi hattrick w kwalifikacjach do mundialu, tym razem przeciwko Rumunii, oparty na dwóch golach z rzutów karnych. Nic jeszcze nie zwiastowało tragedii reprezentacji Adama Nawałki, do której doszło rok po pewnym ograniu Rumunów.

16)

05.10.2017 - Armenia 1:6 Polska (18’, 25’, 64’)

I na deser trzeci hattrick od “Lewego” w drodze do Rosji. Armenia mogła tylko patrzeć, jak biało-czerwona orkiestra dyrygowana przez kapitana robi na boisku, co jej się podoba.

17)

10.03.2018 - Bayern 6:0 Hamburg (12’, 19’, 90’)

I znowu ten Hamburg! Hattrick stanowił preludium do kolejnego, który miał wyjątkowy wymiar.

18)

31.03.2018 - Bayern 6:0 BVB (5’, 44’, 87’)

Wyjątkowy, bo po raz pierwszy od przeprowadzki z Dortmundu do Monachium Robert Lewandowski trzykrotnie “ukłuł” Borussię. Mecz-symbol, nie tylko przez wyczyn Polaka, ale także końcowy rezultat, wstydliwy dla całej BVB.

19)

12.08.2018 - Eintracht 0:5 Bayern (21’, 26’, 54’)

W sezon 2018/2019 “Lewy” także wjechał z impetem. Tym razem reprezentant Polski zabawił się z Eintrachtem w batalii o Superpuchar Niemiec.

20)

24.08.2019 - Schalke 0:3 Bayern (20’, 50’, 75’)

Rok później Lewandowski miał kapitalny początek sezonu. Trafiał do siatki 11 meczów z rzędu, zaczynając od pierwszej kolejki ligowej. Przeciwko Schalke zdobył m.in. fantastycznego gola z rzutu wolnego [od 2:25]:

21)

10.10.2019 - Łotwa 0:3 Polska (9’, 13’, 76’)

Ostatni jak na razie hattrick Lewandowskiego w barwach narodowych. Kapitan biało-czerwonego okrętu rozbił Łotyszy za kadencji Jerzego Brzęczka.

22)

26.11.2019 - C. Zvezda 0:6 Bayern (53’, 60’, 64’, 67’)

Bajeczny występ Polaka w Belgradzie. Wówczas “Lewy”, podobnie jak wczoraj z Salzburgiem, skompletował tryplet w 11 minut. Łącznie zdobył cztery bramki w 14 minut. Kosmiczny mecz, jeden z najefektowniejszych w karierze gwiazdy Bayernu.

23)

04.10.2020 - Bayern 4:3 Hertha (40’, 51’, 85’, 90’)

Efektowne wejście w sezon, który, jak się okazało, Polak zakończył pobiciem rekordu Gerda Muellera. Nie był to dobry dzień drużyny Bayernu, lecz na szczęście Hansi Flick miał w szeregach Lewandowskiego, który właściwie sam rozprawił się z berlińczykami.

24)

24.10.2020 - Bayern 5:0 Eintracht (10’, 26’, 60’)

20 dni później “Lewy” znów błysnął, rozbijając wraz z kolegami Eintracht.

25)

06.03.2021 - Bayern 4:2 BVB (26’, 44’, 90’)

Jeden z najlepszych “Der Klassikerów” ostatnich lat. Bayern przegrywał 0:2, ale zdołał odrobić straty, głównie dzięki kapitalnej dyspozycji Polaka. Lewandowski strzelił drugiego hattricka przeciwko BVB w karierze. Jak na razie ostatniego.

26)

20.03.2021 - Bayern 4:0 Stuttgart (18’, 23’, 39’)

Ulubiony hattrickowy rywal Lewandowskiego. Znów Stuttgart musiał przekonać się o nieprawdopodobnej mocy strzeleckiej napastnika Bayernu. I to wszystko w niewiele ponad 20 minut.

27)

08.05.2021 - Bayern 6:0 Gladbach (2’, 34’, 66’)

Być może najważniejszy mecz “Lewego” w drodze po rekord Muellera. Na trzy kolejki przed końcem sezonu Polakowi brakowało czterech goli do wyrównania osiągnięcia Niemca. Lewandowski, który niewiele wcześniej stracił kilka spotkań z uwagi na kontuzję, rozegrał jednak kapitalne zawody z Gladbach i zbliżył się do wyniku legendy na jedno trafienie. To pozwoliło mu zrównać się, a następnie pokonać słynnego napastnika.

28)

28.08.2021 - Bayern 5:0 Hertha (35’, 70’, 84’)

Początek sezonu, show z Herthą na własnym boisku? Widzieliśmy to rok wcześniej. Kto wie, czy ten mecz nie będzie uznawany za symbol kolejnego rekordu “Lewego”, o ile kapitan reprezentacji Polski pobije własny, szalony wynik z ubiegłego sezonu.

29)

02.11.2021 - Bayern 5:2 Benfica (26’. 61’, 84’)

Popis sprzed kilku miesięcy. Lewandowski świetnie wszedł w mecz z Benfiką, ale tuż przed przerwą nie wykorzystał rzutu karnego. Odbił to sobie jednak w drugiej połowie, dwukrotnie znajdując drogę do siatki.

30)

15.01.2022 - Koeln 0:4 Bayern (9’, 62’, 74’)

Symboliczny hattrick z kilku powodów. Po pierwsze, 30. w karierze. Po drugie, w tym spotkaniu “Lewy” zdobył gola numer 300 w barwach Bayernu. Po trzecie, rzadko Polak kompletuje tryplety na wyjeździe, a tutaj jeszcze dokonał tego po raz pierwszy w karierze przeciwko Koeln.

31)

08.03.2022 - Bayern 7:1 Salzburg (12’, 21’, 23’)

Najnowszy wyczyn napastnika Bayernu. We wtorek monachijczykom wychodziło właściwie wszystko. I niech nie zamaże obrazu występu Lewandowskiego fakt, że dwa gole strzelił z rzutów karnych, a trzeciego do pustej bramki z najbliższej odległości. Polak rozegrał wyborne spotkanie. Wszystkie bramki “Lewego” zobaczycie TUTAJ.